Skocz do zawartości
draak

[recenzja] Dell Inspiron 1720

Rekomendowane odpowiedzi

Słowo wstępu


Laptopy z segmentu "Desktop Replacement" zawsze polaryzowały miłośników przenośnych pecetów. Według niektórych komputer nie zasługuje na miano mobilnego, gdy przekątna matrycy zacznie oscylować w okolicach 17", a waga przekroczy 3kg. Zwolennicy DTR'ów, którzy w dzieciństwie zjadali grzecznie owsiankę i posturą nie przypominają byłego premiera, potrafią przymknąć oko na wymiary laptopów tej klasy, gdyż dla nich najważniejsza jest wydajność. Zważywszy na fakt, iż opisywany poniżej Dell to mój trzeci DTR łatwo można odkryć, do której grupy sam się zaliczam.

Już na wstępie (nie będzie stopniowania napięcia, to nie film Hitchcocka) zaznaczę, że tym modelem Dell wskoczył na pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu producentów laptopów. Zakupiony Inspiron 1720 spełnił wszelkie pokładane w nim oczekiwania, kilkukrotnie nawet je przekraczając. Poniższa mini recenzja ma jedynie na celu wyjaśnić skąd tak pochlebna opinia.

Design i jakość zbudowania


Inspiron 1720 posiada wymiary standardowe dla tej klasy laptopa. Jedynie grubość laptopa może zaskakiwać- przy zamkniętej matrycy to niemal 5 cm. Spowodowane jest to bardzo rozbudowanymi radiatorami wewnątrz notebooka. Waga notebooka wraz z opcjonalną 9-ogniową baterią nie przekracza 4kg.

Dołączona grafika


Słowa uznania należą się dla Dell'a za jakość materiałów użytych do produkcji tego modelu. Mogę napisać z zupełnym przekonaniem, że Inspiron 1720 to najlepiej wykonany laptop, z jakim miałem do czynienia (a do czynienia miałem już z wieloma). Świetnej jakości plastiki, stabilne zawiasy matrycy zamykanej na zatrzask oraz komfortowy, czuły touchepad powodują, że praca z tym laptopem dostarcza sporo przyjemności. Sam design laptopa to zawsze kwestia indywidualna, jednak srebrne wykończenie w połączeniu z niebieskimi akcentami świetlnymi i czarnym wykończeniem pokrywy matrycy z pewnością nikogo nie zdegustuje.

Dołączona grafika


Matryca


W skrócie- WUXGA (1920x1200) z szybą. Skracając jeszcze bardziej- rewelacja! Świetne odwzorowanie kolorów, szerokie kąty patrzenia, równomierne podświetlenie. Autentycznie, nie ma do czego się tu przyczepić.

Matryca jest umocowana bardzo stabilnie na dwóch zawiasach, a sama pokrywa zapewnia jej pełną ochronę.

Dołączona grafika


Konfiguracja i testy


Intel Core 2 Duo T7500 (2.20GHz, 4MB L2, 800MHz FSB) Mobile
Intel P965 Express Chipset Intel Wireless WiFi Link 4965AGN (802.11a/g/n)
4GB PC2-5300 DDR2 SDRAM
200GB 7200obr/min HDD
8x DVD (+/-R double layer)
17.0" TrueLife TFT LCD d1920x1200 WUXGA
256MB nVidia GeForce Go 8600M GT
2.0 megapixel webcam
Bluetooth version 2.0 plus Enhanced Data Rate (EDR)
ExpressCard slot (ExpressCard/34 and Express Card/54)
5-in-1 media card reader
VGA out Mic/Headphone connectors
IEEE-1394 (FireWire) 5 portów USB 2.0
Bateria 9-ogniowa
Windows Vista Home Premium (32-bit)

Powyższa konfiguracja raczej nie pozostawia złudzeń- laptop będzie plasował się w górnym przedziale najwydajniejszych komputerów przenośnych. Zarówno podsystem cpu-ram-hdd, jak i karta graficzna pozwalają na komfortową pracę (systemy bazo-danowe, rozbudowane arkusze kalkulacyjne), jak i na uruchomienie nowych gier w zadowalających ustawieniach.

Co ciekawe, przy zastosowaniu opcjonalnego, większego ogniwa, laptop mimo "prądożernej" konfiguracji osiąga świetne czasy pracy na baterii. Starczy powiedzieć, że przy oglądaniu filmu na matrycy podświetlonej w 65% "prądu" zabrakło dopiero po 3:53h. Jak na 17" DTR jest to wynik wręcz rewelacyjny. Po całkowitym wyłączeniu podświetlania ekranu oraz wyłączeniu kart wifi i bluetooth Vista oszacowała czas pracy na baterii na ponad 6h! O ile był to wynik zawyżony/ zaniżony nie miałem jak sprawdzić- doba ma tylko 24h.

Dołączona grafika


Dla fanów cyferek przeprowadziłem kilka testów:

SuperPi 1M/16M 21sec/ 10min 28sec

PCMark 05 5419 PC Marks

3D Mark 05 6920 3D Marks

3D Mark 06 3301 3D Marks

Chłodzenie


Jednym z priorytetów przy zakupie kolejnego DTR'a był dla mnie komfort pracy. Z pewną dozą "nieśmiałości" wybrałem do powyższej konfiguracji 8600 GT. Na szczęście jednak okazało się, że Dell stworzył bardzo ciche chłodzenie, które takim pozostaje również przy pełnym obciążeniu. W czasie kilkugodzinnej gry w "Call of Duty 4" wentylatory laptopa weszły naturalnie na wyższy bieg, ale w dalszym ciągu było, bez cienia przesady, umiarkowanie cicho. Po wyłączeniu aplikacji 3D w przeciągu 2-3 min wentylatory przełączyły się w swój najwolniejszy bieg- delikatny szmer słyszalny jedynie w idealnie cichych pomieszczeniach. Słowa uznania, jest to z pewnością najcichszy DTR, z jakim miałem do czynienia. Naturalnie, tak komfortowo brzmiący system chłodzenia ma też swoją wadę- w pokoju o stałej temperaturze 22,5C po obciążeniu Prime95 każdego z rdzeni po 1 godzinie temp. cpu wynosiła 70C. Widać zatem, że za cenę wolnoobrotowych wentylatorów cpu i gpu rozgrzewają się w poważnym stopniu. Jednak żaden z komponentów się, rzecz jasna, nie przegrzewa.

Podsumowanie


Dell Inspiron 1720 okazał się być dla mnie trafnym wyborem. Jest to sprzęt wydajny, świetnie wykonany, cichy, a z opcjonalną baterią można bezstresowo jechać z nim Intercity w relacji Katowice- Warszawa bez konieczności szukania gniazdek w przedziałach. Cena blisko 7200PLN brutto może się wydać wysoką, jednak powyższe zalety w pełni ją dla mnie usprawiedliwiają.

Z wad wymienić należy brak wyjścia DVI oraz... na chwilę obecną niczego więcej nie widzę. Osobiście, nieczęsto bywam w pełni zadowolony z zakupionego sprzętu pc. W tym jednak wypadku zrobiłem sobie naprawdę świetny prezent na Gwiazdkę.

Na koniec- Inspiron w otoczeniu swojej domowej konkurencji: 17ek od Chiligreen, LG i Toshiby:

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeśli komuś się to przyda to jest w nim i miejsce na drugi dysk.

W praktyce to komputer właściwie identyczny z vostro 1700. Tyle że tamtem sprzedawany jest tylko w czarno graitiwym. Komputerki te powinny (przynajmniej na pewno Vostro) stanieć nieco gdyż właśnie ruszyła ich polska linia produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maSTHa212- patrząc po Dell'ach, które dostajemy w robocie na delegacje o trwałość zawiasów bym się nie martwił. System jest podobny do tego, który jest w papryczce- a w niej po blisko 1,5 roku matryca dalej jest stabilna jak skała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.., model wart głębszego zastanowienia się. Gdyby było HDMI, to czas zastanawiania znacząco by mi się skrócił...

A tak na marginesie, draak - po co Ci 4 laptopy? Ja dysponuję dwoma (służbowy i prywatny), z czego jeden(służbowy) eksploatowany jest tylko kilka minut: zrzucam jakieś [ciach!]ły z pracy albo kończę coś czego nie zdążyłem w biurze i przesiadam się na prywatny. Nie mam koncepcji zagospodarowania jeszcze dwóch... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa pozostałe to laptopy "domowe"- aktualnie pracuje/ bawi się na nich mój ojciec ;) W dwójkę mamy niezłego "hopla" na punkcie laptopów (koniecznie z 17" ekranami :) ), więc siłą rzeczy on testuje moje zabawki, ja jego.

 

A gdy jestem "na swoim" w Krakowie, to dwa laptopy też dają się łatwo wytłumaczyć- na jednym klikam aktualnie ja, na drugim moja narzeczona przegląda "pudelka" ;) pzdr

Edytowane przez draak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać gdzie kupowałeś lapka ?? Sam ostatnio rozglądam sie powoli za czymś dodatkowym do malutkiego vaio i taki dell w sumie pasowałby mi całkiem całkiem :) (chociaż cały cza kusi kupic XPS z 2x8700 za niewiele większą kase który jednak może okazać sie suszarką <_< )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj: http://www.servuscomp.com.pl/

 

Odbiór na miejscu, sprawdzenie w salonie etc. Gdyby nie mały zgrzyt z ilością pamięci (miało być 4GB, jest 2GB- jutro jadę po brakujące 2GB ram), to kontakt z powyższym sklepem uważałbym za w pełni udany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:

otóż posiadam właśnie ten model laptopa (Dell Inspiron 1720), jednak z kartą graficzną 'Mobile Intel® 965 Express Chipset Family' i zastanawiam się, czy jest możliwa wymiana karty graficznej na jakąś lepszą, bez wymiany całej płyty głównej (bo karta jest prawdopodobnie zintegrowana).

Laptop kupowałem w Ameryce, wybrałem tańszą wersję, jednak doszedłem do wniosku, że to był błąd.

 

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogliby dorzucic jakies DVI, a jeszcze lepiej, HDMI. Poza tym gicior. Jedynie te zawiasy mnie martwia, czy z czasem nie złapią luzów.

 

Łapią z czasem. Po kilu latach jest luz około 2-3mm :smoke:  Jest on wyczuwalny, ale delikatnie i jak na ten wiek lapka, to naprawdę nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...