Skocz do zawartości
svende

Jaki Wybrać Zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje zasilacz do sprzętu z podpisu, myślę że 500-550W starczy nawet jak dorzucę SSD i jakiegoś 770gtx. Ważne musi być czarny i modularny (odpinane kable). Mój OCZ ma problem z rozruchem kompa, jak się włączy to stabilny ale ma problem wystartować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję opinii o zasilaczach XFX a konkretnie o tym modelu - 

XFX Core 650W 135mm 80+

Planuję zmienić grafę na 7970 i przy i5-750@4GHz mam dylemat czy 550-600W z certyfikatem 80+Bronze styknie.
 
Ciężko tez znaleźć zasilacze 650W z jedną linią v12 a ten XFX takową mocną linię posiada. Teoretycznie mogę się skupić na 600W jednostkach ale wolę kupić coś odrobinkę mocniejszego i mieć święty spokój. Kto wie czy przy kolejnej wymianie - wtedy już całego kompa - nie kupię r9-290x czy innego rebrandowanego substytutu (Ostatnio taka moda nastała), więc wtedy się przyda.
Edytowane przez Gooralesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz tak jakby pobór mocy ciągle wzrastał. Popatrz na to.

Mam GTX 570, który jest bardziej prądożerny od GTX 770/HD7970 i śmiga bez problemu na kilkuletnim zasilaczu 400W. Wcześniej miałem i5 750@4GHz.

Po przeczytaniu tego zastanów się czy naprawdę potrzebujesz zasilacza 650W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mi po wykresach poboru mocy samej karty? Wiem jakie ona ma zużycie i potwierdzają to tabelki z linka. Ważniejszy jest pobór mocy podkręconego proca, który znacznie przekracza swoje TDP i przy 4GHz, 1,38v może przekroczyć 150W.

 

Nie potrzebuję opinii ludzi, którzy zasilaczem 400W mającym na liniach v12 jeszcze mniejsze możliwości zasilają sprzęt, który w grach potrafi zażądać około 400W mocy. Wiesz co to jest sprawność zasilacza? Najpierw się nad tym zastanów, później przyjmij do wiadomści ze w grach katujesz tą jednostkę i nie pisz głupot o długotrwałym i bezawaryjnym zasilaniu tak prądożernego zestawu. Nawet jakby miał 100% sprawności przy 100% obciążeniu i tak byłby przeciążany.

 

Na koniec powiem jedno -  lubisz tak katować zasilacze? Proszę bardzo, droga wolna ale ja chciałbym poznać opinie ludzi bardziej rozsądnych od ciebie.

Edytowane przez Gooralesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujesz też zasilacza o takiej mocy to I5 750@4Ghz i HD7970 .

 

HD 7970 ma maks. pobór mocy w okolicach 270W , wynik uzyskany za pomocą Furmarka , podczas normalnej gry karta tyle nie weźmie .

 

Realnie pobór mocy to okolice 200 W w 99% gier , trochę więcej w Metro 2033 / Metro LL ( który czasami potrafi bardziej obciążyć kartę niż Furmark ) . 

 

Wciąż zostaje 366-436 W dla CPU ( drugiego najbardziej prodożernego elementu kompa ) i reszty sprzętu .

 

Przy czym w typowym kompie ( jeden dysk i napęd, 4-8 GB ram , płyta średniej klasy etc. ) reszta sprzętu będzie pobierać 50-100W w pełni obciążona . 

 

Tutaj spokojnie wystarczy prawie 100 zł tańszy XFX Core 550W czy modularny SPC Deus M1 550W - ich rzeczywista moc to odpowiednio 516W ( Deus M1 ) i 528W ( XFX ) . 

 

A co do poboru mocy GTX570 od @andrew777 - to możliwe te 400W lub mniej przy I5 4670K / I5 750@4 Ghz i GTX570 .

 

Skoro I7 3960X@4,6Ghz i GTX780 potrafi brać ok. 400W w BF3@ max detalach i to pobór mierzony "z gniazdka" czyli do tego należy doliczyć straty na zasilaczu , w przypadku tego testu mamy zasilacz 1200 W z certyfikatem 80+ Gold . 

 

Przy obciążeniu na 1/3 mocy zasilacz będzie miał sprawność ~87 % co daje rzeczywisty pobór zestawu testowego na poziomie ~350W . 

 

PS. R9 290X to nie jest żaden rebrandowany substytut , tylko całkowicie nowa karta AMD , szkoda że jedyna. 

 

To samo karty NV oparte o GK110 to nowe karty , reszta kart AMD i NV to w zasadzie rebrandy . 

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. R9 290X to nie jest żaden rebrandowany substytut , tylko całkowicie nowa karta AMD , szkoda że jedyna. 

 

Mówiłem o następcach z kolejnej generacji. Ja do tamtego czasu po kupnie 7970 nie będę zmieniał kompa. Ostatnio modny jest wśród zielonych i czerwonych rebranding starszych modeli pod nazwami nowej serii. Zapewne będzie tak samo z r10tkami jak będą debiutować. Model - powiedzmy - r10-280X to będzie obecny r9-290X Dołączona grafika

 

Odnośnie twoich obliczeń. Nie bierzesz pod uwagę sprawności. A to najwazniejszy parametr poza możliwościami prądowymi na linii V12. Gdy sprzęt pobiera łącznie 350-400W to zasilacz o sprawności 85% przy obciążeniu powyżej 50% mocy znamionowej musi pobrać z sieci 400-460W. Gdy zasilacz ma sprawność w takiej sytuacji (obciązenie powyżej 50% jego mocy nominalnej) 80% to pobór z sieci wynosi 420-480W. Zasilacz 550W ma przeważnie na liniach (lub linii) V12 500-520W. Łatwo dojść do wniosku, że będzie dosyć mocno obciążany a trzeba dodać jeszcze mały pobór na linii V5, który również obciąża jednostkę i zmniejsza możliwości prądowe na głównej linii.

 

Dlatego nie jestem zwolennikiem kupowania zasilaczy na styk. On ma służyć ze 3-4 lata i przez ten czas trzymać stabilnie napięcia. Głównie gracze powinni się nad tym zastanowić bo dla reszty używającej kompa do netu - czytaj mającego kompa ciągle w IDLE - to nie ma większego znaczenia. Dodatkowym atutem brania "zbyt mocnego zasilacza" jest mniejsze nagrzewanie się elementów zasilacza i niższy hałas z wentylatora.

 

w przypadku tegotestu mamy zasilacz 1200 W z certyfikatem 80+ Gold . 

 

Ten test faktycznie pokazuje, że może nie być tak tragicznie z poborem. Zapewne 600W z 80+bronze też styknie. R9-290X ma natomiast pobór o kilkadziesiąt wat więcej od 780 więc lepiej mieć teraz odpowiedni zasilacz niż za rok wymieniać.

Edytowane przez Gooralesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma sprawność zasilacza do tych obliczeń ?

 

Sprawność PSU to to ile dodatkowo musi pobrać zasilacz z sieci ponad moc którą odda elementom kompa .

 

W pierwszym przypadku ( tekst o XFX Core i Deus M1 ) sprawność nie ma w ogóle znaczenia , bo jest to moc jaką zasilacz odda podzespołom kompa a nie jaką pobierze z sieci .

 

Moc pobrana z sieci x sprawność zasilacza w % = moc oddawana na podzespoły .

 

A co do innych linii - w niektórych zasilaczach w ogóle nie ma już klasycznych linii +5V i +3,3V tylko układy DC-DC i konwersja mocy z linii +12V na wymagane napięcie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pobor mocy kart graficznych czy procesorow nie bedzie juz za bardzo rosl bo ogranicza je chlodzenie. Praktycznie cala moc ktora bierze elektronika musi oddac jako cieplo. Dlatego ok 300W dla karty graficznej i 200 W dla procka to jak by maksimum ktorego nie przekraczaja producenci nawet w 2 rdzeniowych grafikach. Zeby odebrac wiecej ciepla trzeba by bylo stosowac duzo drozsze materialy jak zloto albo chlodzenie wodne. 

Co do sprawnosci to tak samo sobie poradzi zasilacz ze sprawnoscia 50% czy 95% bo zasilacz ma taka moc dostarczyc podzespolom a nie zabrac z gniazdka. W testach masz pobor z gniazdka. A sam zestaw testowy to juz potwor nie liczac 6 rdzeniowego procka podkreconego na maksa to masz topowa grafike z poborem identycznym jak r9 290x dodatkowo bardzo dobrze wyposazona plyta glowna, masa wentylatorow. Tyowy komputer wyposazony w i5 krecone, jeden dysk i srednia plyte glowna i nawet topowa grafike 1 rdzeniowa  nie potrzebuje wiecej niz 350-400W i nie bedzie wiecej nigdy potrzebowac. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sprawnosci to tak samo sobie poradzi zasilacz ze sprawnoscia 50% czy 95% bo zasilacz ma taka moc dostarczyc podzespolom a nie zabrac z gniazdka. W testach masz pobor z gniazdka.

Co znaczy to zdanie? To nie zasilacz decyduje ile mocy pobierają podzespoły, więc jeśli obciąży się go na dłużej zbyt wymagającym zestawem to będzie on przeciążany.

 

Jjeśli CPU i GPU zażądają 400W to on musi tyle dostarczyć. W związku z tym zasilacz o sprawności 50% musi mieć możliwości mocowe dwa razy większe od zasilacza o sprawności 95% (Gdyby jeszcze takie istniały). Dlatego też uważam, że sobie nie poradzą tak samo powyższe przykłady które podałeś jak będa miały podobną moc znamionową. Szczególnie jeśli chodzi o wydzielanie ciepła i hałas wentylatora.

 

Ma ktoś z was XFX Core Pro? Obojętnie czy 550W czy 650W. Jakieś opinie mi sięprzydadzą o tej serii. Podobno XFXy to Seasonici, więc to nastraja optymistycznie jeśli chodzi o jakość wykonania.

 

EDYTA: Znalazłem na Pure reckę zasilaczy a w niej XFX Core 650W. Może  wniej znajdę info czy to dobra seria.

Edytowane przez Gooralesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jjeśli CPU i GPU zażądają 400W to on musi tyle dostarczyć. W związku z tym zasilacz o sprawności 50% musi mieć możliwości mocowe dwa razy większe od zasilacza o sprawności 95% (Gdyby jeszcze takie istniały). Dlatego też uważam, że sobie nie poradzą tak samo powyższe przykłady które podałeś jak będa miały podobną moc znamionową. Szczególnie jeśli chodzi o wydzielanie ciepła i hałas wentylatora.

 

Źle rozumiesz pojęcie sprawności. Jak zasilacz ma te 500W i obciazalnosc linii 12v np 450w i obciążysz go 400W to on im bez problemu da te 400W za to z gniazdka weźmie 50% więcej (przy sprawności 50%) czyli 600W. Jak masz sprawność 80% to weźmie z gniazdka tylko 20% więcej czyli 480W.

 

Tapatalk 4 @ SGS 3

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz co napisał dw10 oraz później to co ja napisałem.

 

Ja źle rozumiem pojęcie sprawności? Przeczytaj moje posty nieco wyżej a wycofasz się z tego zarzutu:

 

Odnośnie twoich obliczeń. Nie bierzesz pod uwagę sprawności. A to najwazniejszy parametr poza możliwościami prądowymi na linii V12. Gdy sprzęt pobiera łącznie 350-400W to zasilacz o sprawności 85% przy obciążeniu powyżej 50% mocy znamionowej musi pobrać z sieci 400-460W. Gdy zasilacz ma sprawność w takiej sytuacji (obciązenie powyżej 50% jego mocy nominalnej) 80% to pobór z sieci wynosi 420-480W. Zasilacz 550W ma przeważnie na liniach (lub linii) V12 500-520W. Łatwo dojść do wniosku, że będzie dosyć mocno obciążany a trzeba dodać jeszcze mały pobór na linii V5, który również obciąża jednostkę i zmniejsza możliwości prądowe na głównej linii.

 

 

Zasilacz 100W o sprawności 80% (przy 100% obciążeniu) gdy pobierze 100W z gniazdka odda na urządzenia 80W. 20% zostanie zamienione na ciepło.  Gdy taki sam zasilacz będzie musiał oddać na urządzenia 100W to pobierze zawsze 120W i będzie przeciążany. Kończy się to zgonem. Prędzej czy późniem ale zawsze kończy się to głośną pracą wentylatora i dużą ilością wydzielanego ciepła.

 

Dlatego też nie rozumiem gdy ktoś pisze takie coś:

 

Jak zasilacz ma te 500W i obciazalnosc linii 12v np 450w i obciążysz go 400W to on im bez problemu da te 400W za to z gniazdka weźmie 50% więcej (przy sprawności 50%) czyli 600W.

 

Nie widzisz tu sprzeczności? Chwilowa wartość poboru mocy zasilacza może przekroczyć wartości znamionowe ale nie o 150W (450 a 600W). Dodatkowo nie może się to odbywać co kilka dni po kilka godzin (Grając w gry). Takie duże przeciążanie kończy się prędzej czy później zgonem zasilacza.

Edytowane przez Gooralesko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wezmy pod uwage 2 zasilacze: 

1 to jakis stary Tagan ( przykladowo ) o mocy 500W ze sprawnoscia dajmy na przyklad 70%

2 to jakis nowy fortron czy BQ o sprawnosci 90%.

Biorac pod uwage definicje sprawnosci czyli:

 

moc na wyjsciu / moc na wejsciu * 100% ( to co zasilacze maja na tabliczce znamionowej to jest moc na wyjsciu czyli to co zasilacz oddaje podzespolom komp )

 

to mozna policzyc ile komputer pobierze z gniazdka ( czyli to o co chodzi w sprawnosci, po to doplacamy do zasilki o wyzszej sprawnosci zeby placic mniejsze rachunki )

 

Zakladamy ze podzespoly zażyczą sobie 350W czyli mniej wiecej tyle co high-endowy zestaw podczas grania:

 

1) 70% = 350W/moc na wejsciu => moc na wejsciu = 350* (10/7)= 500W <-- tyle pobierze z gniazdka pomimo ze potrzebuje 350 tylko

 

2) 90%=350W/moc na wejsciu => moc na wejsciu = 350*(10/9) = 389 W 

 

Ale obydwa zasilacze poradza sobie bez problemu z zasileniem zestawu. Tak wiec gooralesko ty nie rozumiesz o co chodzi ze sprawnoscia.

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potrzebny nietypowy zasilacz Dołączona grafika Musi obsłużyć 3x R9 280X w full load 24h/7d do zadań gpgpu, reszta platformy nie będzie obciążana. 
Czy stary dobry OCZ ZX1250W da sobie radę? Jest tani i kusi 5 letnią gwarancją.

Edytowane przez Popiół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z was XFX Core Pro? Obojętnie czy 550W czy 650W. Jakieś opinie mi sięprzydadzą o tej serii. Podobno XFXy to Seasonici, więc to nastraja optymistycznie jeśli chodzi o jakość wykonania.

 

EDYTA: Znalazłem na Pure reckę zasilaczy a w niej XFX Core 650W. Może  wniej znajdę info czy to dobra seria.

 

 

 

 

 

Nie wiem czy nie za późno.

Ja mam XFX Core 550W

Od początku prawie 0 problemów.

Prawie bo przy teście OCCT zasilacz piszczy.

(Napisałem już w dziale co kupić [to chyba było złe miejsce na poszukiwania zasilacza], że nie wiem tylko czy piszczenie powoduje duże obciążenie czy zbyt duże obciążenie. Żadna gra jak na razie XFX do pisku nie zmusiła)

 

W każdym razie zastanawiam się nad innym zasilaczem żeby grafikę ładnie się dało podłączyć Dołączona grafika

 

Szukam czegoś w okolich 650W/550Zł

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak piszczy w OCCT czy innych tego typu programach ( Lynx , IBT , StressPrime/Orthos etc. ) to nie ma sensu go wymieniać .

 

Ten zasilacz to dość dobra konstrukcja , a nawet jak by piszczał to możesz rozkręcić zasilacz i zalać cewki klejem typu superglue ( bo to one piszczą ) . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok i dzięki.

Jak na razie xfx był niezawodny więc nie będę go spisywać na straty.

Ewentualnie jeśli ktoś kupuje teraz zasilacz to polecam zastanowić się nad 600W bo chyba od tej mocy standardowo montowane są końcówki 2x8pin a jest kilka kart graficznych, które z tego korzystają

 

Wysłane przy użyciu Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie padl mi moj wiekowy Tagan z siga. Ostatnio cos piszczalo w kompie, ale nie moglem tego zlokalizowac, Dzis zagadka sie rozwiazala. Mam nadzieje, ze nie pociagnal ze soba innych gratow.

 

Jaki polecacie zasilacz modularny z w miare dlugimi kablami i 2x zlaczami 6+2 do grafy ? Cena do 450pln +/- 20-30pln

Potrzebuje cos co uciagnie ponizszy sprzet, po nowym roku rozwazam 770gtx wiec dobrze zeby byl na zapas.

 

Na szybko myslalem o tym

http://www.agito.pl/zasilacz-corsair-tx650-v2-80-modular-650w-bronze-221-666443.html?attr=2239-551658,cena-300+450

albo

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-sp-750mpcbeu-480190/

 

Taki Tt glosny jest ? Jedni pisza, ze cichy inni ze glosny. Sam nie wiem co brac.

Edytowane przez logimen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...