Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

3253741[/snapback]

A może jednak te 3x640 i ograniczyć im powierzchnie powiedzmy do około 1TB czas dostępu powinien spaść do około 8ms no chyba żeby zrobić jeszcze mniejszą powierzchnie albo kupić 4x320 i tak samo pokombinować. Powinieneś uzyskać czas dostępu na poziomie raptora + bardzo ładne transfery liniowe sporo wyższe od pojedynczego raptora :)

Tak jak napisał rafa ograniczenie pojemności nie ma znaczenia na czas dostępu, pomijając już fakt iż szkoda "marnować" miejsce. Swoją drogą że dla mnie w zasadzie najważniejsze jest pierwsze 20-30GB na których trzymam system, mój obecny podział RAID 0 wygląda tak 20GB na system, 5GB na swap i temp, reszta GB na resztę śmieci ;) Przemyślałem sprawę i na razie kupię 2x640GB AAKS, przeniosę na nie mój obecny system, popracuję z tydzień i zobaczę jak to chodzi, po tym czasie w razie potrzeby dokupię jeszcze jedną 640-tkę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok w tym sklepie mają niezły burdel :D 150GB BLFS'a (781zł) drożej niż 300GB (753zł), nice :D

 

A tak btw. to nie wiem jak działa raid 0, ale pewnie duży transfer nadrabia opóźnienia, bo u siebie zauważyłem dość znaczną poprawę po przejściu ze standardowych 7,2k :wink:

Ja na Twoim miejscu brałbym jakiegoś Vertexa, ale ten sklep to chyba jakiś żart :unsure: Żadnych napędów SSD :blink: pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie pytanie. Nie wiem szczerze mowiac co o tym myslec, ale non stop pokazuje mi blad na jednym z dyskow. Raz pokaze po 1,2,3 dniach, a raz po 2 miesiacach. Poza tym generalnie nic sie nie dzieje czyli smiga jak smigalo. Na poczatku myslalem, ze to dysk i zmienilem je z 2x640 na 2x320, jednak oba byly to Samsungi F1. Dlatego teraz obstawiam, ze to moze z plyta cos jest nie tak i kontrolerem. Inna sprawa na ile "wiarygodne" sa te raporty o bledach. W sensie czy mimo pokazywania erroru w rzeczywistosci z macierza nic sie nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czy ktoś może mi podpowiedzieć co może powodować takie wyniki?

 

post-130536-1239579244_thumb.jpg

 

post-130536-1239579254_thumb.jpg

 

Jest to RAID0 złożony z dwóch Seagate Barracuda 500Gb z serii 12, niestety, na sterowniku SiliconImage z płyty Asusa. Stripe 64, o ile dobrze pamiętam :)

 

Pozdrawiam i miłej reszty Świąt :)

DW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te dokładane kontrolery to o kant tyłka... raid nalezy tworzyć tylko na chipsecie chyba że komuś nie zależy na wydajności...tylko po co tworzy macierz w takim razie?

A czyli tu jest pies pogrzebany. :damage_wall: Dzięki. Chociaż, to nie jest dodatkowy, dokładany przeze mnie kontroler, ale drugi kontroler na płycie... A na chipsecie Nvidii stoi RAID5 z 3 dysków Samsung F1 640Gb.

 

Mam na płycie wolne łącze PCIEX4. Możecie polecić jakiś kontroler RAIDa z tym łączem? Taki, żeby nie było kłopotów z postawieniem na nim systemu (XP) (chyba nie powinno być, ale tak na wszelki wypadek zaznaczam, że to ma być RAID z systemem).

 

A kontrolery na PCI-Express?

No właśnie, szybszy byłeś :) Edytowane przez Daniel Wieszczycki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele zalezy od modelu. Do dwóch dysków dadzą rade modele relatywnie nie drogie a powyżej trzeba inwestować w porządne i drogie urządzenia.

 

Nie ma żadnej róznicy pomiędzy tanimi kontrolerami który dołożysz ty a używanymi przez producentów na plytach jako dodatkowe. Wszystkie one są niewiele warte i jedynie wystarczająco spisują się z pojedyńczymi dyskami! O wydajnej macierzy nie ma mowy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele zalezy od modelu. Do dwóch dysków dadzą rade modele relatywnie nie drogie a powyżej trzeba inwestować w porządne i drogie urządzenia.

 

Nie ma żadnej róznicy pomiędzy tanimi kontrolerami który dołożysz ty a używanymi przez producentów na plytach jako dodatkowe. Wszystkie one są niewiele warte i jedynie wystarczająco spisują się z pojedyńczymi dyskami! O wydajnej macierzy nie ma mowy!

Nie zależy mi na jakiejś super hiper wydajności, no ale 140Mb/s przy RAID0 to rewelacja nie jest :(

Wystarczą mi do tego raida 2 dyski, a i kontroler nie musi być najtańszy... Chociaż przyznam, że nie orientuje się ile może kosztować lepszej jakości rozwiązanie.

Komp służy jako serwer plików i miejsce na kopie awaryjne (do tego mam RAID5) i jako komp do obróbki zdjęć. Jako, że wczytanie na raz do Lightrooma 70.000 miniaturek jednak dysk zarzyna, to postawiłem bazę danych i zdjęcia właśnie na RAID0. I szybkość mnie nie zachwyciła niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma to żadnego związku z raidem ;)

 

@Daniel

Coś dość taniego i niezbyt wydajnego.

http://www.komputronik.pl/Kontrolery/Adapt...pelny,id,38498/

 

 

A tu lepszy kontroler do realnie max 3 dysków w macierzy. Max transfer do 300MB/s więc nie byłby żadnym ograniczeniem dla dwóch i lekkim dla 3.

http://www.komputronik.pl/Kontrolery/Adapt...pelny,id,68318/

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego do czego używasz RAIDu, osobiście zamiast Raid5 wolałbym dodatkowy dysk na backup.

No wlasnie sie zastanawiam jak to rozwiazac, czy czasem nie zrobic raid0 bo + do wydajnosci, czy czasem tak jak Ty mowisz ze osobny dysk na backup czy cos takiego czy nie zrobic raid5 tyle ze nie wiem jak wyglada przeliczanie sum kontrolnych przez ich, tzn jak bardzo to spowalnia raid i obciaza cpu. :(

 

 

Po dzisiejszej awarii raidu, odeszly oba dyski - lol. :<

Tzn jeden odszedl a drugi na odejsciu jest juz, niech ktos tylko jeszcze rzuci okiem tak dla potwierdzenia:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Edytowane przez kuebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze gwarancje?

 

Co do Raid 5 to bardzo spada wydajnośc zapisu więc moim zdaniem do domowego użytku Raid 0 + backup to znacznie lepsze rozwiązanie.

Gwarancja oczywiscie ze jest, bo na wdki to jest chyba 2 lata nie?:P

 

No wlasnie z tego co czytalem to ponoc nie spada na kontrole ze sprzetowym przeliczaniem sum kontrolnym, a interesuje mnie jaki jest spadek na ICH - chociaz chyba jednak kupie trzeci dysk jako backup.

Edytowane przez kuebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie i ja wrzucić kilka zrzutów gwoli poszerzenia bazy wyników :)

 

Sprzęt to:

płyta główna - Gigabyte GA-EX58-UD3R (X58 + ICH10R)

procesor - Intel Core i7 920

pamięć - 3x 2GB A-Data 1600G

system - Windows Vista Ultimate 64. bitowy

dyski - Samsung F1 HD322HJ

 

Intel Matrix RAID 0 z Write Back Cache:

post-134857-1240302603_thumb.png

post-134857-1240302858_thumb.png

 

Intel Matrix RAID 0 bez Write Back Cache:

post-134857-1240302628_thumb.png

 

I dla porównania:

 

Intel Matrix RAID 1:

post-134857-1240302687_thumb.png

 

Samsung HD322HJ sam (dziwnie wysoki czas dostępu):

post-134857-1240302735_thumb.png

 

Hitachi 7K160 sam:

post-134857-1240302784_thumb.png

Edytowane przez Labovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...