Skocz do zawartości
master07

Zwiechy, Restarty...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam poważny problem z komputerem. Od jakiegoś czasu komputer podczas pracy zwiesza się, obraz robi się nieruchomy po czym gaśnie, następuje restart i czarny ekran. Natępnie komputer nie zawsze chce się od razu uruchomić. Podczas włączania tak jakby nie dochodził sygnał do monitora, komp. pracuje jednak obraz się nie wyświetla. Czasami zaskakuje i zaraz pojawia się BIOS Rom Checksum Error - wskazywało by na uszkodzenie płyty, jednak czasami wszystko normalnie się uruchamia i komputer pracuje. Wydaję mi się, że może doszło do jakiegoś uszkodzenia karty graficznej. Robiłem test pamięci - nie wykazało żadnego błędu. Zmieniałem dysk, system - nadal to samo. Na płycie kondensatory są w dobrym stanie (nie wybrzuszone). Monitor również nie wykazuje problemów. Komputer jest czysty w środku, brak kurzu który mógłby powodować restarty. Temperatury również są w porządku (sprawdzane w Everescie), obudowa dobrze wentylowana. Myślę, że będzie to wina grafiki - jednak czy mogę użyć jeszcze jakiegoś narzędzia diagnostycznego by mieć pewność?

 

Konfiguracja sprzętowa:

Płyta główna: ASUS A8N-E

Procesor: AMD Athlon 64 3800+ Venice

Pamięć: Kingston 2x512MB Dual Channel

Karta graficzna: Galaxy GeForce 7600GS 256 MB DDR2

Zasilacz: Tagan U01 380W

 

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz miernikiem napiecia -moze cos nie tak byc z zasilaczem - sprawdz temp grafy, mozesz jeszcze samemu sprawdzic czy nie oszukuja czujniki temperatur plyty (przylozyc reke do radiatora procka) jak juz bedziesz mial miernik pod reka zobacz czy bateri od biosu nie masz slabej - narazie tyle mi do glowy przychodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, czujniki nie oszukują. Tutaj wykaz temp:

 

Temperatury

Płyta główna 33 °C (91 °F)

Procesor 33 °C (91 °F)

Dioda procesora 26 °C (79 °F)

Procesor graficzny 47 °C (117 °F)

Oraz wartości napięc:

Napięcie rdzenia procesora 1.42 V

+3.3 V 3.38 V

+5 V 5.08 V

+12 V 12.16 V

+5 V podczas wstrzymania pracy 5.03 V

VBAT baterii CMOS 3.09 V

 

Wydaje mi się, że w tym aspekcie wszystko jest w porządku. Bateryjke również zmieniałem, jednak nie przyniosło to żadnych efektow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

Napięcie MIERZYMY MIERNIKIEM A NIE PROGRAMEM! Czujniki właśnie oszukują, u kumpla na sempronie 2800+ i gigabyte k8ne 754 temperatura proca była wg everesta 70*C chociaż procek był zimny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, czujniki nie oszukują. Tutaj wykaz temp:

Oraz wartości napięc:

Wydaje mi się, że w tym aspekcie wszystko jest w porządku. Bateryjke również zmieniałem, jednak nie przyniosło to żadnych efektow.

A co, powiedziały Ci to na uszko?

 

Piszesz, że zmieniałeś "dysk, system" - czy miana systemu = format? Sprzęt kręcony? Jesteś pewien, że chodzi na stock?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obecnym dysku robilem format+instalacja systemu jak również na całkiem nowym dysku format+system ale problem nadal występuje, więc sprawa nie jest związana z systemem.

Sprzęt nie jest kręcony działa na ustawieniach fabrycznych. Kiedyś kręciłem na chwilę dla sprawdzenia (tylko cpu) ale to już jakies ~pół roku temu.

Napięcia sprawdze jeszcze jutro miernikiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obecnym dysku robilem format+instalacja systemu jak również na całkiem nowym dysku format+system ale problem nadal występuje, więc sprawa nie jest związana z systemem.

Sprzęt nie jest kręcony działa na ustawieniach fabrycznych. Kiedyś kręciłem na chwilę dla sprawdzenia (tylko cpu) ale to już jakies ~pół roku temu.

Napięcia sprawdze jeszcze jutro miernikiem ;)

Jesteś pewien ze chodzi na standardowych? Tzn, sprawdziłeś, czy dałeś żeby bios przywrócił domyślne? Ustaw w biosie wszytko ręcznie, odpal orthosa, sprawdź napięcia, odpal skanowanie na arty w ATITool i sprawdź napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W BIOS'ie od samego początku miałem ustawione na Auto. Teraz jednak zmieniłem tak jak mówiłeś. Odpaliłem skanowanioe w ATITool i po tescie przez 15 minut nie wykrył żadnych błędów. Czy taki czas wystarczy? Jeszcze jedno pytanie jak długo testować Orthosem i w jakiej opcji - Small FFTs - stress CPU, Large in-place FFTs - stress some RAM, Blend - stress CPU and RAM, Custom..., StressCPU - stress CPU with Gromacs core?

Edytowane przez master07

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...