Skocz do zawartości
blahaz

Water Cooling W Laptopie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wkurzony furkotem mojego wentylatorka w laptopie postanowiłem zrobić mu kompletny zestwa Water Coolingu. Mój laptop to California access 2700t. Laptop wymyslony chyba na hale produkcyjne...Wytwarza tyle hałasu co startujący samolot, co w nocy stawało się nie do wytrzymania... Nie pomogło czyszczenie i oliwienie wiatraczka, a że laptop robi za domowy serwerek, dodatkowe kable i węże wystające z niego nie robią mi żadnej różnicy.

Jak?

Pierwszy problem to niewielka ilość miejsca. W laptopie siedzi desktopowy procek Intel PIII, na jądrze Tualatin, grzeje sie toto okrutnie a chłodzone jest kiepskim i GłOśNYM wentylatorkiem + malutki żebrowany radiatorek z miedzi. Po usunięciu tego żebrowanego miedziaka na blok wodny zostało 50x50mm, wyskości ok 7mm. Zakładając że pasty temoprzew. będzie na 0,5mm, otrzymałem wysokość 6,5mm. Tak nietypowy blok wodny zgodziło się dla mnie zrobić Realitynet (watercooling.com.pl , z tego miejscia WIELKIE DZIEKI!)

Czym?

Poza zamówionym nietypowym blokiem wodnym, potrzebowałem jeszcze pompki, chłodnicy i jakiegos rezerwuarka. Pod biurkiem akurat wala sie pudełko po jedzeniu,, plastikowe. Wyrzynarka w dłoń i mamy śliczny rezerwuar. Pompka- wyciecza do OBI zaowocowała pompka z przeceny. Taką do fontann ogrodowych, 300l/minutę. Cicha!

Chłodnica- tutaj miałem farta. Za 1 zł udało mi sie kupić na Allegro nagrzewnice do Opla Kadetta. Chyba najpopularniejsza samochodówka w WC- omówiona dośc szeroko w internecie

 

Początek:

Dołączona grafika

 

Z tego zaczynałem. Po odkręceniu bloku radiatora i wyjęciu miedzianego żebrowania zostało to:

 

Dołączona grafika

 

To żótle to planowany kształt.

 

Jescze chłodnica (przed czyszczeniem w wanience ultradźwiękowej:

Dołączona grafika

 

Potem dorobiłem redukcje z nagrzewnicy od Kadetta (16mm) na wężyk 6mm:

 

Dołączona grafika

 

Jak już wszytsko było zrobione czekałem tylko na blok. Doszedł bardzo szybko i oto jak wygląda:

Dołączona grafika

 

Teraz zostało złożyć całość:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Poskładac w całość pompke i wężyki... Teraz będziemy czekać na chłodnica, która powinna byc gotowa jutro.

Całość zalana będzie wodą destylowaną + borygo i byc może dodam zielonego atramentu.

Więcej fotek wkrótce (pewnie jutro :))!

 

PS. Jescze raz bardzo chciałbym podziękować Relitynet ( watercooling.com.pl), bez Nich by to nie wyszło! To chyba jedyny taki laptop w Polsce i jeden z kilku na świecie, więc TWORZYMY HISTORIE !

Edytowane przez blahaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość neevsky

Tej gratulaje pomysłu! Naprawdę dobra robota. Tylko jakbyś jeszcze to upakował w budzie to by było dobrze ale chłodnica chyba nie wejdzie :D

 

Ciekawe co z tego wyjdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by zrobić fajny kompaktowy moduł chłodzący stojący sobie obok ale to niestety podrożyło by koszty tej zabawy a jak widać autor stawia na minimalne koszty :) Ogólnie brawa za pomysł.

 

PS: bloczek miniaturka - to jest przykład tego że jak ktoś chce to da się zrobić wszystko - tym bardziej duży plus dla RN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawią mnie osiągi tego bloczku, a tym bardziej 'co w środku siedzi' ;) ale mam też pytanie: Czy reszta lapka nie będzie się zbytnio grzała, jeżeli nie będzie nawiewu? Wiem, że te części są przystosowane do wyższych temperatur, ale ciekawi mnie czy i o ile podskoczą. Zrób jakieś testy, np. temp hdd przed[chyba już za późno :P] i po zwodowaniu.

 

Gratuluję odważnego posunięcia=zwodowania laptopa i szczęścia ... jako że RN podjęło się zrobienie takiego bloczku ;) [no dobra, wiadomo że to dla nich reklama :P]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczas na lapka nie przesiadam sie, bo nie mozna w nim pogrzebac zbytnio i myslalem, ze sie nie da zamontowac chlodzenia ciecza... No zaczyna sie cos w tej kwestii zmieniac :D Brawa zarowno dla RealityNet jak i dla wykonawcy :gitarzysta2: Trzymam kciuku za udany finisz B-)

Wyjdzie laptop stacjonarny ;) Chyba że wózek zrobisz :lol:

A tak btw. świetne wykonanie no i pomysł ;)

A co - wozki sa zle :?: Ja nie narzekam :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisalem "zbytnio" :] Fakt, da sie... ale co to za przyjemnosc z grzebania w porownainu do stacjonarki :?: PRAWIE zadna :P Z tym, ze wiemy ze "prawie" robi duza roznice ]:->

Edytowane przez Dimek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za ciepłe przyjęcie projektu!

 

 

Czy reszta lapka nie będzie się zbytnio grzała, jeżeli nie będzie nawiewu? Wiem, że te części są przystosowane do wyższych temperatur, ale ciekawi mnie czy i o ile podskoczą.

Widzicie na fotce taka okrągłą dziurę obok bloku wodnego? Tam siedział ten głośny wiatrak, który tak hałasował. Jutro bedzie tam cichy wiatraczek 2x2 cm, grubość 10mm. Jeden taki juz wyciąga powietrze z tyłu obudowy, obok portów usb i na razie jest prawie bezgłośny. Prawdopodbnie dorzucę regulacje temp. jeszcze do nich. Zastanawiam sie nad rezerwuarem w miejscu stacji dyskietek, tylko potrzebowałbym okrtutnie płaskiej pompy- jakieś sugestie:>?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są takie cipusie pompeczki - moze niektórzy sobie przypominają karty graficzne msi (chyba) chłodzone wodą :) - miałą ona przyczepione takie cos - bardzo malutkie - gdzies 3x3cm mysle ze gdyby nie chlodnica, dalobyrade cos zrobic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł miałeś ;) U mnie też furkot wentyla był nie do zniesienia. Na szczęście wystarczyło zmienić procesor na taki ze SpeedStepem :)

 

Gratuluję pomysłu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna by "zrobic" chlodnice wielkoscia odpowiadajaca rozmiarom panelu z matryca i umocowac ja wlasnie na niej (za matryca), z odpowiednim dystansem oczywiscie. tyle ze chlodnica musialaby miec jakas przyzwoita grubosc (1-1,5cm) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratulajce dla autora jak i dla RN , był tu na forum taki temacik ale skoczyło to sie (ztego co pameitam ) ze z uwagi na wymiary chłodnicy nie bedzie to funkcjonalne ale jesli LAPEK słuzy jako stacjonarny to czemu nie ??

 

JESZCZE RAZ WEILKEI GRATY RN I AUTORA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te PIII ogólnie słynęły kiedyś z tego, że na box-owym chłodzeniu w desktopie miałeś na nim temperatury wręcz pokojowe, w porównaniu na przykład do jakiegoś Athlona/Durona. Prawda - dzieliła te procesory różnica w technologii wykonania...

Po tej krótkiej dygresji, czas na komentarz:

WC w lapku, unikat na skalę tego forum, o ile się nie mylę. Bloczek jest mistrzowski :D

Nieco szalony i odważny pomysł. Uwielbiam to :banana:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

Nie ma jakis zdjęć bloku w środku? Czy zamówiłeś w RN nie interesując się tym, jak to wygląda od środka?

 

Heh w lapkach sie nie da grzebac ;) ? A pokazac wam lapka chlodzonego fc lub cieklym azotem ;) ?

haha widzisz nikt nie chce oglądać Twojego laptopa n00bie :D

 

 

I to coś da radę przy tej nagrzewce? Edytowane przez Kaaban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jakis zdjęć bloku w środku?

A no niestety nie ma, ale zapytam jutro jescze... Wiem tylko że przy produkcji poszły 2 wiertła :)

I to coś da radę przy tej nagrzewce?

Myślałem o nagrzewnicy na matrycy, jakiejś 120mm i taka pompka w każdy wąż... Może by poszło...

Aha, zapomniałem podać, pompka z hack-a-day...

Edytowane przez blahaz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Kaaban

A no niestety nie ma, ale zapytam jutro jescze... Wiem tylko że przy produkcji poszły 2 wiertła :)

 

Myślałem o nagrzewnicy na matrycy, jakiejś 120mm i taka pompka w każdy wąż... Może by poszło...

Aha, zapomniałem podać, pompka z hack-a-day...

Czyli nie masz pojęcia jak wygląda w środku? szkoda...

 

 

A nagrzewnica na matrycy nie będzie sprawiała, że laptop będzie się "bujał"? Chyba że u ciebie ma coś na podtrzymanie matrycy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie masz pojęcia jak wygląda w środku? szkoda...

A nagrzewnica na matrycy nie będzie sprawiała, że laptop będzie się "bujał"? Chyba że u ciebie ma coś na podtrzymanie matrycy ;)

 

5 kanalow + miedz + lutowanie... tak wystarczy? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jak najbardziej OK, szkoda ze lapek bedzie przez to 'malo' mobilny ;]

 

Zastanawiam sie, czy nie daloby rady zawiesic wszystkiego z tylu matrycy... Chlodnica nie musi byc wcale duza, ten procek nie grzeje sie jakos strasznie.

Edytowane przez Torwald

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jak najbardziej OK, szkoda ze lapek bedzie przez to 'malo' mobilny ;]

 

Zastanawiam sie, czy nie daloby rady zawiesic wszystkiego z tylu matrycy... Chlodnica nie musi byc wcale duza, ten procek nie grzeje sie jakos strasznie.

Na obudowie od matrycy zawieszenie chłodnicy zalanej cieczą to chyba nie najlepszy pomysł. Masa samej chłodnicy i cieczy może być sporym wyzwaniem dla zawiasów przytrzymujących matrycę. Chłodnice można by obudować i zrobić jakąś sprytną zapinkę którą można by przymocować całe to łatajstwo do obudowy lapka na czas przenoszenia, i podczas pracy stawiać np obok ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak zakładałem, wczoraj zakończyłem cały projekt. Na razie wszystko działało przez całą noc przechodząc test głośności i sprawności. Oba wypadły pomyślnie :) Koszt całej modyfikacji był naprawdę minimalny, a komfort używania laptopa znacząco się poprawił. Jednak takie cos polecam tylko tym, którzy mają drugiego laptopa- przenoszenie chłodnicy, rezerwuaru i plątaniny rurek nie jest najwygodniejsze:)

Do sylwestra mam zamiar tak przerobić obudowe mini tower żeby weszła tam chłodnica, pompka, zasilacz od laptopa oraz rezerwuar i wszytsko było elegancko zapakowane i mogło stać sobie obok komputerka. Chcę też dolutowac do chłodnicy eleganckie kroćce,zmienic rezerwuar i wymienić wężyki na jakiś jednolity rozmiar :) A na razie fotki:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....komfort używania laptopa znacząco się poprawił

no nie wiem czy znacznie sie poprawił. dla mnie takie coś mija sie z celem... Laptop to komputer mobilny aa ten ... no trochę nie za bardzo. Jak zrobisz wc które upchniesz do środka będziesz moim guru :lol2: aa teraz kicz i nic więcej ;) Jednak gratulacje za odwagę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz wc które upchniesz do środka będziesz moim guru

Zapamiętam...

Pompki miniaturowe juz prawie gotowe, teraz potrzebuje tylko trochę czasu na zainstalowanie rezerwuaru w fdd.... I zaczynam zbierać hajs na black ice pro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie bardziej sklanial ku jakiejs plaskiej chlodnicy wlasnej produkcji ;) Np jakis aluminiowy panel czy cos w tym stylu, wiem ze ciezko by bylo cos takiego zmontowac ale gdyby ci sie to udalo to reszta poszla by jak z gorki ;) Latwiej bedzie ci wkomponowac w laptopa cos plaskiego z duza powierznia niz malego i grubego ale to jest oczywiste. Rozejrzyj sie w necie, moze znajdziesz cos ciekawego co mozna by przerobic na chlodnice, najlepiej z alu (bedzie lekkie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jako chłodniczkę użyj czegoś w stylu żeber chłodzących, jakie są stosowane w lodówkach (montowane są na plecach urządzenia)? BTW ja tak chciałem zrobić u siebie planując WC, jednak trafiło mi się coś lepszego ;)

Dodam jeszcze, że takie coś na matrycy za mocno jej nie obciąży ;)

 

Dołączona grafika

Edytowane przez Charles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...