Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Pobaw sie jeszcze stripe`m, ale cudów nie oczekuj. Ja ze względu na raid wymieniłem asusa P5n-e SLi (tez na 650i sli) na p5k Pro na p35 z ich9r. Moze dobijesz gdzies do 130-140mega/s, generalnie kontroler raid na płytach z chipm nVidii ssie.

Edytowane przez Lucas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobaw sie jeszcze stripe`m, ale cudów nie oczekuj. Ja ze względu na raid wymieniłem asusa P5n-e SLi (tez na 650i sli) na p5k Pro na p35 z ich9r. Moze dobijesz gdzies do 130-140mega/s, generalnie kontroler raid na płytach z chipm nVidii ssie.

I jakie tam masz wyniki na tej macierzy w HDTune? Jakie użycie proca? Byłbym wdzięczny, gdybyś wkleił wynik z HDTune.

 

Spojrzałem na wyposażenie i nawet mi odpowiada. Jeszcze dziś bym poleciał do sklepu..

 

Edit: fuck, niedziela, jednak nie polece ;)

Edytowane przez piechot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stripe=32kB wbc=off:

 

Dołączona grafika

 

wbc=ON:

 

Dołączona grafika

 

jak widać stripe raczej nie najlepiej dobrany, ale po 3 dniowej zabawie na starej płycie już mi sie poprostu nie chciało...

 

 

Co do płyty, to może raczej coś innego, ja miałem problemy z botowaniem jej z podłaczonym poza macierzą i 500GB Barracudą 7200.11 jeszcze dyskiem 7200.10 320gb, musiałem z niego przegrać pliki po podłaczeniu na zabotowanym systemie, dodatkowo u mnie sie gryzie z zestawem dvd na sata+x-fi+ta płyta, co objawia sie samoistnym wysuwaniem sie tacki napedu w windzie, dlatego na codzień musze go wyłaczać w menadzeże urządzeń :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście coś doradzić bo mam problem z postawieniem Raid0.

Płyta Foxconn p35a-s, 2 x HD322HJ.

Jak w biosie jest ustawiony tryb IDE to wszystko jest ok, dyski wykrywa jak uruchamiam windowsa z innego dysku, albo próbuje instalowac windowsa na tych dwóch samsungach.

Jak przestawiam w tryb AHCI (wiem że na tym nie postawie raida) albo RAID to już nie są wykrywane. Sterowniki ze stronki Foxconna próbowałem wgrywac przez fdd albo przez zintegrowanie z płytką windowsa ( podejżewam że zostały poprawnie zintegrowany bo jak próbowałem jeszcze z dyskietki wgrywać to instalator mówił że już takie sterowniki ma) . Zawsze wyskakuje że instalator windows nie wykrył stacji dysków . . . Już nie wiem co moge z tym zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla statystyki podaje i swoje osiągi,

Sprzęt:

MSI P45 NEO3F ICH10R

2x Samsung F1 HD322HJ

 

Pasek 32kB.

 

post-162422-1218219160_thumb.jpg

 

Mam jeszcze pytanie,

 

Chciałbym zmniejszyć pojemność macierzy RAID0, a pozostałą część pojemności przeznaczyć na RAID1 i teraz: pada mi jeden z dysków lub kontroler dane z RAID0 giną, a co z danymi z RAID1, czy jeśli podłącze jeden z dysków do zwykłego kontrolera SATA to system wykryje partycje normalnie na tej części na której był RAID1?

 

Dodam jeszcze że

przesiadka z ICH10R na JMICRON (którego moja płyta również posiada) jest bezproblemowy, więc nawet w przypadku padu kontrolera dane zostaną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski:

Samsung HD322HJ F1 320GB

Seagate ST3320620AS 7200.10 320GB

RAID 0

Strip Size 128 KB

Mobo: Gigabyte GA-P35-DS3R (ICH9R)

Windows Vista 64bit

Sterowniki do kontrolera najnowsze jakie były dostępne.

 

post-152544-1218616378_thumb.jpg

 

Intel Matrix Storage Console

 

post-152544-1218616507_thumb.jpg

 

Z wyników nie jestem zadowolony, nie wiem może gdzieś popełniłem jakiś błąd????

Co może być przyczyną takich niskich wyników??

Edytowane przez Marcin16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest coś ewidentnie nie tak, bo nawet włączenie WBC i zmiana paska nic nie da, bo według moich prób przyrost wydajności to max dodatkowe 40 MB/s, no ale można poeksperymentować z wielkością paska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja już nie wiem ręce mi opadły, zmieniłem strip size na 32kb i jest jeszcze gorzej jak było :angry:

Nie mam już zielonego pojęcia czego tak jest. Chyba dokupię drugiego takiego samego samsunga i na nich postawie macierz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Chciałbym zmniejszyć pojemność macierzy RAID0, a pozostałą część pojemności przeznaczyć na RAID1 i teraz: pada mi jeden z dysków lub kontroler dane z RAID0 giną, a co z danymi z RAID1, czy jeśli podłącze jeden z dysków do zwykłego kontrolera SATA to system wykryje partycje normalnie na tej części na której był RAID1?

 

Dodam jeszcze że

przesiadka z ICH10R na JMICRON (którego moja płyta również posiada) jest bezproblemowy, więc nawet w przypadku padu kontrolera dane zostaną.

Powinien być bez problemu widziany. Inaczej idea RAID 1 nie miałaby sensu.

 

 

@Marcin16 - przywróć pasek 128kB ale włącz WBC. Wyłącz wszystko co się da podczas testu a szczególnie antywira.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinien być bez problemu widziany. Inaczej idea RAID 1 nie miałaby sensu.

I tak w rzeczywistości jest sprawdziłem to odłączając jeden z dysków, więc takim sposobem pisanie o tym że RAID podnosi zawodność i jest 2x bardziej niebezpieczny dla danych można sobie między bajki włożyć. Powiem więcej dzięki temu że jest RAID0 i RAID1 mamy większe prawdopodobieństwo że ważne dane nam nie znikną, teraz tylko od użytkownika zależy ile przeznaczyć na 0 a ile na 1.

 

Mogłem jeszcze zrobić test wydajności RAID0 na JMicron w porównaniu do ICH10R ale teraz to już musiałbym zmieniać sterowniki w windzie więc sobie daruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam bardzo ważne pytanie: czy sposób podłączenia nagrywarki DVD wpływa na pracę dysków twardych spiętych w RAID0? Podobno po podłączeniu nagrywarki przez IDE trzeba w biosie zmienić jakąś opcję "IDE Bus Master" (czy jakoś tak) na Enabled, natomiast w przypadku podpięcia nagrywarki przez SATA należy opcję tę ustawić na "Disabled". Czy zatem ustawienia tej opcji mają jakiś wpływ na pracę dysków w RAID0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak w rzeczywistości jest sprawdziłem to odłączając jeden z dysków, więc takim sposobem pisanie o tym że RAID podnosi zawodność i jest 2x bardziej niebezpieczny dla danych można sobie między bajki włożyć.

I to jest prawda, ale tylko w odniesieniu do RAID0 (stripe). RAID1 (mirroring) ma właśnie za zadanie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa danych i jak widać świetnie mu to wychodzi.

BTW, przy okazji dzięki za mimowolną odpowiedź na moje niewypowiedziane pytanie, sam się zastanawiałem w jaki sposób odzyskam dane z RAID1 w momencie gdy padnie jeden dysk - jak widać, nie będzie z tym problemu :-)

 

EDIT: poprawiłem rodzaj macierzy RAID ;-)

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pasek zupełnie do tych dysków nie pasuje. Wykres słabiutki. Spróbuj domyślnego 128kB.

A czemiu nie pasuje 32? jak miałem 128 to był odczyt na poziomie 132. Najciekawsze że czy dam WB ON czy OFF różnicz jest na poziomie 2-3 mega dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy wykres był wtedy równomierny?

 

 

A przy okazji wpadły mi w ręce dwa Samsungi F1 640GB niestety tylko na krótko ale potestować zdąrzyłem ;)

Dołączona grafika

 

W porównaniu do WD są sporo cichsze (co pisałem w temacie o samsungach) szczególnie szum wirujących talerzy. Za to mocniej wibrują i sa ciut wolniejsze.

Tyle że drgania łatwo odizolować a szum nie. Naprawde godne polecenia napędy do raid i nie tylko.

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji wpadły mi w ręce dwa Samsungi F1 640GB niestety tylko na krótko ale potestować zdąrzyłem ;)

Dołączona grafika

 

W porównaniu do WD są sporo cichsze (co pisałem w temacie o samsungach) szczególnie szum wirujących talerzy. Za to mocniej wibrują i sa ciut wolniejsze.

Tyle że drgania łatwo odizolować a szum nie. Naprawde godne polecenia napędy do raid i nie tylko.

też mam 2 tylko że w matrix raidzie :) - śmigają aż miło :D

 

pasek 32k

 

post-597-1219440228_thumb.jpg

 

 

@katoda

 

jak ci padnie jeden dysk z RAID'a 0 to masz po danych, jak ci padnie jeden dysk z RAID1 dane dalej masz dostępne - najlepiej to mieć RAID10 - czyli stripping i mirroring - wtedy jest i szybko i bezpiecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie sa najlepsze sterowniki

Intel Matrix Console ??

Do płyty mam 7.5.0.xxx

Jade na windows vista 64 bit.

Widzialem w poradniku że przy 7.6.xxx było troche różnicy na korzyść tych nowszych , ale nigdzie nie mogłem ich znaleźć na necie.

Zainstalowałem 8.5.0.xxx ale nie zauwazyłem wzrostu wydajności :/ ,a wrecz spadek .

 

Z góry dzieki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko jedną sugestię, jeśli robicie test w HDTachu zawsze róbcie Long Bench 32Mb! Quick Bench 8Mb w niektórych przypadkach może dać wyniki porównywalne do programowego odczytu napieć..

 

Przykład:

2x2,5 Seagate Momentus 80GB, 7200rpm 8MB cache

 

post-106822-1219610633_thumb.jpg

 

podczas gdy rzeczywisty wynik wynosi ok 100MB średniego odczytu

 

Nawet 4x2,5 Seagate Momentus 80GB, 7200rpm 8mb cache maja niespełna 200MB/s..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hd-tach long 32MB

macierz zapełniona w ponad 50% , jak była czysta to transfery były lepsze o ok 20MB/s.

 

Dołączona grafika

 

 

2 x WD 250gb AAKS

pasek 32kb , drivery intel matrix console 7.5.0.xxx

 

I co o tym myslicie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam 2 tylko że w matrix raidzie :) - śmigają aż miło :D

pasek 32k

[obrazek]

...

Do jakich danych wykorzystujesz tą macierz i jakie odczucia masz z jej używania. W sumie nigdy nie próbowałem tego typu configuracji. Może warto? Napisz coś więcej - będe dźwięczny ;) Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dwa dyski samsung f1 640gb w raid 0

 

burst speed zawsze pokazuje wartosci ponizej 200mb na sek. Plyta ta co w podpisie, manual pisze, ze obsluguje sata2. Jakies pomysly?

Ja bym obstawiał kontroler, z tego co pamietam jak miałem taką płyte ,to jest na nvidi , a zdaje się że ktoś pisał że na nvidii raid 0 ma taką sobie wydajność <_< .

 

Ale jak ktoś jest bardziej zorientowany w tych sprawach to niech mnie poprawi :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...