Skocz do zawartości
mpeg-4

Recenzja Głośników Genius Sp-hf1250x.

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

 

Oryginalny test na ixbt

 

Aktywne głośniki stereo Genius SP-HF1250X

 

Firma Genius poszerza asortyment w kierunku pełnowymiarowych głośników i przedstawia swój nowy model głośników stereo SP-HF1250X.

 

Nazwa rozpatrywanych dzisiaj głośników jest podobna do innego modelu SP-HF1250. Jednak wspólne w nich są tylko średnioczęstotliwościowe głośniki dynamiczne i chipy wzmacniające .

 

Dołączona grafika

 

Wymiary kolumn to 18 х 33,5 х 20 centymetrów. Obódowa głośników zrobiona jest z fibrolitu. Grubość ścianek korpusu wynosi 12 milimetrów. Akustyczne rozwiązanie wykonano W schemacie z inwerterem fazy, którego otwór wyprowadzono na tylną ściankę.Wewnątrz obódowy nie ma żadnego pochłaniacza dźwięku (mata wytłumiająca). Od dołu korpusu przewidziane specjalne gumowe podkładki, zapewniające odizolowanie przed przenoszeniem wibracji na podłoże.

 

Fibrolit - opis słowa w słowniku budowlanym i-Stroy Materiał na płyty, robiony jest zazwyczaj ze specjalnych wiórów drzewnych (wełny drzewnej) i nieorganicznej substancji wiążącej.Wełnę drzewną otrzymują w wyglądzie cienkiego i wąskiego wióra o długości do 30cm na specjalnych maszynach. w charakteże spoiwa wiążącego wykorzystają cement portlandzki, rzadziej magniezialnoje wiążące. termoizolacyjny fibrolit posiada średnią gęstość 300-500 kg/kub.m.

 

 

Głośniki dynamiczne posiadają ekranowanie magnetyczne . W charakterze głośnika wysokotonowego producent wykorzystał kopułkowy tweeter. Średnica tekstylnej kopółki wynosi 22 milimetry. Dyfuzor średnio - częstotliwościowego głośnika zrobiony jest z papieru.Jego średnica wynosi 12 centymetrów. Elastyczne zawieszanie wykonano ze spienionego polimeru .

 

Dołączona grafika

 

Wszystkie elementy regulacyjne umieszczone są na przednim panelu. tu znajduje się: przicisk wyłączający ze wskaźnikiem zasilania, dyskretny regulator głośności, poziomu wysokich i niskich częstości a także dodatkowe wejście i rozłączanie dla podłączenia słuchawek.

 

Dołączona grafika

 

Na tylnej ściance aktywnej kolumny znajduje się liniowe wejście z rozłączaniem stereo RCA i RCA-złącze dla podłączenia biernej kolumny. w komplecie jest przewód dla podłączenia stereo mini-dżek na stereo RCA i króciutka przejściówka mini-dżek na mini-dżek.

 

W układzie wzmacniającym wykorzystywany jest Ш-образный transformator, zapewniający bipolarne zasilanie 13,5 w na 2,2A. w charakterze chipów wzmacniających producent wykorzystał dwa jednokanałowe chipy TDA 2030A ze STMicroelectronics.

 

Spojrzyjmy na wykres współzależności THD od mocy(wzmocnienia) chipu TDA2030A, zaczerpnięty ze specyfikacji dla chipu.

 

Dołączona grafika

Wykres współzależności THD od mocy chipu TDA2030A

Wnioskując z wykresu wartości mocy mogą osiągać 20 W przy niewysokim poziomie zniekształceń. W ten sposób, otrzymujemy przyzwoite dla podobnego kompletu akustyki wskaźniki mocy przy niewielkim poziomie zniekształceń.

 

Przejdziemy do pomiarów w RMAA 5.4,które przeprowadziliśmy przy pomocy profesjonalnej karty dźwiękowej ESI Juli@ i mikrofonu pomiarowego Behringer ECM 8000.

 

Spojrzymy na wykres charakterystyki częstotliwościowej testowanych głośników, otrzymany poprzez odtworzenie w testowanym systememie logarytmicznie narastającego sinusa (swept sine).

 

Dołączona grafika

Wykres ChCZ głośników Genius SP-HF1250X, pomiar na osi WCZ-dynamika

Wnioskując ze zmierzonego wykresu ChCZ nierównomierność głosnika wynosi ±4dB w skali 80 Hz — 20 kHz. przy czym wykres dość pocięty

 

Dołączona grafika

Wykresy ChCZ, zmierzone przy różnych położeniach regulatorów barwy

 

Tu można namacalnie zobaczyć o ile może zmieniać się ChCZ przy regulacji barwy. Wykres ChCZ koloru białego odpowiada średniej pozycji (środkowemu ustawieniu) regulatorów.

 

Dołączona grafika

Widmo sygnału, przy podaniu sinusa 2 kHz

 

Na widmie sygnału częstotliwości 2 kHz oprócz 2 i 3 harmonicznej można zobaczyć duża ilość pasożytniczych elementów sygnału.

 

Jakość dźwięku

 

Przy subiektywnym testowaniu głośniki zostały podłączone do karty dźwiękowej ESI Juli@.(Jako próbne kompozycje ) w charakterze testowych kompozycji była wykorzystywana płyta DVD-Audio z wysokiej jakości utworami AIX Records i dokładnie podobierane najlepsze nagrania na CD-DA.Odsłuch został przeprowadzało podczas wystarczającej ilości czasu, żeby wynieść z odsłuchu wyczerpujące pojęcie o jakości dźwięku.

 

W całym (aspekcie) dźwięk głośników Genius SP-HF1250X można scharakteryzować jako nie najgorszy :) .

 

Z najbardziej doszczegalnych braków dźwięku można zauważyć niewielki spadek częstotliwości w górnej domenie średnich częstotliwości, który prowadzi do zmiany w barwie dźwięku i odczuwalne zniekształcenia na wysokich częstotliwościach.Jednak, mówiąc o tych brakach, niezbędne jest ażeby uwzględniać kategorię ceny tych głośników, w której nie ma żadnych idealnych rozwiązań.

 

Zaleta SP-HF1250X warto zauważyć otwarty dźwięk na średnich częstotliwościach, a także brak problemów z basami. Przy swoich gabarytach głośniki mają wystarczającą ilość niskich częstotliwości, pozbawionych charakterystycznego podwywajuszczego (подвывающего ?) odcienia (podbarwienia).

 

 

Podsumowanie

 

Pomimo podobnej nazwy modeli SP-HF1250 i SP-HF1250X, dzisiejsze głośniki są zupełnie odmiennymi modelami, różniącymi się nie tylko powierzchownością ale też i jakością dźwięku.

 

Warto przypomnieć, że w sumie rok w tył u producenta pojawiły się pierwsze pełnowymiarowe głośniki a już dzisiaj zobaczyliśmy konkurencyjne rozwiązanie.W związku z tym mamy nadzieję na pojawienie się w linij głośników wielokanałowych nowości z satelitami, podobnymi do głośników SP-HF1250X, i na to, że wysokie tempo rozwoju (będzie) zachowane na później :).

 

Plusy

 

>nie najgorszy dźwięk;

>dogodne rozmieszczanie regulatorów;

>dodatkowe wejście;

>wyjście na słuchawki

 

Minusy

 

>niskoczęstotliwościowe sieciowe tło z głośników.

Edytowane przez mpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, generalnie kusi mnie porównanie iDome, 1250X i 2000X, ale ja nie zamierzam pisać o maśle maślanym jak to się czyni w pismach takich jak HiFi (czytuję czasami i po prostu zwraca mi się to co tam piszą).

 

Generalnie porównanie idzie napisać, ale no boję się opinii profesjonalistów takich jak esh0, mpeg, Kyle i innych. Boję się zostać zjedzonym za to, że źle opisałem głośniki...

No i dochodzi tutaj jeszcze problem źródła dźwięku. Wiadomym jest, że Audigy1 odpada. Jakiejkolwiek karty dobrej opartej o Vinyla nie dostanę.

Pozostaje jedynie mój domowy SL-PS770A, który podobno jest całkiem sprawnym odtwarzarkiem płytek CD-Audio.

Ludzie sobie go chwalili, ale wiesz.... zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że to lipa a nie test takie coś. Chociaż ja uważam, że przetetsowanie na odtwarzaczu CD jest dużo lepszym rozwiązaniem niż odtwarzanie z PC.

Edytowane przez DaRoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, generalnie kusi mnie porównanie iDome, 1250X i 2000X, ale ja nie zamierzam pisać o maśle maślanym jak to się czyni w pismach takich jak HiFi (czytuję czasami i po prostu zwraca mi się to co tam piszą).

Generalnie porównanie idzie napisać, ale no boję się opinii profesjonalistów takich jak esh0, mpeg, Kyle i innych. Boję się zostać zjedzonym za to, że źle opisałem głośniki...

Co sie chłopie przejmujesz, napisz swoją opinie, albo zrób test, jaki bedzie to bedzie. Każda opinia liczy sie. Sam jestem ciekawy porównania 1250X, 2000X i Sp-hf1250x. Edytowane przez wladziu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nic nie mam do takich recenzji, dopóki sam nie posłucham tego konkretnego sprzętu ;)

 

baols, masz któreś z wymienionych przez Ciebie zestawów? Ewentualnie jak ktoś z Gdańska ma i chciałbym mnie na piwo zaprosić? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wersje 2000x gdzie mozna dostać nigdzie niemogę znaleźć?

I jak wypadają w porównaniu do 1250x i Modecom 2.1 - MC - 9860 (które terz sa podobno niezłe) ? prosze o osobiste odczucia:)

Edytowane przez pci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak trafiłem na ten temat, więc się dopiszę.

 

Mam aktualnie Geniusy Home Theater 5.1 - te pierwszą wersję z jednodrożnymi tylnymi głośniczkami. Ogólnie lubię je bardzo, ale że moje użytkowanie ich zaczyna coraz bardziej schodzić z gier/filmów na muzykę/filmy zaczynam przemyśliwać czy by nie kupić zamiast nich czegoś w stylu SP-HF1250X. I teraz moje wątpliwości i pytania:

 

- wiem że w muzyce sobie dobrze poradzą, ale z wykresów widać że niskie tony dosyć ostro opadają w pewnym momencie. Czy to nie powoduje "braku" niskich tonów w porównaniu z zestawami x.1? Uprzedzam pytania - nie słucham techna i innych umcyków, raczej score'ów filmowych i klasyki. Ale Zimmer lubi czasem porządnie walnąć po bębnach i suboofer bardzo do tego pasuje IHMO.

 

- jak się 1250x sprawują w filmach? Nie chce się zabijać o efekty przestrzenne, bo nawet za bardzo nie mam jak rozstawiać zestawów 6 głosnikowych, tylko raczej mi chodzi o scenę muzyczną i o jej 'realność'.

 

- i ostatnie, już chyba tylko kosmetyczne - czy 1250 czy 2000? 1250 są sprawdzone i ciut tańsze, ale zapas mocy zawsze miło mieć, chociaż z drugiej strony słyszałem własnie że komuś 2000 pierdzieły, inny uważał że grają gorzej niż 1250? Jak uważacie ci co mają te głośniki i słuchali obu?

 

Wiem że jest już długasny temat na temat głosników 5.1-2.1, ale tam się człowiek mało dowie, poza tym że jedni uważają 1250 za cud techniki a inni z kolei Creativy albo inne logitechy. A tu jest temat jak znalazł ;)

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

porownania nie bedzie, bo nie mam 2000x :P

 

 

kompa uzywam mniej wiecej tak : 80% muza, reszta filmy i gry

 

cale zycie mialem do kompa podlaczony wzmak i kolumny podlogowe trojdrozne, potrafiace trzesc wszystkim, oferujace bardzo gleboki bas ;]

od 2 msc mam 1250x i powiem tylko tyle ze jestem bardzo zadowolony. przy ustawieniach basu troche za polowa skali, treble podobnie, i glosnosci daaaleko PRZED polowa, glosniki graja pieknie : czysta gora, wyrazny srodek i dobry bas. Mam tez sluchawki senki MX400 wiec wyrazisty srodek to moje zboczenie od 3 lat ;]

 

kupowane w siriusie za 150zl z przesylka kurierska. IMO nie ma nic lepszego za te cene

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tez sluchawki senki MX400 wiec wyrazisty srodek to moje zboczenie od 3 lat ;]

O! Widzę, że chyba Geniusy są dla mnie stworzone, ja też szukam przede wszystkim ładnej średnicy.

Również bardzo chętnie przeczytałbym opinie na temat 1250x vs 2000x.

 

PS: MX400 to High-End nie jest ale jak na pchełki grają przyzwoicie i bardzo podoba mi się ich charakterystyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to problem z innej strony trzeba ugryźć. Założmy że nie patrzymy na cenę, tylko mam wybrać - SP-HF 5005 lub 1250X. Cel - muzyka i filmy w pokoju ok 16 m^2. 5005 raczej mnie nie zawiodą bo nie będą grać gorzej od moich aktualnych, ale czy z 1250x skok jakości będzie wart rezygnacji z 5.1 w filmach? (bo jeśli będzie wyraźny to na pewno nie będę żałował :rolleyes: ).

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem Sp-Hf 5005, ale miałem zestaw 5.1 (Cambridge DTT 2200, które później nazwały się Creative jakoś-tam)

I napiszę tak - dla Genius'ów 1250X warto zrezygnować z 5.1

 

Różnica w jakości - spora , przy 5.1 miałem "cudowny" CMSS w trybie "stereo-surround" (ahh ten Creative...) i jakość była kiepska.

Potem odpiąłem 3 satelitki (tył + centralny) - było lepiej.

Ale dopiero na 1250X mogę w miarę komfortowo posłuchać muzyki.

A w filmach i grach braku 5.1 nie odczuwam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, chyba mnie przekonaliście (zwłaszcza post kolegi serwal4, cambridge były highendem creative'a, więc pewnie conajmniej mogą się równać z głośnikami 5.1 Geniusa) . W warszawie jest Sirius, tam sobie posłucham bezpośrednio 1250 i 2000 i zobaczymy które u mnie zagoszczą :razz: Chyba że w czasie słuchania stwierdzę że jakoś szczególnie niedomagają, w co wątpię :)

Edytowane przez joorvishoon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no, niby można by <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> 2000x , posłuchać, potem oddać i <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> 1250, tylko że to nie będzie bezpośrednie porównanie, a poza tym trochę nie mam czasu ganiać do siriusa i z powrotem.

 

A nie zaryzykuje w ciemno wzięcia 2000x, skoro 1250 są sprawdzone, a do tego jeszcze są robione na tych samych głośnikach. Wniosek z tego taki że albo w 2000 wycisnęli dodatkowe 10 wat jakimś kosztem z tych głośników, albo 1250 mają jakiś zapas, i lepiej będą sobie radziły w swoim zakresie. Tak czy inaczej biorę 1250 a rolę odkrywcy zostawiam komuś z większą ilością czasu :wink:

 

 

swoją drogą ciekawostka, że jeszcze nikt nie zrecenzował tych 2000x, już o porównaniu do 1250x nie wspominając. Bo jak by się okazało że zepsuli jednak te 2000x, to znowu jedynym słusznym zestawem geniusa było by sp-hf 500x .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy 1250x. Czy normalne są trzaski w głośnikach od czasu do czasu? I jeszcze z wad, które zauważyłem nierównomiernie zwiększający głośność potencjometr, tzn w jednym momencie jest dość znaczny skok głośności, nie przeszkadza to specjalnie ale pytam czy to normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...