Skocz do zawartości
tony_tr

Grzejący Sie Laptop (grafika)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam laptopa vbi t7300-8600gt-2gbram-160dysk

Problem polega na tym że jak sobie podkręciłem karte graficzna (a zystałem tym naprawde wiele w 3dmarkach no i w grach) To lapek nieraz mi sie wiesza jak gram. Wydaje mi sie że to wina temperatury, która na karcie grafiki dochodzi do ponad 90 stopni, poniewaz nie ma żadnych artefaktów tylko zwis i koniec.... Mam pytanie bo chce sobie kupic pastę: Coollaboratory Liquid Pro

Czy warto to zrobić? Bo słyszałem że temperatury moga byc duuuzo mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta moze Ci dac zmiany rzedu paru stopni, jesli myslisz ze np z 90 zrobi się nagle 65 to jestes w bledzie. Jak bedzie 80 to juz IMO bedzie spory sukces. Moze kup podstawke chlodzaca, powinno pomoc o pare stopni dodatkowo obnizyc temperature. No i mniejsze OC przedewszystkim, to da najwieksze obnizki. Innych sposobow nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w domu to zrobie sobie taka deseczke... moja karta ma w standardowych ustawieniach 475/400 podkreciłem na 560/500 (3dmark 2003: w standardzie 9500 3dmarków a po podkreceniu 11700 3dmarków) Jak trzymałem laptopa praktycznie w powietrzu to max było 87 stopni (to i tak dużo..) Wczoraj mi sie resetował pewnie dlatego że grałem na łóżku i podkładałem pod lapa jedynie jakies zeszyty... Ogólnie nie jest źle, ale musze kupic paste myśle że zyskam na tym z jakies 5 stopni..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja znalazlem strone z "wynalazkiem" z Cebitu jeszcze :

 

mega duzy wentylator w podkladce - ponoc ultracichy

 

http://cradia.co.kr/notecooler_sub.html

 

Czy widzieliscie to to w Polsce?

 

no coz znalazlem test : http://www.xsreviews.co.uk/reviews/misc-co...s/cradia-flex/7 wiec nic ciekawego

Edytowane przez k a m e r e k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z wydajnoscią tych podstawek bywa różnie , dobrze zrobić rozpoznanie bo nie trudno wtopić parę złotych . Ja postawiłem na Zalmana i powiem że jest to dobrze ulokowany kapitał .

 

a ile spadla temp? Jak wentyl od spodu to pewnie sie kreci (counter-clockwise ?) zevy zasysac i wyrzucac tylem/bokiem. Za to ci co maja zero dziur od spodu to moga mate thermaltake ixoft uzywac - 0 dB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

7 do 10 stopni . Wiatraczki pracują cicho , zresztą jak gram to słyszę ścieżkę z gry a nie wiatraczki . Max w stresie mam do 50 stopni / 54 stopnie w smarku 05 po OC / tak , że cooler w notebooku prawie w ogóle mi się nie załącza . A jak się załączy to od razu to słyszę bo jest duuużo głośniejszy od wiatraczków zalmana . Ostatnio łupię w NWN2 w natywnej /1280/800/ tekstury wysokie , bez cieni i bajerów AA/AF i rdzeń dochodzi do 49 stopni . Przy czym ważny jest też dobór odpowiedniego sterownika do grafy - różnie grzeją karcinkę .

Edytowane przez Consi Pit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyslalem ci PW

 

BTW jest jeszcze ponoc calkiem wydajny Tai Chi M+ http://www.thermaltake.com/product/Cooler/...a2420/a2420.asp

 

http://www.dvhardware.net/review99_3_tai-chi-m.html

Edytowane przez k a m e r e k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie podstawki mają pewną wadę- zasilanie. Jeśli komp pracuje na bateriach, chłodzenie raczej nie jest potrzebne, bo zazwyczaj włączamy oszczędzanie energii. Tam, gdzie komp pracuje na pełnych obrotach, zazwyczaj można sobie pozwolić na korzystanie z innego źródła energii, niż USB :-D Zamiast szukać po sklepach podkładek, które nie zawsze są w pełni skuteczne, można zrobić coś konkretnego samodzielnie i do tego taniej :-) Najdroższy element- blacha ryflowana- koło 50zł. Wyginamy, robimy parę otworków, dajemy wentylatorki takie, jakie chcemy- 80mm na 5V z USB jest niesłyszalny, ale 9,6V także nie doprowadzi do powstania nie wiadomo, jakiego hałasu, choć ja bym dał 3 sztuki po 120mm- całość można podłączyć do zewn. zasilacza, który kosztuje grosze, a ma możliwość regulacji napięcia od 3 do 12V. Jak będę miał trochę zbędnej kasy, to zrobię taki coś i pokażę wyniki :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna zrobic szybki test : Np podlozyc pod wysoko umiejscowionego lapa wentylatorek i zobaczyc czy cos daje, nawet zanim zrobimy DIY jakas podstawke. Przeciez jak mamy od spodu went dla coolerka ale wet zwykle jest to siateczka stalowa (antykurz) to i gdy damy nawe od spodu 2 ciche 120mm fany to i tak powietrze do wnetrza bedzie wchodzic tym ograniczonym wejsciem.

 

Napewno dobrym startem jest dobra pasta na procka czyli np arctic silver 5. Czyste wnetrze tez wazne. Niskie napiecie na procesorze jescze wazniejsze.

NIe pisze o GPU bo nie gram wiec mi wystarcza np ati radek 200m

 

Jak widzicie co mam na dole wkonfigu - to ten desktop mimo ze generuje maly szum, bo byl robiony w latach gdy jeszcze nie bylo takich bajerów jak scythe itp oraz ultraciche PSU, to jednak jest cichszy i mniej meczacy dzwiekowo od laptopów chodzacych na full load z temp procka np ok 60C.

 

DLa porownania - desktop robiacy rara ok 700MB - grzeje sie max ok 47, a lap ok 55-60 w zaleznosci od pasty.

 

NIe chce nawet myslec jak wy piszecie o temp na GPU rzedu 80C. Takie super mocne lapy pewnie sa kure...ko halasliwe - dla mnie to bez sensu.

 

Dla mnie idealem bylby bezglosny lub prawie inaudible lap chodzacy na full load procka z moca obliczeniowa rzedu 1,8-2 GHZ jak w turionach/core duo .

 

Co zauwazaylem - samo podniesie lapa daje juz troche bo jest lepszy airflow.

 

Ciekaw jestem jak zalman by sie w boju sprawdzil i czy by zwalil temp z ok 60 -62C a max load do 45-47C. Jesli nie - to nie ma sensu, bo po co taki cooler co tylko lekko chlodzi, jak wentylator kulkowy jednak chodzi a nie maja one wysokiej kultury pracy.

 

Dlatego konia z rzedem dla producenta ktory : uzyje technologii dosc prostej uzytej w Ixoft - w celu odprowadzenia czesci ciepla przez klawiature lapa przy uzyciu cienkiem matki wewnatrz, Do tego uzyje troszke szerszych radiatorów i wydajnieszych heatpipe, oraz ultracichych lozysk w wentylatorkach. Wtedy przy halasie powietrze ponizej 20 db i cichych lozyskach praca 10h przy lapie bedzie znosna. Inna sprawa, to ze jak dla mnie to caly spod lapa moglbny byc wielkim radiatorem.

 

Nie mowie juz o WC bo tojednak robi wage dla lapa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...