Skocz do zawartości
maxymili

Am2+ Chipset Amd 770 I 780g - Tanie Mobo Pod Phenoma

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dwaIP

Przyśpieszenie daje z 3450, a z mocniejszymi oszczędzanie energii bo dodatkowa grafa jest wyłączana

Z dotychczasowych danych producentów i testów to wynika coś takiego:

Płytki z 780G pozwalają na skuteczne łączenie wydajności z kartami oddzielnymi HD34xx

Płytki z GF8200, GF8300 pozwalają na odcinanie zasilania od najmocniejszych kart nVidia (od 9800GTX w górę)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dotychczasowych danych producentów i testów to wynika coś takiego:

Płytki z 780G pozwalają na skuteczne łączenie wydajności z kartami oddzielnymi HD34xx

Płytki z GF8200, GF8300 pozwalają na odcinanie zasilania od najmocniejszych kart nVidia (od 9800GTX w górę)

W seri kart HD34xx daje oszczędzanie energi i przyrost wydajności, a w seri 38xx daje oszczędzanie energi (wydajność karty zintegrowanej w porównaniu do seri 38xx jest tak mała, że zrezygnowano z pomocy integry względem 38xx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Posiadam plytke Gigabyte GA-MA770-DS3, mam wrazenie ze przy OC przydaloby sie dovoltowac mostek polnocny, bo wszystko inne juz sprawdzilem i pomimo niskiej temp procka oraz wiekszych mozliwosciach pamieci system nie wstaje tutaj pojawia sie moj problem : nigdzie nie ma napisane jakie jest aktualnie napiecie NB, ani w biosie (ustawienia : normal), ani w Everescie (bios najnowszy F6). Prosze o pomoc i ewentualne sugestie czy jest sens je zwiekszac a jesli tak to jakie powinny byc graniczne ustawienia dovoltowania (teoretycznie) no i przedewszystkim jakie jest defaultowe...

Edytowane przez Bujakashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Posiadam plytke Gigabyte GA-MA770-DS3, mam wrazenie ze przy OC przydaloby sie dovoltowac mostek polnocny, bo wszystko inne juz sprawdzilem i pomimo niskiej temp procka oraz wiekszych mozliwosciach pamieci system nie wstaje tutaj pojawia sie moj problem : nigdzie nie ma napisane jakie jest aktualnie napiecie NB, ani w biosie (ustawienia : normal), ani w Everescie (bios najnowszy F6). Prosze o pomoc i ewentualne sugestie czy jest sens je zwiekszac a jesli tak to jakie powinny byc graniczne ustawienia dovoltowania (teoretycznie) no i przedewszystkim jakie jest defaultowe...

 

Nie wiem jaka masz wersje Everest :rolleyes: ale u mnie wedlug jego wskazan na mostku polnocnym jest 1,1V (u mnie jest to Płyta główna -> Mikroukład płyty głównej -> Mostek północny (Northbridge)) Inna sprawa ze Everest wykrywa mi RX780 na tej plycie (GA-MA770 DS3) :rolleyes:

 

Czy u ciebie mocno grzeje sie mostek północny? U mnie nie dalo sie go dotknac (szczegolnie na srodku tam gdzie jest napis Gigabyte). Dzis z drzeniem serca zeby nic nie ukruszyc zdjalem radiator a tam jakis pasta glutopodobna na dodatek krzywo nalozona na chipset (dwie gorki na chipsecie), Zdapalem ja i nalozylem Arctic Silver i temperatury nieco spadly (da sie klika sekund przytrzymac palec na radiatorze) - spadly tez temperatury procesora.... Zastanawiam sie czy takie chlodzeni by dalo duzy efekt (Zalman ZM-NBF47) - http://www.allegro.pl/item390783858__zalma..._decybeli_.html? NA HR-05 jakos szkoda mi kasy.....

Edytowane przez cris22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka masz wersje Everest :rolleyes: ale u mnie wedlug jego wskazan na mostku polnocnym jest 1,1V (u mnie jest to Płyta główna -> Mikroukład płyty głównej -> Mostek północny (Northbridge)) Inna sprawa ze Everest wykrywa mi RX780 na tej plycie (GA-MA770 DS3) :rolleyes:

 

Czy u ciebie mocno grzeje sie mostek północny? U mnie nie dalo sie go dotknac (szczegolnie na srodku tam gdzie jest napis Gigabyte). Dzis z drzeniem serca zeby nic nie ukruszyc zdjalem radiator a tam jakis pasta glutopodobna na dodatek krzywo nalozona na chipset (dwie gorki na chipsecie), Zdapalem ja i nalozylem Arctic Silver i temperatury nieco spadly (da sie klika sekund przytrzymac palec na radiatorze) - spadly tez temperatury procesora.... Zastanawiam sie czy takie chlodzeni by dalo duzy efekt (Zalman ZM-NBF47 - http://www.allegro.pl/item390783858__zalma...decybeli_.html)? NA HR-05 jakos szkoda mi kasy.....

Tak u mnie tez goraco, ale ten typ z tego co czytalem tak ma i wlasnie na wstepie zmieniaja ludzie paste, ja raczej sklaniam sie ku zalozeniu wentylatorka :) 1.1 to raczej nie za wiele, jesli mnie moja wiedza nie myli i nawet o te 0.2V chyba nie powinno zaszkodzic biorac pod uwage zalozenie chlodzenia ? ;) Jesli ktos probowal wycisnac ze sprzetu wiecej niz fabryka dala i bawil sie z mostkiem mogac podzielic sie rezultatami/spostrzezeniami bylbym wdzieczny...

 

Edit : Nie doczytalem ostatniego zdania...

Edytowane przez Bujakashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procesora.... Zastanawiam sie czy takie chlodzeni by dalo duzy efekt (Zalman ZM-NBF47) - http://www.allegro.pl/item390783858__zalma..._decybeli_.html? NA HR-05 jakos szkoda mi kasy.....

Ja miałem takiego Zalmana na foxconnie 690G i powiem, że dał bardzo dużo. Standardowego radiatora nie szło dotknąć a po wymianie pasty na AS5 + w/w Zalman chłodno i nawet gdy dawałem +300mV na chipset robił się jedynie chłodny. Także polecam :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czym na GA-MA78GM-S2H regulowac obroty wentylatorow? Jaki jest program do tego? Bo SpeedFan jakos nie daje rady. Na plycie sa tylko dwa zlacza - Cpu_Fan i Sys_Fan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi czym na GA-MA78GM-S2H regulowac obroty wentylatorow? Jaki jest program do tego? Bo SpeedFan jakos nie daje rady. Na plycie sa tylko dwa zlacza - Cpu_Fan i Sys_Fan.

Zalezy jakie masz chlodzenie. Niektorym pasuje kontrola obrotow przez PWM. Radze zaleznie od funduszy zainwestowac w cos takiego:

http://www.allegro.pl/item394948443_brak_z...ooler_mx_1.html

lub

http://www.allegro.pl/item395482355__penta...lator_obr_.html

lub najwygodniej

http://www.allegro.pl/item395955413_primec...czarny_3_5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiales mnie. Nie chodzi mi o regulator obrotow, tylko o sterowanie z poziomu plyty glownej. Kiedys to robilem SpeedFanem, ale na tej plycie cos nie idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wymiana pasty pod radiatorami mostkow moze spowodowac utrate gwarancji? Chcialbym wymienic paste w Gigabycie, ale nie jestem pewien co do gwarancji bo czytalem kiedys, ze jak sie wymienilo paste to sie tracilo gwarancje (tylko nie wiem czy to bylo w odniesieniu do MoBo czy do grafiki i jakiego producenta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kto ma tego Gigabyte 770 coś tam coś tam może na nim regulować obroty wentylatorów?Czy jest to rozbudowane,że można ustawić od jakiej temperatury procesora wentylator się uruchamia?

Mozna regulowac poprzez PWM zarowno wentylator procesora jak i 1 systemowy. Nie ma zadnych dokladniejszych ustawien PWM - albo Auto albo Disabled (nie ma opcji dotyczacych temperatury procesora przy PWM - mowiac szczerze nie spotkalem sie z taka opcja w plytach Gigabyte pod AMD a mialem ich juz kilka - nie wiem jak jest pod Intelem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W manualu na stronie Gigabyte jest napisane że można regulować w taki sposób jak pisałem ale tylko cpu fan.Trochę lipa w taki razie.Liczyłem na trochę więcej.

Wierz mi nie ma tam na 100% ustawiania temperatury w biosie przy ktorej wlacza sie wentylator (Gigabyte770). Mozna tylko wlaczyc CPU Warning Temperature (sygnal dzwiekowy gdy procesor uzyska ustawiona temperature) i CPU Fan Fail Warning i System Fan 1 & 2 Fail Warning (ostrzezenie ze nie dzialaja wentylatory). Opcje CPU Smart FAN Control mozna wlaczyc (Enable) lub wylaczyc (Disabled). Natomiast w opcji CPU Smart Fan Mode mozna wybrac Auto lub PWM (dla chlodzenia ktore ma wtyczke 4pin) lub Voltage (dla chlodzenia ktore ma 3-pin). I to sa wszystkie ustawienia :rolleyes: Nie wiem czy temperatury ktora masz na mysli (zadanej do ktorej ma dazyc chlodzenie procesora) nie zmozna zmienic w programie EasyTune z poziomu Windows....

 

Duzo wieksza kontrole trybow pracy wentylatorow, temperatury itp. masz np. w Abicie AX78 wiec jak bardzo zalezy ci na tym to zainteresuj sie tamta plyta...

Edytowane przez cris22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierze Ci:P,no nic jak nie będzie się dało tego kontrolować w ten sposób to najwyżej jakiś kontroler albo w Speedfanie coś dam rade zdziałać.Czy płyta się mocno grzeje?Chodzi mi o sekcje zasilania,mostfety i mostki?Warto zmieniać pastę lub chłodzenie?Czy Pci-e 2.0 działa?Tzn.czy musicie podpinać wtyczki do kart czy można działać bez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierze Ci:P,no nic jak nie będzie się dało tego kontrolować w ten sposób to najwyżej jakiś kontroler albo w Speedfanie coś dam rade zdziałać.Czy płyta się mocno grzeje?Chodzi mi o sekcje zasilania,mostfety i mostki?Warto zmieniać pastę lub chłodzenie?Czy Pci-e 2.0 działa?Tzn.czy musicie podpinać wtyczki do kart czy można działać bez?

Moje doswiadczenia z ta plyta (GA-MA770-DS3) sa pozytywne. Dobre wykonanie plyty (kondensatory), rozplanowanie elementow, duzo wyjsc na tylnym panelu (firewire, optyczne wyjscia karty muzycznej, 6Usb itp.).

Grzanie sekcji zasilania i mostfetow zalezy od podkrecania i zastosowanego procesora. U mnie z niepodkreconym Athlonem x2 4800+ (2,5Ghz x 2, Brisbane rev. G2, TDP 65W) nie zaobserwowalem by grzaly sie mocno i nie widze potrzeby ich chlodzenia (przy Phenomie moze byc inaczej). Plyta ma chyba 5 fazowe zasilanie wiec taki niepodkrecony Brisbane nie stanowi dla plyty wyzwania :lol2:

Mostek poludniowy w normie - lekko cieply. Pod radiatorem nie ma pasty tylko taka termoprzewodzaca tasma naklejona na radiator (cos na ksztalt chlodzen z czasow pierwszych Pentiumow) Natomiast mostek polnocny grzal sie mocno (nie dalo sie przytrzymac palca na radiatorze bo momentalnie parzylo - szczegolnie na srodku radiatora tam gdzie jest napis Gigabyte). Wymienilem pod radiatorem paste na Arctic Silver (fabryczny glut byl krzywo nalozony - na chipsecie byly bąble pasty) i jest troche lepiej (da sie kilka sekund przytrzymac palec :lol2: ). Na pewno radiator nie jest chlodny podczas pracy. Zastanawiam sie nawet nad wymiana radiatora na mostku polnocnym (HR-01 lub Zalman NBF47J) zeby troche ulzyc northbridge ale na razie pozostaje to w sferze planow (ten fabryczny radiator jest dosc marny - ma malo zeberek) Natomiast zarowno przed jak i po wymianie pasty nie rzutowało to na stabilnosc plyty wiec nie ma za bardzo czym sie przejmowac.

Natomiast ostatnie pytanie czy dziala karta graficzna bez wtyczki to nie wiem - nie probowalem. Moge jutro zobaczyc przy wlaczaniu kompa i dam znac.

Edytowane przez cris22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś mógł sprawdzic to będę wdzięczny.Podkręcałeś coś może,próbowałeś chociaż?Chodzi mi o htt jakie można uzyskać?

Sprawdze jutro i napisze - nie chce mi sie teraz kompa wylaczac :lol2: Nie podkrecalem jeszcze na niej - nie mam na razie ani porzeby ani czasu na to. Zmienie chlodzenie wkrotce (teraz jade na Boxie) to sprawdze co plyta i procesor potrafi :rolleyes: O HTT bym sie nie martwil. Czytalem troche o tej plycie w sieci i z wysokim HTT nie bylo raczej problemu. Tu masz test tej plyty: http://pccentre.pl/article/show/Plyta_glow...70-DS3/id=16996 nie wiem na ile rzetelny ale uzyskali 430HTT czyli wystarczajace w zupelnosci. Nie mam tych problemow z wylaczaniem jak w tym tescie - i nigdzie w sieci nie spotkalem sie zeby ktos mial. Byl to widocznie odosobniony przypadek - pewnie jakis proces w Windows im sie nie zamykal :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jop,widziałem tamten test.Ok dzieki w takim razie i czekam na wiadomość o grafie :P.

P.S jaką masz grafike?

Moja grafika to 7900gs (zaden tam pradozerny demon szybkosci :lol2: ). Sprawdzilem - odlaczylem zasilanie - przy starcie Windows pokazalo sie okno Wskaźnik Zasilania (System Nvidia System Sentinel zglasza ze moc przekazywana do karty graficznej z ukladem Nvidia jest niewystarczajaca). Powinna zmniejszyc sie wydajnosc wedle komunikatu ale nic takiego nie mialo miejsca gdyz odpalilem 3d marka i wynik mialem taki sam jak z podlaczonym zasilaniem. Nie wiem jak ten komunikat (Sentinel) jest ustawiony - jest to starsza karta zgodna z PCI-Expres 1.0, wiec nie wiem czy karta nie wykrywa ze sterownikiem ze kabel zasilajacy jest odlaczony mimo iz pradu dostaje wystarczajaco (wskazuje na to brak spadku predkosci).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dostałem nowy zestawik z płytką na 780g a mianowicie

Sempron LE1150 2GHz

Gigabyte MA78GM-S2H 780G

Kingston 1x2GB PC800

ModeCom MC350W

 

I póki co mam same problemy wszystko chodzi tragicznie wolno. 3DMark03,05 i 06 nie działają podczas uruchamiania się wieszają. Gry takie jak np: nfs carbon w rozdziałce 1024x768 przy minimalnych detalach strasznie się tną. Początkowo myślałem że może wina słabego procką więc go podkręciłem na 2,7GHz i zero poprawy cały czas tragedia. Udało mi się zrobic test 3dmarkiem2001 i wynik jest na poziomie 7k co jest wartością zbyt małą raczej. Chciałem sprawdzic inne sterowniki od tego wbudowanego HD3200 lecz jakie nie sciagnę to po restarcie wywalają blue screena. Czy ma ktoś płytkę taką jak ja i może polecic inne sterowniki do karty graficznej ? Albo jakieś inne sugestie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie ma co polecac, bo ta karta co by nie mowic jest tragiczna. Zainwestuj lepiej w uzywane 6600GT albo 7300GT. Ja sie nie dziwie, ze Carbon tnie. gry typu WoW, PES 08 itd tez chodza tragicznie. Z reszta juz pisalem o "mozliwosciach" tej integry.

 

Co do Markow to nie wiadomo dlaczego tak sie robi. Moze reinstall Windy (choc mysle, ze juz to zrobiles) moglby pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I póki co mam same problemy wszystko chodzi tragicznie wolno.

Bo zabawę należy zacząć od podkręcenia integry - ale nawet wtedy pograsz raczej w 640x480/800x600 na low/medium.

 

3DMark03,05 i 06 nie działają podczas uruchamiania się wieszają.

Użyj googli od czasu do czasu... problem wałkowany setki razy. Należy skasować plik C:\WINDOWS\system32\Futuremark\MSC\directpll.dll.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie ma co polecac, bo ta karta co by nie mowic jest tragiczna. Zainwestuj lepiej w uzywane 6600GT albo 7300GT. Ja sie nie dziwie, ze Carbon tnie. gry typu WoW, PES 08 itd tez chodza tragicznie. Z reszta juz pisalem o "mozliwosciach" tej integry.

 

Co do Markow to nie wiadomo dlaczego tak sie robi. Moze reinstall Windy (choc mysle, ze juz to zrobiles) moglby pomoc.

Właśnie chodzi o to że na tej samej płycie głównej tylko że z procesorem x2 4600 nfs carbon działa w rozdzielczości 1024x768 przy średnich detalach i fps nie spada poniżej 24 u kolegi. Wiem bo sam osobiście u niego grałem w tą grę. U niego wszystko działa dobrze a w 3dmarku2001 ma prawie 10k punktów na nie kręconym procku. Dlatego nie rozumiem tej różnicy i moich problemów. Btw: ta tragiczna integra jest obecnie jedną z najlepszych :P

 

Bo zabawę należy zacząć od podkręcenia integry - ale nawet wtedy pograsz raczej w 640x480/800x600 na low/medium.

 

 

 

 

Użyj googli od czasu do czasu... problem wałkowany setki razy. Należy skasować plik C:\WINDOWS\system32\Futuremark\MSC\directpll.dll.

Sądzę że problem leży w sterownikach gdyż podkręcenie rdzenia karty z 500Mhz na 600 nie dało różnicy praktycznie w niczym co mnie dziwi nawet w 3dmarku2001 w którym łatwo podbija się wynik.

Edytowane przez Speo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

...

Sądzę że problem leży w sterownikach gdyż podkręcenie rdzenia karty z 500Mhz na 600 nie dało różnicy praktycznie w niczym co mnie dziwi nawet w 3dmarku2001 w którym łatwo podbija się wynik.

Problem leży też w CPU bo to nie jest król wydajności w grach 3D :)

W 3Dmark 2001 CPU wpływa silnie na wynik.

Nawet jeśli nie grasz w gry wykorzystujące 2 rdzenie to

przynajmniej Athlon 64 LE-1640 by się przydał (ok 105 zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...