Skocz do zawartości
Fredek

Msi P35 Neo2-fr/fir

Rekomendowane odpowiedzi

krystian904 jest w temacie mój mały faq jak wgrać z poziomu windowsa bios i tam też pisze o zmianie rozszerzenia, gdybyś przeczytał mógłbyś się przywzorować ;) a znajdziesz go tutaj:

 

http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-775-...49#entry3120649

 

otwórz program AFUWIN

kliknij na OPEN BIOS, zaznacz ALL FILES (bo jezeli nie zaznaczysz, to pokażą sie tylko biosy z roszerzeniem ROM)

nawiguj do biosu X2XB.PENER, lub X2XB.ROM itp itd ;)

po otwarciu biosu zaznacz okienko (ptaszek) PROGRAM ALL BLOCKS

KLIKNIJ FLASH i się módl ;), około 15/20 sekund to trwa... (Ojczenasza odmów ) lol

pod vistą i Win7 wypróbowane wiele razy (ale moze cie przestraszyć ze sie program AFUWIN jakby zawiesza na chwile kilka razy i przycina)

bez paniki poczekaj spokojnie ;)

Edytowane przez IbanezRG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba za słabo się modliłem bo podczas aktualizacji win 7 wywalił bs... I teraz 2 czerwone lampki się świecą :( jakiś pomysł co teraz mam zrobić z tym fantem? Czytałem o dyskietce awaryjnej coś żeby włożyć i wcisnąć coś na klawie wcisnąć.. Tylko teraz nie bardzo mogę ją stworzyć.. Będę wdzięczny za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krystian904 znalazłem gdzieś w swoich notatkach:

"Zgodnie z instrukcją AMI wystarczy zmienić nazwę docelowego pliku z BIOSem (np. A7345IMS.130) na AMIBOOT.ROM i wgrać na dyskietkę. Włożyć do napędu dyskietek i podczas uruchamiania sprzętu wcisnąć jednocześnie CTRL + Home na klawiaturze podpiętej do PS/2"

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to jest cytat z tego postu.Gdzieś to miałem zapisane:

Użytkownik CLAU przywrócił do życia MSI w taki sposób.

Może Tobie to pomoże:

Po nieudanym flashu i skutkujacym czarnym ekranem, nagrywamy na dyskietke (nie bootowalna) ze zmieniona nazwa (np. A7345IMS.180 -> amiboot.rom).

Uruchamiamy kompa i trzymamy ctrl+home. Jesli od razu nie zaskoczy to probojemy az do skutku. Zacznie sie czytanie z dyskietki i update biosu.

Restart i mamy cmos checksum bad. Plyta jako 1st boot ma ustawione floppy wiec tylko tym sie poratujemy w takim wypadku. Robimy dwie dyskietki: jedna bootowalna, np win98 lub z xp, na druga nagrywamy plik biosu (np. A7345IMS.180) i program do flashowania (Afud408.exe -> jest na plycie ze sterownikami do mobo lub sciagamy go z netu).

Uruchamiamy boot disk, czekamy na wiersz polecenia i przemieniamy dyskietke na ta z biosem i flasciach!emy (klepiemy: Afud408 A7345IMS.180) bez zadnych parametrow.

Wszystko dziala.

 

Daj znać czy pomogło bo może i mi kiedyś się przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec sposób który podałeś działa:) thx

od siebie moge dodać tyle że .. gdy wgramy dyskietke z amiboot.rom bios odrazu działa i nie trzeba mieć startówki ani nic:) wystarczy zresetować kompa...

cale szczescie ze zostawilem sobie stacje dyskietek i starego laptopa :)

Edytowane przez krystian904

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że D.O.T Control oznacza ( Dynamic Overclocking Technology ) dzięki temu możesz podkręcać proca lub grafe, ale jestem za tradycyjnym OC ;]

 

 

 

Mam pytanie do wszystkich posiadaczy MSI Neo2FR.

Jak widać w sygnaturze nie mam najgorszego sprzętu, ale ostatnio restartuje mi się co na dłuższa metę jest bardzo uciążliwe :angry: . Zainstalowałem GTA 4 i na wysokich detalach chodzi bardzo dobrze, ale te restarty nie pozwalają mi się nacieszyć. Jeżeli to nie kłopot prosiłbym użytkowników podobnego zestawienia co mój komp o pełne ustawienie biosu, a nawet jego wersje. może przy tym OC przekombinowałem ;] ale czytałem , że mojego proca można podkręcić do 3,4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ilu można to już zależy od egzemplarza. Restartuje sie, tzn. tak jak bys wcisnął reset, czy wywala bluescreen czy jak? Podczas grania, obciążenia samego procka też a może podczas buszowania po necie bez obciążenia? Jak sie sam resetuje to możliwe że ram coś nie wyrabia, dzielnik ustaw tak aby miały ok 1000MHz i timingi 5-5-5-15-52-12-12-12-12 i napięcie 2.1 lub nawet 2.2v. Jak nic nie da to możesz dać oczko wyżej Vcore, potem oczko wyżej VTT FSB. Oczywiście grasz na nie podkręconej grafice żeby ją wykluczyć...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ilu można to już zależy od egzemplarza. Restartuje sie, tzn. tak jak bys wcisnął reset, czy wywala bluescreen czy jak? Podczas grania, obciążenia samego procka też a może podczas buszowania po necie bez obciążenia? Jak sie sam resetuje to możliwe że ram coś nie wyrabia, dzielnik ustaw tak aby miały ok 1000MHz i timingi 5-5-5-15-52-12-12-12-12 i napięcie 2.1 lub nawet 2.2v. Jak nic nie da to możesz dać oczko wyżej Vcore, potem oczko wyżej VTT FSB. Oczywiście grasz na nie podkręconej grafice żeby ją wykluczyć...

 

Przeważnie mam bluescreen'a. A co do OC to zworkę ustawiłem na 266 i od razu musiałem dać większe napięcie na proca itp, bo nie chciał się uruchomić. Zerknij na fote i napisz co skopałem , bo nie sztuką jest podkręcić, ale podkręcić by chodził stabilnie. Może to wina biosa ? obecnie mam 1.8b. mam problem z ustawieniem pamięci na 5-5-5-15-52-12-12-12-12 bo nie chce się uruchomić komp.

post-164565-1244997173_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie odnośnie podkręcania na płycie MSI P35 Neo2-FIR. Obecnie mój E6850 działa na 3.33GHz na nie zmienionych napięciach. Chciałbym go podkręcić bardziej ale mam problemy z ustawieniem stabilnych wartości poszczególnych napięć. Może mi ktoś pomóc? Bios mam w wersji 1.8. Na początek chciałbym uzyskać stabilne 3.6GHz. Ostatnia moja próba skończyła się wywaleniem błędu w Orthosie po 2 minutach. I jeszcze jedno. Czy wymagane jest ustawienie napięć NB na 1,5v i na SB 1,7v? A co z napięciem, bodajże SB Core Power?

Edytowane przez theza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie mam bluescreen'a. A co do OC to zworkę ustawiłem na 266 i od razu musiałem dać większe napięcie na proca itp, bo nie chciał się uruchomić. Zerknij na fote i napisz co skopałem , bo nie sztuką jest podkręcić, ale podkręcić by chodził stabilnie. Może to wina biosa ? obecnie mam 1.8b. mam problem z ustawieniem pamięci na 5-5-5-15-52-12-12-12-12 bo nie chce się uruchomić komp.

Pierwsze co to bym radził wgrać najnowszego biosa podanego na poprzedniej stronie. Niby lepiej prowadzi ramięci. Ustaw na sztywno dzielnik a nie auto jak i napięcie nie auto tylko daj 2,1 lub 2,2v. I pierwsze co zrób to koniecznie wyłącz to na dole Spread Spectrum! SB Core możesz zostawić na 1.05 a to wyżej możesz dac na 1,6 ;)

 

Witam. Mam pytanie odnośnie podkręcania na płycie MSI P35 Neo2-FIR. Obecnie mój E6850 działa na 3.33GHz na nie zmienionych napięciach. Chciałbym go podkręcić bardziej ale mam problemy z ustawieniem stabilnych wartości poszczególnych napięć. Może mi ktoś pomóc? Bios mam w wersji 1.8. Na początek chciałbym uzyskać stabilne 3.6GHz. Ostatnia moja próba skończyła się wywaleniem błędu w Orthosie po 2 minutach. I jeszcze jedno. Czy wymagane jest ustawienie napięć NB na 1,5v i na SB 1,7v? A co z napięciem, bodajże SB Core Power?

Również bym zaczął od najnowszego biosu. A ogólnie podkręcanie procka sprowadza sie do podnoszenia Vcore i podniesienia o oczko lub dwa VTT FSB. NB 1,5v nie jest wymagane gdy nie podkręcasz ramu pod granice jego możliwości, ale z 1,35v możesz dać ;). Ustaw dzielnik tak aby ram pracował na ok. 800mhz i jedziesz z prockiem ;) SB to wyżej możesz podbić na 1,6v a to niżej zostaw na 1,05v.

PS. Acha, i nie testuj Orthosem bo nieraz sieje bójde, jest już za stary. Najlepiej OCCT i 3DMark06 równocześnie ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w najnowszym biosie wygląda sprawa pokazywania temperatury procesora? Próbowałem wcześniej biosu 1.A0 ale Everest pokazywał mi na procesorze 16-18 stopni więc pomyślałem, że coś jest nie tak i wróciłem do wersji 1.8. A jeśli chodzi o dzielnik, to dać na sztywno 1:1? I jeszcze mam pytanie o EIST. Trzeba koniecznie to wyłączyć przy podkręcaniu? W sumie nie potrzebne mi 3.6GHz ustawione na stałe. Zresztą, oszczędzanie energii i te sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba nie miałem żadnych baboli tego typu, ale na oficjalnych miałem bugi mnożnikowe na moim procku, dlatego polacam (i nie tylko pewnie ja) bety, najnowsza na poprzedniej stronie. Ja osobiście mam EIST włączone przy 3450mhz bo to max na jakim jest stabilny proc z EISTem ;) Generalnie można mieć EIST przy OC ale zazwyczaj do danej czestotliwosci procka trzeba oczko wyżej Vcore niż by miało to miejsce bez EIST, a ponadto nie można przesadzać z tymi ustawieniami które sie podnosi przy wysokim OC bo zegar jest ruchomy, np. VTT FSB nie moze byc wyższe niż Vcore dlatego musi byc stosunkowo nisko żeby Vcore procka w idle było i tak wyższe niż VTT ;) Troche zakręciłem :D ale chyba jest jasne... No i OC z EISTem sie kończy przy niższych mhz...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ostatnie pytanie w sumie dwa. Czy przed wgraniem nowszego biosu wymagany jest restart biosu do ustawień fabrycznych, czy mogę zostawić tak jak teraz mam ustawione? To po pierwsze. A po drugie to czy przy takim oc jakie chcę uzyskać, czyli 3,6GHz, muszę ręcznie ustawiać VTT FSB?

Edytowane przez theza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ostatnie pytanie w sumie dwa. Czy przed wgraniem nowszego biosu wymagany jest restart biosu do ustawień fabrycznych, czy mogę zostawić tak jak teraz mam ustawione? To po pierwsze. A po drugie to czy przy takim oc jakie chcę uzyskać, czyli 3,6GHz, muszę ręcznie ustawiać VTT FSB?

Ja nie restartuje biosu, po wgraniu i tam mam tak jakby zresetowane ust. a co do napięć to zawsze lepiej mieć ręcznie ustawione bo nigdy nie wiadomo co sobie płyta przy auto ustawi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie restartuje biosu, po wgraniu i tam mam tak jakby zresetowane ust. a co do napięć to zawsze lepiej mieć ręcznie ustawione bo nigdy nie wiadomo co sobie płyta przy auto ustawi :)

Też jestem za ;) A propo tego, zawsze byłem ciekawy czy jest jakis program, który by pokazywał aktualne napięcie VTT FSB, bo w sumie nie wiadomo ale faktycznie jest, moze tez jest jakiś vdroop czy cos... :) Ale skoro w biosie nie pokazuje to pewnie nigdzie nie ma odczytu... Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba nie miałem żadnych baboli tego typu, ale na oficjalnych miałem bugi mnożnikowe na moim procku, dlatego polacam (i nie tylko pewnie ja) bety, najnowsza na poprzedniej stronie. Ja osobiście mam EIST włączone przy 3450mhz bo to max na jakim jest stabilny proc z EISTem ;) Generalnie można mieć EIST przy OC ale zazwyczaj do danej czestotliwosci procka trzeba oczko wyżej Vcore niż by miało to miejsce bez EIST, a ponadto nie można przesadzać z tymi ustawieniami które sie podnosi przy wysokim OC bo zegar jest ruchomy, np. VTT FSB nie moze byc wyższe niż Vcore dlatego musi byc stosunkowo nisko żeby Vcore procka w idle było i tak wyższe niż VTT ;) Troche zakręciłem :D ale chyba jest jasne... No i OC z EISTem sie kończy przy niższych mhz...

Z twojej wypowiedzi wywnioskowałem, że sądzisz, iż EIST obniża Vcore. Mam racje?

A tak nie jest. Vcore obniża funkcja C1E

C1E Support: służy do obniżania zużycia energii przez procesor podczas spoczynku, dzięki obniżaniu napięcia zasilającego. Jeśli podnieśliśmy Vcore, ustawiamy Disabled.

Natomiast EIST służy obniżaniu mnożnika w idle w celu zmniejszenia taktowania

EIST, (Enhanced Intel Speedstep Technology): pozwala Windowsowi zmniejszać mnożnik podczas spoczynku, oszczędzając energię. Do robienia rekordów Disabled, do normalnej pracy Automatic. (Trzeba włączyć w Windowsie profil zarządzania energią Przenośny/Laptop, aby działało, można w tym profilu oczywiście zmienić czasy wyłączenia HDD i monitora, ale profil musi być ten).

Tak więc mając ustawiony EIST na enabled, ale nie zauważając zmniejszania się taktowania proca w idlu, najprawdopodobniej nie miałeś włączonego profilu zarządzania energią: przenośny/laptop.

 

Także troche zakręciłem :wink: ale chyba jest jasne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za ;) A propo tego, zawsze byłem ciekawy czy jest jakis program, który by pokazywał aktualne napięcie VTT FSB, bo w sumie nie wiadomo ale faktycznie jest, moze tez jest jakiś vdroop czy cos... :)

Chodziło mi o to, że może być powiedzmy tak: VTT ustawione na auto i jak podnosisz v-core to ono rośnie i nie wiadomo czy nie jakos niebezpiecznie przy wyższych wartościach.. kto wie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sheri taki głupi nie jestem ;) wszystko co napisałeś to wiem i dokładnie wiedziałem co pisze, EIST mi działa dobrze. Miałem to namyśli że (przynajmniej u mnie) procek przy włączonym EIST jest mniej stabilny i trzeba 'oczko' wyżej podnieść Vcore aby przy EIST był stabilny przy tych samych mhz... Zresztą masz inną płyte to nie wiesz jak sie ta zachowuje, poza tym na naszej MSI nie ma osobnej funkcji C1E, gdy włączamy EIST to C1E sie automatycznie włącza bo wiadomo, że jedno bez drugiego traci sens... Dlatego na naszej płycie EIST bezpośrednio wpływa na zmiane Vcore podczas idle żeby była jasność dlatego nie mówie nic o C1E...

 

Verter - no dokładnie dlatego byłem ciekawy dlaczego nigdzie nie ma odczytu VTT FSB... :)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sheri taki głupi nie jestem ;) wszystko co napisałeś to wiem i dokładnie wiedziałem co pisze, EIST mi działa dobrze. Miałem to namyśli że (przynajmniej u mnie) procek przy włączonym EIST jest mniej stabilny i trzeba 'oczko' wyżej podnieść Vcore aby przy EIST był stabilny przy tych samych mhz... Zresztą masz inną płyte to nie wiesz jak sie ta zachowuje, poza tym na naszej MSI nie ma osobnej funkcji C1E, gdy włączamy EIST to C1E sie automatycznie włącza bo wiadomo, że jedno bez drugiego traci sens...

 

Verter - no dokładnie dlatego byłem ciekawy dlaczego nigdzie nie ma odczytu VTT FSB... :)

Nie chciałem obrazić :unsure: , wybacz ;P

 

No i jesteśmy w domu.... To że C1E włączą się razem z Eistem na mobach MSI wszystko wyjaśnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest problem. Wgrałem najnowszy bios 1.B3 i tak jak myślałem temperatura procesora była o 10 stopni niższa niż normalnie miałem przy biosie 1.8. Temperatura rdzeni została na takim samym poziomie 33-31. Wgrałem z powrotem bios 1.8 i teraz nie mam w biosie wykrytego napędu dvd podpiętego normalnie na SATA 7. W systemie jest widoczny ale w biosie w sekcji Standart CMOS Features mam wykryty tylko dysk twardy. Zostawić to tak jak jest czy co mam zrobić? Wcześniej to się nie zdarzało.

Edytowane przez theza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak szczerze to naprawde Ci tak zależy na tym ile pokazuje? I tak sie patrzy przeważnie na temperatury rdzeni a poza tym i tak nie wiadomo na którym biosie pokazuje dobrze temperature procesora... Żeby powracać do starego biosu przez takie głupstwo to troche dziwne... :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DejwiT11 zrobiłem wszystko o czym wspomniałeś poza zmianą biosu, przez 1,5 godz grałem w GTA 4 i restart znowu się powtórzył, ale tym razem bez bluescreena. grafiki nie podkręcałem, więc pewnie wina biosu lub proca. Masz jeszcze jakieś sugestie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może ja jestem jakiś niekumaty, ale nie mam opcji wejścia do konfiguracji RAID podczas ładowania się BIOSu. Nie mam tego napisu "press CTRL+I to enter RAID configuration"

Moja płyta to MSI P35 Neo2-FR. Co powinienem zrobić żeby to włączyć ? Żeby ta opcja pojawiała się podczas bootowania kompa? Aha, nigdy nie wgrywałem na nią nowego biosu - może to jest problem ??

 

UPDATE:

 

OK, mam RAID ale tylko wtedy jak wyłącze Extra IDE controller, ale wtedy nie mam napędu DVDRW :/. To jest nieomijalne? Musze kupić napęd na SATA? Aha, no i potym jak zrobiłem sobie RAID i utworzyłem macierz na 2 nowych dyskach, odpalam winde ze starego, tak jak ją miałem przed zmianą, to się wywala z bluescreenem zaraz po tym jak sie pojawia logo XP - to wynika z faktu nie wgranego sterownika do dysku nie pracującego już w trybie IDE czy z czegoś innego? Bo w końcu jakby nie pracował, to by się wogóle windows nie powinien włączyć, nie ?

 

UPDATE 2

 

Upgrade BIOSu i wszystko śmiga, tylko coś sięstrasznie wolno W7 instaluje na tej plycie (tym kompi).

Edytowane przez qhash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...