Skocz do zawartości
paradox

Air Fc (in Progress) Update 1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Chciałbym zaprezentować, inną wizję chłodzenia komputera, o nazwie Air FC. Zastanawiałem się nad budową normalnego FC lub chillera, ale przede wszystkim nie potrzebuje skupiać całego chłodzenia na procesorze lub karcie graficznej, gdyż nie podkręcam sprzętu do granic możliwość, a dwa chciałbym chłodzić cały komputer, tak aby zapewnić mu optymalne warunki pracy. Nie ukrywam, iż mam z tym problem. Gdy zamykam obudowę, wystarczy ze 30 min aby pojawił się tak zwany blue screen (Windows Rulez! ;) ). Tak więc, mając już pewne doświadczenie w temacie (Mini klima), wziąłem się za budowę klimy do komputera.

 

Przy okazji, podziękuję za wszelkie pomoce teoretyczne Tonic'owi i Maniakalnemu (zakupy u niego to czysta przyjemność :) )

 

Podstawowe założenia :

 

- wydajność

- pełna, cyfrowa kontrola

- nie za duża obudowa

- ograniczenie hałasu

 

I te założenia zostały spełnione choć nie było łatwo :D Przede wszystkim z obudową, gdyż postanowiłem użyć obudowy komputerowej. W zasadzie każdy centymetr był na wagę złota... ;). Wygłuszenie umożliwiła mata bitumiczna. A sterownik zrobiłem z mikroprocesora ATmega8, wyświetlacza 2*16 i paru innych elementów, o czym później napiszę.

 

SPIS ELEMENTÓW :

 

- Rotarka 0,8 HP made in Japan, ale poza tym nic nie wiem... ;)

- TXV

- Skraplacz / parownik (1/3 skraplacza), wycięty z parownika klimatyzacji

- rurki 6mm / 8 mm

- dessupheater

- gaz R290/R600, mój ulubiony i jakże uniwersalny ;)

- rura wentylacyjna aluminiowa 90mm

- dmuchawa (kupiona na giełdzie komputerowej za całe 10 zł ;) , prawdopodobnie z jakiegoś serwera

- blacha miedziana 0,5 mm (rynna skroplin / kanał wylotu powietrza)

- blacha aluminiowa 1 mm (przegroda kanału skraplacza, tylna maskownica)

- mata bitumiczna 25x50 cm 5 szt.

- wentylatory skraplacza PAPST (wyjęty z Mini Klimy)

- kabel 2x1,5 (linka) 5metrów

- trochę taśmy aluminiowej, kilka pasków zaciskowych i szpachla z utwardzaczem do tworzyw sztucznych

- gumowe odbojniki do drzwi w roli nóżek

 

Fotki :)

 

 

Dołączona grafika

 

Serce układu

 

Dołączona grafika

 

Obudowa i pierwsze przymiarki

 

Dołączona grafika

 

Dessup...a raczej miniaturka, jak wszystko w tym projekcie... ;) małe jest piękne!

 

Dołączona grafika

 

Skraplacz i parownik, który w późniejszym etapie został jeszcze skrócony o jakieś 4 cm

 

Dołączona grafika

 

Dmuchawa, niby mała, ale dmucha bardzo przyzwoicie

 

Dołączona grafika

 

Układ sprężarki zamontowany .... nie obyło się bez problemów, oczywiście przeciek na TXV :mur: . Poprawione i uszczelnione jakimś magicznym zielonym płynem B-)

 

Dołączona grafika

 

Próżnia.... oczywiście na patencie....wężyk serwisowy - > schreder - > rura gumowa - > kompresor od lodówki :damage_wall:

 

Dołączona grafika

 

Pierwszy szron.... :D

 

Dołączona grafika

 

-12 st i tyle wystarczy jak na ten układ

 

Dołączona grafika

 

Zainstalowana rura ALU, dmuchawa, kanał wylotowy, rynna skroplin, przegroda skraplacza i kawałek izolacji, wybaczcie za te paski, może to poprawie :)

 

Dołączona grafika

 

Maskownica fabrycznych dziur obudowy, (z tym otworem wlotu, to była rzeźba hehe) i tylna blacha zasilacza idealnie pod gniazdo zasilania :)

 

Dołączona grafika

 

Wlot powietrza z komputera, piękny prawda? :)

 

Dołączona grafika

 

Kanał skraplacza, mógłby być wyższy, ale niestety tak musi być

 

Dołączona grafika

 

Kable, kabelki....elektryka

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Złożone, zaszpachlowane, uruchomione :)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

Ale coś tym jeszcze musi sterować... , więc powstał też mózg klimy (in progress) :

 

Dołączona grafika

 

 

Wyświetlacz i key pad zostanie zainstalowany na zaślepce 5,25", zamierzam też użyć folii do drukarki laserowej, celem zamaskowania przycisków i zrobienia okienka wyświetlacza :). Elektronika, przekaźniki itp, w dolnej części przedniego panelu.

 

Ogólny update z wyglądem, temperaturkami, testem, już wkrótce. That's all folks! :)

 

UPDATE 1 :

 

Poniżej kilka nowych fotek. Dałem izolacje na kapilare TXV'ki + nowa izolacja na ssącej, mate bitumiczną na tył i wreszcie poskładałem panel... :) Ponadto zrobiłem szybki test z komputerem HP P4 3,06 Ghz bez podłączania rury ssącej ciepłe powietrze z zasilacza.... Wynik był następujący :

 

- Temperatura w komputerze 10 st C

- Cała obudowa zimna :D

 

Niestety na dokładniejsze parametry musicie jeszcze poczekać gdyż spaliłem dmuchawę :mur:

 

Dołączona grafika

 

Front....brakuje jeszcze naklejki na panel sterujący no i malowanie przede mną

 

Dołączona grafika

 

Wnętrzności po drobnych modyfikacjach...

 

Dołączona grafika

 

Muszę jeszcze coś wymyślić z tą blachą od zasilacza, jakoś źle się wkomponowała...

Edytowane przez paradox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić, dość nietypowy układzik ;)

Może i nie jest zbytnio estetycznie, ale najważniejsze abyś był z niego zadowolony ;)

 

osobiście jednak uważam, że to się nie sprtawdzi, pomyślałeś o skraplaniu się wody na komponentach? Poza tym niektóre komponenty źle znoszą niskie temperatury, jak np. HDD. Mimo to czekam na testy, ciekawe jakie temp. będą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo mówić, dość nietypowy układzik ;)

Może i nie jest zbytnio estetycznie, ale najważniejsze abyś był z niego zadowolony ;)

 

osobiście jednak uważam, że to się nie sprtawdzi, pomyślałeś o skraplaniu się wody na komponentach? Poza tym niektóre komponenty źle znoszą niskie temperatury, jak np. HDD. Mimo to czekam na testy, ciekawe jakie temp. będą :D

 

I po to właśnie "mózg" całości może robić 3 pomiary na raz, gdzie jeden z czujników będzie w komputerze, co zapobiegnie skraplaniu się wody :) Ponadto, napisałem program tak, aby można było ustawić dowolne progi temperatury maksymalnej i minimalnej na każdym z 3 czujników. Estetyka nigdy nie była moją mocną stroną, ale obiecuję, że z zewnątrz będzie wręcz piękny :) Jak już wcześniej napisałem ... in progress...

Edytowane przez paradox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, jak będzie z głośnością i jaki wpływ będzie miała temperatura otoczenia ?

 

Dzięki matom bitumicznym udało się ograniczyć głośność na ile to możliwe, głownie słychać wentylatory i dmuchawę. Nie jest super cichy, ale też nie pracuje jak odkurzacz, coś jak dwa komputery stojące obok siebie. Spokojnie można przy tym siedzieć. No chyba, że ktoś ma bardzo czuły słuch, to może być drażniące. Dodam też, że układ nie będzie chodził 24 na dobę :). A temperatura otocznia, nie wątpliwie może nieco zmienić parametry pracy, ale prawdopodobnie mogą to być wahania o ok. 5 st. Na tą chwilę zauważyłem, że na skraplaczu jest 50 st, rotarka 55 st, parownik -12 st, wyjście powietrza 0 st. Przy temperaturze otoczenia 22 st. Ponadto, zamierzam zmienić skład gazu, tak aby było więcej R290, czyli LPG skład zimowy ... :)

 

 

Mata bitumiczna została także naklejona na boczkach, czego pewnie nie widać dokładnie na zdjęciach....

Edytowane przez paradox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe założenia :

- wydajność

- pełna, cyfrowa kontrola

- nie za duża obudowa

- ograniczenie hałasu

 

SPIS ELEMENTÓW :

- Rotarka 0,8 HP made in Japan, ale poza tym nic nie wiem... ;)

I przegrałeś na samym wstępie. Chyba, ze ograniczenie hałasu == wcześniej miałeś w kompie delty120 na 24v....

 

Fajna zabawka, ale na co dzień to się to nie nadaje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz koniecznie zaizolowac rure wysciowa .Duzo zimna stracisz.

 

Po 2 to jesli dobrze widze kompresor wogole nie ma chłodzenia.

 

I dobrze by było gdybys zaizolował kolanka skraplacza.A tu tez tracisz na wydajnosci układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz koniecznie zaizolowac rure wysciowa .Duzo zimna stracisz.

 

Po 2 to jesli dobrze widze kompresor wogole nie ma chłodzenia.

 

I dobrze by było gdybys zaizolował kolanka skraplacza.A tu tez tracisz na wydajnosci układu.

kompresor jest chłodzony czynnikiem :rolleyes:

 

wiec przymocowanie do niego stu radiatorów + nawiew 4 delt nic by nie dał,

układ musi być tak wykalibrowany zeby zimny czynnik na stronie ssącej ochładzał wnętrze kompresora (ale nie zalewał go)

 

// na chłopski rozum

 

dolne kolanko w kompresorze rotacyjnym musi być lekko zimne lub zimne ale nie oszronione

wtedy kompresor jest chlodzony najlepiej :lol:

Edytowane przez Maniakalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompresor jest chłodzony czynnikiem

 

wiec przymocowanie do niego stu radiatorów + nawiew 4 delt nic by nie dał,

układ musi być tak wykalibrowany zeby zimny czynnik na stronie ssącej ochładzał wnętrze kompresora (ale nie zalewał go)

Mania to jest dobre rozwiazanie ale przy stałej temperaturze powietrza dostajacego sie do parownika.

 

Jesli temperatura sie zmieni na wyzsza to nastapi szybsze odparowanie czynnika i kompresor bedzie miał niedostateczne chłodzenie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I przegrałeś na samym wstępie. Chyba, ze ograniczenie hałasu == wcześniej miałeś w kompie delty120 na 24v....

 

Fajna zabawka, ale na co dzień to się to nie nadaje...

Hałas jaki całość wytwarza jest na prawdę do przyjęcia.... po pierwsze maty bitumiczne, zasadniczo został oblepiony matami wszędzie gdzie się tylko dało.... po drugie, nie chodzi non stop. Jak się dobrze temperaturki ustawi to włącza się raz na parę minut. Bardziej wentylatory skraplacza hałasują niż rotarka :). Tak jak napisałem wcześniej....zależy jak czuły ma ktoś słuch. Gdybym chciał wyciszyć komputer prawie do zera, pokusiłbym się o chłodzenie pasywne i wodne + gąbki akustyczne i maty bitumiczne. Ale nie taki jest cel całego projektu. Ma nie zagłuszać telewizora... ;)

 

 

Mania to jest dobre rozwiazanie ale przy stałej temperaturze powietrza dostajacego sie do parownika.

 

Jesli temperatura sie zmieni na wyzsza to nastapi szybsze odparowanie czynnika i kompresor bedzie miał niedostateczne chłodzenie....

 

I po co to wszystko, jeśli przy zamkniętej budzie temperatura rotarki waha się pomiędzy 50 a 60 st, a na skraplaczu mam w trakcie pracy 40 st. :)

 

 

Kolanka skraplacza, a raczej parownika, pewnie będą zaizolowane, a co do rury wyjściowej jeszcze się zastanowię, bo nie chciałbym mieć takiej buły ;). Układ i tak sobie radzi. Mini klima przy kompresie 340 W po paru godzinach była w stanie obniżyć temperaturę o parę stopni na 12 m kwadratowych. Tutaj do schłodzenia bardzo małej powierzchni mam do dyspozycji ok 600 W. Więc teoretycznie mogę sobie pozwolić na drobne straty....

 

 

Zapomniałem dodać, ze jest o wiele cichsze od kompresa użytego w mini-klimie....Bogu dzięki ten był wtedy za oknem i nie słyszałem go tak bardzo.... ;)

Edytowane przez paradox

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...