Skocz do zawartości
yanon

Jaki Monitor 19-22" Do 2tys?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!!

 

Zamierzam w niedługim czasie kupić monitor od 19-22" który bedzie miał dobre parametry a jednocześnie bedzie do 2tys pln. Wiem że dobre monitory są w cenach dużo wyższych ale myślę że i w tej kwocie można wybrać coś dobrego.

Rozpatrywałem kupno monitora Samsung 2032MW, NEC MultiSync 90GX2 Pro, LCD 20" NEC MultiSync 2070NX i NEC MultiSync 20WGX2 Pro. Słyszałem też pozytywne opinie o monitorach iiyama aczkolwiek nie mam konkretnego przykładu. Co do wykorzystania monitora to edycja, może troche grafiki no i filmy. Gier raczej nie przewiduje chociaż nie wykluczam.

Jeżeli macie inne propozycje to jestem otwrty.

 

Pozdrawiam i czekam na to co mi radzicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli do grafiki to bardzej profesjonalny EIZO 19 S1931SHB, a jak mniej profesjonalny to mpozna kupic taniej wiekszy i panorame na matrycy TN - Samsung SM 2232BW

do grafiki na TN? tego to świat jeszcze nie widział :)

 

w tak niskiej cenie do grafiki to tylko tak jak @tomos napisał

1990sxi

nie wiem czemu tak tanio, w innych sklepach od 2,2k

 

jak chcesz oszczędzać to możesz ostatecznie brać oczywiście tego EIZO S1931 to bardzo dobry monit choć jest "bardziej do" CAD a nie grafiki. sporo się o nim naczytałem i planuję jego zakup właśnie do CAD, itp.

 

napisałeś "do edycji" - ale czego? zdjęć?

 

ps.z dala od monitorów z szybą do innych zastosowań niż tłuczenie w gierki.

ps.2 to samo dotyczy monitorów na TN

Edytowane przez sorest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

 

Może troche sprostuje. Interesuje mnie monitor na którym będą ogladane głównie filmy, na chwilę obecną grać nie grywam w gry ale jak napisałem nie wykluczone w przyszłości. Co do edycji to bardziej sprawy biurowe excel, word czy access. W niewielkich ilosciach edycja zdjęć. Jeżeli chodzi o monitory to jest tego na rynku naprawde dużo a zdecydować się na coś konkretnego jest naprawdę cięzko dlatego bardzo dziekuje za wszytkie odpowiedzi i info w tej sprawie. Staram się na bierząco weryfikować swoje typy. Do niedawna byłem praktycznie zdecydowany na kupno monitora NEC MultiSync 20WGX2 Pro ale z tego co teraz sobie poczytałem chyba dobrze zrobiłem.

 

Pozdrawiam i czekam na dalsze info odnośnie dobrych jakościowo a jednoczesnie w przystepnej cenie monitorków LCD.

 

Ps. Zastanawiam sie nad nastepująca sprawą czy w przypadku matryc S-IPS TFT mimo oczywistych lepszych barw w przypadku filmów nie bedzie smużenia przy szybszych sekwencjach (18ms i więcej to sporo). Uważam że to też jest dla mnie istotne. Dobra jakoś barw ale jednoczesnie płynny obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam przyjemnosc pracowac na 2 monitorach NEC'a, oba na S-IPS i na zadnym nie zauwazam smuzenia, zwlaszcza po wlaczeniu dopalacza (overdrive). dodam, ze moj model jest jeszcze nieco wolniejszy od 1990SXi, a ten drugi to poprzednik 1990sxi - wiec powinno byc tylko lepiej :)

 

na pewno do edycji zdjec najlepszy bedzie wspomniany nec.

swietna funkcja w nec'ach jest czujnik natezenia swiatla, w zaleznosci od tego jak jasno jest w pomieszczeniu monitor dostosowuje swoja jasnosc. swietna sprawa, nie trzeba pamietac o sciemnianiu/rozjasnianiu, oczy mniej sie mecza.

jesli masz zamiar ogladac filmy w kilka osob to docenisz tez dobre katy widzenia S-IPS :)

a i grom takze sprosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj odebralem mojego 20WGX2 Pro i jestem zadowolony. nie widze nic lepszego do ogladania filmow. w gry gram czasami, wiec co mi tam. tez sie naczytalem o tym monitorze, z czego wiekszosc, to duperele, ktore jak twierdza niektorzy dyskwalifikuja monitor. prawdopodobnie dlatego, ze pisza to wielbiciele Eizo. w zyciu nie kupilbym ich monitora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

jakies uzasadnenie Maryś?

Przede wszystkim :

matryca 21" S-PVA 16:10

DVI-D (HDCP)

... reszta parametrów w specyfikacji.

Sam nie posiadam tego modelu, ale czytałem wiele pochlebnych opinii

na jego temat oraz z relacji znajomych.

Proponuję zapoznać się jeszcze z modelem Belinea 102035.

Matryca MVA 20" panoramiczna.

Ciekawym modelem jest także 22" panorama HP2207 ale na matrycy TN.

Niemniej proponuję zobaczyć wszystkie te monitory "w akcji"

ale nie np. w MM gdzie wszystkie monitory podłączone są

do karty graficznej z zapewne nie dedykowaną rozdzielczością.

Dobrze by było oglądać je w rozdzielczości natywnej czyli 1680x1050.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jakie sa przewagi tego samsunga nad nec'iem? poza calami.. i nie przytaczaj specyfikacji producenta (mega kontrastow i czasow reakcji), bo te bywaja dalekie od prawdy.

albo inaczej, jakie sa przewagi s-pva nad s-ips.

 

ale polecanie TN'ek za 2k sobie darujcie.

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wykorzystania monitora to edycja, może troche grafiki no i filmy.

nec 1990sxi.

5:4 do filmów ?

albo inaczej, jakie sa przewagi s-pva nad s-ips.

Nie to było moim zamierzeniem.

Czytaj poniżej :

Może troche sprostuje. Interesuje mnie monitor na którym będą ogladane głównie filmy,

Jeżeli to mają być głównie filmy to zapewne powinien to być monitor panoramiczny.

Tak więc to powinien być punkt wyjścia. Co do rodzaju matrycy to w tym wypadku

powinna zadecydować cena. Jeśli ok. 2000 zł to tak jak pisali Koledzy S-IPS lub *VA

(nie piszę o grafice tylko o filmach). Jeśli natomiast ok. 1300 zł to wówczas TN.

Podałem poprzednio przykład.

 

Należy sobie zadać pytanie :

Czy uzasadniony jest wydatek około 700 zł więcej (pomiędzy 1300 a 2000 zł) ażeby cieszyć oko

matrycą S-IPS, *VA. Czy wystarczy wydać np. 1300 zł i kupić 22" panoramę TN (do filmów) ?

Pytanie pozostawiam dla kupującego.

PS.

Filmy w technologii HD720 1280x720 HDTV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

tomos ... no to pozostaje S-IPS ?

Czyli wybór powinien zawęzić do :

1. ekran panoramiczny 16:10 (1680x1050)

2. matryca S-IPS

3. wielkość 20-22"

Myślę, że Koledzy coś doradzą ?

Moja wiedza jest trochę mała odnośnie konkretnych modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

tomos ... no to pozostaje S-IPS ?

Czyli wybór powinien zawęzić do :

1. ekran panoramiczny 16:10 (1680x1050)

2. matryca S-IPS

3. wielkość 20-22"

Myślę, że Koledzy coś doradzą ?

Moja wiedza jest trochę mała odnośnie konkretnych modeli.

IMHO S-IPS to aktualnie najlepsza matryca ale chyba tylko NEC produkuje dobre monitory na tej matrycy w przyzwoitej cenie.

gdyby byla jakas panorama 22" NEC-a na S-IPS to bym ja kupil, obawiam sie 20" bedzie miala za male czcionki do wygodnej pracy w natywnej rozdzielczosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja siedze na necu 20 calowym (5:4), rozdzialka 1600x1200 i przyznam, ze czcionki moglyby byc nieco wieksze.

jesli ktos ma slabszy wzrok to taka rozdzielczosc jest 'zabojcza'.

 

na 19" i 1280x1024 tekst czytalo sie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czcionki w 20WGX2 pro wcale nie sa za male. dobrze sie pracuje i calkiem wygodnie. zawsze mozna zmienic wielkosc czcionek w windzie. co do tej powloki, to ona wcale tak nie przeszkadza, jak to ogromna ilosc ludzi biadoli. ja przesiadlem sie na niego z 17' CRT Sony z powloka i nie widze zadnej roznicy w odbijaniu swiatla. jezeli chcesz widziec te odbicia, to oczywiscie zobaczysz. ale jezeli bedziesz gral czy ogladal i patrzyl na film, to nic nie zauwazysz. a trzeba dobrze sie przyjrzec zeby byly odblaski. ja z czystym sumieniem moge polecic tego NEC`a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tak jakby kupic chinska limuzyne brilliance, bo duza i tania zamiast np. mniejszej hondy.

 

co kto lubi.

 

Yogi: nie widzisz roznicy, bo w crt przed kineskopem tez byla szybka, a na 'normalnym' lcd jej nie ma tylko powierzchnia jest matowa i praktycznie nie ma na niej odbic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomos, mam laptopa, wiec widze roznice. tylko nie rozumiem tych niesamowitych narzekan, jaka to ta szyba niedobra jest... toz to jest chore. imho szyba daje efekt. dobry efekt.

 

i wcale nie chore pieniadze. ja swojego kupilem za 1600,- z dostawa kurierem i przyznam, ze nie jest to najnizsza cena na rynku. sa nizsze. jak dobrze sie poszuka, to nie wyjdzie sie powyzej 1550,- ze wszystkim.

 

TN do filmow? zapomnij. przy matrycy rzedu 20' napewno nie oglada sie filmow siedzac przed monitorem, tylko gdzies wygodnie na kanapie. a co za tym idzie, zapewne nizej niz przy biurku. a co to oznacza dla TN? zuuuoooo :P czarny obraz, zero kolorow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

 

Czytam i czytam i praktycznie co opinia to inny model monitora. Z tego co zauważyłem to polecacie NEC-ki i Samsungi. Dodam jeszcze mam kartę graficzną ATI Radeon x1600 256RAM HDMI. Myślę że warto by było pomyśleć o tym żeby monitor miał HDTV. Z drugiej strony nie jest to aż tak bardzo konieczne bo mam telewizor 32" LCD Panasonic TX-32LX60F pod który podłączam kompa bezpośrednio przez HDMI. W sumie i tak na razie nie wykorzystuje tego sprzetu bo raczej mało jest filmów w jakości HD ale w przyszłości będzie jak znalazł. No nic musze przemyśleć temat monitora żeby podjąć dobrą decyzje bo chce żeby mi posłużył pare dobrych lat. Nie uwierzycie ale obecnie pracuje jeszcze na starym Daewoo 15" który już się troche wysłużył.

Czekam na dalsze opinie za które bardzo dziękuje.

 

Pozdrawiam

 

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tyle: mam NECa 20WGX2 Pro, przesiadłem się też z NECa, ale CRT. Odbicia, tak są, szyba je daje, ale może jak ktoś wyżej zauważył, po przesiadce z CRT gdzie też była "szyba" nie widać różnicy, może to to. Jednak szyba poza odbiciami wpływa także bardzo pozytywnie na "poprawienie" jakości odbioru obrazu (żywe kolory, piękne barwy, obraz wydaje się "żywy", nie taki wyblakły jak na matowych LCDkach - zresztą w wielu innych dziedzinach używa się odblaskowych powierzchni do podniesienia jakości odbioru obrazu, np. fotografia). Co do *VA, też mają zalety, ale mają jedną podstawową wadę, są wolne (nie chce wyciągać kwestii świecenia rogów, IPSy przecież też mają podobną wadę, wpadają w fiolet).

 

Prawda jest taka, że każdy LCDk ma wady, mało tego, ma sporo wad. IPSy, *VA, TN, wszystkie, ale każdy ma inne. Trzeba sobie zdawać sprawę co się kupuje i które wady się jest w stanie zaakceptować. Wielokrotnie przywoływane TN, dla mnie jest nie do zaakceptowania: cena nie jest dla mnie zaletą, rozmiar także, natomiast kąty które w dużym monitorze to podstawa całkowicie dyskwalifikują tą technologię jak dla mnie, do tego można doliczyć brak pełnej palety barw i już wychodzi kompletna porażka.

 

PS. Jeszcze co do szyby, pisałem to już, ale jeszcze raz to napiszę. Najgorsze matryce są chyba w laptopach, to jest fakt (względy technologiczne), pracowałem na kilku laptopach i jeśli kiedykolwiek kupiłbym laptopa to tylko z szybą. Różnica powala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tyle: mam NECa 20WGX2 Pro, przesiadłem się też z NECa, ale CRT. Odbicia, tak są, szyba je daje, ale może jak ktoś wyżej zauważył, po przesiadce z CRT gdzie też była "szyba" nie widać różnicy, może to to.

Na CRT odbicia są znacznie mniejsze pomimo że też jest "szyba" - bo na CRT napylono warstwę antyodblaskową a na NEC WGX2 PRO nie.

 

Jednak szyba poza odbiciami wpływa także bardzo pozytywnie na "poprawienie" jakości odbioru obrazu (żywe kolory, piękne barwy, obraz wydaje się "żywy", nie taki wyblakły jak na matowych LCDkach

Bardziej żywy obraz jest na Philips 200WP7ES na A-MVA.

 

Zaletą modeli z gładką powierzchnią (NEC WGX2 PRO) jest to że nie ma efektu śniegu , a wadą są powstające odblaski (bo nie ma warstwy podobnej do ARASC/AGRAS z CRT). Na matowych modelach jest na odwrót.

 

Moim zdaniem optimum to coś pośredniego tak aby nie było bardzo uciążliwych odblasków i aby nie było efektu śniegu - najtańszym rozwiązaniem wydaje się być gładka powierzchnia z warstwą antyodblaskową (której niestety NEC WGX2 PRO nie posiada).

 

Gdybym szukał monitora tylko do gier to WGX2 PRO jest najciekawszym chyba na chwilę obecną modelem - jest szybki i z niezauważalnym LAG'iem ... ale w ciemnych grach szczególnie w niesprzyjających warunkach odblaski mogą być dosyć uciążliwe.

 

ps. co do fotografii to z dwojga złego wolę gładkie bo są ostrzejsze (co wynika z procesu naświetlania) - nie zmienia to jednak faktu że od monitora wymagam czegoś więcej szczególnie że wiem że się stosunkowo tanio da to osiągnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak szyba poza odbiciami wpływa także bardzo pozytywnie na "poprawienie" jakości odbioru obrazu (żywe kolory, piękne barwy, obraz wydaje się "żywy", nie taki wyblakły jak na matowych LCDkach - zresztą w wielu innych dziedzinach używa się odblaskowych powierzchni do podniesienia jakości odbioru obrazu, np. fotografia).

 

PS. Jeszcze co do szyby, pisałem to już, ale jeszcze raz to napiszę. Najgorsze matryce są chyba w laptopach, to jest fakt (względy technologiczne), pracowałem na kilku laptopach i jeśli kiedykolwiek kupiłbym laptopa to tylko z szybą. Różnica powala.

dziwne, ze w profesjonalnych monitorach do grafiki nie stosuje sie "odblaskowych powierzchni do podniesienia jakosci odbioru obrazu".

 

a co do laptopow to zalezy, gdzie i do czego ma byc uzywany.

ja np. nie chcialbym pracowac na takowym z szyba na dworzu, w sloneczna pogode.

 

ps. co do fotografii to z dwojga złego wolę gładkie bo są ostrzejsze (co wynika z procesu naświetlania) - nie zmienia to jednak faktu że od monitora wymagam czegoś więcej szczególnie że wiem że się stosunkowo tanio da to osiągnąć

jakos nie zauwazylem, zeby moje matowe NEC'i byly nieostre :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na CRT odbicia są znacznie mniejsze pomimo że też jest "szyba" - bo na CRT napylono warstwę antyodblaskową a na NEC WGX2 PRO nie. (...)

Może tak, może nie. Ja wiem jedno, okno mam po lewej, w słoneczne dni na CRT (NEC, z warstwą antyodblaskową, sam wiesz jaki :wink: ) nie dało się nic oglądać, wszystko się odbijało, ale nie to było najgorsze, tylko wyblakły obraz. Na LCDku z warstwą odblaskową tego problemu nie mam.

 

(...) Bardziej żywy obraz jest na Philips 200WP7ES na A-MVA. (...)

Subiektywne odczucia, czy obiektywne porównanie? :wink: .

 

(...) Moim zdaniem optimum to coś pośredniego tak aby nie było bardzo uciążliwych odblasków i aby nie było efektu śniegu - najtańszym rozwiązaniem wydaje się być gładka powierzchnia z warstwą antyodblaskową (której niestety NEC WGX2 PRO nie posiada). (...)

Ale już chyba po wielu dyskusjach ustaliliśmy, że takiego "ideału" nie ma :) .

 

(...) Gdybym szukał monitora tylko do gier to WGX2 PRO (...) ale w ciemnych grach szczególnie w niesprzyjających warunkach odblaski mogą być dosyć uciążliwe. (...)

Zgodzę się, z jednym, a dość znaczącym zastrzeżeniem!!! Wszystko zależy od oświetlenia w pomieszczeniu.

 

(...) co do fotografii to z dwojga złego wolę gładkie bo są ostrzejsze (co wynika z procesu naświetlania) (...)

Cóż, jednak połyskujące, się lepiej prezentują :wink: .

 

dziwne, ze w profesjonalnych monitorach do grafiki nie stosuje sie "odblaskowych powierzchni do podniesienia jakosci odbioru obrazu". (...)

Tak, raczej się nie stosuje się, masz rację. Tylko chłopie, oprzytomniej. Ja wiem, że na polskie realia cena w granicach 1500-2000 za monitor już sama przywodzi zastosowania "profesjonalne", ale to zwykły monitor do GIER. O czym ty mówisz? Jasne, że zamiast odblaskowych powierzchni można stosować lepsze bajery (matryca, itp.), ale to kosztuje grubo ponad 2000. Nie truj o profesjonalnych zastosowaniach przy takich kwotach. Co, porozmawiamy o monitorach Spectra?

 

(...) a co do laptopow to zalezy, gdzie i do czego ma byc uzywany.

ja np. nie chcialbym pracowac na takowym z szyba na dworzu, w sloneczna pogode. (...)

Chciałby, nie chciałbyś, a pracowałeś? Ja tak, z szybą, bez szyby, i oceniając jakoś obrazu (mówię o odbiorze) to jeśli laptop to tylko z szybą. Inna sprawa, że tak jak nie akceptuje TNów, tym bardziej nie akceptuje, żadnych wyświetlaczy laptopowych. Te z szybą, są natomiast pewnym "kompromisem" dla mnie.

 

PS. Kyle, coś wyczuwam, że masz jakąś awersję do mojej "opinii" o..., powiedzmy ogólnie, o 20WGX2 :wink: . Bo co nie przedstawię swojego zdania, zaraz uznajesz za stosowne je "skorygować" :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, raczej się nie stosuje się, masz rację. Tylko chłopie, oprzytomniej. Ja wiem, że na polskie realia cena w granicach 1500-2000 za monitor już sama przywodzi zastosowania "profesjonalne", ale to zwykły monitor do GIER. O czym ty mówisz? Jasne, że zamiast odblaskowych powierzchni można stosować lepsze bajery (matryca, itp.), ale to kosztuje grubo ponad 2000. Nie truj o profesjonalnych zastosowaniach przy takich kwotach. Co, porozmawiamy o monitorach Spectra?

 

Chciałby, nie chciałbyś, a pracowałeś? Ja tak, z szybą, bez szyby, i oceniając jakoś obrazu (mówię o odbiorze) to jeśli laptop to tylko z szybą. Inna sprawa, że tak jak nie akceptuje TNów, tym bardziej nie akceptuje, żadnych wyświetlaczy laptopowych. Te z szybą, są natomiast pewnym "kompromisem" dla mnie.

chlopie, oprzytomniej. za 2000zl jest juz do dostania 1990sxi na dobrej matrycy i do amatorskich zastosowan w zupelnosci wystarczajacej... i nie potrzebuje zadnej szybki... a kolory sa 'piekne i zywe' a przede wszystkim dobrze odwzorowane, bo to moim zdaniem wazniejsze.

 

i tak, mialem 'przyjemnosc' pracowac na laptopie z takim udogodnieniem i wiem jedno, ze sobie w zyciu takiego nie kupie. o ile w domu, w zacienionym pokoju jest ok, to na sloncu jest juz porazka.

 

'nie wszystko zloto, co sie swieci' :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chlopie, oprzytomniej. za 2000zl jest juz do dostania 1990sxi na dobrej matrycy i do amatorskich zastosowan w zupelnosci wystarczajacej... i nie potrzebuje zadnej szybki... a kolory sa 'piekne i zywe' a przede wszystkim dobrze odwzorowane, bo to moim zdaniem wazniejsze. (...)

Ja mam oprzytomnieć??? Ze słowa "profesjonalny" zrobiło się już "amatorski". Więc kto tu ma jakąś pomroczność :razz: .

 

(...) i tak, mialem 'przyjemnosc' pracowac na laptopie z takim udogodnieniem i wiem jedno, ze sobie w zyciu takiego nie kupie. o ile w domu, w zacienionym pokoju jest ok, to na sloncu jest juz porazka. (...)

Wybacz, może będzie to uogólnienie, może dla Ciebie krzywdzące, ale jeśli oceniasz jakoś generowanego obrazu przez matrycę poprzez to czy w słońcu odbija ona cokolwiek czy nie, to marnie oceniam twoje kompetencje. Bez urazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto tu mowi o profesjonalnych zastosowaniach?

 

napisalem tylko, ze w profesjonalnych monitorach NIE stosuje sie zadnych szybek itp. dupereli.

 

i nie oceniam jakosci matrycy po pracy w sloncu, ale komfort pracy na takiej z szybka.

Edytowane przez tomos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...