Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluję poradnika ! Kawał dobrej roboty :)

 

Mam pytanie: czy między kontrolerami na PCI a PCI-E jest duża różnica w wydajności ?

Zależy od samego kontrolera, poziomu RAID oraz ilości dysków. PCI ma maksymalny teoretyczny transfer 533MB/s (a nie jak jak większość wypisuje 133MB/s ! Tak PCI miało 133MB/s ale do 1993 roku !) co za tym idzie do większości domowych rozwiązań dobry kontroler na PCI w zupełności by wystarczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od samego kontrolera, poziomu RAID oraz ilości dysków. PCI ma maksymalny teoretyczny transfer 533MB/s (a nie jak jak większość wypisuje 133MB/s ! Tak PCI miało 133MB/s ale do 1993 roku !) co za tym idzie do większości domowych rozwiązań dobry kontroler na PCI w zupełności by wystarczył.

Oczywiście - do zastosowań domowych PCI wystarcza i co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Myślałem tylko, że może widziałeś jakiś test wydajności tych rozwiązań - bo ciekaw jestem możliwości stawiania "prostych" serwerów na kontrolerach z PCI-E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem 4 blue screeny. Chyba coś złego sie dzieje. Nie wiem co to ma być. Write black casche nie ma na to wpływu jak było on miałem niebiesko i off też.

Może raid nie jest mi przeznaczony :/

Za 10-12 dni zmieniam mobo może ta nie lubie raidu. Nie wiem. Może 4 dyski to za dużo i nie wyrabia?

Może ICH7R i Jamicron razem nie chca byc stabilne? Nie mam na to siły. Żałuję kupna 2x80Gb na raid trzeba było kupic 500Gb 7200.11 i nie miałbym tych jazd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem 4 blue screeny. Chyba coś złego sie dzieje. Nie wiem co to ma być. Write black casche nie ma na to wpływu jak było on miałem niebiesko i off też.

Może raid nie jest mi przeznaczony :/

Za 10-12 dni zmieniam mobo może ta nie lubie raidu. Nie wiem. Może 4 dyski to za dużo i nie wyrabia?

Może ICH7R i Jamicron razem nie chca byc stabilne? Nie mam na to siły. Żałuję kupna 2x80Gb na raid trzeba było kupic 500Gb 7200.11 i nie miałbym tych jazd...

O ile nie są spięte w jeden RAID to na pewno nie to, sam mam 6 dysków pod kontrolą ICH8R bez problemów w tym dwa w RAID 0. Pisałem abyś spróbował przez jakiś czas popracować bez wpiętego dysku w JMicron widać iż nie sprawdziłeś tego. Natomiast co do kwestii czy się gryzą no cóż u mnie 200GB IDE na JMicron jakoś nie stwarza problemu z 6 dyskami SATA na ICH8R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Zależy od samego kontrolera, poziomu RAID oraz ilości dysków. PCI ma maksymalny teoretyczny transfer 533MB/s (a nie jak jak większość wypisuje 133MB/s ! Tak PCI miało 133MB/s ale do 1993 roku !) co za tym idzie do większości domowych rozwiązań dobry kontroler na PCI w zupełności by wystarczył.

To jest dokładnie tak samo jak z sata: przepustowość interfejsu jest mylona z wydajnością urządzenia które jest podłączone. Praktycznie nie ma urządzeń PCI, które wyciągają więcej niż te 132MB/s - dlaczego? głównie dlatego, że specyfikacja dla transferu 500MB/s jest jest z kosmosu - praktycznie niemożliwa do zrealizowania (koszty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczy skierowałem na kontroler JMicron do którego jest podpięta nie rajdowa 80tka.

Następnie zmieniłem taśmy SATA. Problem ucichł na dwa dni.

Wczoraj znowu niebieskie szaleństwo do oporu.

Narzeczona do mnie mówi gdy siedze i patrzę w tą czeluść obudowy chiftec. Może pamięci znowu?

Pamięta czasy jak miałem wariacje ze ściąganymi Crucialami ze Stanów. Kupiłem 1 komplet a dopiero po 3 reklamacji dostałem sprawne :) Trwało to dwa miesiące.

Myślę sobie ona to sie zna na kompach ja Cię kręcę... Nie wie co to MCH ale dobra.

Wsadzam dyskietkę i tworzę botowalną goldmemory 6.92.

Odpalam system z dyskietki i rusza test.

Trwa on około 2 sekund i już wszystko wisi.

No ładnie ale nie pamięci wisi płyta.

Na FSB 333 nawet jak wszędzie dam max napięcia na mobo to siada. Wcześniej (dwa miesiące temu) jak dokupiłem 2 komplet cruciali nie było tego.

Na 2x1Gb miałem 333fsb 2.20 dla ramu i 1.55 mch.

Po zrobieniu 4x1Gb fsb 333 2.25 dla ramu i 1.85 dla mch śmigało. Teraz nie chce.

Mobo się zmęczyła fsb 333 i ma dość?

Ustawiam 266 i wszystko na auto. Zwiecha z mety.

No to 266 i 1.85 dla vmcha. Jest stabilnie. Tylko dwa miesiące temu było stabilnie na 333.

Zmieniło się tylko to że przybył raid.

Odłączam więc dyski, wyłaczam kontrolery.

No wreszcie fsb 333 i wszystko chodzi...

Super.

Morał? Kontroler ICH7R w trybie RAID z podłączonymi 3 dyskami nie daje sobie zwyczajnie rady i płyta pada.

Całe szczęście w piątek odbieram nową mobo P5E na x38... Może tam będę mógł sobie działać na szynie 333...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tal-Rash:

 

Bardzo dziwny przypadek, pierwsze słyszę aby RAID miał wpływ na max OC pamięci/FSB. No cóż w takim wypadku nie da się nić już poradzić i może żeczywiście twoja płyta odmówiła posłuszeństwa wtedy tylko pozostaje tak jak już wspomniałeś wymiana płyty. Życzę powodzenia z nową.

 

To jest dokładnie tak samo jak z sata: przepustowość interfejsu jest mylona z wydajnością urządzenia które jest podłączone. Praktycznie nie ma urządzeń PCI, które wyciągają więcej niż te 132MB/s - dlaczego? głównie dlatego, że specyfikacja dla transferu 500MB/s jest jest z kosmosu - praktycznie niemożliwa do zrealizowania (koszty).

Wspomniałem o przepustowości PCI bo zazwyczaj wszystkie "wbudowane" kontrolery RAID są na PCI i nie mają problemów z przepustowością powyżej 133MB/s, które rzekomo mają być maksymalną prędkością dla tej magistrali.

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. ICH5R tak.

Ale cała reszta nowych PCI Express w różnych trybach...

No trochę przesadziłem co do tych obecnych wbudowanych kontrolerów na PCI bo to już nie te lata, co nie zmienia faktu iż w domowych zastosowaniach kontroler na PCI wcale nie ustąpi miejsca temu na PCI-E choć jak jest możliwość to raczej brał bym coś na PCI-E bo cholera wie kiedy zaskoczą nas płytami w ogóle bez slotów PCI albo z jednym bo teraz ze średnio dwoma slotami czasem już brakuje złącz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Wspomniałem o przepustowości PCI bo zazwyczaj wszystkie "wbudowane" kontrolery RAID są na PCI i nie mają problemów z przepustowością powyżej 133MB/s, które rzekomo mają być maksymalną prędkością dla tej magistrali.

He, he to dlatego że to nie jest prawdziwe PCI, tylko emulacja. Kontrlolery zintegrowane na płycie, ale nie w chipsecie (jak np. SI311x) są podłączone fizycznie do PCI i mają limit 132MB/s ;) Dla 2 dysków w raid0 nie stanowi to jednak znacznego ograniczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymajcie mnie bo zaraz mnie szlak trafi.

Wyciągnąłem mobo z kompa i zrobiłem sobie pajączka na biurku.

Flashnąłem bios na nowy 2504 wtedy też miałem 2504 ale beta.

Nie wiem czy tylko zdjęli napis beta czy coś zmienili.

Już wszystko działa.

Nie rozumiem tego. Gold memory leci i nic nie staje...

Zmieniam ta płytę jest jakaś dziwna ma dni złe i lepsze może to jakaś żeńska odmiana tej płyty.

Wczoraj na tych ustawieniach na których teraz pisze posta były same blue screeny a gold memory zawiesział się jeszcze przed 1% testu.

Teraz przeleciał 15% i wyłączyłem bo musiałem to napisać...

Kobieta po prostu kobieta :mur: :mur: :mur:

Edytowane przez Tal-Rash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ; )

 

Obiecałem, że jak postawie Raid0 to wkleję wyniki testów.

 

Tak więc... : )

 

Na początku podłączyłem hdd pod kontroler Silicon'a na P5W DH Deluxe. Wszystko działało, nie potrzebny był reinstall systemu, żadnych sterowników itp. jednak po uruchomieniu HDTach'a okazało się, że wydajność nie powala.

 

Dołączona grafika

 

Później nadszedł czas na ICH7R jednak musiałem to przełożyć z powodu braku FDD.

 

Więc daje testy mojego starego HDD.

Seagate Barracuda ST3320620AS 7200.10 16 MB 320 GB (2 Talerze). vs 1x ST3250410AS

 

Dołączona grafika

 

W końcu nadszedł czas na Raid0 z 2x ST3250410AS w ICH7R, Stripe size 32 kB

 

Dołączona grafika

 

Ogólnie jestem zadowolony z wydajności. Aplikacje, gry instalują się szybciej. Nawet wgrywanie C&C3 TW jest szybsze! : D

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o komentarz do tych wyników

 

cos mi sie wydaje ze te wyniki są kiepskie

płyta Abit kn9 na nforce 4 ultra

zworki wyjęte, wgrane najnowsze sterowniki jakie udało mi sie znaleźć do tego chipsetu

raid:

1.SEAGATE 250GB MODEL ST3250410AS

2.SEAGATE 250GB MODEL ST32504620AS

 

tak mi sie wydaje ze wyniki kiepskie z powodu różnych dysków

można jakoś poprawić te wyniki ?

post-113420-1201962370_thumb.jpg

 

zobaczcie jeszcze na to, po wyłączeniu niektórych opcji w sterowników pojawiły sie lepsze wyniki

możecie mi powiedzieć które te opcje muszą być włączone przy raid

post-113420-1201972704_thumb.jpg

post-113420-1201972952_thumb.jpg

Edytowane przez Wieslaw75

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie. czy Write-Back-Cache można używać też na płytach innych producentów (Abit KN9 na chipie nforce 4)? i na pojedynczym dysku a nie w RAID?

Edytowane przez miver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o komentarz do tych wyników

 

cos mi sie wydaje ze te wyniki są kiepskie

płyta Abit kn9 na nforce 4 ultra

zworki wyjęte, wgrane najnowsze sterowniki jakie udało mi sie znaleźć do tego chipsetu

raid:

1.SEAGATE 250GB MODEL ST3250410AS

2.SEAGATE 250GB MODEL ST32504620AS

 

tak mi sie wydaje ze wyniki kiepskie z powodu różnych dysków

można jakoś poprawić te wyniki ?

[.attachmentid=19313]

 

zobaczcie jeszcze na to, po wyłączeniu niektórych opcji w sterowników pojawiły sie lepsze wyniki

możecie mi powiedzieć które te opcje muszą być włączone przy raid

Pierwszy screen to może być tak jak już koledzy wyżej napisali reakcja kontrolera na dwa rożne dyski, o czym pisałem iż nie jest to najlepszy pomysł jak dyski bardzo się od siebie różnią osiągami. Kolejną kwestią jest czy nie masz żadnych aplikacji w tle włączonych (Anty-virus, eMule, Torrent) ? Po wyłączeniu przez ciebie buforowania i wyniku 114MB/s to trochę słabo, pozostaje jeszcze sprawa iż kontroler RAID w NF4 jest trochę gorszy wydajnościowo od odpowiedników Intela.

 

mam takie pytanie. czy Write-Back-Cache można używać też na płytach innych producentów (Abit KN9 na chipie nforce 4)? i na pojedynczym dysku a nie w RAID?

Dwa razy nie, ta konkretna opcja jest tylko dostępna dla macierzy na kontrolerach Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozostaje jeszcze sprawa iż kontroler RAID w NF4 jest trochę gorszy wydajnościowo od odpowiedników Intela.

Nie mogę tego potwierdzić! Miałem tą macierz na nF4 i teraz ICH9R. Żadnych odczuwalnych różnic, wyniki z HDTach też mówią że odczyt ten sam. Tyle że wykres łagodniejszy niż na nF4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Intel'a...

 

[.attachmentid=19332]

Bardzo ładnie ale z tego co widzę była poruszana kwestia jedynie kontrolerów wbudowanych w mobo, a z pośród takich jedynie Intel ma wspomnianą opcję.

 

Nie mogę tego potwierdzić! Miałem tą macierz na nF4 i teraz ICH9R. Żadnych odczuwalnych różnic, wyniki z HDTach też mówią że odczyt ten sam. Tyle że wykres łagodniejszy niż na nF4.

Skoro mowa o HD Tach to na moich dyskach i kontrolerze w NF4 nie udało mi się przekroczyć 125MB/s (zresztą nie tylko mi, jest więcej takich osób w temacie o 7200.10) natomiast na ICH8R jest już 170MB/s jak dla mnie ogromna różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji i ja się spytam czy mój wynik jest dobry :rolleyes:

[.attachmentid=19333]

Zero informacji jakie to dyski, jaki Strip Size, kontroler można sobie jeszcze doczytać... Sam wykres co najmniej dziwny, początek wielkie skoki a potem praktycznie prosta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srry, to na prędko było :)

Dyski to dwie Seagate Barracuda ST3250410AS w RAID 0 i strip size 32kb.

A reszta tak jak w sigu.

Zarówno dyski jak i Strip Size mam identyczne i w porównaniu do mojego krótkiego epizodu na NF4 sam wynik jak najbardziej w normie, nawet trochę lepiej pomijając lekko poszarpany początek wykresu.

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...