Skocz do zawartości
Mardok

Raid 0 A Wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

sek w tym ze tak robilem juz i dalej tworzy sie podstawowa na ktorej nie mozna kontynuowac instalacji. zaczyna mnie denerwowac ten sb850... sterowniki do raida tez nie dzialaja prawidlowo. po dodaniu ich recznie wyskakuje blad i nie mozna kontynuowac instalacji. choc jak biore wyszukiwanie sterow to dyski juz sa. wiec przypadkiem odkrylem jak isc dalej. wyjmuje plyte z win7, dodaje stery - jest znow blad i nie mozna kontynuowac. wkladam plyte i samo przechodzi dalej do wyboru dyskow.

a teraz jakies problemy z utworzeniem partycji. szajs...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...może na stronie producenta chipsetu? :unsure: :wink:

 

Poszukaj w managerze urządzeń tego ustawienia.

 

Gdyby było łatwo znaleźć na stronie producenta AMD te stery to bym tak głupio sie nie pytał ;) Po wybraniu Motherboard/Chipset dalej nic nie pasuje, są tylko stery do grafik zintegrowanych w chipset albo o czymś nie wiem :unsure:

 

A co do cache macierzy to chodzi Ci o tą zakładkę?

post-164893-0-74427200-1290447205_thumb.jpg

 

Edit:

Właczenie drugiej opcji nic nie dało, a nawet pogorszyło minimalnie wynik. Podobnie jak właczenie Write Cache w RAIDXpert :mur:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie cos wydaje ze moje 2x 250 AAKS zaczynaja cos zamulac, mimo tego ze wynik [chyba] nie wyszedl najgorszy to mam wrazenie ze raid0 na tych dyskach muli teraz jak nigdy dotad, pasek 128kb.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Wyniki w normie czy jednak nie?

To normalne ze na 3 screenie zapis mam 2 prawie razy wiekszy momentami niz odczyt?

Edytowane przez kuebk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

Co do cachowania to w przypadku benchmarku to chyba nie ma sensu jakiekolwiek cachowanie bo robi sie troche niemarodajnie - chyba ze masz na mysli cachowanie na innym poziomie. Ponadto wogole nie bardzo rozumiem sens cachowania danych przy zapisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki odczyt ma pojedynczy dysk i wszystko będzie wiadomo ;)

 

Tępy nie jestem ;) Sęk w tym, że tamte sterowniki czasy swojej świeżości już przeżyły i teraz fermentują ;] W google nowszych niż 8.71 nie spotkałem i te mam zainstalowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem tego na myśli ;)

 

Dziwne że nawet dla nowszych chipsetów nie ma nowszych. Na stronie Asusa dla Crosshair IV też 8.71 to max i są z datą 13 września tego roku więc to wszystko co możesz mieć najwyraźniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale już wiem, co mam nie tak. Zagłębiłem się w te dyski pojedynczo. I jeden ma z początku tyle ile powinien (~116MB/s) a drugi... 98MB/s! Zaraz net memory fajf i szybko znalazłem, najwięcej na niemieckich forach, że HD322HJ wychodziły kastraty (omg nawet dyski) z firmware od EcoGreen czy jakoś tak. Nawet nie można ręcznie go zmienić. Napisałem do serwisu ale nic nie mogą mi poradzić. Jedyne to mi zaproponowali odsyłkę dysku i mi wymienią, bo do tego doszły warningi w smart o kalibracji ;)

 

PS. Udało mi się troche zwiększyć wydajność po wyłaczeniu Smart i NCQ, a w biosie uaktywnić opcję optymalizacji RAIDu. Średni odczyt teraz to nieco ponad 160MB/s - ten kastrat ma 80MB/s średniego czyli jest narazie dobrze ;) Oby po wymianie chipset dał radę... :)

 

Tak póki co wygląda mój ATTO. Czyli na moje oko się zgadza, dwukrotna prędkość najsłabszego ogniwa...

 

post-164893-0-92122200-1291218651_thumb.jpg

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Potrzebuję rady :)

Chcę prześpieszyć operacej dyskowe, ponieważ praca mnie do tego zmusza, a zaczyna mnie denerwować czekanie na wrganie danych.

Mam płytę Ga-P31-ds3l z ICH7, czyli nie mam zintegrowanego Raid-a.

Jaki kupić tani (do 100PLN) kontroler do połaczenia dwóch dysków w RAID 0.

Obecnie mam Samsunga HD642JJ i chcę dokupić Samsung SpinPoint F3 500 GB.

Musi być taki ten kontroler abym mógł na nim postawić system.

I czy rzeczywiście będzie lepiej?

 

Czy taki może być - http://www.komputronik.pl/index.php/product/108755/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Kontroler_PCI_E_2x_SATA_II_Unitek_RAID.html

 

Pozdro.

Edytowane przez szadzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Potrzebuję rady :)

Chcę prześpieszyć operacej dyskowe, ponieważ praca mnie do tego zmusza, a zaczyna mnie denerwować czekanie na wrganie danych.

Mam płytę Ga-P31-ds3l z ICH7, czyli nie mam zintegrowanego Raid-a.

Jaki kupić tani (do 100PLN) kontroler do połaczenia dwóch dysków w RAID 0.

Obecnie mam Samsunga HD642JJ i chcę dokupić Samsung SpinPoint F3 500 GB.

Musi być taki ten kontroler abym mógł na nim postawić system.

I czy rzeczywiście będzie lepiej?

 

Czy taki może być - http://www.komputronik.pl/index.php/product/108755/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Kontroler_PCI_E_2x_SATA_II_Unitek_RAID.html

 

Pozdro.

 

Lepiej się nie pakować w takie badziewne kontrolery.

Jakiej przestrzeni dyskowej minimum potrzebujesz?

Edytowane przez rafa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kuebk - wiem że stracę te 160 GB ale to nie problem.

rafa - pojemność dysków nie jest problemem, nawet to co mam teraz jest wystarczające, a czy te zintegrowane z płytami głównymi kontrolry są lepsze?

Nie chcę się pakować w koszty,bo nie wiem czy to ma sens.

 

Chciałbym tanim kosztem przyśpieszyć dysk - a może tego nie da się osiągnąć?

Edytowane przez szadzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>rafa

Poleć mi jakiś kontroler sata/sas na pci-e do raid-0 złożonego z 4 dysków sata (nie interesują mnie inne tryby raid) który wyciśnie bez problemu 300MB/s w transferze liniowym. Nie musi więcej, ale nie powinien mniej (250MB/s to za mało), nie musi być również wspierany w innych systemach niż Windows, ale w 7 i Viście powinien.

 

Jaki kupić tani (do 100PLN) kontroler do połaczenia dwóch dysków w RAID 0.

 

Czy taki może być - http://www.komputronik.pl/index.php/product/108755/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Kontroler_PCI_E_2x_SATA_II_Unitek_RAID.html

 

Wszystkie kontrolery na PCI-Ex x1 w praktyce nie osiągają więcej niż 150MB/s (jak JMB363) a oparte na SiI 31xx nie więcej niż 120MB/s. Wszystkie na PCI (32bit, 33Mhz, czyli typowe PCI w nieserwerowych płytach) nie więcej jak 110MB/s. O innych niż RAID-0 trybach nawet tutaj nie wspominam. Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo z tym nie jest, kwestia kasy.

Ja kiedyś kupiłem HighPoint 2310 na pcie x4, który wtedy prawie 200€ kosztował a wykłada się przy 260MB/s. Teraz leży bezczynnie.

Przyzwoity kontroler kosztuje sporo a bardzo dobry bardzo dużo.

Taki: http://www.komputronik.pl/index.php/product/88221/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Kontroler_RAID_Intel_SASMF8I.html powinien dać rade, kontrolery Intela zawsze były chwalone. Albo coś od LSI MegaRaid. Nie jestem ostatnio na czasie z tego typu sprzętem.

 

 

rafa - pojemność dysków nie jest problemem, nawet to co mam teraz jest wystarczające, a czy te zintegrowane z płytami głównymi kontrolry są lepsze?

Nie chcę się pakować w koszty,bo nie wiem czy to ma sens.

 

Chciałbym tanim kosztem przyśpieszyć dysk - a może tego nie da się osiągnąć?

 

Tak, zintegrowane kontrolery są wydajniejsze od tych badziewi do nawet kilkuset złotych.

Realne duże przyspieszenie da Ci dysk SSD, nawet tani model.

 

Jak chcesz HDD to najlepiej na integrze i połączyć dwa np Samsung F4 320GB. Oczywiście poziomu SSD nie osiągniesz ale zawsze coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zintegrowane kontrolery są wydajniejsze od tych badziewi do nawet kilkuset złotych.

Realne duże przyspieszenie da Ci dysk SSD, nawet tani model.

 

Jak chcesz HDD to najlepiej na integrze i połączyć dwa np Samsung F4 320GB. Oczywiście poziomu SSD nie osiągniesz ale zawsze coś.

 

Na SSD mnie nie stać :(

A płytę główną na S775 to lepiej z jakim południowym mostkiem kupić ICH7R, ICH8R czy ICH9R (są wogóle na S775).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo z tym nie jest, kwestia kasy.

Ja kiedyś kupiłem HighPoint 2310 na pcie x4, który wtedy prawie 200€ kosztował a wykłada się przy 260MB/s. Teraz leży bezczynnie.

Przyzwoity kontroler kosztuje sporo a bardzo dobry bardzo dużo.

Taki: http://www.komputronik.pl/index.php/product/88221/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Kontroler_RAID_Intel_SASMF8I.html powinien dać rade, kontrolery Intela zawsze były chwalone. Albo coś od LSI MegaRaid. Nie jestem ostatnio na czasie z tego typu sprzętem.

 

Tak, zintegrowane kontrolery są wydajniejsze od tych badziewi do nawet kilkuset złotych.

Realne duże przyspieszenie da Ci dysk SSD, nawet tani model.

 

Jak chcesz HDD to najlepiej na integrze i połączyć dwa np Samsung F4 320GB. Oczywiście poziomu SSD nie osiągniesz ale zawsze coś.

 

Rodzina 23xx już wypadła z oferty (Edit: nie doczytałem, jest nadal, w kategorii sata-nie-sas). Mam wrażenie, że została zastąpiona przez 26xx (czyli Marvell 88SE6445). W szczególności 2640x4 wygląda ciekawie (http://www.highpoint-tech.com/USA_new/series_rr2600.htm). Ale stara śpiewka, która się powtarza niezmiennie: można znaleźć w sieci testy, w których ten kontroler osiąga do 500MB/s na czterech dyskach (i SAS i SATA) (http://www.barefeats.com/hard104.html) oraz (http://www.tomshardware.com/reviews/sas-adaptec-highpoint,2101-9.html), a niektórzy piszą, że zapycha im się przy 260MB/s. No i bądź tu mądry. Trochę żal kasy tylko po to by się przekonać, że mieli rację... ych.

Jest jeszcze LSI ze swoim dołem oferty (bez RAID-5 co akurat jest dla mnie bez znaczenia). Chociażby SAS3041E-R (cztery tradycyjne porty SATA). Ale nie mogę znaleźć nigdzie jakiegokolwiek wiarygodnego testu tego kontrolera. Tylko tyle, że jest wdzięcznym obiektem dla linuksiarzy. Ogólnie bida z nędzą nie tyle co do ofert producentów ale realnych danych wydajnościowych. Nie lubię być rozczarowywany.

A obie te karty (i Highpoint i LSI) w zasadzie nie są jakieś bardzo drogie (okolice 150Euro). Ja nie potrzebuję karty z wysokim OPs ale wysokim trybem ciągłym (obróbka video). Mogę sobie darować rozwiązania z cachem.

Edytowane przez Piotrek_PP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chyba mam problem z RAID0. Załączam dwa screeny z HD Tune:

Konfig

Processor Intel Core 2 Duo E8400, 2 x 2048 MB OCZ 7 @ 400 MHz, Gigabyte EP35-DS4.

Screen z lewej: Seagate 1TB 7200.12 nonRAID

Screen po srodku: pamiec podreczna z opoznionym zapisem wyłączona

Screen z prawej: pamiec podreczna z opoznionym zapisem włączona

 

CO powiecie o tych wynikach?

 

EDIT: dodaje jeszcze wynik z HD Tune dla trzeciego dysku, który nie jest w RAIDzie:

post-174401-0-01329500-1292932521_thumb.jpg

post-174401-0-99470500-1292932529_thumb.jpg

post-174401-0-62669800-1292933752_thumb.jpg

Edytowane przez fumfel20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzina 23xx już wypadła z oferty (Edit: nie doczytałem, jest nadal, w kategorii sata-nie-sas). Mam wrażenie, że została zastąpiona przez 26xx (czyli Marvell 88SE6445). W szczególności 2640x4 wygląda ciekawie (http://www.highpoint-tech.com/USA_new/series_rr2600.htm). Ale stara śpiewka, która się powtarza niezmiennie: można znaleźć w sieci testy, w których ten kontroler osiąga do 500MB/s na czterech dyskach (i SAS i SATA) (http://www.barefeats.com/hard104.html) oraz (http://www.tomshardware.com/reviews/sas-adaptec-highpoint,2101-9.html), a niektórzy piszą, że zapycha im się przy 260MB/s. No i bądź tu mądry. Trochę żal kasy tylko po to by się przekonać, że mieli rację... ych.

Jest jeszcze LSI ze swoim dołem oferty (bez RAID-5 co akurat jest dla mnie bez znaczenia). Chociażby SAS3041E-R (cztery tradycyjne porty SATA). Ale nie mogę znaleźć nigdzie jakiegokolwiek wiarygodnego testu tego kontrolera. Tylko tyle, że jest wdzięcznym obiektem dla linuksiarzy. Ogólnie bida z nędzą nie tyle co do ofert producentów ale realnych danych wydajnościowych. Nie lubię być rozczarowywany.

A obie te karty (i Highpoint i LSI) w zasadzie nie są jakieś bardzo drogie (okolice 150Euro). Ja nie potrzebuję karty z wysokim OPs ale wysokim trybem ciągłym (obróbka video). Mogę sobie darować rozwiązania z cachem.

 

Kończąc ten wątek:

Zakupiłem chińskiego klona karty 2640x4 (60USD z przesyłką). Pasują do niego sterowniki i oprogramowanie do zarządzania macierzą HighPointa. Z moimi leciwymi 4 dyskami (dwie barracudy ES, dwa samsungi 250HJ) w RAID-0 na szczęście nie jestem przycięty (około 310-320 MB/s). Kontroler daje dostęp do SMART i obsługuje tryb ala-Matrix. Na tym samym zestawie dysków może być kilka rożnych macierzy np.: 0 na sektorach zewn. i 5 na wewnętrznych (działa, sprawdziłem). Jest wydajniejszy od sata w nforce4 ale to żadne osiągnięcie, szczególnie widać to w teście kopiowania pliku w obrębie tej samej partycji.

Mission accomplished, że tak powiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się wysypał jeden samsung w macierzy raid0. Objaw taki że dysk sam się wyłącza byle kiedy. System mam postawiony na osobnym SSD, mam też zapasowy dysk (identyczny, też samsung 502hj). Potrzebuję programu, którym zrobię dokładną kopie walniętego dysku, tak żeby macierz odtworzyć. Ktoś coś poradzi?

Edytowane przez pix3l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój brat ma taki oto problem.

 

RAID 0 2xSamsung SP2004C. Jeden z nich padł. RAID był postawiony na płycie Gigabyte EP-35-DS3R (mostek ICH9R).

Elektronika dysku wymieniona i dysk ożywiony, natomiast RAID zgłasza, że teraz ten dysk jest niekompatybilny. Pewnie wraz z wymianą elektroniki zmienił się też nr seryjny i to go boli.

 

Jest na to jakaś rada?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Edytowane przez radiergummi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miało być tak pięknie...

 

AMD PHENOM X2 @ X4 - 3,6 GHz

2x2GB Kingston Blu @ 8-8-8-24 1500 MHz

MSI HD5770

Beuqiet L7 Pure Power 430W

2xHD322GJ

MSI 870-C45

 

Wczoraj złożyłem sobie raid na tej płytce, soutbridge to SB710. Zdziwiło mnie, że pasek może być tylko 64k albo 128k, więc wybrałem 64, co okazało się być trafniejsze od 128.

Parametry przy tworzeniu macierzy: Cache mode: write thru / Gigabyte boundary: on / Fast init: on / Strip size: 64k

 

Zrobiłem więc macierz z dwóch F4-ek, zainstalowane sterowniki, świeżo postawina winda, wywalone <span style='color: red;'>[ciach!]</span>ły takie jak indeksowanie itp.

 

Wyniki bardzo mierne...

 

HDTUNE 2.55 64k block size

 

Dołączona grafika

 

HDTUNE 2.55 256k block size

 

Dołączona grafika

 

HDTUNE 2.55 2048k block size

 

Dołączona grafika

 

HDTACH 32MB LONG BENCH

 

Dołączona grafika

 

 

Robiłem z paskiem 128k - mniej poszarpane, ale wstaje dziwnie, wygląda jak góra (coś jak maks sinusa trygonometrycznego przesuniętego ku lewej wykresu).

Windows śmiga w sumie żwawo, da coś radę z tego badziewia wycisnąć ?

 

 

 

EDIT EDIT EDIT

 

Okay, pobawiłem się raidexpertem, wyłaczyłem NCQ, zostawiłem write cache i zmieniłem priorytety dla zadań w macierzy (bezpośrednio z raidexpert), wyniki są znacznie, znacznie lepsze:

 

LONG BENCH

 

Dołączona grafika

 

64K

 

Dołączona grafika

 

256K

 

Dołączona grafika

 

2048K

 

Dołączona grafika

 

 

Ta sinusoida wydaje mi się, że to już niedomaganie kontrolera, tak czy inaczej, jestem zadowolony. :)

Edytowane przez djdrake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...