Skocz do zawartości
svende

Jaki Wybrać Zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Mam pytanie do znawców tematu.

 

Złożyłem sobie poniższy zestaw (bez rewelacji) do pełnego kompletu został mi zakup zasilacza i z uwagi na ograniczone fundusze plauje zakup zasilacza "Chieftec (GPS-350EB-101A) 350W"

 

Pytanie standardowe: czy ten zasilacz podoła temu zestawowi ??

 

Zestaw:

P4 3.0 cache 2MB

2 x 1 GB DDR2 533

GeForce 7300GT DDR3 na AGP

dysk 160GB SATA II

+ nagrywarka DVD + tuner tv +2 wentylatory w obudowie 80x80

 

z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do SVENDE

 

Po wyrzuceniu chińskiego zasilacza, wiatraczka z nb (zastąpionego radiatorem), grafiki z wentylem, i dwóch innych wychodzonych wiatraków... po podmianie na nowe sprzęty kompa prawie nie słychać...

Zasilacz mam nowy (tagan którego nie słychać), grafike tak samo (pasywna gigabyte - lekki nawiew najnowszego noiseblockera rev3 XE1... ma około 40st)...

 

Ram testowałem, nie robi błędów

Komp dalej się wyłącza...

Jutro będzie smarowany proc...

Jak nie pomoże to chyba płyta pada...

Dziwi mnie jedno:

Jeśli w biosie jest nastawione 75 st. cel. i wyłączenie to dlaczego w programie windbond, który dostałem do płyty głównej, jest pokazane np. 50 stopni cel. i dam wycisk procesorowi i od razu zwiecha...

Nawet się nie zdąrzy do 60 st. cel. zagrzać i pada...

Może coś z czujnikiem?

Gdyby wskazywało że proc ma 65, 70 st. ok., ale 50?

A czasem mniej...

Zresztą wyjaśni się po przesmarowaniu zalman stg1...

 

Proc przesmarowany dawne temperatury rzędu 50 st. cel. wpadły do 37, a po tygodniu się to jak wiadomo ustabilizuje...

zobaczę co z tego wyniknie...

 

Temperatura spadła do 34...

Edytowane przez SCORP1ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Svende:

Twój poradnik, Twoja sprawa.

Już wcześniej się nad tym zastanawiałem, ale nie miałem żadnych konkretnych argumentow, które byś mógł zakceptować, bo opinia ze względu na moj słuch jest mało opisująca, ale cyferki, ktore teraz posiadam, to już inna historia.

Ogólnie chodzi mi o to, że ilość podawnych przez Ciebie obrotów w klasyfikacji cichości tych PSU jest jak dla mnie stanowczo za niska. I też fakt, żależy, do jakiego wentylatora się to porównuje. Wiem, że w taki sposób o takiej drobnostce można się dużo rozpisać i to też źle i nie do tego dążę.

 

Dla przykładu mam Corsaira HX, BQ DP P7 ( on umozliwia mi odwzorowanie obrotów RPM zasilacza, a jego pracę mogę przyrównać do innych PSU i wentylatorów ) i moje TT 120 silentcat'y i jeszcze Crystale ( z Neotec'ów ) @5,5V.

TT 120@700 no i ani BQ, ani tym bardziej HX nie mają najmniejszych szans. A to najcichsze PSU na rynku. BQ tuż po właczeniu ma 600RPM ( podczas normalnej pracy w idle ma niecałe 750RPM przy okolo 100W na PSU ) i ze względu na kulkowe łożysko i tak jest głosniejsze od 3 silentcatów na 700RPM. Corsaira w tym przypadku mozna określić, jako grzechotkę porównując do w/w. Mi jak na razie 550W BQ P7 najwięcej udało mi się do 900RPM rozkręcić przy 340W. Co prawda jego RPM bardzo powoli narastają, ale 1000 jest spokojnie do osiągnięcia. Tzn musze przyznać, że mimo kulkowych łożysk, przy wyższych RPM pracuje on nad wyraz przyjemnie jak na ten rodzaj łożysk. Bynjamniej w żaden sposób nie porównam jego pracy, ani pracy HX'a z jakimkolwiek Chieftec'iem, po porstu słyszałem, jak te PSU chodzą no i nie ma szans, żeby chodziły tak cicho. Dlatego ogólnie te wszystkie wartości powinny iśc mocno do góry.

 

No chyba, ze te wszystkie, i tak orientacyjne wartości przyrównujesz do jakiegoś mega ścierwiastego wentylatora, to może i to się trzyma kupy.

 

Np. moje chyba 3 czy 4 letnie Crystale@5,5V pracują na bardzo zbliżonym poziomie z BQ DP@750 ( BQ troszkę cichszy jest przy tym, tzn łożysko, bo ledwo co to tam wieje, więc tylko łożysko hałasuje ). Ale RPM Crystalów są nie do okreslenia. A od TT@700 BQ jest zdecydowanie głosniejszy. A u Ciebie najcichesz PSU mają gorną granicę z 120@700RPM.

Ale wtedy znowusz głosne zasilacze będą mialy w odwzorowaniu bardzo wysokie obroty, co też bedzie złe. Przedstawienie tego obiektywnie jest bardzo trudne w zasadzie.

Bo np. te najcichsze PSU mają najwolniejsze wentylatory, a przy wolnych wentylatorach najważniejsze robi sie łożysko, tu za doskonaly przyklad staje Corsair. Mimo iż należy do najcichszych, ma kompletnie g. łożysko. I tego w zasdzie nie przyrównasz do zadnych obrotów znośnego wentylatora.

W Chiefecach np. słychać przede wszystkim szum powietrza, ale tak czy owak będą one głosniejsze od g. łozyska Corsaira.

Przepraszam, ale wcześniej nie zauważyłem tego posta.

Może masz z tym racje, jak będe miał czas to sobie to obadam i poprawię. Zauwaz jednak, że ja biore pod uwagę wentylator założony w obudowie w otwór z typowymi dziurkami w blasze i stąd szum jest wiekszy niż takiego postawionego swobodnie na biurku. Na tej zasadzie uważam że HDD przykrecony do obudwy praktycznie zawsze robi większy hałas niż zasilacz, ale jak połozysz na książce lub wexmiesz do reki to staje sie bardzo cichutki.

 

SCORP1ON: Pomogło przesmarowanie?, jak nie to moze wyłącz zabezpieczenie termiczne i sprawdź czy kondensatory na mobo nie są popuchnięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do SVENDE

 

"""SCORP1ON: Pomogło przesmarowanie?, jak nie to moze wyłącz zabezpieczenie termiczne i sprawdź czy kondensatory na mobo nie są popuchnięte."""

 

Pomogło, ale przez tydzień jeszcze potestuje.

Temperatury spadły już około 15 st. cel. (a będzie jeszcze lepiej) tak, że czyszczenie proca dwoma środkami ARCTIC CLEAN i zapodanie pasty zalman stg-1 daje świetne wyniki. Radiator też był czyszczony ARCTIC CLEAN i przedmuchiwany sprężonym powietrzem...

 

Wszystkie kondensatory są w idealnym stanie...

 

 

Jak zajrzeliśmy ze znajomym na proca to nieciekawie wyglądało, stara pasta silikonowa którą zalman dawał do coolera była w złym stanie, pewnie dlatego rdzeń w jakimś miejscu się przegrzewał i niby czujnik podawał 50-60 st cel, a w innym mogło już bardziej się przegrzewać i niby temp. ok a tu zwiechy...

Podstawą jest idealne przesmarowanie proca, a temp. jakie podaje bios nie zawsze dają obraz rzeczywisty co dzieje się na całym rdzeniu...

 

WAŻNE PYTANIE!!!

Jakie ddr 2x1GB byś mi polecił pc3200... myślałem o patriot cl3, te z niebieskimi radiatorami...

 

 

 

 

 

Do Klaus

 

”””Mam komputer który jest już niewiele warty. Wpadłem na pomysł, kupię zasilacz, który podwoi wartość tego sprzętu.”””

 

A czego twierdzisz, że nie wiele warty? Moje 4 wentylatory pewnie kosztują więcej niż twoje 4 w nowej budzie którą posiadasz, choć nie wiem kiedy ją kupiłeś... więc nie rozumiem twojej ironii

[3xNoctua i 1x noiseblocker XE1 Rev.3, którego zastąpi nowa Noctua 92mm.]

Okablowanie Revoltec blue UV, laser UV Revoltec, radiator na nb, Revoltec, podkładka silikonowa między zasilaczem a obudową – Revoltec itp. itd.

 

 

”””Dobrą inwestycją w ten komp będzie Delta.

To co Ty nazywasz dobrą inwestycją to wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Wywalisz za zasilacz 2 albo 3 stówy a nikt nie da za to jednej stówy jak do starego kompa można mieć dobrą zasiłkę za 50pln a do nowego to się nie nadaje.

Jeśli to dla Ciebie inwestycja w poprawę nastroju (poprzez posiadanie zasiłki za parę stów) to co innego.”””

 

Delta to badziew przy taganach...

Nie sądzę, że zasilacz Tagan TG380-U01 jest wyrzuceniem kasy w błoto. Komp ten ten będzie służył jeszcze parę lat w necie i nie tylko, więc dlaczego mam inwestować w Deltę...

Miałem już „chińczyka” - głośny i cienki. Teraz pracuje u kumpla...

Poza tym ludzie mają niezłe konfigi i takiego Tagana i wszystko chodzi stabilnie...

A ten Tagan jest przeznaczony tylko do tej paki i przyda się w dalszej rekonstrukcji maszyny.

Był potrzebny choćby z tego powodu, że ma napięcia trzyma jak skała, jest niesłyszalny (2 wentyle kręcą się około 500-600 na moim konfigu)

 

Niedawno wyrzuciłem „wiertarkę” FX 5600 i zapodałem 7600GS, może kiedyś jeszcze coś mocniejszego...

Mój barton 2500 będzie kręcony na maksa.

Wyrzucone będzie też moje 512 Kingston w dualu i jego miejsce zajmie 2GB corsair.

 

Więc Klaus nie siej ironicznych tekstów jeśli nie wiesz co w pace jest i co jeszcze można z niej wycisnąć...

Edytowane przez SCORP1ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabytki to drogie hobby, hobby to hobby, nie liczą się koczty tylko satysfakcja którą ono daje.

Jakiego "chińczyka" maiałeś? detle czy coś co svende ma na czarnej liście w pierwszym poście?

Nie miałeś delty to się na jej temat nie wypowiadaj - to ogólno życiowa rada - nie mam o czymś pojęcia to nie mam o tym zdania.

Za cenę 7600GS + 2GB DDR Patriot można poskładać wydajniejszego kompa do netu itd na s.AM2 + 2GB DDR2 + Mobo ze zintegrowaną grafiką. Będzie się to mniej grzało i doiło mniej z gniazdka.

 

Nie wiem też co moja buda i jej wentylatory mają do tego tematu.

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Klaus

 

Bardzo drogie, ale jeszcze trudniej dopasować. Hobby jak hobby, ogólnie mam wyrzucić kompa i kupić nowy?, który na razie by mnie nie satysfakcjonował, bo czekam na penryna q9450, to musiałem coś szybko poreperować ze względu na to że trzeba mi komputer działający na co dzień,a on się co chwilę wieszał...

Miałem FEEL ESP-300ATXSP4. Myśałem, że coś z nim nie tak więc zmieniłem na tagana i nie żałuje bo teraz mogę kręcić i rozbudować maszynę…

Ale po co mi taka delta jak ja mam taką budę że jak umieściłbym tę deltę to by wiatrak jej był na górze... u mnie przycisk power, patrząc od tyłu obudowy jest po prawej stronie...

Pozatym wątpię żeby ta delta była bezgłośna i tak potężna i solidnie dopracowana jak ten tagan...

Fakt jest drogi ale za jakość się płaci, a teraz już wiem dlaczego tagany to legenda... jakość wykonania mnie zadziwiła...

 

W sumie można poskładać. Tyle, że tego nieboszczyka chcę jeszcze rozruszać.

Mojego xp 2500 rozkręcę powyżej athlona xp 3200, a 2GB w dualu i podkręcona grafika pokażą pazur...

 

Wspomniałem o swoim wyposażeniu i wentylach, bo większość myśli, że jak ktoś ma athlona xp to ta buda jest zakurzona i pająki grają w piłkę na radiatorach... a niekoniecznie. Można przecież stuningować taką budę i sprawić, że wielu się zdziwi jak można staruszka odmłodzić...

 

 

Dzisiaj zmnieniłem radiator na nb, wcześniej miałem revoltec, ale odpadł bo był słabo przyklejony (tak tymczaowo). Dzisiaj zapodałem ten radiator zalmana zm-nb47J, a pod niego pastę zalman stg1 J

Revolteca kiedyś zapodam na mostek południowy...

Tak samo z grafą, ściągnięte radiatory czyszczenie i stg1.

Gdy się zobaczy co jest pod nimi to zawał można dostać. Jakaś daremna taśma przewodząca, która szybko niszczy się i proca grzeje jak diabli, dlatego te pasywne tak się palą...

Przesmarowanie zalman stg1 daje jej odetchnąć a i temperatura spada, a podczas grania nie skacze szybko...

 

 

I taki dodatek:

 

Kumpel ma XP 1700 (legenda kręcenia) miał w systemie około 58 stopni (podkęcony z 1,4 GHz na 2GHz) po przeczyszczeniu specjalistycznymi środkami i zapodaniu pasty zalman stg1, temp spadła w zależności od obciążenia o 10-15 stopni. Po tygodniu się wyjaśni jak się ustabilizuje... tak że gostek się zdziwił jakie teraz pasty są zajebiste... nie dość że sposób nakładania banalny, łatwość czyszczenia super, to jeszcze wydajność wprost extra

Edytowane przez SCORP1ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale wcześniej nie zauważyłem tego posta.

Może masz z tym racje, jak będe miał czas to sobie to obadam i poprawię. Zauwaz jednak, że ja biore pod uwagę wentylator założony w obudowie w otwór z typowymi dziurkami w blasze i stąd szum jest wiekszy niż takiego postawionego swobodnie na biurku. Na tej zasadzie uważam że HDD przykrecony do obudwy praktycznie zawsze robi większy hałas niż zasilacz, ale jak połozysz na książce lub weźmiesz do reki to staje sie bardzo cichutki.

Wszystko, co porownuję, porównuję podczas pracy codziennej, czyli w budzie, przymocowane itp. Tak jak piszesz, faktycznie byłoby bez sensu i nie obiektywnie.

Tylko druga tez sprawa, że przy tak niskich obrotach, to żadnego szumu nie ma, słyszysz jedynie łozyska i ewentualne cewki, w zależności, kto z czym ma problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do was małe pytanie, szukam jakiejś taniej zasiłki do configu podobnego co mam w sigu. Szukam czegoś taniego do 60zł. Zastanawiam się nad:

Modecom Feel-350ATX

MUSTANG 400W PPFC ATX SILENT

PROCOMP 400W ATX SILENT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myśliecie o tym te są dostępne w tej cenie u mnie w sklepie:

 

Modecom 350W Feel I ATX 12 cm FAN PFC

MUSTANG 400W PPFC ATX SILENT

PROCOMP 400W ATX SILENT

Modecom ATX 350W Feel-350ATX (PFC) ver. 2.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaczu naprawdę nie warto oszczędzać, przekonałem się o tym, kiedy wydawało mi się że w porządku megabajt zabrał ze sobą NF7s, tydzień po tym, jak na płytę gwara się skończyła. Przyzwoitą konstrukcję kupisz już za ok.140 PLN.

 

NIE OSZCZĘDZAJ NA ZASILACZU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale przeczytałem cały pierwszy posta i nigdzie nie widziałem czegoś takiego jak czarna lista. Potrzebuję zasiłki do kompa Epox EP-8KRAI + Athlon 1700+ + Radeon 9550XT + 1GB DDR + 40GB. Delty u mnie nie ma w sklepie jak już napisałem a allegro nie wchodzi w grę. Dlatego pytam się co byłoby mniejszym złem. Na wydanie mam 60-70 max na zasiłkę.

Edytowane przez Borys-Tech

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale przeczytałem cały pierwszy posta i nigdzie nie widziałem czegoś takiego jak czarna lista. Potrzebuję zasiłki do kompa Epox EP-8KRAI + Athlon 1700+ + Radeon 9550XT + 1GB DDR + 40GB. Delty u mnie nie ma w sklepie jak już napisałem a allegro nie wchodzi w grę. Dlatego pytam się co byłoby mniejszym złem. Na wydanie mam 60-70 max na zasiłkę.

No cóż, jak dla mnie przy tej cenie to mission impossible.

Najtańszy zalecany przez sysaka zasilacz (w zestawach na marzec w dziale co kupić) to Modecom 350 Wat (broń Boże nie feel) za 100 PLN. To absolutne minimum. Nic taniej nie znajdziesz na jakimkolwiek poziomie.

Oczywiście, ktoś napisze, że miał feela, megabajta czy ine badziewie i nawet kręcił. Tak, to prawda. Może tak się zdarzyć. Ale to loteria. Kupisz byle co, to jakbyś grał w rosyjską ruletkę, albo się uda, albo zię spali, a jak już spłonie, to czy sam, czy zabiera ze sobą połowę kompa.

 

NIE OSZCZĘDZAJ NA ZASILACZU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarna lista to lista produktów zasilaczopodobnych, których należy sie wystrzegać i na 101% jest w pierwszym poście. Secundo masz stary zestaw, do którego potrzebujesz zasilacza starego typu ( zasilanie głównie z 5V). W pierwszym poście jest wymieniene jakie zasilacze są polecane do starych komputerów. Modecom MC i Chieftec GPS prawdopodobnie nawet nie uruchomią sie ze starym komputerem, bo zasilają głównie z 12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Niedawno kupiłem nowego korsarzyka VX550W. Nie, nie mam z nim problemów ;)

Opiszę pokrótce moje osobiste odczucia, może komuś się przyda.

Wygląd jest rewelacyjny, czarny lakier, lekko chropowaty, równiutko poskładany.

Wszystkie kable w czarnych oplotach na całej długości, dosyć elastyczne ale nie miękkie.

Napięć nie mieżyłęm więc się nie wypowiadam.

Hałas...

Niestety zawiodłem się trochę. Dotychczas miałem Chiefteca 410 (jeszcze robionego przez Sirtec) kupionego razem z budą. Reszta kompa totalnie wyciszona (tzn. na powietrzu ale wszystkie wentyle skręcone na min. / grafa i mostek na pasywie / HDD chrząka sporadycznie). Zasilacz wydawał mi się zagłośny więc niedawno wymieniłem w nim wentyla na Arctic 12mm, zrobiło się troszeczkę ciszej ale dalej mi było zagłośno. Postanowiłem, że kupie nowy zasilacz (i nową grafę, a za +- rok reszte wymienię) i wybór padł na tego Corsaira. Czytałem opinie i wszyscy bardzo chwalili serię HX (Seasonic) a seria VX (CWT) miała być tylko nieznacznie głośniejsza...

Niestety okazał się głośniejszy od mojego starego Chiefteca, a to za sprawą "pyrkającego" wentylatora. Co prawda nie jest to jakiś ogromny hałas, właściwie bardzo cichy, ale jednak.

Sam nie przypuszczałem, że jestem tak wyczulony. Na szczęście nowa grafa wszystko zagłusza :D

 

Dobranoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale przeczytałem cały pierwszy posta i nigdzie nie widziałem czegoś takiego jak czarna lista.

Svende mowilem zeby dac na czerwono i drukowanymi literkami ;)

 

A tak na powaznie to albo kolega rzeczywiscie sobie jaja robi albo nie przeczytal FAQ. Masz tam wszystko napisane jak na dloni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw kolegi:

Amd 2600+ Barton

768 DDR

GF 4 MX 440, w najbliższym czasie przesiadka na 7600GS

 

i moje typy:

 

1. FSP 350 MDN http://www.allegro.pl/item319854216_fortro...ise_killer.html

2. FSP 400 PFN http://www.allegro.pl/item319064968_fortro...cy_wroclaw.html

 

Który brać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio padl mi Radek x800 gto, w zamian dali mi x1950 gt. niewiem teraz czy go podlaczyc - wymaga 2 molexow (cos w instrukcji mowia o mocy zasilacza min. 450W), x800 tylko jeden. konfiguracja leciwa juz: Asus A7N8X, Barton 2500+, 1GB, 4x HDD 160GB SATA, 2xDVD-RW, do tego pare urzadzen USB i 1 wiatrak 120mm. calos aktulanie smiga na Tagan TG380-U01, czy pociagnie on konfiguracje z nowa karta ?

 

PS.Taganowi szykuje sie tez wycieczka na serwis, bo cewka zaczela ladnie spiewac :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...