Skocz do zawartości
pancho

Jak Zainstalowac Linuxa ;]

Rekomendowane odpowiedzi

Tworzysz osobą partycję przeznaczoną na linuxa i podczas instalacji wybierasz że chcesz zainstalować na tej danej partycji. Mandriva sama sobie ją podzieli na swap i na swój system plików. Podczas włączania systemu pojawi ci się GRUB na którym będziesz wybierał Windows/Linux

Tak w bardzo dużym skrócie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok mam, przechodze do instalacji, wkladam plytke z mandriva wybieram jezyk, licencje, i wyskakuje mi potwierdzenie ze znalazl 2 interfejsy via, biore dalej i wyskakuje mi blad ze nie moze znalesc urzadzenia na ktorym moglby umiesciec sys plikow. cos takiego ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

też mam problem z zainstalowaniem i uruchomieniem Mandrivy 2007.

Obecnie mam postawioną Viste Home Premium na macierzy RAID0 2x160GB (podzielona na 2 partycję: 30GB i reszta) Dodatkowo mam też dysk 250GB SATA i właśnie na nim próbowałem postawić linuxa. Niby instaluje się, włącza się loader w którym mogę wybrać system, ale gdy wybieram Windows to wyskakuje jakiś błąd (bootloader error czy coś takiego) i każe mi wcisnąć Ctrl+Alt+Del żeby zrestartować.

 

Drugi problem może trochę dziwny, ale to mój pierwszy kontakt z linuksem... Jak u licha uruchomić graficzny interfejs? Gdy uruchomię Mandrivę, na początku każe mi się zalogować i jak to uczynię pozostaje w trybie tekstowym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu, to mandriva musi być większym chłamem niż ubuntu. I jak tu się nie dziwić opiniom, że Linuks trudny/głupi/nie działa?

Ja ze swojej strony polecam Fedorę, Suse albo ubuntu (ze względu na masę poradników i to, że można na nim absolutnie wszystko, co potrzebne ZU wyklikać).

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu, to mandriva musi być większym chłamem niż ubuntu. I jak tu się nie dziwić opiniom, że Linuks trudny/głupi/nie działa?

to raczej zabieranie sie za cos o czym sie nie ma zielonego pojecia taka opinie tworzy. u mnie debian robi glownie jako router. w razie klopotu apt-get, google i heyah.

 

swoja droga. napier instalacja windowsa (gdy go nie ma) potem linuxa. inaczej win nadpisuje mbr i lilo/grub znika. bez dyskietki startowej lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jest inna sprawa, a mianowicie:

jako główny magazyn mam macierz raid0 zrobioną z 2 dysków 160GB. Podzielona jest na 2 partycje - 1 systemowa 30GB na której mam Vistę i druga na gierki i filmy 268GB. Do tego dyskietka 250GB Barracuda na której chcę postawić Linuksa. I tu jest problem, bo instalator linuksa nie widzi w ogóle macierzy, tylko pojedyncze dyski 160GB. A pod koniec instalacji Mandriva pyta gdzie umieścić plik rozruchowy - i jak dam na dysk 250GB to owszem lilo/grub działa ale windows się nie uruchamia. Natomiast gdy dam na którąkolwiek 160-kę to linux jest niewidzialny...

A jest w ogóle jakaś szansa, żeby zmusić Linuksa do "widzenia" tej macierzy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psia mać :-) chciałem sobie zainstalować linuxa jako dlugoletni niewolnik windy, naprawde poczytalem co nieco dla absolutnie linuxopoczatkujacych i zabralem sie za sprawdzanie, najpierw ubuntu.... posciagalem co trzeba, sprawdzilem czy cd nie ma bledow i niestety za cholere nie moge zainstalowac, ciagle tylko uruchamia sie w bezpiecznym trybie graf. (800x600 naprawde odstrasza), ale OK, mowie zainstaluje sobie kompletna wersje... żal.RU ! za każdym razem jakieś inne błędy wyskakują, mimo ściągania z różnych miejsc w necie (oficjalne). Ale nie dałem się, ubuntu mnie zniszczylo to sprobuje mandriva... jezuuuu! to samo, wersja 4,5gb odpala i mowi co trzeba robic przynajmniej nie wieszajac sie w poczatkowym etapie, ale zaraz zaraz chce sobie to najpierw wyprobowac zanim zawale partycjobałaganem dysk.... sciagam wiec mdv2008 w wersji live cd.... nieeeeee! to samo co z ubuntu, czyli live cd zawsze, ale to zawsze ma jakis problem, za kazdym razem co innego, jakis to login, to cos innego, za kazdym razem konczy sie to zawieszeniem konsoli... kurde no co jest z tym ZAJ.....STYM linuxem, chcialem go wyprobowac ale normalnie nie da sie. Rzeczywiscie nie znam sie na tym, nigdy nie mialem do czynienia ale do cholery najgorszy win95 nie sprawia tylu problemow juz na samym poczatku, WTF przeciez linux jest taki przyjazny i prosty w obsludze....

Nadal chcialbym go przetestowac, mimo coraz wiekszej zrazy do L, nie wiem co robie zle, dyski powypalane kilkukrotnie, cd/dvd, komputer stabilny jak diabli, instrukcje przeczytane... chyba powinno wystarczyc jak na poczatkujacego, do windowsa mniej trzeba wiedziec a ponoc jest taki gorszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz płakał to wtedy to ci nie pomoże..... przecież z ubuntu idzie się jak z matką za ręke :wink: .... google + forum + samozaparcie i wszystko będziesz miał no może poza grami..... :) też miałem podobne sytuacje z 800x600 itp. poszukałem, znalazłem no i oczywiście konsola była potrzebna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu, odmieniajcie poprawie słowo Linux, nie Linuks a Linux, nie Linuxa a Linuksa i tak dalej.

 

Co do tego 800x600 - pewnie używasz karty ati albo nvidia, a tam wypadało by zainstalować sterowniki od nich do kart, no albo używać kolejno sterownika nv dla nvidia i radeon albo radeonhd dla ati jak to RMS przykazał.

 

To nie Linux jest trudny, to Ty masz poprostu bardzo złe nawyki używania systemu operacyjnego.

 

800x600 jest wywołany tym, że albo na live są za stare sterowniki ati/nvidia (otwarte raczej tam będą) które nie wspierają Twojego akceleratora, dlatego używa sterownika VESA, taki generyczny generic, by co kolwiek było.

 

Jak chcesz naprawde ładnie się zapoznać z systemem to zrób sobie stymulacje - wywal windowsa i uświadom sobie, że dopóki nie doprowadzisz Linuksa do stanu używalności, nawet poczty nie sprawdzisz - sam tak zrobiłem, wiele lat temu... to działa!

 

"Jakieś błędy" to nie jest opisanie problemu. Pewnie do instalacji czegoś pyta, dajmy na to, o hasło roota, a Ty mówisz 'WTF!? Błąd!" to ja się nie dziwie, że Ci to nie działa. To tylko przykład, ale jestem pewny, że to Ty coś źle robisz.

Edytowane przez SlashBeast

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jakieś błędy" to nie jest opisanie problemu. Pewnie do instalacji czegoś pyta, dajmy na to, o hasło roota, a Ty mówisz 'WTF!? Błąd!" to ja się nie dziwie, że Ci to nie działa. To tylko przykład, ale jestem pewny, że to Ty coś źle robisz.

Nie no bez przesady, jak mowie o bledach to mam na mysli problemy ze znalezieniem urzadzenia graficznego a nie z podaniem hasel!

Probowalem wiele sterownikow graficznych zalaczonych systemowo (tych nvidiowych), niestety zaden z nich nie pozwala mi na wiecej niz 800x600, oczywiscie wszelkie ustawienia monitora tez przerobilem + instalacja kernel-source. Probowalem tez zainstalowac stery nvidii z ich strony (169.12 nvidia-linux) odpowiednie do mojej karty (GF 7050 integra), racja ze mam przyzwyczajenia windowsowe ale ponoc ten plik po sciagnieciu jest self-extracting, niestety mi wywala blad podczas instalacji o niemoznosci z powodu jakiegos X-czegos tam... (sorry, jeszcze malo wiem o linuksie). No i stoje :-| znaczy caly czas probuje dalej roznych kombinacji, ale nie mam az tyle czasu wiec co dzien po troche.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja ze mam przyzwyczajenia windowsowe ale ponoc ten plik po sciagnieciu jest self-extracting, niestety mi wywala blad podczas instalacji o niemoznosci z powodu jakiegos X-czegos tam... (sorry, jeszcze malo wiem o linuksie).

Stery do karty graf. instalujesz z konsoli po wyjściu z X-ów. BTW, na sterach vesa spokojnie możesz ustawić rozdzielczość 1024x768, wystarczy że uruchomisz konfigurator xorgconfig.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery do karty graf. instalujesz z konsoli po wyjściu z X-ów. BTW, na sterach vesa spokojnie możesz ustawić rozdzielczość 1024x768, wystarczy że uruchomisz konfigurator xorgconfig.

Ok, a jak mam z mandrivy 2008 wyjść z trybu X graficznego do tekstowego? bo poprzez konsole-okno nie chca mi sie stery nvidii instalowac i kaza opuscic X.... wiec jak mam opuscic?

 

Co do rozdzialki 1024x768 to mnie nie zadowala, na co dzien mam monitor 1920x1200 i sie przyzwyczailem, a takie male rozdzialki (do tego niepanoramiczne) wygladaja zalosnie na vesa/vga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jak mam z mandrivy 2008 wyjść z trybu X graficznego do tekstowego? bo poprzez konsole-okno nie chca mi sie stery nvidii instalowac i kaza opuscic X.... wiec jak mam opuscic?

"tell init 3" o ile dobrze pamiętam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

control-alt-backspace to jak control-alt-delete w windowsie, tyle ze do zabicia Xów.

 

Co do sterowników nvidia, po ich instalacji musisz w xorg.conf zmienic driver na nvidia (mozesz uzyc np. nvidia-xconfig, sam Ci wygeneruje go) i zaladowac moduł nvidia do kernela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w końcu postawiłem Mandrive 2008 i prawie wszystko bangla :D

System na tyle sprytny, że podczas instalacji wymyślił że nie ma otwartych sterów do mojej grafiki to zainstaluje zamknięte. Tylko problem mam z wyjściem DVI - jak daję po kablu DVI to monitor wywala że "input not supported" . Gdy zastosuję przejściówkę DVI->D-Sub i po zwykłym kablu to spokojnie działa :|

Teraz walczę z netem - mam w domu po wifi z kartą Linksys WMP11 v4 i niestety trzeba się będzie bawić... Ale już jestem na dobrym tropie i może jeszcze tej nocy się uda...

Zaczyna mnie się podobać ten Linux :wink:

 

Update:

Pół godziny i necior też śmiga po WiFi :D

Nie jest tak źle, a Mandriva faktycznie bardzo przyjazna przy przejściu z Windy.

Edytowane przez Janisław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradzilem sobie ze sterami grafiki nvidii, ale jest jedno nie tak, obsluguje mi rozdzielczosc 1920x1200 ale po primo @50Hz (a monitor chce domyslnie 60Hz).... i po sekundo - jest problem generalnie z czcionkami, niby to 1920x1200 ale litery sa jakby rozmazane lekko (efekt jak cleartype z windowsa).

Podsumowujac - jak uwyraznic czcionke w mandrivie i jak wymusic obsluge 60Hz zamiast 50Hz ?

(I czy mozna to zrobic wyklikujac? :) konsola nie jest zbyt przyjazna)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowujac - jak uwyraznic czcionke w mandrivie i jak wymusic obsluge 60Hz zamiast 50Hz ?

(I czy mozna to zrobic wyklikujac? icon_smile3.gif konsola nie jest zbyt przyjazna)

Wypróbuj gtf pod konsolą ;p. Wygenerowaną linijkę modeline dopisz do pliku "xorg.conf". Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za dotychczasowa pomoc, 1920x1200 mam, stery nvidii, chcialem 60Hz mam 63Hz :-) bo nie da sie inaczej, mandrive zamienilem na ubuntu (wg mnie milsze i ladniejsze), jeszcze tylko cos nie tak jest z czcionka, efekt "cleartype", jest niewyrazna, w ogole porownujac z mozilla pod windowsem to jest calkiem inna czcionka i nie mowie tylko o pulpicie ale o zawartosci stron www, WTF?

 

edit

Widze ze nikt nie wie wiec sam sobie znalazlem odpowiedz, otoz jedyne wyjscie w moim przypadku to:

 

sudo apt-get install -y msttcorefonts

 

Po instalacji zamieniamy wszelkie czcionki "sans" na "arial" (w ustawieniach pulpitu i w preferencjach mozilli) i koniec klopotu z rozmytymi czcionkami zarowno w samym systemie ubuntu jak i w mozilli i zawartosciach stron www.

Edytowane przez promieniowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po instalacji zamieniamy wszelkie czcionki "sans" na "arial" (w ustawieniach pulpitu i w preferencjach mozilli) i koniec klopotu z rozmytymi czcionkami zarowno w samym systemie ubuntu jak i w mozilli i zawartosciach stron www.

Rozmyte? Stanowczo wolę Linuksowe czcionki. Pomimo że początkowo byłem przyzwyczajony do windowsowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmyte? Stanowczo wolę Linuksowe czcionki. Pomimo że początkowo byłem przyzwyczajony do windowsowych.

Nie mam nic do czcionek standardowych linuxa, chodzi o to ze sa one u mnie rozmyte i tylko te z windowsa sa prawidlowo wyswietlane. Podejrzewam ze problemem jest tu karta graficzna i monitor, GF7050/1920x1200. Najnowsze stery nvidii nie naprawiaja bledu rozmytych czcionek sans itd.

 

edit

 

Czy jest ktos kto uzywa ktorakolwiek z nowych dystrybucji linuxa w rozdzielczosci 1920x1200 i nie ma Z NICZYM (graficznie) problemu?

Edytowane przez promieniowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...