Skocz do zawartości
durczyn

Nokia E51 - Mała Opinia, Recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem właścicielem telefonu Nokia E51 zakupionego bezpośrednio u autoryzowanego importera Nokia Poland. telefon nie pochodzi z żadnej sieci, niema obciążającego oprogramowania, jest "czysty". Jest to telefon moim zdaniem idealny. Postaram się go opisać, coś w rodzaju recenzji.

 

CENA: telefon 1190zł + karta 2GB 80zł (oryginalna Nokia)

 

Zestaw zawiera:

-Telefon Nokia E51

-Bateria

-płytę CD ze sterownikami (PcSuite)

-Ładowarkę

-Gwarancję 2 lata

-Instrukcję

-Szybki start

-Słuchawki stereo

-Ściereczka z mikrofibry

-Kabel USB

-Pudełko

 

Główne właściwości:

-MP3

-Radio

-Aparat 2mln

-Bluetooth

-Irda

-Wyświetlacz 16mln kolorów

-Czujnik światła

-Dioda powiadamiająca

-Symbian s60 3rd

-WLan

-wbudowana pamięć 130MB

-Waga 100g oraz boskie wymiary

 

Pełna specyfikacja: klik

Nokia web: klik

 

Odbierając telefon dostałem go w bardzo niewielkim pudełeczku, nie jest to taki typowy "karton". Otworzyłem owe pudełko i dokładnie obejrzałem co zawiera zestaw. Pełna miniaturyzacja jak dla mnie, byłego posiadacza 9500 i 9300i. Sam telefon bardzo lekki, oddający wrażenie dobrego spasowania i starannego wykonania(materiały/jakość). Obwódka telefonu i tylna ruchoma klapka nad baterią zrobione są ze stali nierdzewnej, w moim wypadku koloru czarnego. Nie jest to żadna imitacja, żaden plastik pomalowany. Nie musimy się bać o odpryski farby, lakieru. Klapka z tyłu stabilnie się trzyma telefonu, włożenie/wyjęcie baterii/sim/microSD jest bardzo proste i nie trzeba się z tym siłować.

Materiał, którego użyto do wykonania telefonu zapobiega poceniu się ręki w znacznym stopniu. Czasem się zdarza, że jak ktoś długo trzyma telefon w ręku to na urządzeniu zostaje "woda" i mamy mokrą dłoń. Tutaj takich śladów niema. Ręka też mniej sie poci. Telefon w realu prezentuje się lepiej jak na zdjęciu. Ładowarka to jak dla mnie maleństwo, nie będzie problemu, żeby ją wcisnąć do gniazdka obok innych dużych zasilaczy. Kabel USB ma ok 70cm. Słuchawki sprawiają wrażenie solidnych, służą jednocześnie za zestaw głośnomówiący.

 

Ok, uruchamiamy telefon.

 

Telefon jest trudno uruchomić i wyłączyć. Nie ma do tego przycisku "normalnego". Jest tylko wytopione miejsce w plastiku wskazujące gdzie trzeba wcisnąć. Dociskając i przebijając się przez plastik uruchamiamy telefon. Mamy pewność 100%, że sam w kieszeni się nie uruchomi lub wyłączy. Standardowa procedura, wybrać kraj, datę, godzinę, język.... wcześniej wprowadzić PIN. Po włożeniu sima telefon sam ustawił wszystko w menu na PL, rozpoznając po karcie SIM. Telefon mam bez simlocka, ale najwyraźniej na simie jest zidentyfikowany operator i kraj. Ukazuje się pulpit, pełen szybkich opcji dostępu do najczęściej używanych aplikacji. No właśnie, jest ich cała masa... telefonem bawię się 3 dzień i nie zajrzałem do wszystkich, a robię to wnikliwie, sprawdzam możliwości, zakładkę opcje, zgrywam pliki różnych formatów, edytuje, zmieniam możliwe wszystkie ustawienia, po kolei wsjo tak by dostosować do swoich potrzeb. Rozbudowane są bardzo kontakty, wygodnie na klawiaturze się pisze, przyjemny skok, klawisze dobrze rozłożone. Klawisze szybkiego dostępu można dowolnie modyfikować w ustawieniach co do ścieżki różnych funkcji mimo rysunku na stałe na guziczku. Oczywiście jest masa aplikacji do pobrania. I tu mamy pierwszą i jedyną wdg mnie wadę. Reklamowana aplikacja quickoffice to demko :) trzeba ją wykupić za 70zł by móc tworzyć i edytować word, exel, powerpoint na poziomie równym do peceta. Od razu to zrobiłem, bardzo prosto uruchomiłem WLan, skorzystałem z mojej sieci w domu i bardzo łatwo i szybko

wykupiłem licencje. Potwierdzenie doszło na maila i sms z banku. Warto było. Głównie korzystam z exela. Telefon nie sprawił mi żadnych kłopotów, wszystko instaluje się gładko, intuicyjne menu, nie tnie się, jest szybki, znacznie szybszy od 9500, 9300i, SEW800i. E51 ma wszystkie opcje E90, aplikacje, łącznie z mapami, GPS position etc. Wszystko da się uruchomić, ja uruchamiam w oparciu o Wlan. Blutek smiga, bez problemu połączył się z SE i motorolą.

 

Ok, bajery np.

 

Czujnik światła ! bajka sprawa, oszczędność energi, możliwość dostosowania i ustawienia w opcjach wedle potrzeb. Na czym to polega? Jak jest noc i chcesz sprawdzić godzinę i klikasz w telefon to nie wali po oczach jasnym światłem, czujnik sam dostosuje moc podświetlania, w dzień jak korzystasz, nie podświetla się klawiatura, podejdziesz do cienia to delikatnie tak. Jednym słowem energia sie nie marnuje.

 

Bateria, jak się nie korzysta trzyma te swoje parenaście dni wdg producenta na pewno, bo mi trzymała 2,5 dnia podczas gdy gadałem pare godzin przez telefon, grałem w gry (do pobrania za darmo z nokia.web w telefonie, ścigałka i krykiet 3D), w tym jedną przeszedłem od razu, ale możne grac non stop podbijając rekordy, plus sama zabawa telefonem, oglądanie filmów divx po doinstalowaniu darmowego divx mobile, co chwile kopiowanka i Wlan.

 

Małym podsumowaniem: (pytajcie jak by coś)

-jeżeli nie zależy Ci na klawiaturze qwerty a chcesz mieć E90 to śmiało możesz kupić E51

-klasyczny, ładnie wygląda, 3 kolory metalu do wyboru

-lekki

-cieniutki (gdzie oni to wszystko zmieścili O_O)

-wdg mnie ideał i godny następca 6210/6310

 

Najlepszy telefon jaki w życiu miałem, obsługa techniczna nokia i wsparcie jest dla tego modelu aktywne.

 

 

PS: kalendarz funkcjonalny, exel czytelny, dobry fonik dla studentów, taki organizer :)

PPS: wdg mnie dobrze, że niema joya bo jak miałem SE to po dłuższej zabawie palec, kciuk, bolał i odbijał mi się na nim joy

 

Nie mam dobrych warunków w tej chwili do robienia fotek (światło) ale to jest przykładowa zrobiona telefonem:

Dołączona grafika

 

Na mieście zrobię jak będę, narazie szaro buro i ponuro, pada śnieg.

 

Fotki samego telefonu:

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

 

PS: co prawda widoczna nokia 9300i ma jeszcze rok gwarancji, ale chyba ją sprzedam, komplet, E51 jak dla mnie wystarczający w każdym zakresie.

Edytowane przez wirion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem E50, a E51 wydaje sie miec poprawione braki poprzednika czyli WiFi, Dpad zamiast joy'a i pare innych. Ale wg mnie ma tez swoje wady. Po 1: ekranik, IMO 320x240 w czyms takim to za malo jednak. Nie jest to duzy wyswietlacz, a spora rozdzielczosc powoduje, ze wszystko jest malenkie (nie wiem jak w E51, ale w E50 tekstu w smsach nei dalo sie powiekszyc co praktycznie uniemozliwia czytanie bez duzego zblizenia telefonu). Poza tym dziwi mnie ze aplikacje officowe wymagaja zakupu, troche to niepowazne w przypadku telefony biznesowego, szczegolnie ze inne sluchawki z linii E maja (przynajmniej moja E61i) seryjnie wgrane pelne wersje tego softu. Poza tym strasznie mnie irytuje jedna rzecz w komorkach z Symbianem, a mianowicie polskie znaki. Piszac sms-a i wstawiajac np ą wiadomość automatycznie nam sie skraca, a robiąc to samo w byle jakim telefonie Nokii nie bedacym pod kontrola Symbiana, taki manewr nic nie zmienia (nadal 160 znaków). Co do aplikacji to chyba wiekszosc nowych Symbianów od Nokie je posiada, nie tylko E90. Nie zmienia to faktu, ze jesli mialbym zmienic (ale nie zmienie, bo jest idealny ;) ) moj telefon na cos innego to wlasnie na E51.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maSTHa212 wystarczy wgrać http://www.t99.pl/download.po.html i problem ogonków znika

Co do rozdziałki to akurat mi nie przeszkadza, a nawet pasuje.

 

wirion całkiem przyjemna recenzja, krótko zwięźle i na temat, ale przydałoby się kilka fotek :)

 

ps. myślę, że po nowym roku zainteresuje się e51, bo nową z 'pleja' można ją mieć za ok 800zł :)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E50 w porównaniu do E51 to dno O_O

Ekranik całkiem fajny, filmy można np wygodnie na wykładach oglądać.

A co do funkcji i softu, E51 ma przewagę w wielkości i wadze

Fotki dojdą jutro i telefonu i nim zrobione

Co do quickoffice, to jedyna aplikacja potrzebna do płatnego "uzupełnienia", to jedyna i dziwna wada bo w innych faktycznie to już jest, ale wydaje mi sie ze dzięki temu ze nie wykupiła od razu tego nokia telefon jest tańszy :) A osobiście nie pchałbym się w telefony z sieci typu orange, play, cokolwiek, nie wiadomo w 100% jakiego to syfu tam nie wpakują, np dodatkowe domyślne wyskakujące połączenia web, miałem tak w 9500 z erą, ble.

 

PS: tutaj sms moim zdaniem wygodnie się czyta, ciemne tło i białe lekko pogrubione literki, przyjemnie i nieoczojebnie

 

pps: telefon ma wszystko co oferuje linia business typu rozmowy konfernecyjne na głośniku z kilkoma osobami naraz, grupy do zarządzania, wszystko na stronie nokia jest wypisane z ważniejszych zeczy.

Edytowane przez wirion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wirion ale symbian dla mnie to nic nowego i w razie czego wiem jak sobie z softem poradzić, dlatego się tym nie martwię ;) a e51 za niecałe 800zł to już ciekawa propozycja :)

 

w skrócie, podłączasz telefon > zmieniasz pcode >'fleszujesz' i po problemie ;)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś już zauważył ale

"Słuchawki sprawiają wrażenie solidnych, służą jednocześnie za zestaw głośnomówiący."

 

Coś mi tutaj nie pasuje. Nie chodziło o po prostu zestaw słuchawkowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem okazji bawić się we flsha bo nie było nigdy potrzeby :)

 

Po kolei będę dodawać fotki w 1 poście, muszę jeszcze aparat podładować :)

 

Nie wiem czy ktoś już zauważył ale

"Słuchawki sprawiają wrażenie solidnych, służą jednocześnie za zestaw głośnomówiący."

 

Coś mi tutaj nie pasuje. Nie chodziło o po prostu zestaw słuchawkowy ?

zestaw słuchawkowy stereo, po prostu :)

W poprzednikach biznesowych poza serią E były mono

Edytowane przez wirion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaeres zauważyłem ale czepiać się nie chciałem ;)

 

właśnie patrze, że do e51 dodają zestaw HS-47, który niestety do moich uszu nie pasuje, momentalnie mnie bolą :-|

 

 

 

----Edit----

dzięki za fotki

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym strasznie mnie irytuje jedna rzecz w komorkach z Symbianem, a mianowicie polskie znaki. Piszac sms-a i wstawiajac np ą wiadomość automatycznie nam sie skraca, a robiąc to samo w byle jakim telefonie Nokii nie bedacym pod kontrola Symbiana, taki manewr nic nie zmienia (nadal 160 znaków)

Masz przedawnione informacje, w nowym sofcie chyba każdy telefon s60v3 usuwa już ogonki bez problemów. (np. dla N95 od V20.xx )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek odbieram ten telefonik jako uzupełnienie e90(czasem jej wymiary są upierdliwe) za które dotychczas robiła mi 6310i (jak dla mnie jedyna jej wada to brak wygodnego dostępu do maila). Osobiście marzę żeby bateria wytrzymywała chociaż z 2 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowych firmware'ach sukcesywnie to poprawiają. Pozostaje Ci czekać a do czasu jego wydania korzystać z programów do smsów.

Na pełnej QWERTY to polskie znaczki moga mi chapać :lol2: Chociaż nie ukrywam, że to też był jeden z głównych powodów wyboru takiego a nie innego telefonu - właśnie te polskie znaki w Symbianach :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wirion, wciąż tak pozytywne zdanie na temat tego telefonu czy przez ten czas zdąrzyłeś spojrzeć nieco chłodniej i pojawiły się jakieś większe wady?

Powinien do mnie dotrzeć do czwartku, a ja cały czas zastanawiam się czy dobrze zrobiłem wybierając go w stosunku do E61i.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dwa pytanka o e51 simlock :)

 

z playa sciagnac nie mozna, ponoc to fakt.

 

ale czy np z ery/plusa mozna sciagnac locka samemu za pomoca programu?

 

i jak to jest z ta cala decyzja odnosnie sciagana locka kodem,ponoc sie nie traci gwarancji a jednak na seris nie przyjmuja. Wie moze ktos cos wiecej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Nokie e51 + karte 2gb mam od poniedzialku (przesiadlaem sie z 6310i). Telefon oferuje praktycznie nieograniczone mozliwosci. Setki fajnych gierek, programow... Jedynym minusem jest bateria ktora po sformatowaniu trzyma niewiele ponad 3 doby przy ostrym uzytkowaniu.

Ogromnym plusem jest wifi dzieki ktoremu mozna gadac sobie na skype, gg, czy surfowac po necie (calkiem komfortowo). Czulosc wi-fi tez jest niezla bo w odleglosci okolo 100m od delinka sygnał był stały i mozna bylo komfortowo surfowac xD.

Zmniejszone filmy avi rowniez bardzo plynnie chodza.

Slyszałem ze ludzie maja problem ze skracaniem sms przez polskie znaki jednak w moim telefonie to nie wystepuje...

Wykonanie telefonu rowniez nie budzi najmniejszych zastrzezen.

Dodam jeszcze ze dzwiek mp3 z glosniczka jest czysty, a menu telefonu chodzi bardzo sprawnie jak na tel z OS.

Moja ocena to 9+/10 za slabowita baterie.

Telefon mozna smialo nazwac nastepca 6310i :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sens

Telefon który posiada praktycznie wszystko i mówienie, że 3 dni na baterii to mało... :| Zastanów się w jakich czasach żyjesz, ja rozumiem że po przesiadce z 6310i można mieć takie zdanie, ale porównaj możliwości. Poza tym jeśli rzeczywiście korzystach z tych setek gier, to ja się nie dziwie że masz takie zdanie ;>

 

Mój oczywiście nie dotarł, bo konsultantka z Ery okazała się być przemega ultra nierozgarnięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie to znaczy jakie? 900 zeta? A czego maja oczekiwac osoby kupujace N8800 za 3,5 koła? Darmowego biletu na Bahamy dla 2 osób? Nie zartuj, poza tym tak jak powiedział narcyz, spójrz co ten telefon ma pod maską. Ten telefon ma nieporównywalnie więcej do zaoferowania. To już nie jest 6310i z monochromatycznym wyświetlaczem, które miał po prostu dzwonić. Także IMO 3 doby OSTREGO katowania to jest BARDZO dobrze. Jak moja E61i katuje ostro to moze nie po dniu, ale po 1,5 mi padnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko wydaje mi sie, ze przy tym poziomie techniki powinni sie lepiej przylozyc do bateri. Nokie z serii E to wg. producenta telefony biznesowe, czyli przeznaczone dla osob ktore duzo podrozuja, czesto korzystaja z telefonu, i jego przydatnych funkcji. Wiec jednak ta bateria powinna trzymac chociaz te 5-6 dni przy czestym uzywaniu.

Mi to nie przeszkadza w az takim stopniu, ale mam lekki niedosyt bo dla mnie 900zł to nie jest maly wydatek ;) Jednak nie zaluje :D.

Wczesniej mialem juz kilka tel z symbianem tj. 7650, 6600 i n-gage(ktory jako jedyny trzymal 4dni a naprawde go katowalem) i sa to chyba najbardziej funkcjonalne telefony ;)

Reasumujac jest to telefon idealny dla osob ktore maja mozliwosc czestego ladowania i ktore pamietaja o zabraniu w trase ładowarki xD

Edytowane przez Sens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już przytoczył wcześniej mastha212 przykład 8800, niby też biznesowa a dziennie zużywam czasem 2 baterie pełne do zera, tak samo e90 już troche lepiej na 2 dni mi styknie, obydwa telefonu ponad 3 razy droższe od e51... także cena nie może być napewno wyznacznikiem życia na baterii.

 

Co do e51 miałem telefon brać ale jak go w rl zobaczyłem to dałem sobie spokój...na zdjęciach wyglądał dużo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosba do posiadaczy NOK E51.

mam pytanie, czy tym telefonem można zrobić zdjęcie tekstu tak, żeby można go było rozczytać na komputerze?

z tego co wyczytałem telefon ten nie posiada autofocusu, ale byc moze jest na tyle dobry ze udaje się robić dokładne fotki?

 

czesc was pewnie domysla sie do czego to sie przydaje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze straszna lipa z tym tekstem - nieraz uzywalem swojego K750i do robienia zdjec testów na kolosie itd - bez problemu świetna ostrosc itd .....

widze ze aparacik bez AF troszke lipny czyli deklasuje dla mnie ten telefon ............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość znafca

rozdzielczoscia duzo nie nadrobi, ja mam w swojej n73 320x240 2,6" i filmy oglada sie nawet niezle, ale jak babcie kocham - na mniejszym bym podziekowal.... A E51 ma chyba 2" albo 2,2" mam racje?

 

Poza tym aparat... nie zlicze ile razy strzelalem fotki dokumentacji albo po prostu notatek czy slajdow na zajeciach zamiast przepisywac z tablicy. Zdjecia wychodzily ostre jak brzytwa. Dla mnie aparat to nie tyko gadzet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...