Skocz do zawartości
durczyn

Nokia E51 - Mała Opinia, Recenzja

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo się nokii udał ten model - dostałem dwa miechy temu jako tel. służbowy i miło się zaskoczyłem, bo wcześniej w ogóle nie słyszałem o tym modelu, a tu "zdziwko", że nokia zrobiła taki fajny i zgrabny telefon;] W sumie jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić to "udziwnienia" w obsłudze - czasem mam wrażenie, że powinienem móc wykonać daną czynność naciskając dwa klawisze, a nie cztery:> No ale może to kwestia przyzwyczajenia... Swoją drogą - jak mam ustawione grupy użytkowników i chce wybrać odbiorcę wiadomości sms, to jak mam wejść w grupę?? Mogę ją tylko zaznaczyć, i wtedy sms będzie wysłany do wszystkich osób w grupie, co jest ciut absurdalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam takie wrażenie z n73. Nokiowski symbian wygląda tak jakby był zrobiony z wielu małych aplikacji (osobna do smsów, osobna do rejestru połączeń, do książki kontaktów itd itd.) i te aplikacje nie były ze sobą perfekcyjnie połączone tak żeby obsługa była jaknajbardziej intuicyjna. Dla tego czasem się trzeba trochę naklikać, ale ogólnie nie narzekam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

intel dopiero planuje wprowadzenie 2 jaj do telefonów.

 

przy przyciskach od głośności między srebrem przy ekranie macie minimalną szparkę taką na 1mm? ja taka posiadam i nie wiem czy nie zanieść tel na gwarę żeby spasowali lepiej.

ostatnio też przylukałem że zakurzyło mi się też od aparatu pod szybką :( też tak macie?

jest szczelina, widac ten model juz tak ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktoś E51 ale z simlockiem 'pleju'?

coraz bardziej się do tej nokii przekonuje i zastanawia mnie jak zachowuje się na sofcie 'pleja'. Nówkę z simem na alledrogo można mieć za nieco ponad 500zł, bez ok 600zł i nie wiem czy warto dokładać 100zł - simlock mi nie będzie przeszkadzać, bo umowę mam podpisaną do grudnia 2009 więc pewnie i tak ją zmienię w tzw międzyczasie.

 

hmm chyba we wtorek wezmę w pracy nokijkę i się nią pobawię :)

Edytowane przez przemekbydgoszcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktoś E51 ale z simlockiem 'pleju'?

coraz bardziej się do tej nokii przekonuje i zastanawia mnie jak zachowuje się na sofcie 'pleja'. Nówkę z simem na alledrogo można mieć za nieco ponad 500zł, bez ok 600zł i nie wiem czy warto dokładać 100zł - simlock mi nie będzie przeszkadzać, bo umowę mam podpisaną do grudnia 2009 więc pewnie i tak ją zmienię w tzw międzyczasie.

 

hmm chyba we wtorek wezmę w pracy nokijkę i się nią pobawię :)

Ja mam w Play i poza napisem sieci PLAY przy uzytkowaniu niczego wiecej nie widze :) Zadnych twardo przypisanych klawiszy, wygaszaczy itd...

Edytowane przez Bujakashi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie szybkie pytanie: Czy w E51 jest możliwość ustawienia odbiorcy domyślnego w sms'ach? Chodzi o to, żeby nie wprowadzać z książki tel. numeru odbiorcy za każdym razem...

 

Mam 6120 i nie ma tej funkcji (najnowszy soft)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chcialbym sobie kupic nadajnik gps pentagram do tej nokii. I tu pytanie czy taki nadajnik za 140zł bedzie kompatybilny z tym telefonem i z mapami garmina(ktore juz mam wgrane)? Jak takie polaczenie telefonu i modulu sprawdza sie w praktyce?

http://allegro.pl/item378272816_odbiornik_...tk_32satel.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wybór sam chyba tego pentagrama wezmę do mojej 6120, problemów z działaniem nie będzie i ten moduł już na MTK jest więc fajnie :D, a garmin to bardzo szczegółowa mapa (np. w Galerii Łódzkiej nawet są podane położenia większości sklepów :D) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

a u mnie nie działa ten czujnik światła - non stop ekran świeci tak samo :(

Menu> Narzędzia> Ustawienia> Ogólne> Personalizacja> Wyświetlacz> Czujnik światła.

Mam ten suwak na środku i jest git. W ciemnym się przyciemnia, a w jasnym oświetleniu rozjaśnia.

 

Co do telefonu:

- Wkurza mnie, że nie można wyłączyć dźwięku robionego zdjęcia tylko trzeba zainstalować jakiś zewnętrzny soft. Ja zapodałem darmowy cCam.

- Szkoda, że QuickOffice w wersji tylko do odczytu. Pełna wersja 50 euro :sad: No cóż. Musi wystarczyć to co jest.

- Nie ma standardowo softu typu Portfel. Do przechowywania PIN-ów, haseł, itd. Trzeba doinstalować. Ze względu na bezpieczeństwo danych jakie tam trzymam nie zdecydowałem się na piracki soft, a free nie mogłem znaleźć. Kupiłem za ~4 euro program Trezor. Działa doskonale.

- Rewelacją za którą należy się pochwała jest Nokia Maps. Całkowicie za free można pobrać mapy całego świata i mieć je offline na komórce. Tu pochwała dla Nokii bo mapki są dokładne i mają nawet obraz 3D.

- Brakuje mi bardzo jakiegoś prostego programiku do obróbki grafiki. Nawet w takiej 6230i miałem możliwość edycji, przycięcia, wstawienia tekstu, obramowania. Tu nie ma w ogóle takiego czegoś. Nawet się nie da obrócić fotki i w takiej formie zapisać. Albo coś robię źle. Poradzi ktoś jakiś darmowy soft do tego?

Edytowane przez Pigmej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem dzisiaj w playu i nie moge oderwac sie od niego ;) Wiem ze odpowiecie google ale nie zna ktos moze jakis stron gdzie mozna sciagac rzeczy na niego? Nawigacja dziala tylko razem z modulem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej
nie zna ktos moze jakis stron gdzie mozna sciagac rzeczy na niego?

Zna. Z darmowych: 3050111[/snapback]

Nawigacja dziala tylko razem z modulem ?

Nie. Można wykorzystywać mapy tylko jako... zwykła mapa. Dla rozeznania w terenie. Do tego nie potrzeba modułu. Jednak jeśli chcesz mieć w pełni nawigację, trzeba dokupić moduł na BT.

Poza tym jest jeszcze opcja marszu. Nie próbowałem się w to bawić. Ale to też działa bez modułu. Potwierdzasz kolejne punkty kontrolne i tak idziesz jak po kropkach A>B>C>D... wcześniej wyznaczonych przez mapę. Chyba tak to działa. Nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Rewelacją za którą należy się pochwała jest Nokia Maps. Całkowicie za free można pobrać mapy całego świata i mieć je offline na komórce. Tu pochwała dla Nokii bo mapki są dokładne i mają nawet obraz 3D.

 

jak to za free? niewiem czy dobrze zrozumialem, mozna sciagnac mape i korzystac z niej, znajdujac adresy, wytyczajac trasy, nie korzystajac przy tym z netu = nie placac za polaczenie internetowe??

 

jak tak to poprosze o jakies linki gdzie mozna zglebic temat.

 

ps: potzrebuje jakis office na swojego koma, tylko nie quick office bo chodzi mi o jakies w pelni darmowe rozwiazanie, w ktorym moge edytowac dokumenty, jak cos kto wie to poprosze o naazwe programu bo google cos nie chca mi pomoc w tej kwestii

 

 

pozdro!

Edytowane przez vince123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

jak to za free? niewiem czy dobrze zrozumialem, mozna sciagnac mape i korzystac z niej, znajdujac adresy, wytyczajac trasy, nie korzystajac przy tym z netu = nie placac za polaczenie internetowe??

 

jak tak to poprosze o jakies linki gdzie mozna zglebic temat.

Tak jak kupujesz w kiosku mapę papierową tak możesz mieć cały świat offline w komórce. Istnieje możliwość pobrania za free map krajów całego globu i używania ich w takim trybie. Jeśli chcesz potem je wykorzystać z modułem GPS to już trzeba zapłacić. Jednak już sama mapa off line jest ogromną pomocą. Zwłaszcza jak jest się za granicą. Wyciągam fona, wklepuje ulicę i mam.

 

Aplikacja nazywa się Nokia Maps. Link masz TUTAJ.

Ja to zrobić? A tak:

- Pobierasz program Nokia Map Loader i instalujesz go na PC.

- Wsadzasz kartę pamięci z telefonu do czytnika w lapku.

- Odpalasz program i wybierasz w oknie które kraje Cię interesują (dla przykładu Niemcy zajmują ponad 120MB).

- Program sam pobiera mapy ze strony Nokii po czym instaluje je na karcie pamięci.

- Ew. można to zainstalować też bezpośrednio na fonie spiętym kablem/przez BT z PC. Jednak przy tej ilości danych może to potrwać nieco dłużej.

 

Można potem dodawać swoje punkty orientacyjne, szukać miejsc na mapie, jest tryb 3D. Na prawdę jak na fon jest ekstra i chodzi płynnie.

 

I tak jak pisałem. Działa to OFF-LINE. Bez połączenia z netem. Przy starcie się pyta czy łączyć z netem czy ma być w trybie off-line.

Edytowane przez Pigmej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kupujesz w kiosku mapę papierową tak możesz mieć cały świat offline w komórce. Istnieje możliwość pobrania za free map krajów całego globu i używania ich w takim trybie. Jeśli chcesz potem je wykorzystać z modułem GPS to już trzeba zapłacić. Jednak już sama mapa off line jest ogromną pomocą. Zwłaszcza jak jest się za granicą. Wyciągam fona, wklepuje ulicę i mam.

 

Aplikacja nazywa się Nokia Maps. Link masz TUTAJ.

Ja to zrobić? A tak:

- Pobierasz program Nokia Map Loader i instalujesz go na PC.

- Wsadzasz kartę pamięci z telefonu do czytnika w lapku.

- Odpalasz program i wybierasz w oknie które kraje Cię interesują (dla przykładu Niemcy zajmują ponad 120MB).

- Program sam pobiera mapy ze strony Nokii po czym instaluje je na karcie pamięci.

- Ew. można to zainstalować też bezpośrednio na fonie spiętym kablem/przez BT z PC. Jednak przy tej ilości danych może to potrwać nieco dłużej.

 

Można potem dodawać swoje punkty orientacyjne, szukać miejsc na mapie, jest tryb 3D. Na prawdę jak na fon jest ekstra i chodzi płynnie.

 

I tak jak pisałem. Działa to OFF-LINE. Bez połączenia z netem. Przy starcie się pyta czy łączyć z netem czy ma być w trybie off-line.

 

 

niestety u mnie cos nie dziala jak powinno, po tym jak uruchamiam na kompie nokia map loader jest komunikat: "waiting for device"

kom jest prawidlowo podlaczony do kompa poniewaz przezucam mp3 na tel, z poziomu kompa instaluje aplikacje itd. czy moze miec na to wplyw ze nie mam karty pamieci??

Edytowane przez vince123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. czy moze miec na to wplyw ze nie mam karty pamieci??

Myślę ,że to zasadniczy problem, przecież już w pierwszym oknie dialogowym(przed uruchomieniem NM)wyrażnie jest napisane ,ze telefon musi być w trybie przesyłu danych, lub (najlepiej) gdy karta znajduje się w czytniku.Wtedy zostanie automatycznie wykryta i zostaną załadowane mapy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja mam inny problem, po załadowaniu map(całej europy) nie działa opcja szukaj/znajdź -pojawia się komunikat "brak wyników wyszukiwania" ,pomimo tego że wcześniej wszystko działało... ehhh

 

Jutro lub pojutrze napiszę małe porównanie E51 z N6121c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że to zasadniczy problem

 

ok, temat mapek zostawiam do momentu zakupu karty :rolleyes:

 

i ponawiam prosbe o info na temat darmowego rozwiazania office, a dokladnie chodzi mi o applikacje ktora bede mogl edytowac .doc i .xls a nie tylko odczytywac <_<

pzdr

 

 

 

ps, jeszcze takie pytanko, jaki progs antywir polecacie na koma? wybor jest dosc duzy i niebardzo wiem na co sie zdecydowac

Edytowane przez vince123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

ok, temat mapek zostawiam do momentu zakupu karty :rolleyes:

 

ps, jeszcze takie pytanko, jaki progs antywir polecacie na koma? wybor jest dosc duzy i niebardzo wiem na co sie zdecydowac

No jasne że musi być karta.

 

Ja polecam F-Secure.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj postaram się pokrótce opisać dwa bardzo podobne smartfony, które mam okazję używać ostatnimi czasy.Nie będzie to typowa recenzja ,ale krótkie porównanie mające na celu przybliżenie obu tych słuchawek, w szczególności ich wad i zalet.Być może pomoże to komuś w wyborze, lub... zniechęci do zakupu obydwu.

 

Telefony w funkcjach podobne ,ale jeśli miałbym użyć motoryzacyjnego porównania, to mamy tu przedstawicieli tej samej marki ,zbudowanej na tej samej płycie podłogowej.Różnice są gdzie indziej.

E51 to 4 drzwiowa limuzyna ,klasyczny design, szlachetności dodają jedynie chromowane felgi ,klamki itp.Jakość materiałów użytych we wnętrzu jest powyżej przeciętnej.

6121/6120 to 3 drzwiowe auto , wnętrze w sportowym stylu,aluminiowe wstawki ,jak i felgi oraz trochę bogatszy system audio.

Obie fury mają te same silniki i porównywalne osiągi ale jak widać na powyższym przykładzie adresowane są do całkiem innych odbiorców.

 

Zaczynamy.

 

Nokia 6121c(bliżniaczy model do 6120c), to w chwili obecnej najmniejszy smartfon na rynku.Oferuje praktycznie wszystko co moze oferować nowoczesny telefon z systemem,osobną sprawą jest poziom tych "ficzerów". Nie ma sensu bym wypisywał specyfikację gdyż każdy może obie ją znaleźć, opiszę wszystkie najważniejsze funkcje i ogólne wrażenia.

E51-zastępca średnio udanej e50.To powinno wystarczyć.

 

Obudowa i design

6121

Wysoko połyskliwy plastik(piano black), prezentuje się całkiem miło, niestety bardzo widać na nim odciski palców.Trzymając aparat w reku mamy wrażenie, że trzymamy coś taniego, gdyż słuchawka jest bardzo lekka, a dodatkowo tylna część łapie minimalne luzy -co dodatkowo potęguje ten efekt.

Ogólnie tel prezentuje się nieźle -prosty, klasyczny design bez żadnych udziwnień i niewielkie rozmiary .

E51(White Steel)

Podobny design,ale jakze inne materiały.Listwa okalająca obudowę jest ze stali,pokrywa baterii również , z ciekawą w dotyku gumowatą mikro fakturą.Materiały są nieźle spasowane ,ledwo wyczuwalny luz na wspomnianej tylnej obudowie.Wymiary są odpowiednie ,choć dla mnie telefon mógłby być o 0,5cm niższy.

Klawiatura

6121

Nie jest dobrze.Klawiatura jest po prostu niewygodna.Po pierwsze klawisze są płaskie, po drugie wykonane są ze śliskiego plastiku. Dodatkowo, znajdują się poniżej linii ozdobnej listwy okalającej obudowę, przez co niewygodnie naciska się skrajne klawisze, gdyż czasem palec opiera się właśnie na niej.Dotyczy to w szczególności klawiszy "C""MENU"."*" czy "#"-czyli często używanych.

Kursor również pozostawia dużo do życzenia, skok jest twardy, sam kursor jest ciut za niski, klawisze wokół niego mają jakby za krótki skok.

O wycierającej się srebrnej farbie(na kursorze) także wypada wspomnieć.

E51

Jest znacznie lepiej.Klawisze mają co prawda niemalże identyczne wymiary jak w 6121(i podobny skok),ale wykonane są z matowego plastiku, innego w dotyku i nie są ślizgie.

Co ważne są wyprofilowane, ich dolna część jest podniesiona,dzięki czemu klawisze wystają odrobinę powyżej ozdobnej listwy z metalu=brak problemów ze skrajnymi klawiszami.

Klawisz kursora ma odpowiednią wysokość ,nie jest szczególnie wygodny(dla mnie idealny jest np. w n6300),ale nie ma tragedii.

Świetną sprawą jest wydzielenie dodatkowych klawiszy Menu,Kalendarz,Kontakty,Poczta.

Dłuższe przyciśnięcie ma również przypisaną akcję , którą zresztą można konfigurować.Np.Naciśniecie Koperty(poczta)-skrzynka e-mail,dłuższe przytrzymanie -nowa wiadomość.

Dodatkowo za pomocą * można wł/wył bluetooth, a # przełączyć w tryb "Milczący"( w tym trybie nie słychać dzwieki migawki podczas robienia zdjęcia).

Jedynie klawisze nad kursorem są dość niewygodne.Ogólnie jest świetnie.

 

Aparat ,Wyświetlacz

6121

Aparat 2Mpix robi foty na poziomie mojej starej 6630(1,3Mpix)-no troche ostrzejsze, brak autofocusa, jedynie dioda doświetlająca.

Zaletą jest trzymanie słuchawki jak normalnego cyfraka tj. w trybie landscape, oraz parę dodatkowych funkcji jak np.zdjęcia panoramiczne.

Szkoda tylko ,ze Nokia pakuje te same mierne 2Mpix moduły do wielu swoich modeli(tylko z ekonomicznego pkt.widzenia to dobre posunięcie).Szkoda ,gyż już użycie autofocusa i lepszego szkła pozwoliło by się zbliżyć do konkurencji ,a i użytkownicy mieli by dodatkowy argument do zakupu.Jeśli ktoś liczy na przyzwoite foty ,to są one na ledwo akceptowalnym poziomie .

E51-jest jeszcze gorzej, brak nawet diody.Ogólnie aparty są identyczne.W E51 brakuje trybu panorama i brak wydzielonego klawisza migawki, i co za tym idzie trybu landscape.Oczywiście brak autofocusa.Szkoda, bo odbiorcy biznesowi robiący zdjęcia np. dokumentom czy ogłoszeniom w gazecie na pewno by to docenili.

 

Wyświetlacz

6121

znakomity,16mln kolorów 2" idealnie pasuje do tego modelu,nie ma sie do czego przyczepić.No, może do dziwnej bezwładności ,gdzie czasem po szybkim przesuwie ekranu mamy pionowe paski jakbyśmy mieli wył.v-sync na kompie(z tą różnicą ,że w pionie a nie poziomie).Najbardziej denerwująca jest opcja oszczędzania energii,która powoduje całkowite wyłączenie wyświetlacza . Nie wyświetla się godzina,daty i powiadomienia.NIC- telefon wygląda na wyłączony.Dla mnie to wada, gdyż chcąc sprawdzić godz. muszę na chwilę nacisnąć jakichś klawisz.Niestety brak czujnika oświetlenia.

E51

Identyczna sytuacja, z tą różnicą ,że jest czujnik światła.Świetna sprawa , gdyż w ciemnym pomieszczeniu podświetlenie jest przygaszane, a w słońcu zwiększane(dodatkowo wył/wł jest podświetlenie klawiatury).Tryb energooszczędny przez cały czas pokazuje datę ,godz. oraz info o nieodebranych połączeniach .

I tak ma być.

Szkoda tylko ,że producent nie zastosował nieco większego wyświetlacza chociażby 2,2",

gdyż 2" dla tego modelu to trochę za mało.

 

Jakość dźwięku

6121

rozmów bez zastrzeżeń.Dźwięk w aplikacjach(odtwarzacz audio) jest marny, odsłuchałem trochę muzyki na PX100 podłączonych przez przejściówkę.Szału nie ma szczególnie kiepskie są płytkie, niskie tony .Odbiór polepsza parę funkcji jak "rozszerzenie efektów stereo"(niedostępne w e51), oczywiście jak ktoś lubi takie dodatki.

Sytuacje ratuje LCD jukebox, 10 pasmowy EQ pozwala wydobyć trochę lepsze brzmienie.

Ogólnie na LCD muzy można już posłuchać-poziom lepszego no-name, największą różnice robią słuchawki ,gdzie na ep-630 jakość była niezadowalająca(słychać szumy itp), na PX100 akceptowalna.

Głośniczek w/g mnie gra akurat choć czasem zdarzyło mi się nie usłyszeć telefonu w pracy.Dla dzieciaczków chodzących po ulicach z fonami w ręku z muzyczką w stylu"disko-klepisko" poziom zdecydowanie niewystarczający.

E51

Jakość rozmów-bez zastrzeżeń.Jakość dźwięku w odtwarzaczu-kiepska.Jest chyba gorzej niż

w mniejszym bracie,dźwięk dobiega jakby zza cienkiego koca, kiepskie niskie tony ,brak"powietrza".

LCD jukebox daje zaskakująca poprawę,bylem zaskoczony aż taką różnicą między fabrycznym playerem .Na dobrych słuchawkach można już posłuchać muzyki.

Wbudowany głośniczek ma identyczną głośność jak 6121 .

 

Wibra

6121

Może być za słaba dla niektórych,ale jak dotąd się nie zawiodłem .

E51

j.w.

 

Bateria

6121

Największa tragedia tego telefonu, BL-5B 890mAh to trochę za mało jak na ten model,w trybie 3G/3,5G(jestem w ciągłym zasięgu UMTS),z wł.bluetooth, wyświetlaczem ściemnionym do połowy skali, kilku rozmowach ,+ opera wytrzymuje 2dn, a przy jakieś "zabawie" nawet 1dn.!

To był główny powód, rezygnacji z tego modelu,gdyż dwukrotnie potrzebowałem w nagłej sytuacji(zastrzeżenie zgubionej karty kredytowej) wykonać telefon ,a ten po prostu wysiadł!

Można by rzec ,że to moja wina ,iż nie dopilnowałem by aparat był w odpowiedniej gotowości, ale tak naprawdę nieraz zapomnimy podładować baterii, czy też nie spodziewamy się, że tak nagle padnie.

A ten model ma apetyt na prąd-po zaledwie kilku ostrzeżeniach potrafi się nagle wyłączyć, i to tak że nie można go już włączyć. W innych modelach przy pierwszych ostrzeżeniach zdążymy jeszcze porozmawiać, a i tak bateria zanim całkowicie wysiądzie pozwoli na parę godz. działania .

Oczywiście można wyłączyć BT, przełączyć na tryb GSM, przyciemnić wyświetlacz.Ale tracimy nieco ergonomii/funkcjonalności i nie każdy to akceptuje(BT tak, ale reszta...)

E51

Jest zdecydowanie lepiej .Litowo-polimerowa BM-6T 1050mAh sprawuje się naprawdę dobrze,biorąc pod uwagę możliwości tej słuchawki.W podobnych warunkach użytkowania wytrzymuje 4dn.Większa pojemność i czujnik światła stanowią o tak dużej przewadze nad 6121.

 

 

Ogólnie.

6121C-tel ma bardzo szybki CPU, w porównaniu z N73,czy 6630 z którymi miałem do czynienia,chodzi jak rakieta .W zasadzie działa jak typowy"dumb phone", bez systemu ,i to z kilkoma aplikacjami w tle.

Wbudowana przeglądarka (oparta na safari)jest znakomita, niestety z uwagi na mniejszą pamięć niż w e51 czasem wyświetli komunikat o jej braku.

 

E51

Naprawdę dopracowany smartfon.Ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, które z kolei w przeważającej części są drobne, a dla niektórych osób nie warte uwagi(np.aparat).

Jeżeli ktoś szuka następcy e50 czy nawet wysłużonej 6310,to świetny wybór.

Sporo funkcji upakowanych w stylowej ,lekkiej obudowie ,do tego Symbian i jego możliwości. Przykład- Nokia Maps,które można sobie ściągnąć za free i mieć mapy całego globu w komórce.

 

 

Podsumowując

6121

+niewielkie rozmiary

+szybki CPU =bardzo szybki system

+Symbian i czyli sporo aplikacji,gry(Quake 1 nieżle się prezentuje po latach) odtwarzacze DivX,Mp4,ogg i masa innych

+fantastyczny wyświetlacz

+Radio (z możliwością ściągnięcia w pare sekund parametrów każdej stacji na podanym obszarze)

+3,5G -może służyć jako szybki modem.

+aparat ,video 320x240 (całkiem przyzwoicie), kamera do video rozmów

+bardzo dobra fabryczna przeglądarka

+dobrze działa skrzynka e-mail

+standardowy wtyk mini-usb

+karty SDHC nie są problemem. Sprawdzona 8Gb.

+cena

 

-trochę za plastikowa("feels cheap") ale raczej ze względu na wagę.Plastik jest przyzwoity(raczej się nie wytrze).

-niewygodna klawiatura

-za słaba bateria

-brak czujnika światła

-tryb oszczędzania energii wyłącza wyświetlacz(brak powiadomień i daty/godz.)

-mogli by dać trochę wiecej RAMu

-brak autofocusa i powiązana z tym kiepska jakość fotek.

-jack 2.5mm zamiast standardowego 3,5mm

-brak ładowania przez usb

 

 

E51

+użyto dobrych materiałów

+proporcje i waga

+wygodna klawiatura

+dodatkowe klawisze funkcyjne i klawisze -skróty( * / #)

+wyśmienity wyświetlacz

+łączność czyli: 4 zakresy GSM+UMTS,HSDPA, IrDa, Bluetooth, oraz WLAN,który sprawuje się świetnie (wychodzę z na spacer z psem i na dzień dobry łapię ok.10 sieci w promieniu 100m2 od domu)

+Symbian i spora ilość RAMu ,szybki CPU 369Mhz(ten sam co w 6121)

+czujnik światła

+dobra bateria

+aparat ,video 320x240

+w trybie oszczędzania energii widoczne powiadomienia

+standardowo wgrany pakiet Quick Office i Nokia Maps 2.0xx(w 6121 są gry)

+radio

+wtyk mini usb

+karty SDHC -8Gb działa bezproblemowo

+dobrze działa skrzynka e-mail z załącznikami(domyślnie mam skonfigurowany z gmail-IMAP)

 

 

-aparat mógłby mieć autofocus,kiepskie foty.

-wyświetlacz mógłby być odrobinę większy,quick office na 2"?

-wtyk jack 2,5mm

-brak ładowania przez usb

-głośnik umieszczony z tył(kto to wymyślił?)

-bardzo niewygodne klawisze wyłączania, mute , ściszania i podgłaszania .

-wibra trochę za słaba

 

Ogólne wrażenia z użytkowania tych smartfonów są pozytywne,kilka aplikacji i mamy całkiem funkcjonalny kombajn ,który nie ma wielkości cegły szamotowej.Niestety jak dla mnie platforma Symbian gdzieś ugrzęzła w tych małych obudowach.Z jednej strony pakiet office,multimedia z You Tube włącznie.

Do tego Google Maps ,Nokia Maps(+ odbiornik ,subskrypcja i mamy GPS), z drugiej strony niewielkie wyświetlacze . Żywotność baterii przy tych wszystkich "ficzerach" również nie jest zachwycająca.

Dla userów Symbian stał się upierdliwy, czasem wgranie zwykłej tapetki staje sie niemożliwe ze względu na wygasły certyfikat, to samo z jakimś freewarowym programikiem.Szkoda że producenci zamykają swoje platformy.

Oczywiście można sobie poradzić-6121 nie "łamałem" bo to co chciałem zainstalowałem, ale jak nie mogłem zainstalować zwykłego tematu na e51(najnowszy firmware 220.xxx) to się zagotowałem

15 min roboty kilka kliknięć i ograniczenia zdjęte.

 

Postaram się wrzucić fotki obydwu fonów i dopisać co nieco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie stałe się posiadaczem e51 trzymiesięcznej (okazja z allegro - tel + słuchawki senheiser cx300 oryg + karta 2gb 500 zł).

Przesiadłem się z e50 i potwierdzam, telefon jest bardzo szybki, ma poprawione dużo drobiazgów takich jak w końcu automatyczna blokada klawiatury, rozbudowany alarm (nie trzeba już używać handyclocka), dużo lepsza klawiatura czy wygodniejszy od joya dpad.

Wifi działa super i ma naprawdę dobry zasięg - w porównaniu do e65 jest znaczna poprawa.

Jedyny minus względem e50 to gorzej spasowana obudowa sprawiająca wrażenie gorszej jakościowo.

Tak to gorąco polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

spoko porownanko, tak wlasnie powinno wygladac.

 

 

mam e51 i ogolnie sie zgadzam co do plusow tej sluchawki ale jesli chodzi o minusy to ten tel ma powazny mankament i we lbie mi sie nie miesci jak konstruktorzy dopuscili do czegos takiego. otoz w telefonie ktory ma opcje polaczen video nie ma... na froncie kamery :mad: wiec jak z kims rozmawiasz w ten sposob to albo ty widzisz rozmowce albo on ciebie.. jak dla mnie to kretynizm.

pozdro.

 

 

ps. dajcie mi namiary na jakis freeware'owy odtwarzacz mp3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również stałem się posiadaczem tej nokii e51 telefon nowy + Gratis nowa karta 4GB SDHC za 510zł :D Telefon jest naprawdę dobry, wifi wykrywa mi daleko od mojego domu :D. Minus to mały ekran, powinien mieć min. 2,2 cala. A tak poza tym to jest szybki, poręczny, mam już kilkanaście aplikacji, gier, dużo muzy, i nic nie muli, Polecam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Pigmej

otoz w telefonie ktory ma opcje polaczen video nie ma... na froncie kamery :mad: wiec jak z kims rozmawiasz w ten sposob to albo ty widzisz rozmowce albo on ciebie.. jak dla mnie to kretynizm.

No trochę z tym przegięli :sad: Z drugiej strony kolejna kamerka zapewne powiększyłaby nieco wymiary. Coś kosztem czegoś.

 

...i nic nie muli, Polecam :)

No na razie :wink:

 

Czy zna ktoś darmowy soft do optymalizacji Symbiana? Aby czyścił jakieś stare wpisy po programach itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda, że przycisków szybkiego dostępu w E51 --> ( mail, kalendarz .. ) - nie można przypisać dowolnej aplikacji ?

One są na stałe ?

Można przypisać klawisz kontaktów, kalendarza i wiadomości. Przycisk z "domkiem" jest na stałe.

Ustawienia> Ogólne> Personalizacja> Klawisze dostępu> klawisz kontaktów/kalendarza/wiadomości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem od wczoraj posiadaczem e51. poki co nasunelo mi sie jedno pytanie: jest mozliwosc przypisania do ktoregos z klawiszy funkcyjnych lub nawigacyjnych blokady klawiatury? mi sie nie udalo ustawieniami w menu, choc zalezy mi na tym, zeby cos takiego bylo. jakos pelen obaw jestem wkladajac tel do kieszeni niezablokowany, z kolei ustawienie autoblokady czasowej na krotki czas jest denerwujacy. jesli korzystam z niego ot tak to co chwila musze odblokowywac klawiature.

 

dziekuje i pozdrawiam:)

Edytowane przez Mumin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. jestem od wczoraj posiadaczem e51. poki co nasunelo mi sie jedno pytanie: jest mozliwosc przypisania do ktoregos z klawiszy funkcyjnych lub nawigacyjnych blokady klawiatury? mi sie nie udalo ustawieniami w menu, choc zalezy mi na tym, zeby cos takiego bylo. jakos pelen obaw jestem wkladajac tel do kieszeni niezablokowany, z kolei ustawienie autoblokady czasowej na krotki czas jest denerwujacy. jesli korzystam z niego ot tak to co chwila musze odblokowywac klawiature.

Nie da się przypisać blokady klawiatury do jednego klawisza. To przeczy idei blokady klawiatury. Do tego potrzeba sekwencji dwóch przycisków i są one ustalone przez producenta na lewy górny i lewy dolny (gwiazdka). Odblokowujesz w tej samej kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drugie pytanie. chcialem powgrywac jakies tematy, ale problem z certyfikatami mam. zmiana daty i wylaczanie sprawdzania certyfikatow online nie pomaga. wiem, ze sa sposoby, poki co nie mialem czasu poszukac, wiec jesli ktos wie jak to prosze o pomoc. dziekuje i pozdrawiam.

Lepiej to szybko wymaż :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się przypisać blokady klawiatury do jednego klawisza. To przeczy idei blokady klawiatury. Do tego potrzeba sekwencji dwóch przycisków i są one ustalone przez producenta na lewy górny i lewy dolny (gwiazdka). Odblokowujesz w tej samej kolejności.

w poprzednim tel (nokia 5300) byla taka mozliwosc i bylo to bardzo wygodne dla mnie. i mowie tu o wylacznie blokowaniu, do odblokowania konieczna byla sekwencja o ktorej mowisz. chodzi mi o samo wlaczenie blokady.

 

odnosnie certyfikatow, nie mam jeszcze wiedzy w tym temacie, o symbianie pojecia nie mam, ucze sie dopiero. daleki jestem od dzialan niezgodnych z umowami licencyjnymi, uprawnieniami, prawami autorskimi, bo nie wiem nawet czym jest dokladnie certyfikat. wczoraj wieczorem zaczalem bawic sie telefonem i problem powstal przy jego personalizacji. poszedlem najkrotsza droga, juz widze niewlasciwa. bije sie w piers i pytam, sa tematy bez certyfikatow?

Edytowane przez Mumin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...