Skocz do zawartości
pavelb

Linksys Wrt150n Czy Asus Wl-500w Ew. Wrt300n V.2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Proszę o pomoc w wyborze routera, zastanawiam sie nad:

- Linksys WRT150N - slaby zasięg, dd-wrt

- Asus WL-500w - 2 porty usb, dd-wrt, tylko do firmy nie jestem przekonany

- Linksys WRT300N v2 - duzy zasieg i chyba brak mozliwsci wgrania alternatywnego softu.

 

Pozdrawiam,

i prosze o rade ktory wybrac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja potrzebuje z technologia N, mam internet dostarczany w tej technologi i w domu też chcę mieć z N ze względu na duży zasięg i prędkość

 

Witam

 

Nie wiem dlaczego kolega lgolebio ma jakieś zastrzeżenia do modelu asus WL-500w ... mógłby chociaż się podzielić ze wszystkimi co jest w nim nie tak.

Ja kupiłem ten model tydzień temu i wszystko działa elegancko! Teraz nareszcie w domu mam 3 lapki na WiFi bez zbędnych kabli. Serwer wydruku też już sobie ustawiłem pomimo iż miałem starą drukarkę bo to epson C42sx wszystko działa super. Podpiąłem też pendriva zaledwie 256MB taka aby na razie przetestować działanie no i ... oczywiście serwer ftp też już mam :) Jeśli potrzebny Ci sprzęt tego typu do zastosowań biurowych to jak najbardziej Ci go polecam.

 

Jeśli chodzi o działanie to nie miałem przez ten czas użytkowania żadnych kłopotów. Sygnał jest cały czas nie ma żadnych przerw ani automatycznych resetów.

 

Co do innych wspomnianych przez Ciebie pozycji to niestety ale nie mogę się wypowiedzieć ponieważ ich nie posiadam.

 

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru :)

Edytowane przez dazon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnego z wymienionych. Jak już co to albo WRT54GL albo Asus WL-500GP.

Zgadzam się WRT54GL jest najlepszy tylko jak pisałem router musi obsługiwać N.

 

Witam

 

Nie wiem dlaczego kolega lgolebio ma jakieś zastrzeżenia do modelu asus WL-500w ... mógłby chociaż się podzielić ze wszystkimi co jest w nim nie tak.

Ja kupiłem ten model tydzień temu i wszystko działa elegancko! Teraz nareszcie w domu mam 3 lapki na WiFi bez zbędnych kabli. Serwer wydruku też już sobie ustawiłem pomimo iż miałem starą drukarkę bo to epson C42sx wszystko działa super. Podpiąłem też pendriva zaledwie 256MB taka aby na razie przetestować działanie no i ... oczywiście serwer ftp też już mam :) Jeśli potrzebny Ci sprzęt tego typu do zastosowań biurowych to jak najbardziej Ci go polecam.

 

Jeśli chodzi o działanie to nie miałem przez ten czas użytkowania żadnych kłopotów. Sygnał jest cały czas nie ma żadnych przerw ani automatycznych resetów.

 

Co do innych wspomnianych przez Ciebie pozycji to niestety ale nie mogę się wypowiedzieć ponieważ ich nie posiadam.

 

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru :)

Dzięki za opinie :wink:

A próbowałeś może wgrać soft dd-wrt ? Wtedy to by ten asusek już miażdżył.

 

 

Zastanawia mnie dlaczego w tych routerach N anteny są nie odkręcane? Oprócz routerów dlinka ale jego nie kupie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Podepnę się do wątku. dazon ściągałeś już może jakieś pliki z neta przy wyłączonym komputerze? Działa to dobrze? Pozatym jestem zainteresowany zasięgiem, jak byś miał dazon możliwość sprawdzenia czy nie zrywa połączenia przez jakieś 4-5 ścian, było by fajnie. Bo jeśli sygnał by przechodził zdecydował bym się na ten router. Wiec jak masz możliwość czekam na informacje.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie wiem dlaczego kolega lgolebio ma jakieś zastrzeżenia do modelu asus WL-500w ... mógłby chociaż się podzielić ze wszystkimi co jest w nim nie tak.

Wskaż mi słowo w którym mam jakieś zastrzeżenia do WL500W ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad: lgolebio

 

Żadnego z wymienionych. Jak już co to albo WRT54GL albo Asus WL-500GP.

To powyższe zdanie :)

 

Ad: pavelb :

Niestety nie próbowałem. Ten soft który ma zainstalowany fabrycznie mi odpowiada :) Anteny nie są odkręcane ale można je przesuwać w lewo lub prawo oraz mają też możliwość przesuwania do przodu do kontaktu z obudową i do tyłu o 90 stopni :)

 

Ad: mich83

Szczerze muszę Ci powiedzieć że tą opcją jeszcze za dobrze się nie bawiłem ale miałem kłopot z uruchomieniem tego programu "Download Master" ale pewnie wynika to z mojego niedoświadczenia lub złego obsługiwania. Jeśli chodzi o zasięg to aż tak go nie testowałem..... ale zaciekawiłeś mnie tym zasięgiem więc wyszedłem na klatkę a jest ona dość długa jakieś 20-25m kąt do routera był jakieś 45 stopni i sygnał szedł przez jakieś 5 do 6 ciu ścian ( mówię o ścianach mieszkań sąsiadów) <----jakość sygnału była b.dobra :) Gdzieś wyczytałem że wewnątrz budynku zasięg powinien dochodzić do 40m a na zewnątrz do 140 :) Mówiąc natomiast o ogólnej pracy sprzętu to oczywiście sprzęt raczej nie zrywa sygnału <-- słucham prawie cały czas roxy fm więc jakby zrywał to bym zauważył :)

 

 

@ all

 

Jedna sprawa

 

Dziwiła mnie jedna rzecz ... po włączeniu jednego lapka wszystko działało ok necik hulał, ale kiedy włączyłem drugi to na obu niektóre stronki się nie otwierały ( router mam podpięty pod sieć wewnętrzną więc mam jakby sieć lokalną w lokalnej :) ) ...dziwne, ale wtedy na każdym z lapków adres IP oraz DNS był ustawiony na pobieranie automatyczne. Teraz ustawiłem wszystko ręcznie i ładnie chodzi :)

 

To chyba tyle jakbyście mieli jakieś pytania to walcie śmiało.

 

 

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Asusie WL-500W nie zainstalujesz żadnego obecnie alternatywnego softu. Tak więc w porównaniu z możliwościami WL-500G, w połączeniu z OpenwrT, ten WL-500W wybada co najmniej śmiesznie.

Edytowane przez lgolebio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

dazon dzięki za odpowiedz. Mam nadzieje że piętro niżej będzie mi działać.

Skoro kupiłeś ten router to może masz gdzieś linka do jego recenzji, albo ogólnie jakieś recenzje routerów w technologi n , mogą być w gazetach jak byś znał nazwę czasopisma i jego numer ? Szukałem ale jakoś nie mogę znaleźć.

lgolebio a co niby daje ten alternatywny soft?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Asusie WL-500W nie zainstalujesz żadnego obecnie alternatywnego softu. Tak więc w porównaniu z możliwościami WL-500G, w połączeniu z OpenwrT, ten WL-500W wybada co najmniej śmiesznie.

 

2842959[/snapback]

dazon dzięki za odpowiedz. Mam nadzieje że piętro niżej będzie mi działać.

Skoro kupiłeś ten router to może masz gdzieś linka do jego recenzji, albo ogólnie jakieś recenzje routerów w technologi n , mogą być w gazetach jak byś znał nazwę czasopisma i jego numer ? Szukałem ale jakoś nie mogę znaleźć.

lgolebio a co niby daje ten alternatywny soft?

 

Alternatywny soft daję olbrzymie możliwości konfiguracyjne, a także router działa stabilniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dazon dzięki za odpowiedz. Mam nadzieje że piętro niżej będzie mi działać.

Skoro kupiłeś ten router to może masz gdzieś linka do jego recenzji, albo ogólnie jakieś recenzje routerów w technologi n , mogą być w gazetach jak byś znał nazwę czasopisma i jego numer ? Szukałem ale jakoś nie mogę znaleźć.

lgolebio a co niby daje ten alternatywny soft?

 

Sorka ale racki żadnej nie mam no i jedyne info jakie miałem to to ze stronki asusa

 

 

 

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Zdecydował był się na Asus WL-500w ale kurcze nie ma podziału pasma QoS. Rozumiem że bez tego jak będę np grał to zapcham łącze i na innym komputerze net będzie bardzo mulić? Niby można na tym asusie ustawić np na każdy komputer 50% ale ustawia się to na sztywno a w QoS podobno automatycznie to dostosowuje.

 

dazon robiłeś coś naraz na dwóch komputerach np na jednym grałeś a na innym ktoś przeglądał strony? Jak w takich sytuacjach sprawuje się ten router?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydował był się na Asus WL-500w ale kurcze nie ma podziału pasma QoS. Rozumiem że bez tego jak będę np grał to zapcham łącze i na innym komputerze net będzie bardzo mulić? Niby można na tym asusie ustawić np na każdy komputer 50% ale ustawia się to na sztywno a w QoS podobno automatycznie to dostosowuje.

 

dazon robiłeś coś naraz na dwóch komputerach np na jednym grałeś a na innym ktoś przeglądał strony? Jak w takich sytuacjach sprawuje się ten router?

 

 

Specyfikacja:

 

# Symbol producenta WL-500W

# Nazwa produktu Asus WL-500W Wireless 802.11n Router , 4xLAN, 1xWAN

# Producent Asus

# Klasa produktu Router (bramka internetowa)

# Port WAN 1x10/100BaseTX (RJ45)

# Port LAN 4x10/100BaseTX (RJ45)

# Zarządzanie, monitorowanie i konfiguracja zarządzanie przez przeglądarkę WWW

# Obsługiwane protokoły routingu ruting statyczny

# Obsługiwane sieci WirelessLAN

• QoS - Quality of Service (kontrola jakość usług i przepustowości)

• IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbps, 2.4GHz

• IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbps, 2.4GHz

• NAT - Network Address Translation

• UPnP - Universal plug-and-play

• IEEE 802.3 - 10BaseT

• IEEE 802.11n

• PPPoE - Point-to-Point Protocol over Ethernet

• PPTP - Point to Point Tunneling Protocol

• L2TP - Layer 2 Tunneling Protocol

• DHCP Client - Dynamic Host Configuration Protocol Client

# Szyfrowanie

• 128 bit WEP

• 64 bit WEP

• TKIP - Temporal Key Integrity Protocol

• AES - Advanced Encryption Standard

• WPA - Wi-Fi Protected Access

• WPA (PSK) - WiFi Protected Access (Pre-Shared Keys)

• WPA2 Enterprise mode (802.1x)

# Dodatkowe informacje

• 2 porty USB2.0

• Download Master: Automatycznie pobiera pliki z FTP, HTTP i BT(BitTorrent)

• Serwer kamery internetowej

• Serwer wydruku: TCP/IP (LPR, obsługiwany w Windows XP, Windows 2000 i MAC OS)

• Serwer FTP

 

 

Źródło http://www.router.pl/info/WLWL500W

 

 

Gdzie wyczytałeś że nie ma ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Gazeta Chip nr 12/2007 cytat "kiedy połączymy np cztery komputery do jednego routera , mogą się pojawić kłopoty z transferem. Wystarczy ze jedne z nich zacznie intensywnie korzystać z sieci, i zużyje całe zasoby. Rozwiązaniem są systemy typu QoS. Dzięki temu gdy wszyscy zaczną intensywnie korzystać z internetu każdy dostanie do dyspozycji 25 % dostępnego pasma. Systemu zabrakło w urządzeniach netger, zyxel. Brakuje go także w urządzeniu asusa, jednak ten oferuje przynajmniej sztywne ustawienie limitów transferu, co choć w minimalnym stopniu poprawia jego sytuacje."

 

Więc z tego wynika że ma podział pasma ale trzeba ręcznie ustawiać, co ma spore minusy.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gazeta Chip nr 12/2007 cytat "kiedy połączymy np cztery komputery do jednego routera , mogą się pojawić kłopoty z transferem. Wystarczy ze jedne z nich zacznie intensywnie korzystać z sieci, i zużyje całe zasoby. Rozwiązaniem są systemy typu QoS. Dzięki temu gdy wszyscy zaczną intensywnie korzystać z internetu każdy dostanie do dyspozycji 25 % dostępnego pasma. Systemu zabrakło w urządzeniach netger, zyxel. Brakuje go także w urządzeniu asusa, jednak ten oferuje przynajmniej sztywne ustawienie limitów transferu, co choć w minimalnym stopniu poprawia jego sytuacje."

 

Więc z tego wynika że ma podział pasma ale trzeba ręcznie ustawiać, co ma spore minusy.

 

OK rozumiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

I jakie masz odczucie nie przeszkadza Ci jak chodzisz po necie a na drugim kompie ktoś tez korzysta z neta?

 

Apropo tego alternatywnego softu to jest to program który porostu instalujemy na komputerze czy jest to program który trzeba zmienić w samym routerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia w tym temacie stąd moje pytania.

 

- Czy te alternatywne oprogramowanie nie unieważnia gwarancji?

- Czy jest tak samo proste w obsłudze jak oryginalne tzn wszystko obsługuje się graficznie , nie ma żadnego wpisywania komend?

- Jest w nim QoS?

 

GRANDMASTER z tego co czytałem to teoretycznie n zwiększa zasięg. Ogólnie według testu z chipa asus ma najlepszy zasięg spośród tam testowanych.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Openwrt to modułowy firmware. W tym cała potęga tego softu, oczywiście jest konfigurowany przez WWW, ale jak to zawsze bywa, w konsoli drzemie prawdziwa moc. Na dobry początek proponowałbym DD-WRT. W miarę łatwy do obsługi i dla początkującego w sam raz.

 

Alternatywne oprogramowanie unieważnia gwarancje teoretycznie. W praktyce jest tak, że w momencie gdy z routerem stanie się coś poważnego (co uniemożliwi powrót do oryginalnego softu) nikt nie będzie sprawdzał zawartość pamięci. No chyba, że serwis jest upierdliwy i zna się na rzeczy.

 

QoS w obu softach to, w porównaniu do oryginalnego QoS'a Asusa, niebo a ziemia. Praktycznie rzecz biorąc QoS w Asusie nie działa, i nie są to moje gdybania ani dywagacje, tylko fakt. Oczywiście zaraz zostanę pojechany, że QoS działa i jest ok, dlatego nie mam zamiaru wchodzić w dyskusje na ten temat. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości niech poczyta openwrt.pl, tam jest mnóstwo na ten temat (po polsku).

 

Standard N w teorii zwiększa i zasięg i prędkość, ale to tylko teoria bo w zależności od producenta to mogą być tak duże rozbieżności, że nie ma się co w ten temat zbytnio wgłębiać. Puki jest to Draft, producenci będą sobie robić co chcą, bo nikt nie będzie im narzucał jednolitego standardu. Objawia się to np tym, że część tych urządzeń ma nie doróbki w postaci złego wsparcia dla starszych trybów b/g (sic!).

 

Bądź co bądź Asus to dobry wybór, zwłaszcza, że jest wspierany przez DD-WRT, i wkrótce również przez Openwrt (przypusczam, ze po nowym roku będzie już wsio śmigać), bo szykuje się nowe jajko 2.6 z działającym wi-fi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

"Praktycznie rzecz biorąc QoS w Asusie nie działa, i nie są to moje gdybania ani dywagacje, tylko fakt." Z tego co wiem to asus ma Qos ręczny tzn ustawiamy na sztywno więc skad pogłoski że nie działa skoro on Qosa pełnego nie ma?

 

Jest wersja DD-WRT dla asusa WL-500w która będzie wpełni obsługiwać wszystkie jego funkcje tzn. ściaganie plików przy wyłączonym kompie, udostępnianie drukarki itp?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Zdecydował bym sie na Asus WL-500w jednak mam jedno ważne pytanie, decydujące o tym czy go kupie:

 

Czy jest wersja DD-WRT dla asusa WL-500w która będzie wpełni obsługiwać wszystkie jego funkcje tzn. ściaganie plików przy wyłączonym kompie, udostępnianie drukarki itp?

 

pavelb jaką podjełeś decyzje co kupujesz?

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z doświadczenia wiem że im więcej bajerów to z tego mało kiedy albo wcale się nie kożysta. kupiłem linksysa, postawiłem na szafie, schowany za paprotkami sobie tak stoi. muszę jeszcze kupić do PC kartę wifi żeby mniej kabli było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydował bym sie na Asus WL-500w jednak mam jedno ważne pytanie, decydujące o tym czy go kupie:

 

Czy jest wersja DD-WRT dla asusa WL-500w która będzie wpełni obsługiwać wszystkie jego funkcje tzn. ściaganie plików przy wyłączonym kompie, udostępnianie drukarki itp?

 

pavelb jaką podjełeś decyzje co kupujesz?

Właśnie sam nie wiem na co się zdecydować, ze względu na szybki spadek cen tych urządzeń postanowił kupić coś dopiero po nowym roku :)

 

Co do Asusa to sam chciałbym wiedzieć, niestety na temat routerów asusa jest bardzo mało informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

GRANDMASTER masz racje. No ale akurat to ściaganie plików w asusie by sie przydało , udostępnianie drukarki może troche mniej ale jednak też. Pytanie tylko czy lepiej <span style='color: red;'>ORT: wziąść</span> router z pełnym Qosem czu własnie tego Asusa. Najlepszym roziwiązaniem był by oczywiście asus z Qosem wgranym z ddwrt ale nie wiadomo czy on obsługuje dodatkowe funkcje asusa, pozatym czy wartos sie w to bawić i nie lepiej kupić coś odrazu z Qosem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że nie powinno być żadnych problemów z torrentem.

 

http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Optware

 

Asusa ma 32MB ramu wiec powinien ładnie hulać.

 

Ruter jest open source więc na wszystko można znaleźć skrypty, a jak nie to można nawet samemu napisać hehe

 

myślę że po świętach go kupię.

Edytowane przez pavelb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mich83

Powiem że im więcej czytam i im więcej wiem tym mam więcej pytań i tym bardziej nie wiem co wybrać. O ile ogólnie na komputerach się znam o tyle na linuxie nigdy nic nie robiłem.

Rozumiem że konfiguracji czy to ddwrt czy czy openwrt polega na wklepywaniu w wiersz poleceń? Nie ma żadnego interfejsu graficznego? A może po skonfigurowaniu najważniejszych funkcji mamy jakis interfejs już graficzny?

 

Załorzyłem na innej stronie też post i odpisali mi że ddwrt raczej nie wspiera dodatkowych funkcji asusa więc już sam nie wiem jak to jest.

 

Nie zależy mi na jakiś tysiącach dodatkowych funkcji. Chciał bym po prostu dodać do tego Asusa Qos. ( taki który dynamicznie przydzielał by pasmo- ale nie musi być jakoś mocno rozbudowany ot. żeby po prostu działał) No i skoro download z oryginalnym firmware asusa nie działa więc coś z tym tez przydało by się zrobić. Więc może jest coś prostszego w obsłudze niż openwrt czy ddwrt ? Jak narazie znalazłem Oleg, chyba jest z najprostszy, ale to nadal tylko wklepywanie komend?

 

A może da sie do orginalnego firmware asusa dodać jakoś obsługe Qosa ? ( co chyba dla mnei było by najlepszym rozwiązaniem). Ideałem było by możliwośc dodania Qosa i jakiegoś lepszego downloada.

 

Podsumowując czy dla kogoś nigdy nie robiącego nic na linuxie konfiguracja takiego routera ma sens? Bo szczerze mówić jak czytam o tych ddwrt to normalnie czarna magia te komendy i przeskakiwanie z forum na forum. Więc może Oleg? Jęsli jednak na 90 % nie będę wiedział jak wszystko poustawiać zrezygnuje chyba z tego Asusa i kupie chyba niestety d-linka z qosem.

Edytowane przez mich83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...