Skocz do zawartości
svende

Jaki Wybrać Zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Składam taki zestaw:

 

- I5-2500K (o chłodzenie pytam w innym wątku ;-))

- mobo to pewnie Asrock P-67 Pro 3

- Gigabyte GeForce GTX 560 Ti SOC

- RAM: 2x4GB Goodram

- SSD Crucial C300;

- HDD: Samsung F3 1TB, Seagate 250 GB i 80 GB;

- nagrywarka DVD: Samsung

Obudowa zostaje Antec P180 + dwie karty rozszerzeń na PCI.

 

Zasilacz to w pierwszej opcji Seasonic M-12 520 W. Pytanie czy wystarczy (lekkie OC możliwe). Modularny bo obecny Tagan 430 U-22 (ma 3,5 roku zatem chyba do profilaktycznej wymiany musi iść) jaki mam w tej obudowie trochę jednak utrudnia mi życie ilością kabli. Jakieś ciche alternatywy?

 

EDIT: uzupełnione o kartę.

Edytowane przez delwin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - coś sobie wybiorę. HDD/SSD nie robią chyba aż tak dużej różnicy...

 

EDIT: wrzuciłem swoją konfigurację na ten kalkulator:Antka który mi zasugerował minimum 611 W (przy lekkim OC) - wiarygodna to sugestia? Wtedy Seasonic M-12 620 W robi się na styk...

Edytowane przez delwin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: wrzuciłem swoją konfigurację na ten kalkulator:Antka który mi zasugerował minimum 611 W (przy lekkim OC) - wiarygodna to sugestia? Wtedy Seasonic M-12 620 W robi się na styk...

 

Bzdeta jakich mało , taki zestaw po OC nie powinien pobierać więcej niż 400w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdeta jakich mało , taki zestaw po OC nie powinien pobierać więcej niż 400w.

 

Też coś mi dużo się wydawało - jakby ktoś miał cel w namawianiu klienta na coś blisko 1 kilowata ;-). Cóż - zamówienie poszło, jak dobrze pójdzie to jutro z innymi częściami pojawi się u mnie Seasonic M12-620.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak dopuścić kogoś kto ma problemy z czytaniem do kalkulatora.

Ja wprowadziłem zestaw z tego tego tematu postu 1921 i wyszło ok 400W.

@delwin co Ty tam wpisałeś, że wyszło Ci 611W?

 

Ten kalkulator akurat zdał egzamin w 100% w przeciwieństwie do użytkownika :damage_wall:

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre, mi ten zestaw bez oc wyszedł 455, po oc samego procka (4000/1,5) -> 495W ... :damage_wall:

Dołączona grafika

 

P.S.

Domyślne 4 wentyle i 2 urządzenia usb .....

Zimna katoda to raptem 3W, więc juz nie chciało mi sie wrzucać drugiego zrzutu ....

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wpisałem? Podobnie jak Conti z takimi różnicami:

 

- dodałem parametr capacitor aging na rekomendowane 20% oraz high end desktop

- OC większe (nie pamiętam ile dokładnie ale proc wychodził mi bardziej chłonny - napięcie to samo);

- HDD: 1 IDE i 2 SATA (podałem regular)

- dwa napędy DVD (nie wiem czy nie wsadzę drugiego - jedyna różnica z konfigiem opisanym powyżej);

- trzy wiatraki 120

 

W sumie wyszło 611W...

Edytowane przez delwin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Że co? 1,5V vcore dla 4000MHz? Nie mówiąc o tym że to nie jest bezpieczne napięcie, to na tylu każda sztuka poza 5GHz wyjdzie :P

 

Takie przyjąłem ale liczyłem coś koło (chyba- bo nie zapisywałem) 4,5Ghz.

Edytowane przez delwin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko "lekki zapas"

a 4500 @ 1,4V to wg kalkulatora aż 3 W mniej:

Dołączona grafika

wiec nie ma co kopii kruszyć.

 

Zastanawia mnie raczej co trzeba wpisać, aby ten kalkulator podał 400W, bo nawet bez żadnego o/c przy tym zestawie podaje 430W.

 

Ten punkt podwyższa W ...

Electrolytic capacitor aging. When used heavily or over an extended period of time (1+ years) a PSU will slowly lose some of its initial wattage capacity. We recommend you add 20% if you plan to keep your PSU for more than 1 year, or 25-30% for 24/7 usage and 1+ years.

Z 430W po zaznaczeniu 20% podwyższył do 506W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olałem

Capacitor Aging:

dałem

Regular desktop

Urzeczywistniłem napięcie cpu dla oc na poziomie 4000MHz

 

Wg testów GTX 560 ti z i7 9x0 pobiera ze ściany ok 350W, co dla samego konfigu daje pobór poniżej 300W (sprawność). 400W daje już dość spory zapas i nie ma potrzeby uwzględniać napompowywaczy w stylu Capacitor Aging czy Motherboard: na High End Desktop. Od kiedy Asrock P-67 Pro 3 jest Motherboard High End Desktop?

Clip.jpg

2.jpg

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmień 1 hdd na ide7200, ddr na ddr3 i dorzuć dvdrw to robi się 435 ... dorzuć stację dyskietek a będzie 439 ... dorzuć "Capacitor Aging" 20% a wyjdzie 517 ......

 

Dlatego ja nie wierze w te liczniki. Dodatkowo zasilacz zasilaczowi nie równy a nalepka na zasilaczu przyjmie wszystko.

 

Według tego licznika mój zestaw potrzebuje minimum 387 W a z uwzględnieniem tego starzenia się to 454 :blink:

Seasonic sII 380W ciągnie go już przeszło 3 lata i nawet nie jęknie. Wentylator w zasilaczu za bardzo nie chce się kręcić, tylko tak symbolicznie się obraca .....

 

Także do zestawu @ Delwin - Seasonic M12-620 wystarczy z dużym zapasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmień 1 hdd na ide7200, ddr na ddr3 i dorzuć dvdrw to robi się 435 ... dorzuć stację dyskietek a będzie 439 ... dorzuć "Capacitor Aging" 20% a wyjdzie 517 ......

 

po zmienie ddr na ddr3 spada pobór, dvdrw - mój błąd, stacji dyskietek nie ma w konfigu :), "capacitor Aging" pominąłem bo to naciąganie, użytkownik sam się naciąga tam. Gdyby to było b. istotne to po otwarciu kalkulatora byłoby tam "20% recommend".

Dodatkowo zasilacz zasilaczowi nie równy a nalepka na zasilaczu przyjmie wszystko.

 

Wiem o tym, nie jest to jednak kalkulator na jakiejśtam stronie a na stronie Antec, do zasilaczy takiej klasy się on odnosi na nie magabajtów czy innego złomu.

Według tego licznika mój zestaw potrzebuje minimum 387 W a z uwzględnieniem tego starzenia się to 454 :blink:

Seasonic sII 380W ciągnie go już przeszło 3 lata i nawet nie jęknie. Wentylator w zasilaczu za bardzo nie chce się kręcić, tylko tak symbolicznie się obraca .....

 

Dalej traktujesz to starzenie jako istotny parametr?

Także do zestawu @ Delwin - Seasonic M12-620 wystarczy z dużym zapasem

 

W pełni się zgadzam.

 

Trzeba też odpowiednio rozumieć Recommended Minimum PSU Wattage, jak wychodzi 450W to znaczy, że taki zasilacz będzie odpowiedni a nie, że trzeba brać coś mocy 50% większej.

Nie jest to też jak co niektórzy traktują moc pobierana przez zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Przestańcie się masturbować kalkulatorami z netu, bo można to sobie w anusa wsadzić :P

2. Watomierz kosztuje na allegro 30zł

3. Zasilacz dobrze brać z zapasem bo:

a)nikt raczej nie wywala 300zł po to by zmienić za rok czy nawet dwa (kij wi co wyjdą za potFory ;) )

b)zasilacz wzięty z małą rezerwą będzie głośno chodził. Nie ważne, że to Seasonic (przerabiane na Antec_ku 650W Blue) oraz ma mniejszą sprawność niż taki obciążony w 50% (mniej więcej przy tym obciążeniu sprawność jest największa).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wodnik

1. Mając do wyboru masturbowanie i wkładanie czegoś do anusa wybieram to pierwsze ;)

2. Jak mając watomierz z allegro za 30zł i mobo, cpu, gpu, ram, hdd zmierzyć moc? Kalkulatora raczej używa się przed zakupem zasilacza a nie po w celu określenia "power consumption".

3.

a), b) Dobry zasilacz 400-450W będzie miał już zapas bo konfig pociągnie mniej niż 300W z zasilacza.

Skąd wiesz, że przy obiążeniu 50% jest największa sprawność? Nikt nie robi takich testów, chyba że w zaciszu domowym robiłeś. Wchodzimy na 80plus.org i widzimy tylko, że zasilacz przy 50% obciążenia ma większą sprawność niż przy 20 oraz 100%. Co dzięki takiej metodologi osiągamy? Ano to, że przekonuje się klienta do obciążania zasilaczy w 50% a\czyli kupowania zasilaczy 2x mocniejszych niż moc pobierana. Co byłoby gdyby testowano no 20, 40, 60, 80, 100% obciążenia? Mogłoby się okazać, że niektóre zasilacze mają zbliżoną sprawność przy 50 i 80% obciążenia, konsument zaczyna dobierać zasilacz do obciążenia 80% i kupuje tym samym słabszy zasilacz.

Hehe, w testach węszę zakamuflowaną opcję producentów zasilaczy :)

 

Alem się zmasturbował sprawnością zasilaczy... :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Też wolę to pierwsze ;)

2. Mając watomierz JUŻ, przed zakupem i jak ma go wiele ludzi, można bardzo łatwo wyrobić sobie w miarę dokładne zapotrzebowanie na prunda danej konfiguracji.

PS

Jak dla mnie to taki mały watomierz z wyświetlaczem powinni montować w każdym zasilaczu (są takie konstrukcje ale mało popularne)

3. Polemizował bym, chyba, że nie bierzemy pod uwagę OC.

Co do sprawności to trochę nie rozumiem twoich wywodów. Bo właśnie na stronie 80plus są wykresy sprawności do obciążenia. Jest to wykres liniowy z którego możemy odczytać wartości dla każdego z podanych przez ciebie obciążeń. Czyżbym się mylił?

Ale sprawę sprawności możemy zostawić w spokoju, bo czy zasilacz ma sprawność 80% czy 86%...tak naprawdę wielkiego znaczenia to nie ma :P No chyba, że znów chcemy wykonać pierwszą czynność (bądź drugą) z punktu pierwszego hehe ;)

 

Natomiast przemilczałeś kwestię ciszy, a raczej jej braku przy obciążeniu zasilacza w 80-90%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to taki mały watomierz z wyświetlaczem powinni montować w każdym zasilaczu (są takie konstrukcje ale mało popularne)

 

Przecież to byłby samobójczy strzał serce producentów zasilaczy. Kupujesz zasilacz 500W podłączasz do kompa i okazuje się, że ten pobiera 200W. Kupując następny komp szukasz pod podobną konfigurację zasilacza max 300W. To się nie opłaca producentom.

Bo właśnie na stronie 80plus są wykresy sprawności do obciążenia. Jest to wykres liniowy z którego możemy odczytać wartości dla każdego z podanych przez ciebie obciążeń. Czyżbym się mylił?

 

Tak, mylisz się. Robią pomiar przy 20, 50 i 100%, nanoszą trzy punkty na wykres i łączą je linią.

Gdyby robili więcej pomiarów, ich wyniki byłyby w raporcie poniżej wykresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak lisiurowato korporacyjnie myśląc, to masz racje hehe :P

 

Skoro faktycznie tak to wygląda z tymi pomiarami obciążenie/sprawność(przeanalizuję sprawę bardziej dogłębnie) to ujki są straszne oszukiciele!

 

PS

Nadal unikasz odpowiedzi na "kwestię ciszy, a raczej jej braku przy obciążeniu zasilacza w 80-90%" :P

 

 

Summa summarum, pogoń za watami się skończyła bo...ludzie są bardziej świadomi, choćby przez te tanie watomierze (które też nie są idealne, ale o niebo lepsze od jakiś kalkulatorów online :P )

 

Reasumując.

Zwykłemu kowalskiemu wystarczy zasilacz średniej klasy, natomiast komuś kto siedzi w komputerach, podkręca itd itp polecałbym zainteresowanie się "tanimi" zasilaczami o większej mocy. Wspominany przeze mnie XFX (tak na prawdę Seasonic w innej obudowie). Jak pisałem wyżej. Zasilacz kupuje się na LATA. Ja do dziś siedziałbym na Antec 650W Blue ale miałem nadzieję na lepsze OC Q6600 (straszny zjadacz watów ;) ) a i wiele nie dołożyłem do tego co mam.

Oczywiście taki potFur nie jest mi potrzebny przy SB 2500K (tak mam teraz X3440 - podpis nieaktualny, i zmieniam na 2500K) ale...błoga cisza i świadomość, że prądu przy Ekstremalnym OC na wodzie (z Q6600 4GHz wydusiłem :P) mi nie zabraknie była tego warta!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS

Nadal unikasz odpowiedzi na "kwestię ciszy, a raczej jej braku przy obciążeniu zasilacza w 80-90%" :P

 

Celowo coby się sprawnością nie masturbować ;)

Brak ciszy w zasilaczu powstaje w związku z koniecznością wyrzucenia z niego ciepła powstałego na skutek strat energii w zasilaczu.

Im więcej ciepła tym więcej hałasu (tak naprawdę przepływu czynnika chłodzącego czyli powietrza) trzeba aby się nadmiaru ciepła pozbyć. Ilość ciepła oddawanego w zasilaczu zależy od sprawności i obciążenia zasilacza (obciążenie zaś zależy od tego co do zasilacza podłączymy a nie od mocy znamionowej zasilacza). Załóżmy, konfig z zasilaczem ciągnie ze ściany 300W, sprawność zasilacza 80% a wiec straty wynoszą 20%. 300W x 20% = 60W. Teraz od dobrej woli producenta zależy czy uzna, że do wydmuchania ciepła z zasilacza wystarczą obroty wentylatora w ilości 800/min czy uzna, że wali go cisza a interesuje to aby zasilacz wytrzymał 3 lata gwarancji i dowali 1800obr/min.

 

Nie przeczę, że kontrolery wentylatorów w zasilaczach mniejszej mocy mogą być tak zestrojone, że przy 60W strat w zasilaczu wyją a mocniejsze są przy tym obciążeniu ciche. Nie zależy to jednak od fizyki a od woli producenta. Jeżeli zasilacze przy obciążeniu 300W bedą miały taką sama sprawność to wydzieli się w nich taka sama ilość ciepła obojętnie czy będą miały 400W mocy znamionowej czy 800W.

 

Nie zalecam oczywiście nikomu obciążania zasilacza na poziomie 80-90% mocy znamionowej. Zasilacz 400W z konfigiem o którego kruszymy kopie byłby obciążony poniżej 75% mocy.

 

Żeby nie było..., sprowokowałeś mnie :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

75% to nadal będzie głośno. Nie zależnie czy to Seasonic czy Enermax :P

 

Niższe obroty, większa temperatura, mniejsza żywotność zasilacza/gorsza wentylacja obudowy, ale nie ma co przesadzać w drugą stronę z urywaniem uszu przy samej [gluteus maximus].

Jeśli twierdzisz, że (na moim przykładzie) zasilacz 650W o sprawności~80% obciążony 600W będzie się grzał tak samo jak powiedzmy 850W o tej samej sprawności to się trochę mylisz. Do koszyka dorzucę SS-400ET gdzie przy Q6600 odlatywał w kosmos (masakryczne obroty) i zioną niemal ognistym powietrzem. Dziwne...bo 850W, śmigło kręciło się spokojnie i nie buchał żarem. 650 W Antec wysokie obroty, ciepłe powietrze. A wg twojej teorii wszystkie 3 zasilacze miały stratę 60W więc każdy powinien pocić się tak samo. Ciekawa teoria :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wg twojej teorii wszystkie 3 zasilacze miały stratę 60W więc każdy powinien pocić się tak samo. Ciekawa teoria :P

 

Badura, aby miały takie same straty (np 60W) to musiałyby mieć taką sama sprawność przy obciążeniu Twoim konfigiem. Najzwyczajniej XFX ma wyższą sprawność przy full load Twojego kompa. Ty natomiast sugerujesz jakobym napisał, że zasilacze różnej mocy maja tą samą sprawność przy 300W obciązenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc. do czego dochodzimy?

 

Różna sprawność, rożnych zasilaczy przy tym samum obciążeniu, w słabszych = KUPA <=> nie ma sensu kupować zasilacza "na styk" bo będzie głośno i gorąco. Mniej sprawnie i szybciej może zdechnąć :P

Wygrałem!

Heheh ;)

 

:damage_wall:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wodnik: hmm ja bym tutaj zakwestionował jakość twojego poprzedniego zasilacza, do niedawna u mnie w piecyku chodził q6600 podkręcony na 3.6 ale zasilacz miałem 450W Corsair - ani nie był głośny ani nie buchał ciepłym powietrzem. Komputer jeśli chodzi o konfig to bardzo podobny, z tym że grafa gtx460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Luca Brasi

 

Ale co będziesz kwestionować przy 4GHz i 3,88GHz, wysokim Vcore i Linxie czy też OCCT Power Suply - ten to dopiero wyciska siódme poty z zasilacza.

 

W dodatku 5 czy tam wtedy 6 HDD, 9800GTX bo dużym OC, graty od WC + wentylatory. Musiał bym poszukać zdjęcia z watomierza, ale było ponad 600W w stresie (OCCT PS) a w peek_u GRUBO ponad 650W :P

 

Corsair 450W by się... no nie spalił, ale wyłączył. Zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe.

 

3,6GHz na Q6600 to ja zrobię na byle AC :P

 

PS

Nie ma, że boli, jak jest słaba sztuka, to do zamrażali :lol2:

Board FrazPC.pl - E3200 @ 4GHz - chłodzenie zamrażalnikowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ale na jakim napięciu, u mnie piecyk chodzi 24/7 i w oc raczej staram się znaleźć rozsądny kompromis niż wyciskania ze sprzętu ile się da, ale co kto woli.

 

Mi się wydaje że twój poprzedni zasilacz był głośny - co nie koniecznie było objawem małej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 3888GHz było 1,535V

Q6600 (1,6125V - bios) realnie 1,58V

 

Poprzedni Antec (jak byś nie wiedział to konstrukcja Seasonic_ka słynącego z cichcych zasilaczy) nie był głośny, wręcz, jeden z najbardziej cichych jakie miałem (a troche tego było) Póki nie zaczałem męczyć Q6600 hehe. Więc mylisz się bardzo posądzając go o głośność. Każdy zasilacz obciążony ponad 90% będzie głośny :P

 

Board FrazPC.pl - XFX Core Edition Pro 850W

XFX 850W... nie zrobiło na nim najmniejszego wrażenia nawet 1,7V na Q6600 hihi

 

Edit

U mnie komputer nierzadko też chodzi 24/7 i OC też jest na stałe.

Ale już nie mam, tzn mam na sprzedaż Q6600, teraz gości u mnie X3440 @ 4GHz. A już niedługo 2500K i będę walczył o ponad 5GHz :P

 

Edit2

Ooo nawet mam takie samo mobo ja TY.

Prawe mówiąc...średnie, no ale tanio kupiłem.

Edytowane przez wodnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...