Skocz do zawartości
svende

Jaki Wybrać Zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość robot

Sam mam S12 -500W . Zasilacz bardzo cichy , bardzo dobra sprawnosc .nie zamianilbym go na inny , bo i po co ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra.. Tagana obserwuje tyle osób, że nie ma raczej szans na wychaczenie go poniżej 100 zł..

 

ta Delta 350

http://www.allegro.pl/item306541861__delta...fvat_gwar_.html

Niestety ma wydmuch od dołu, a nie od tyłu..

 

Tak więc chyba wybiorę ten - DELTA 300

http://www.allegro.pl/item302327342_nowy_z...ncja_3_mce.html

 

A co sądzicie o tym FORTRONie FSP400-60PFN :

http://allegro.pl/item300877172_fortron_45...czy_poznan.html

jest też tutaj:

http://pclab.pl/art12794-8.html

 

Brać Deltę 300W czy Fortrona 400? Róznica kilkunastu zł w cenie mi nie robi...

Edytowane przez marlutowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marlutowski Zrozum jedno, zasilacz taki jak delta nie dmucha powietrza do kompa tylko zaciąga z kompa, pcha przez zasilacz i wylatuje powietrze z tyłu.

 

Więc stwierdzenie

Niestety ma wydmuch od dołu, a nie od tyłu..

jest bzdurą!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delta 350W ma duży wentylator 12cm wpychający powietrze do zasilacza ale jest bardzo dobrym zasilaczem.

Z tym wciąganiem wydało mi się trochę dziwne, bo jeszczse o takich zasilkach słyszałem, dlatego też spytałem..

 

A co do tej Delty 350, to od sprzedającego dostałem jej fotki:

http://pcarena.pl/page/75105/Zasilacz-Delta-350W/

 

No i niestety ma wentylator od dołu, a nie z tyłu. czyli zasilacz wyciaga spod siebie..O to mi chodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o racja, pierwszy raz widzę że by tę samą serię produkowały inne firmy (pomijając Feele i pseudozasilacze).

 

Ale różnica pomiędzy produktem CWT a Seasonikiem jest aż nadto widoczna w bebechach.

Dlatego nie lubię Seasonica, za bardzo oszczędza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dorzuciłem do pierwszego postu cos dla leniwców i nie tylko

Polecane zasilacze w przedziałach cenowych:

(podane tylko najpopularniejsze, w kolejności alfabetycznej)

 

~100zł

Chieftec GPS 350W, Modecom MC 350W,

~150zł

Amacrox AX400(450)PNF realne 350(400)W, Chieftec GPS 400(450)W, Modecom MC 400W,

~200zł

Antec Earth Watts 380W, BeQuiet Straight Power 350W, Corsair VX 450W, Seasonic (II) 330(380)W,

~250zł

BeQuiet Straight Power 400W, Chieftec CFT 500(560)W 12S,

~300zł

BeQuiet Straight Power 450(500)W, Chieftec CFT 560W 12©able managment,

~350zł

Corsair HXEU 520w, Chieftec CFT 650(750)W 14C,

 

Kącik o Chieftecach GPS.

Zasilacze o kilkuletniej konstrukcji, jednak nadal o budzącej respekt obciążalności 12V. Mają prawdziwe oddzielne linie 12V. Jedynie wersja 350W ma pasywne PFC co jest zaletą przy wyborze/korzystaniu z UPSa. Cicha jest wersja 350W, 400W jest już mocno szumiąca, ale prawdziwy szum zaczyna się od wersji 450W. Zasilacze nie posiadają plomb, co zachęca do wyciszenia za pomocą fanswapa.

(notatka omgwtf)

 

Zamiana wentylatora ;) kupujesz zasilacz (chociażby ten GPS), otwierasz go (gpsy nie mają chyba stickerów gwarancyjnych), wsadzasz nowy wentylator 120mm (np. Acutake, za 15zł kupisz), podłączasz pod wtyczkę 2pin w zasilaczu (wpierw z pinów trzeba zdjąć ten plastik, na całe szczęście nie jest on przyklejany) i cieszysz się najcichszą zasiłką na rynku ;)

 

co do podłączania: podłącz piny tak, aby kable układały się identycznie jak ze starym fanem, pomijając żółty kabelek (tj. zostaje czarny i czerwony).

Ewentualnie zgodnie w poradnikiem wyprowadzasz kabel nowego wentylatora z zasilacza i regulujesz przez płytę główną lub inne zewnętrzne sposoby.

Przykładem ile może ten Chieftec jest przypadek Slow, gdzie dał bardzo osłabiający fanswap, do zestawu do znacznym obciążeniu, w bardzo gorącej obudowie - wentylator w zasilaczu jedynym w komputerze. Oczywiście nie zachęcam do tak drastycznych działań, ale świadczy to o wytrzymałości, zestaw jest zasilany tak już od ponad roku.

(notatka Slow)

Z okazji mojego tysiac pięćsetnego posta na forum, postanowilem zaprezentowac (niestety jeszcze nie ukonczony) piąty juz rewiżyn Cool'n'quiet ;) Na pewno nie jest to najcichszy komputer na forum jednak biorac pod uwage dosc mocna konfiguracje, mysle ze stosunek ciszy do wydajnosci jest zadowalajacy :)

 

Skladniki:

 

Thermalright HR-01 + Thermalright Fan Duct

Thermalright HR-03 Plus + NF-S12-800@ 500RPM

Thermalright HR-05

2x Thermalright HR-07

2x Scythe Quiet Drive 2.5"

Scythe Fanless HDD Box

Coollaboratory Liquid Pro

Stacker 832 RC-832-KKN1-GP

Chieftec AA-101A 400W + NF-S12-800 @ 500RPM

Sprzet:

C2D E4300 1800MHz 1.325 @ 3GHz 1.4v - hr-01

Gigabyte GA-965P DS3 - hr-05

2x 2GB PC2-5300 (667) - Good Ram @ 700MHz 5-5-5-15 Dual Channel - 2x hr-07

2x Seagate ST980813ASG Momentus 7200.2 8MB 2,5" (RAID 0) - 2x Scythe Quiet Drive 2.5"

1x Hitachi Deskstar t7k500 - scythe fanless hdd box

GeForce 8800GTX 576/900 @ 600/1000 - hr-03 plus

Wersje i sumaryczna obciążalność 12V

350W - 25A (2 linie)

400W - 29A (2 linie)

450W - 29A (2 linie)

500W - 30A (3 linie)

550W - 30A (3 linie)

650W - 45A (3 linie)

Z tego przeglądu wniosek jest następujący, między wersja 400W, a 550W nie ma praktycznie różnic w obciążalności i wskazane jest branie najtańszej wersji 400W. Poza tym wersja 500(550)W ma w stosunku do 400(450)W zmienione okablowanie:

+1xEPS12V

+1xPEG6pin

+1(2)xSATA

-1xflop

-1xmolex

Wersja 650W ma m.in. 6xSATA

 

Jeżeli bierzesz BeQuiet Straight Power to bierz nowszą rev. 2 U Zenfista jest tylko nowa, gdzie indziej warto pytać.

Odgrzebałem ten temat, aby poinformować, że nowa rewizja Straight Power ma zasilanie grafiki PEG 6+2pin, zamiast zwykłych 6pin. Trzy dni temu dostałem z gwarancji (wymiana na nowy) mojego BQT SP 350W właśnie z takim zasilaniem. Do tego dochodzi kosmetyczna zmiana w wtyczce P4+P4 (EPS12V), wcześniej w obu wtyczkach były wypustki, które wzajemnie sie blokując usztywniały powstałego z 2xP4 EPS12V, obecnie tych wypustek nie ma, nie ma to żadnego znaczenia dla komfortu wkładania wtyczki. Z zewnątrz nową rewizje można poznać po tym , że ma kilka-kilkanaście okrągłych dziurek zamiast 3 podłużnych otworów tuż nad tabliczką. Wydaje się też być chłodny, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich Straight Powerów, które oddałem na gwarę.

edyta: uporządkowałem alfabetycznie liste zasilaczy zakazanych i dodalem przelicznik zużycia prądu przez najnowsze radki X2, oraz zdanie o zasilaczach pasywnych. Edytowane przez svende

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle piekna robota Svende.

 

W sumie wszystko powinno byc jasne, ale na wszelki wypadek zadam pytanie poki nie jest za pozno.

Kumplowi upiekl sie zasilacz, wtyczke z plyty glownej musielismy wyciagac srubokretami bo ja masakrycznie wybrzuszylo. Anyways, chcial zebym mu na szybkosci zlozyl kompa za jak najmniejsze pieniadze. Zamowilismy co nastepuje:

4CoreDUAL-SATA2

Celeron 420 1.6 Ghz

Zostal mu dysk twardy oraz starusienki GeForce2. Do zestawu dobralem mu jeszcze KingMax DDR2 1GB 667 i Gigabyte GF 7300GT 256 MB PCI-E, ale te dwa komponenty beda kupowane w pozniejszym czasie. Wybilem mu na szczescie z glowy kupowanie zasilacza na krakowskiej gieldzie, bo znowu wzialby cos co pusci calosc z dymem. Po lekturze poradnika wybralem Modecom MC-350ATX 2.0 PFC jako najtanszy z markowych jakie udalo mi sie znalezc.

Chcialbym sie upewnic, czy zasilacz ma wszystkie potrzebne do tego zestawu (GeForce2 / GF7300GT) wtyczki oraz czy nie bedzie problemu z poszczegolnymi liniami (5V i 12V)?

Edytowane przez Wiedzmin_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam dosc wiekowy zasilacz, mianowicie CHIEFTEC HPC-420-302-DF. Nadaje sie on jeszcze do czegos , czy moze zainwestowac w cos nowszego ? Zasila on zestaw z sygnaturki , ale planuje jakis upgrade sprzetu i nie wiem czy ten chieftek wystarczy. Prosze o jakies opinie o tym zasilaczu i ewentualne sugestie na co go wymienic. Z gory dziekuje i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem i nic mi on nie powiedzial

pytam o konkretny zasilacz o ktorym mowy nie ma

jest to leciwa konstrukcja i chce wiedziec jak sie ma do nowszych

a to ze do mojego zestawu starczy 350W na podwojnej lini 12 to jeszcze nie jest odpowiedz na moje pytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość markee

Pół roku temu kupiłem zasilacz Be Quiet Straight Power E5-450W, no i 3 tygodnie temu spalił się. Sprzedawca w sklepie oddał mi kasę, więc zastanawiam się nad zakupem nowego zasilacza do kompa z siga. Mój budżet to 300 zł.

Dodam do tego, że nie wiem dlaczego zasilacz się zepsuł. Może był źle dobrany do mojej konfiguracji? Sam nic z nim nie robiłem.

Dlatego proszę was o poradzenie jaki zasilacz wybrać?

 

Ps:

aktualnie zasilam kompa Thermaltekiem Purepower 480W Butterfly z linią 12V o mocy 17A i po niewielkim podkręceniu procka zasilacz dostaje zadyszki (chyba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Proszę o szybką odpowiedź...

 

Mój sprzęt( zasilacz feel 300W, płyta abitnf7s, AMD xp2500 (NIE KRĘCONY), 512ram, fx5600, 2xdvd, hdd 160gb)

 

Myślałem że przegrzewa się procek, ale procek ma 50 stopni i też się wiesza pod obciążeniem. (ORTHOS działa z 5-10 sekund i wyłącza mi kompa i alarm) :mur:

Czy to ten zasilacz? kiedyś chodził normalnie. Ale po 4 latach pewnie zaczyna klękać...

Co może być jeszcze przyczyną?

Nie sądzę żeby to był ram czy grafika, ani płyta.

W takim wypadku chyba tylko zasilacz pozostaje.

Mam badziewną obudowę Modecom Magic I (Magic II jest całkiem inny), Patrząc na nią od tyłu widać, że będzie pasował zasilacz co ma wiarak po lewej stronie 8cm, więc myślę o ANTEC EARTH WATTS... co sądzicie o nim?

Pozdrawiam!

Edytowane przez SCORP1ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem i nic mi on nie powiedzial

pytam o konkretny zasilacz o ktorym mowy nie ma

jest to leciwa konstrukcja i chce wiedziec jak sie ma do nowszych

a to ze do mojego zestawu starczy 350W na podwojnej lini 12 to jeszcze nie jest odpowiedz na moje pytanie

Mam stary dobry zasilacz, zmieniam właśnie komputer, czy pociągnie nowy zestaw?

Zazwyczaj tak, ale jest kilka wymagań. Ten nowoczesny zestaw nie może być zbyt prądożerny, czyli spełnia wymagania dla zasilacza 350W, wymienione na początku poradnika, najlepiej jeszcze jeżeli karta graficzna nie ma wtyku PEG 6pin, ale nie jest to warunek konieczny. Musisz się liczyć, z tym, że nie należy wtedy podkręcać całego zestawu, a jedynie np. sam procesor i to bez podbijania mu napiecia. Dla upewnienia się należy pomierzyć napięcia (miernikiem!, zgodnie z Metodologią pomiarów obecnie zamiast 3DMark 2001 możemy użyć kombinacji Orthos+ATiTool lub ATiTrayTool) i zwrócić szczególną uwagę czy na linii 5V napięcie nie zbliża się niebezpiecznie/nie przekracza górnej granicy (5,25V) normy ATX, napięcie na 12V zazwyczaj w takiej sytuacji będzie niskie 11,60-11,80V, ale jeśli jest stabilne nie należy się nim przejmować. Zbyt wysokie napięcie na 5V spowoduje zazwyczaj w pierwszym rzędzie uszkodzenie elektroniki dysków i napędów. Pod pojęciem stary zasilacz rozumiem taki z mocną linią 5V.

[...]

Jak rozpoznać z której linii czerpie Twoja konfiguracja.

Zadanie to ma dwa podpunkty; pierwszy, jeżeli na płycie głównej jest gniazdo P4 (4pin) lub EPS12V (8pin) oznacza to, że procesor jest zasilany z linii 12V, jeżeli nie to jest zasilany z 5V. Drugi to karta graficzna; Radeony 9xxx pod AGP są zasilane z 5V, GeForcy serii 6xxx pod AGP są zasilane z 12V. Wszelkie nowsze konstrukcje są zasilane z 12V. Z tego względu zestawy z okresu socket A i Pentium 4 dzieli się na zasilane z 5V (procesor i grafika), symetryczne (jedno zasilane z 5V, drugie z 12V) i zasilane z 12V (procesor i grafika). Generalnie wszystkie współczesne zestawy czerpią wyłącznie z 12V (procesor i grafika).

 

Pod zestawy zasilane z 5V i symetrycznie zasilaczy należy szukać na Allegro, ponieważ nie są już produkowane i nie są dostępne w ofercie "normalnych" sklepów. Dobre zasilacze do tych zestawów to Fortrony i Delty, które maja ok. 30A lub więcej na 5V i ok. 14-18A na 12V, co do zasady nie będą to nowe zasilacze tylko leżaki magazynowe lub po demontażu, ale to i tak jedyny i najlepszy wybór do tego typu zestawów. Ich cena to ~35-65zł. Ewentualnie znacznie droższą mozliwoscią jest znalezienie Tagana z serii U01 (używanego lub nowego, bo jeszcze sie w sklepach zdarzają).

 

Lista sugerowanych zasilaczy do starszych zestawów, czyli zasilanych wyłącznie z linii 5V lub symetrycznie (najbardziej popularne):

Delta DPS 350W PB-2C

Delta DPS 300W MB-B

Fortron PFN 400W (proszę nie mylić z PNF)

Fortron FSP 300-60

Chieftec HPC 360 (420)W

Tagan 330 (380,420)W U01

Seasonic SS-300FS

To jest przedstawienie realnych możliwości tego zasilacza

 

@SCORP1ON: wybierz sobie coś z zasilaczy, które zacytowałem pare linijek wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

""SCORP1ON: wybierz sobie coś z zasilaczy, które zacytowałem pare linijek wyżej.""

 

 

Chieftec HPC 420 hmmm

 

Ja bym wolał coś takiego jak Antec Earth Watts 500W.

 

Myślę, że ten antek jest ok. pozatym będę wymieniał kiedyś 5600 i zamienię na 7600...

 

Pozatym słyszałem że z czasem Chieftec mocno hałasuje...

Edytowane przez SCORP1ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrozum, że masz zestaw starego typu, a do takich są zasilacze z mocną 5V, weż delte z allegro za 30-40zł i będziesz zadowolony.

A są jakieś normalne i ciche dobrych firm z mocną linią 5V?

 

Jakiś Antec czy podobny... np. Antec Basiq 500W 30A na 5V I 30A na 3,3 (Antec Earth 500W ma odpowiednio 24A, 24A) To ile amperów ma być na te linie w końcu?

 

DELTA DPS-350PB ma 3,3 - 28A, 5 - 30A więc ten Antec Basiq 500W będzie chyba lepszą inwestycją...

 

Nie chce delt i temu podobnych badziewi, cena nie gra roli tylko cisza i stabilność...

Edytowane przez SCORP1ON

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[ironia] Mam komputer który jest już niewiele warty. Wpadłem na pomysł, kupię zasilacz, który podwoi wartość tego sprzętu.</ironia>

DELTA DPS-350PB ma 3,3 - 28A, 5 - 30A więc ten Antec Basiq 500W będzie chyba lepszą inwestycją...

Dobrą inwestycją w ten komp będzie Delta.

To co Ty nazywasz dobrą inwestycją to wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Wywalisz za zasilacz 2 albo 3 stówy a nikt nie da za to jednej stówy jak do starego kompa można mieć dobrą zasiłkę za 50pln a do nowego to się nie nadaje.

Jeśli to dla Ciebie inwestycja w poprawę nastroju (poprzez posiadanie zasiłki za parę stów) to co innego.

 

:) inny znacznik otwierający a inny zamykający :mur:

Edytowane przez Klaus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Svende:

Twój poradnik, Twoja sprawa.

Już wcześniej się nad tym zastanawiałem, ale nie miałem żadnych konkretnych argumentow, które byś mógł zakceptować, bo opinia ze względu na moj słuch jest mało opisująca, ale cyferki, ktore teraz posiadam, to już inna historia.

Ogólnie chodzi mi o to, że ilość podawnych przez Ciebie obrotów w klasyfikacji cichości tych PSU jest jak dla mnie stanowczo za niska. I też fakt, żależy, do jakiego wentylatora się to porównuje. Wiem, że w taki sposób o takiej drobnostce można się dużo rozpisać i to też źle i nie do tego dążę.

 

Dla przykładu mam Corsaira HX, BQ DP P7 ( on umozliwia mi odwzorowanie obrotów RPM zasilacza, a jego pracę mogę przyrównać do innych PSU i wentylatorów ) i moje TT 120 silentcat'y i jeszcze Crystale ( z Neotec'ów ) @5,5V.

TT 120@700 no i ani BQ, ani tym bardziej HX nie mają najmniejszych szans. A to najcichsze PSU na rynku. BQ tuż po właczeniu ma 600RPM ( podczas normalnej pracy w idle ma niecałe 750RPM przy okolo 100W na PSU ) i ze względu na kulkowe łożysko i tak jest głosniejsze od 3 silentcatów na 700RPM. Corsaira w tym przypadku mozna określić, jako grzechotkę porównując do w/w. Mi jak na razie 550W BQ P7 najwięcej udało mi się do 900RPM rozkręcić przy 340W. Co prawda jego RPM bardzo powoli narastają, ale 1000 jest spokojnie do osiągnięcia. Tzn musze przyznać, że mimo kulkowych łożysk, przy wyższych RPM pracuje on nad wyraz przyjemnie jak na ten rodzaj łożysk. Bynjamniej w żaden sposób nie porównam jego pracy, ani pracy HX'a z jakimkolwiek Chieftec'iem, po porstu słyszałem, jak te PSU chodzą no i nie ma szans, żeby chodziły tak cicho. Dlatego ogólnie te wszystkie wartości powinny iśc mocno do góry.

 

No chyba, ze te wszystkie, i tak orientacyjne wartości przyrównujesz do jakiegoś mega ścierwiastego wentylatora, to może i to się trzyma kupy.

 

Np. moje chyba 3 czy 4 letnie Crystale@5,5V pracują na bardzo zbliżonym poziomie z BQ DP@750 ( BQ troszkę cichszy jest przy tym, tzn łożysko, bo ledwo co to tam wieje, więc tylko łożysko hałasuje ). Ale RPM Crystalów są nie do okreslenia. A od TT@700 BQ jest zdecydowanie głosniejszy. A u Ciebie najcichesz PSU mają gorną granicę z 120@700RPM.

Ale wtedy znowusz głosne zasilacze będą mialy w odwzorowaniu bardzo wysokie obroty, co też bedzie złe. Przedstawienie tego obiektywnie jest bardzo trudne w zasadzie.

Bo np. te najcichsze PSU mają najwolniejsze wentylatory, a przy wolnych wentylatorach najważniejsze robi sie łożysko, tu za doskonaly przyklad staje Corsair. Mimo iż należy do najcichszych, ma kompletnie g. łożysko. I tego w zasdzie nie przyrównasz do zadnych obrotów znośnego wentylatora.

W Chiefecach np. słychać przede wszystkim szum powietrza, ale tak czy owak będą one głosniejsze od g. łozyska Corsaira.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...