Skocz do zawartości
maxymili

Am2+ Chipset Amd 770 I 780g - Tanie Mobo Pod Phenoma

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie doradźcie mi...

 

Kręci mnie ostatnio bardzo żeby znowu coś w komputerze zmienić i zastanawiam się, czy warto DFI M2 zmienić na Asusa M3A ? a może ten Gigabyte Ma770-ds3 ?

 

pozdrawiam

Jeśli chcesz zmienić wyłącznie płytę to nie ma sensu na dzień obecny, AM3 OC na x2 4400 nie bedziesz miał dużego bo regulacje są dostępne tylko dla phenomów, na gigabyte na ram też nie poszaleli nie dasz nawet 2,2V a biostar wciąż niedostępny na rynku polskim, może Foxconn da coś więcej a na pewno nowty mostek południowy. Spokojnie sobie poczekaj na 45nm phenomy, może AMD z nimi dogoni intela i wtedy zrób upgrade platformy, teraz tylko jeśli musisz (na przykład płyta Ci padła etc).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie płyta ma się dobrze i nawet teraz nie ma z nią żadnych problemów ;)

 

Faktycznie możliwości zmian napięcia i na pamięć są nie za dobre, a moje Kingmaxy mają spory apetyt.

Poczekam jeszcze z tą zmianą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS wygląda dobrze:

- vCPU: max +0,37V

- vRAM: max 2,5V

- vNB: max 1,9V

- ukryta regulacja mnożnika NB (ciekawe, czy działa?)

- standardowy zestaw timingów pamięci (4 podstawowe, 5 alph i TRFC)

Edytowane przez luk1999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, testów mało w sumie zero konkretów. Ja siedzę na poczciwym kn9, ale za jakiś czas mam zamiar wskoczyć na 4 jajowca więc muszę mobo zmienić. A że jestem FanBoy'em abita to pewnie zapodam sobie abita, jak tak dalej marnie z testami pójdzie to kupie i sam zacznę testować ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się w sumie nastawiłem na zakup intela po kosztach ;)

Napatrzyłem się na płyty pod intela (p31/p35) i teraz jak oglądam te pod amd (770 i w dół) to mi się biedne wydają, pusto na nich jak po wyprzedaży, zwykłe kondziołki, a chłodzenia prawie nie mają (z 790 jest inaczej, ale ta cena... (może poza przegrzewającym się msi)).

Jedynie ten abit jakoś względnie wygląda na tle rywali, dlatego mnie zaciekawił, do niego windsor f3, a za jakiś czas phenom i by stykło ;)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym wyborem. Albo przeskok na Intela, a to wiąże się ze sporą dopłatą, albo właśnie ten Abiciak :) Po opyleniu KN9 dopłata mała i mamy platformę na przyszłość. Mój bris za szybki nie jest ale nie narzekam ;)

 

Ciekawe kiedy w końcu gdzieś pojawią się te testy. Płyta prezentowana była chyba w listopadzie, u nas już do kupienia, a testów jak nie było tak nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ten abicik też troszkę przebrany na tym laminacie, ale wydaje się być ciekawą mobo. Jak będzie tak dobry w oc itp, jak KN9 to będzie super. Rozwala mnie tylko ten mały scalak na środku mobo wsadzony w podstawkę jak na płytkach które, robie sam w domu, ciekawe co to za dziwadło. Jestem ciekaw jakie max htt to coś pociągnie na mojej kn9 350 i wiecej na luziku a w tym cacku ile ?. Byłe jakimś niewypałem to mobo się nie okazało. Rozwala mnie switch na tylnej ściance do resetowania bios'a :P - > w sumie dobre i to bo nie będzie trzeba do budy nurkować. I wyświetlacz postu jak an8 ;] A co do golizny na mobo jak ktoś tu napisał to abit też tnie po kosztach na kn9 troche zworek było choć by do wł.wył. zasilania na wyjściach usb czy ps2 a tu na ax78 nic zero zworkowania tylko jakieś puste pola po zworkach ;P Mam nadzieję że to mobo będzie godnym następcą KN9 i nie okaże się taką "kupą" jak an52 ;(

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje macie zbyt wybujałą wyobraźnię i za wiele sie spodziewacie. Primo Intel w każdym przedziale cenowym, za wyjątkiem zintegrowanych grafik jest bardziej opłacalny i wydajny. Zmiana z KN9 to poroniony pomysł. Pomysły typu za jakis czas Phenom słyszę juz od lata ubiegłego roku, a i pewnie w te wakacje usłyszę, ale prawda jest taka, że proc jest kompletnym niewypałem, wiem, ze ktoś na mnie naskoczy, wieć uprzedzam. Mam Phenoma 9600BE i DFI na 790FX.

- wydajność takt w takt gorsza od E2140 (na jajko)

- TLB i łatka, która zabija wydajność

- problem trzeciego jajka

- beznadziejna podkrecalność

- która w windowsach 64bitowych jest słabsza o 100-150MHz niż w 32bitach

- kesz L3 ma przepustawosć niewiele wyższą niz RAM, za to choć czas dostepu lepszy.

- i cos by sie jeszcze znalazło, ale mam lepsze zajecia

Chipsety AMD790 sie grzeją jak skurczybyki, a debile-producenci mobasów dają kitowe radiatory, jak MSI CF czy DFI Dark, mimo bezpośredniego i mocnego nawiewu są gorące

Mobasy na AMD7x0 robią max htt 320-400MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do łatki która zabija wydajność = w domowych warunkach nie ma sensu instalować tak nie wyłapiesz tego buga.

Czy ktoś testował na ax78 muszki redline 1000 mhz 2 x 2 gb, ew na msi i jest w stanie powiedzieć jak te memki latają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się w sumie nastawiłem na zakup intela po kosztach ;)

Napatrzyłem się na płyty pod intela (p31/p35) i teraz jak oglądam te pod amd (770 i w dół) to mi się biedne wydają, pusto na nich jak po wyprzedaży, zwykłe kondziołki, a chłodzenia prawie nie mają (z 790 jest inaczej, ale ta cena... (może poza przegrzewającym się msi)).

Jedynie ten abit jakoś względnie wygląda na tle rywali, dlatego mnie zaciekawił, do niego windsor f3, a za jakiś czas phenom i by stykło ;)

Na plus 770 jest to, że ma PCIe 16 2.0 co daje przy kartach graficznych z za małą ilością ramu na przykład 8800GS albo 3850 256mb pewne przyspieszenie a dla mocniejszych kart także ale tylko w wysokich rozdzielczościach wymagających gier.

To wszystko jednak psu na budę skoro procesory odstają od intela na wiele mil ;)

Wydajność jednego jajka 8200 a phenoma x4 jest tak różna (ilość tranzystorów w jednym rdzeniu chyba decyduje) że AMD nie ma szans nadrobić takimi giftami jak PCIe 2.0 na płycie za 250zł, ale jednak coś tam nadrabia a jeżeli komp nie będzie kręcony to dystans się zmniejsza.

Co do f3 na płytach z 770 to lepiej sprawdź czy płyta będzie udostępniać opcje OC dla takich procków bo na przykład asus daje je praktycznie tylko phenomom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VIRU$ czy mi się wydaje czy ty tą płytę nabyłeś :)

Już tak, składałem znajomemu kompa na tym mobo i szybki testy i zamówiłem jeszcze jedną do siebie. Niestety czasu mało na testy co mnie wkurza, ale na szybko ustawiłem tak jak na mojej kn9 i chodziło bezproblemowo i mobo u mnie zostało. Na KN9 na co dzień x2 3800 @ 3000 mhz na 1,25 v i ram na div 533 na 5,4,4,15,21 4 gb 667 od kingstona po zapakowaniu tego na ax78 śmiga bez problemu tak samo tylko na ram musiałem dać 1,95 v a na kn9 robiło to na 1,8. Co do maa mobo nie wiem ile może czas pokaże, wszystko chodzi elegancko na vista ultimate x64. Co do mobo fajnie wykonane, dobre rozmieszczenie, płytka pod soketem metalowa więc nie straszne jej duże coolerki, nic się nie przegrzewa itp nie gotuje, otes daje rade, rozmieszczenie el, jak dla mnie super nie ma się do czego czepiać. Jak masz na grafie pentagrama, zalmana to ładnie dmucha na SB więc jest letni, NB tak samo lajtowo bez gotowania. Fajny biosik dla fanboya abita przemieszczanie i podkręcanie to z zamkniętymi oczami. Xero zworek na płycie, sorki jest od resetu biosa + swich na tylniej klapce, więc koniec nurkowania, choć mimo kombinacji jeszcze nie miałem przyjemności resetować biosa bo jak przedobrzyłem to wstało na default. Ciekawe bo abit zawsze na swoich mobo dawał kondensatory Rubycon'a a tu siedzą Sanyo aczkolwiek te sanyo są takie jak w dobrej jakości sprzeci HIFI, więc może zmienili dostawcę no i mogłyby być polimerowe ale zanim im się coś stanie to pewnie będę już na m3 i abicie TX98 :P haha siedział. Ktoś pisał że pewne mobo nie kręcą się tak dobrze z innymi prockami niż phenom, nie wiem ale na tym ax78 i sempa i athlona i z2 f3 zapodawałem w 1 egzemplarzu który miałem i wszsystkie szło fajnie kręcić. JAK czas pozwoli napisze więcej itp, jak dla mnie mobo oki, za 280 pln mamy fajne mobo do starych jak i obecnych procków.

p.s.

jedna sprawa która mnie w nim wkurzyła to zonk .... po zainstalowaniu visty kom się uruchomił ponownie i cisza napis vista boot loader 1,xxxxx i acpi coś tam i cisza, nie mogłem wykumać co to zapodałem po formacie jeszcze raz wiste i to samo ..... wkurzony wchodze i ryje w bios\ie a tam jest jakaś funkcja acpi disbaled anabled i ma być włączona dla 64 bit os i potem vist odpala jak po maśle - może to norma ale ja o tym nie wiedziałem i już zaczołem bluzgać na ax78 i niepotrzebnie ;]

 

Jakie mi memki do tej ax78 polecacie bo moje budżetowe 4x1gb 667 zamienił bym na coś lepszego, myślałem na muszkach redline 1000 mhz cl5 lub wersję 800 mhz

Edytowane przez VIRU$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wiekszosci płyt (GIGABYTE/MSI) opcje regulacji napięć są mniejsze po wsadzeniu Phenoma. Zapewne ma to zabezpieczyć sekcję zasilania przed spaleniem. Dzisiaj publikuję teścik płyki gigabyte a może niedługo ABIT + MSI :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledwo chipset 770 powstał a już AMD wprowadza jego wyposażoną w mocną grafikę 55nm wersję pod tytułem 780G.

Tutaj testy: tomshardware 780G testy

Wypada tak dobrze, że poza chętnymi na sprzęt do gier z jeszcze lepszą grafiką 770 traci rację bytu. A ponieważ w grach i tak mocniejszy jest intel więc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

950Mhz na zintegrowanej karcie ?? Kozak niezly. Podobaja mi sie te chipsety AMD, ladnie sie kreca, chlodne, no i ta swietna zintegrowana grafa. NVidia nie podskoczy chociaz na tym polu.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dwaIP

A co sadzicie o M3A asusa.

Ponoc swietnie sie kreci

Recenzje ma jak dotąd lepsze GA-MA770-DS3

http://www.newegg.com/Product/ProductRevie...oOnlyMark=False

 

Jedyny istotny problem jaki znalazłem w recenzjach to brak możliwości połączenia RAID z napędem optycznym SATA.

(moim zdaniem lepiej mieć dwa HDD bez raid a raid stosować przy większej ilości dysków)

Problem jaki wystąpił tutaj

http://pccentre.pl/article/show/Plyta_glow...id=16996;page=2

W postaci problemów z zamknięciem systemu nie ma potwierdzenia w innych recenzjach i przypuszczam że jest wynikiem

zawieszenia się jakiegoś programu systemowego potrzebnego do zamknięcia systemu po zbyt mocnym OC lub innych eksperymentach na sprzęcie.

Tak jest przy każdej płycie głównej jeśli zawiesimy nieodpowiedni program.

Napięcie na RAM ograniczy możliwości kostek starszego typu które wymagały większych napięć i to jest minus.

Ale 2.3v to nie jest mało zwłaszcza że sytuacja z pamięciami się zmieniła pod względem wymaganego napięcia i DDR2

który pracuje poprawnie przy 1.8 jest łatwo dostępny .

 

 

Stabilne HTT na poziomie 400 całkowicie wystarcza jak na mój gust.

Do tego kondensatory durable i złącze PCI-E 2.0.

 

Położenie złącza FDD to nie problem bo napędy tego typu i tak służą głównie jako zaślepki w obudowach i rzadko kto potrzebuje

tego napędu na co dzień bo są inne wygodne nośniki danych. (Pendrive, sieć, CD wystarczają zazwyczaj do przenoszenia danych.

W laptopach nie montuje się FDD już od wielu lat a jeśli potrzeba wgrać bios to można na chwilę podłączyć.

 

Płyty z PCI-E 1.0 szybko będą przestarzałe jako platforma do gier 3D skoro już dzisiaj ograniczają wydajność najszybszych

kart graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz.. wcześniej też myślałem ze jest to wina softu, ale wpewnym momencie natknąłem się gdzieś na forum na podobny problem - również na płycie gigabyte. Niemniej płyta jest bardzo fajna. 6000+ poleciał na niej na 3928 MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...