Skocz do zawartości
qamca

Jak Wybierać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, dziękuję tym którzy podejmują wysiłek napisania kilku słów ponad średnią.

 

W najbliższym czasie chciałbym zakupić nową jednostkę, a że jakiś czas nie śledziłem tego co dzieje sie w świecie podzespołów teraz trochę ciężko jest mi się zorientować...

 

Moje główne pytanie jest takie, na ile wpływ na efekt końcowy mają takie detale jak rodzaj zastosowanego mostka południowego czy chipset na którym jest oparta płyta?

 

Zdarzyło mi się wcześniej że dobierałem sam komponenty, wydawało by się że w tamtym czasie jedne z lepszych, a wszystko do kupy złożone pracowało mniej wydajnie niż niektóre gotowe platformy jakie zakupili znajomi. Czy ten problem nadal istnieje? Czy trzeba wiedzieć coś czego ja nie wiem żeby stworzyć "optymalną" kombinację?

 

Interesuje mnie płyta ze złączem intelowskim 775, problem w tym że jest ich cała masa, a z tego co się zdążyłem zorientować niegdyś renomowane firmy takie jak Abit chociażby dzisiaj już nie mają tej samej pozycji względem konkurencji co kiedyś... moja ostatnia płyta była Gigabyte'a, nie mogę jej ani pochwalić ani zganić w zasadzie za nic, ale czy jakiś producent ma np stabilniejsze płyty od innych?

 

Chciałbym żeby cały system miał osiągi, które nie będą śmieszne za powiedzmy 2 lata, ale jednocześnie zależy mi na kulturze pracy czyli niskim poziomie hałasu, przy czym nie jestem zainteresowany chłodzeniem wodnym...

 

Dlatego też przypatrywałem się płytą s pasywnym chłodzeniem jak radiatory czy heatpipe'y.

Czy wszelki overclocking wiąże się z koniecznością wymiany fabrycznych elementów chłodzących/wzrostem hałasu, czy też w jakimś stopniu jest to możliwe bez powiedzmy dużej ingerencji w system hłodzenia? (coś jak np dołożenie wiatraka albo dwóch na obudowę ale już nie wymiana wszystkich wentylatorów na jakieś demony chłodu i jakiś szalony zasilacz)?

 

Zdarza mi się pograć więc karta graficzna powiedzmy średnia półka coś do powiedzmy 500zł coś koło tego, powiedzmy pokroju HIS Radeona HD 2600XT IceQ Turbo, albo podobny w osiągach i cichy układ.

 

Inna sprawa że nie wiem w jaki intelowski procesor się ładować 2 czy 4 rdzeniowy, myślicie że te procki co są teraz na rynku potanieją jak na dniach wejdą Penryny? czy nie patrzeć wogóle na to? A wiadomo, jestem daleki od rzucania się na nowości...

 

Czy osoby przez których ręce przechodzi dużo różnych płyt głównych i mają jakieś rozeznanie jak one się później sprawują (o ile takie się znajdą) mogłyby się wypowiedzieć na temat głównych producentów płyt i rodzajów chipsetów?

 

Wiem, że prawdopodobnie za bardzo drąże takie detale, ale tak już mam że lubie wiedzieć (albo myśleć że wiem <_< ) co kupuję...

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mobo na P35. Jak chcesz pasywke na składzie to sprawdz godną polecenia MSI Neo2-FR-S. Najpowszechniejszy jest model bez "S" ale sam zobacz co daje "S" (zależnie czy będziesz się bawić w OC) http://www.ulubiony.pl/uploads/products-images/185119.jpg

Względnie mogę polecić Foxconna P35A http://www.yalu.pl/index.php?action=product&pid=6815

 

2. Proc zależnie od funduszy i planów na przyszłość:

- Chcesz wydać teraz więcej i tak zostawić, to E6750 albo E6550.

- Chcesz wydać mniej i za jakiś czas przesiąść się na Penryna, to E2160.

 

3. Ram też zależnie jaki fundusz.

- Taniej - Kingstony 667 na Elpidach.

- Drożej - np. OCZ Platinum CL4 Rev. 2.0 albo inne droższe/lepsze firmówki.

 

4. Grafika... no ten 2600 XT to jeśli grasz naprawdę raz w miesiącu po 15min ;] Jeśli już naprawdę nie chcesz wydawać kasy na grafikę, to kup chociaż X1950Pro - PowerColora (DX9) albo HD 3850 (DX10).

(Swoją drogą też drażliwy temat typu ATI vs NV ;] ale proszę mnie nie bić, sam proponował 2600 ;])

 

5. Cooler... hmm. Tu to nie chcę wywoływać wojny, bo ile osób tyle gustów.

Ja osobiście bym brał Scythe Mugen http://www.cooling.pl/scythe-mugen,produkt,64601.html. Ale mam "kuku" na Scythe więc weź poprawkę. ;] (no dobra, dobra też jest produkcja Thermalright np. Ultra, żeby nie było ;])

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

No więc generalnie jeśli chodzi o fundusze to ciężko powiedzieć, bo nie mam jakoś wydzielonego budżetu, wiadomo, nie chce kupować obudowy za 5 stów ani żadnych podobnych wodotrysków, ale raczej podporządkowuję całość pod zamysł stabilna platforma na kilka lat bez przepychu... powiedzmy coś koło 3000 zl powinno zamknąć cały deal...

 

Co do płyty, próbowałem się rozeznać jaki chipset chciałbym na niej widzieć... Na stronie intela jest mniejwięcej hierarchia chipsetów, ale nie bardzo mi to rozjaśniło sytuację:

( chipsety intela ) :huh:

 

Generalnie jeśli o mnie chodzi to P35 spoko, ale jest tyle chipsetów, że chciałbym wiedzieć czy i jakie tak naprawdę są różnice w stabilności/performancie np jak wezmę płytę z chipsetem X38 a P35 albo innym... tak samo czy odczuję różnicę między mostkiem ICH-9 a ICH-9R albo jakimś starszym??????

Ale chętnie jednak widziałbym na płycie pasywne chłodzenie więc dzięki za propozycje.

 

i czy w zasadzie powinno się dobierać procesor do płyty czy odwrotnie????

 

Jeżeli chodzi o procek, to też mam problem bo nie wiem na ile dany procek jest podatny na podkręcanie?

 

Lepsze 4 czy 2 rdzenie? Skoro obecne 4-rdzeniowce Intela i tak są tak naprawdę dwoma 2-rdzeniowymi prockami w 1 obudowie (nie mają wspólnego cache'a) to co w zasadzie się bardziej opłaca????

Generalnie raczej jak już teraz kupię, to nie chciałbym za parę miesięcy kupować nowego procka, z resztą i tak nie miałem zamiary się rzucać na jeszcze ciepłe penryny, bo to chyba takie nowości nie wychodzą w dobrych cenach, liczyłem raczej na to że wyjście penrynów obniży ceny procków jakie już są na rynku... myślałem szczerze mówiąc nad np C2 Duo E6850 albo C2 Quad 6600 (podobno da się kręcić nieżle przy chłodzeniu powietrzem)... wiem że Extremey już nie dają się tak kręcić jak inne proce ( no i są poza moim zasięgiem cenowym - to na pewno)...

Jeżeli wziąć pod uwagę jakiś średni OC (bez dodawania 10 kilo w elementach chłodzenia) to który procek polecacie?

 

Wiem że same pytania, ale tak mniejwięcej cały ten temat dla mnie wygląda... :blink:

 

Szczerze mówiąc jeśli chodzi o ram to myślałem właśnie o kingstonach 667... 1gb chodzi po ok. 100zl więc myślę że to dość dobra cena...

 

Co do grafiki, to szczerze mówiąc sadzę się głównie na supreme commandera, i nie wiem czy wspominałem, ale zadowalam się raczej niewysokimi rozdzielczościami rzędu 1280x1024 albo nawet 1024x768, ale wolałbym tak nie spuszczać z deatli (jeśli to wogóle możliwe z kartą z takiej półki (ok 600zł max powiedzmy ale chętnie trochę niżej).

 

 

Piszcie co myślicie wogóle o tym, bo ja już momentami mam dosyć :?

 

Wybieranie kompa do biura jest tak znacznie prostsze <_< ehhhh....

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to napisałeś że nie masz ochoty rzucać sie na jeszcze ciepłe penryny to myślę że dobrym rozwiązaniem będzie E6750.Bo niema sensu dopłacać do E6850.A co chodzi o Quady to obecnie żadne aplikacjie ani gry nie wykorzystyją 4 jajek. Ja osobiście zawsze dobieram płyte do procesorka i uważam że dzis najbardziej popularnym i najlepszym wyborem jest chipset P35 bo płyty na X38 strasznie drogie.Grafika to zalezy do czego kompa bedziesz używał do gier i jeśli tak to trzeba by zainwestowaćw coś mocniejszego a w twoim przypadku to chyba nie i dobrym wyborem oczywiscie jak ceny troche spadną bedzie Radek HD3850.Takie moje zdanie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...