Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

:) bo to ma też pewne uzasadnienie. Skoro masz w macierzy np 6 dysków to che zobaczyć jak przebiega ich wydajność na tym kontrolerze a nie tylko jak wygląda wydajność samego kontrolera. Która swoja drogą jest ogromna.

 

Na tych kontrolerach (bez wątpienia jednych z lepszych na rynku przy dość rozsądnej cenie) stawia się wielkie macierze na dyskach SSD. I tam takie prędkości uzyskuje się na każdej próbce :)

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...za każdym razem jak wstawię gdzieś wyniki to zaraz mi każą ustawiać próbkę 1GB lub więcej.

A co się dziwisz - szczena wszystkim opada, burzysz piękne poczucie samozadowalenia posiadaczy fakeraidów i tanich SSD, obalasz mit o "nic nie dających" kontrolerach sprzętowych - masz za swoje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o skalowanie to na tym kontrolerze jest bardzo dobre, szczególnie w RAID5 (no i 0% obciążenia procesora).

 

Ano mam za swoje;)

 

Jeszcze uchylę rąbka tejemnicy: planuję, że do końca wakacji powinienem wymienić SASy na SSD 128GB Samsunga. Czyli będzie RAID0 z 8 napędów SSD z parametrami 220/180 x8 - czyli prawie 1,5GB/sec w zapisie i 1,75GB/sec w odczycie. Po prostu muszę wiedzieć jak to wpłynie na czas renderów;) Sprawdziłem już większość kombinacji dyskowych łącznie z dyskami 15k rpm, pozostało jeszcze tylko SSD o dużym transferze (kilka napędów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chcialo mi sie szukac czy ktos juz to wklejal:

 

White Paper: Partition Alignment Dramatically Increases System Performance

 

paragon rozdaje za darmo do konca miesiaca swoj tool do wyrownywania partycji.

 

edit: http://www.thewindowsclub.com/free-download-paragons-partition-alignment-tool-whitepaper

ale tu pisza ze potrafi zgubic partycje, jak ktos odwazny to mozna probowac ;)

Edytowane przez ciukacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wiecej czytam, tym mniej wiem :D.

 

Chce zrobic Raid0 na dwoch dyskach Samsung 320GB 16MB HD322GJ sATA-2. I teraz pytanie czy to ma sens, czy da to mi duzy przyrost szybkosci przy obrobce zdjec, ogolnie czy warto. Programy jakie uzywam to PS, LR, Nikon NX. Sa to najczesciej pliki raw wielkosci okolo 20mega. Obecnie mam system ( jeszcze XP, teraz bedzie W7 ) + programy + dane postawione na Seagate 7200.12 500giga, drugi dysk Samsung 1,5 tera sluzy mi jako archiwum na zdjecia ( obecnie jest na stale podlaczony do kompa, ale moge go w kazdej chwili wyjac i stawiac na zewnetrzna stacje )

 

Sprzet jaki posiadam

Mobo Asus M4A89GTD PRO 890GX s.AM3

procek Phenom II X2 555 BE @ X4 @ 4Ghz

ram Kingston HyperX 1600

do tego mam zamiar kupic karte graficzna Sapphire HD5670 512MB 128 PCI-E GDDR5

i to wszytsko na zasilaczu chieftec 400W ( i tu tez pytanie czy zasilacz to pociagnie kolejne dwa dyski i grafike )

 

Czy stworzenie raidu0 da mi duzy przyrost szybkosci, czy bedzie to zauwazalne tylko przy starcie systemu ( tu te pare sekund moge spokojnie poczekac ) Interesuje mnie szybkosci przy obrabianiu zdjec. Nie chce kupowac i bawic sie w cos co da mi np tylko paroprocentowy wzrost wydajnosci :) czyba ze to bedzie naprawde zastrzyk wydajnosci i wszytsko bedzie szybciej dzialac :) Moze lepiej poczekac na wieksze i tansze dyski SSD.

Edytowane przez mancini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start systemu przyspiesza na SSD, czyli niskim czasie dostępu do danych. Tranfer liniowy (czyli taki jaki daje Raid 0) ma na to bardzo mały wpływ.

Raid 0 daje kożyści ogromne przy strumieniowym obrabianiu danych. U Ciebie podstawa to szybkie CPU. Myślę że stawianie tej macierzy nie wiele ci pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

I teraz pytanie czy to ma sens, czy da to mi duzy przyrost szybkosci przy obrobce zdjec, ogolnie czy warto. Programy jakie uzywam to PS, LR, Nikon NX. Sa to najczesciej pliki raw wielkosci okolo 20mega.

...

do tego mam zamiar kupic karte graficzna Sapphire HD5670 512MB 128 PCI-E GDDR5

i to wszytsko na zasilaczu chieftec 400W ( i tu tez pytanie czy zasilacz to pociagnie kolejne dwa dyski i grafike )

 

Czy stworzenie raidu0 da mi duzy przyrost szybkosci, czy bedzie to zauwazalne tylko przy starcie systemu ( tu te pare sekund moge spokojnie poczekac ) Interesuje mnie szybkosci przy obrabianiu zdjec.

...Moze lepiej poczekac na wieksze i tansze dyski SSD.

 

A co to jest 20MB? -> nic -> to żadne wyzwanie nawet dla starszych dysków. Co innego gdybyś używał skryptów i przerzucał całe katalogi zdjęć lub montował jakieś duże prezentacje...

Z drugiej strony system chodzi zauważalnie szybciej na Raid0 (ale nie ma porównania do SSD).

 

/edit: człowiek zaspany nie myśli: programy graficzne potrafią generować setki MB plików tymczasowych - wówczas sprawa wygląda zupełnie inaczej. Rozmiar problemu można sprawdzić przy jekiejś dłuższej sesji, podczas działania softu (bo po wyłączeniu większość tmp może być kasowana)

/edit

 

A co do zasilacza: nie będzie problemów -> dysk przeciętnie pobiera jakieś 10W, a ta grafika 20W w idle 60W stress (nawiasem mówiąc genialny produkt - gigantyczne oszczędności energii przy naprawdę dobrej wydajności -> tyle że polecałbym raczej HIS z systemem DHES ;)

Edytowane przez tomazzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Już cisinenie mi sie podniosło bo u mnie zawsze jest ten paniczny brak pieniędzy na wszystko :/

 

Mój dysk Segate 500 GB po naprawie(wiadoma sprawa, nie było widać dysku, naprawiony i wymieniony firmware) dostał niestety zadyszki i muszę kupić nowy.

 

Posiadam Athlona XP 3000 i 2GB ramu, Płyta to ASUS A8N-SLI SE, mam tam kontroler RAID od nvidi. Mam małe pytanko:

 

Czy RAID 0 2xSegate 250GB (jedno talerzowe, cały zestaw za 250zł) da mi coś więcej niż 1x500GB Segate/Samsung ?

 

Może jednak kupić 1x500GB Segate/Samsung a potem dozbierać kasę i dokupić potem drugi 500GB dysk aby mieć lepszą wydajność ?

 

Bardzo proszę o radę bo już mnie łeb boli od zastanawiania się nad tym :/

Edytowane przez Radek21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

... Mam małe pytanko:

 

Czy RAID 0 2xSegate 250GB (jedno talerzowe, cały zestaw za 250zł) da mi coś więcej niż 1x500GB Segate/Samsung ?

 

Może jednak kupić 1x500GB Segate/Samsung a potem dozbierać kasę i dokupić potem drugi 500GB dysk aby mieć lepszą wydajność ?

NF4 SLI to jeden ze zwalonych chipsetów NV (i nie jedyny) -> max przepustowość SATA to ok 180MB/s, soft fakeraida to śmiech na sali -> lepiej kup szybki(e) dysk(i) a na pewno wyjdziesz na tym lepiej. Można by dyskutować gdyby zrobić parę tweaków w ich "anti-bottleneck" driverze ale mimo wszstko -> nie polecam (pomylili epoki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki chipset wybrać aby zestaw RAID 0 2xSegate 500GB był wydajny ?

 

Intel ICH10R :)

EDIT: O ile oczywiście mówimy o czymś dla zwykłego śmiertelnika, jak chcesz być czymś lepszym to zewnętrzny kontroler RAID tylko i wyłącznie, ale to już niech ktoś inny doradzi, bo ja nie jestem na bieżąco :)

Edytowane przez katoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czego na dzień dzisiejszy złożyć Raid 0 dla danych? Pojemność nie robi żadnej różnicy, nawet 500GB nie jestem w stanie zapełnić przez dwa lata... Teoretycznie WD6402AAEX i jego większy brat dostają najwyższe noty na dziś, ale czytając ich recki Sata III póki co jest niewykorzystane - przerost formy nad treścią. I do tego ponoć okrutnie hałaśliwe są te WDki.

 

Od ładnych paru lat jadę na Seagate'tach, ale jestem otwarty na inną opcję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Z czego na dzień dzisiejszy złożyć Raid 0 dla danych? Pojemność nie robi żadnej różnicy, nawet 500GB nie jestem w stanie zapełnić przez dwa lata... Teoretycznie WD6402AAEX i jego większy brat dostają najwyższe noty na dziś, ale czytając ich recki Sata III póki co jest niewykorzystane - przerost formy nad treścią. I do tego ponoć okrutnie hałaśliwe są te WDki.

 

Od ładnych paru lat jadę na Seagate'tach, ale jestem otwarty na inną opcję :)

 

Widzisz, popełniasz podstawowy błąd w rozumowaniu -> Raid0 nie jest dobry do długiego przechowywania danych. Nalezy go traktować jako szybki storage dla systemu/gier/plików_tymczasowych (które w razie draki łatwo odtworzyć). Dane przechowywać można na Raid1/5/6/10/+, aczkolwiek zawsze podstawa to backup.

Mam 4x WD Black w desktopie i miałem stada innych dysków w kompach -> nowe, sprawne dyski większości producentów są ciche, o ile posiadasz obudowę komputera a nie puszkę do zamocowania komponentów ;)

SATA3: to oczywiście farsa -> jak jest, nie zaszkodzi raczej (aczkolwiek może, ponieważ jest bardziej wrażliwe na jakość kabli i OC) -> ostatni parametr do rozpatrywania.

Dane mogą być różne i w różny sposób użytkowane -> generalnie np. cache dysków działa głównie przy zapisie i tu można by się zastanawiać, np. jeśli to magazyn filmów/mp3 do odtważania -> Raid0 jest bez sensu a cache nie ma wpływu (prawie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wykład, ale z Raida 0 korzystam jakieś 6 lat, więc wiem doskonale o co biega - dane *wrażliwe* trzymam na dysku zewnętrznym. Macierz wykorzystuję głównie do szybszego wczytywania gier, potem do operowania na dużych archiwach (do 10GB) ...

 

Z obudową jest ten problem, że jest z kategorii przewiewnych i słychać wszystko jak na dłoni - dlatego waham się nad zakupem tych nowych WD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na softowym raidzie odradzam 4 dyski bo nic nie dają poza zwiększonym zużyciem CPU. Sztuka dla sztuki. Trzy dyski coś tam jeszcze da się odczuć w porównaniu do dwóch.

3-4 dyski owszem gdyby je wykorzystywać stricto do odczytu/zapisu strumieniowego. W losowym kontroler czyli sterownik nie wyrabia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od wczoraj jestem posiadaczem RAID'a 0 oparetego na 2 x WD Black Edition 640GB ALLS.

A to mój wynik. Jak go oceniacie?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dysk na ważne dane to to dsyk zewnętrzny ADATA 320GB

Edytowane przez pcmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od wczoraj jestem posiadaczem RAID'a 0 oparetego na 2 x WD Black Edition 640GB ALLS.

A to mój wynik. Jak go oceniacie?

 

Dysk na ważne dane to to dsyk zewnętrzny ADATA 320GB

 

Za jakiś czas spraw sobie jeszcze SSD na system wtedy poczujesz moc ja tak właśnie zrobiłem i widzę dużą różnicę nawet sam indeks wydajności w win7 to mówi gdy miałem win na raid 0 dysk miał 5.9 a teraz zobacz... przy okazji jeszcze szybkość SSD i raid-a który składa się z samsunga i seagate za jakieś 2tyg. dołożę jeszcze jednego seagate do tego czyli będzie 3x500GB

post-179281-042545400 1285507929_thumb.png

post-179281-016594100 1285508342_thumb.png

post-179281-085830000 1285508355_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówisz jeden dysk to przeszłość no chyba że ssd + hdd na klamoty... najlepiej co wyszło w tym teście to burst rate 4430.0 MB/s

a co do głośności moich to też jest dobrze komp chodzi 24/7 w dzień przy odgłosach z otoczenia jak jest otwarte okno nie słychać go prawie wcale w nocy delikatny szum ale to bardziej wentylatory

Edytowane przez arkadiuso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcę wymienić płytę, proca i ramy a że mam raid 0 to mam pytanie czy jeżeli zamontuje nową płytę i po prostu podepnę pod nią kabelki od dysków (seagate 11 i 12 500GB)w dowolne porty sata to czy raid dalej będzie chodził normalnie ? tzn czy się jakoś nie zepsuje czy coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcę wymienić płytę, proca i ramy a że mam raid 0 to mam pytanie czy jeżeli zamontuje nową płytę i po prostu podepnę pod nią kabelki od dysków (seagate 11 i 12 500GB)w dowolne porty sata to czy raid dalej będzie chodził normalnie ? tzn czy się jakoś nie zepsuje czy coś takiego.

 

Twoja macierz przepadnie.. musisz zrobić kopie danych inna sprawa ma się jeśli posiadasz sprzętowy kontroler ale pewnie korzystasz z kontrolera na płycie głównej..

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...