Skocz do zawartości
Prog

Hp Pavilion Dv6510ew

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja laptopa HP dv6510ew

 

Laptopa chciałem kupić już od dość dawna, okazja nadarzyła się dopiero teraz. Na początku grudnia zacząłem szukać i wybór padł na dv6510ew. Po pierwsze dlaczego akurat ten model. Jak zwykle największy wpływ mała cena. Zakupiłem go za 3269 zł. Nie kupiłem modelu dv6640ew bo był droższy, a nie oferował wiele więcej.

Szukałem laptopa szczególnie do pracy poza biurkiem, czyli na uczelni. Także dość dużą wagę przywiązywałem do mobilności laptopa i baterii. W tym przedziale cenowym oczekiwałem także coś więcej od karty graficznej - wbudowana to było za mało. Czasem lubię sobie w coś ciekawszego zagrać. Matryca miała być typu glare - nie wiem w sumie dlaczego, po prostu chciałem zobaczyć jak się przy niej pracuje. Jakość wykonania jak i zaufanie do producenta miały także duży wpływ. M.in. Dlatego odpadł Compal IFL90, którego wykonanie jest powiedzmy sobie szczerze mizerne.

Zakupu dokonałem w sklepie Sirius.pl. Gorąco polecam sklep. Od samego początku moje wątpliwości rozwiewał handlowiec z Sirius.pl (można śmiało do nich pisać, z pewnością odpowiedzą na każde nurtujące Cię pytanie). Dostawa jest już zależna od wybranej ścieżki. Ja wybrałem dostawę do ich siedziby w mieście, w którym mieszkam, czyli do Wrocławia. Dzięki temu można spokojnie przed sfinalizowaniem zakupu laptop obejrzeć i go przetestować. Tutaj także pomocny okazał się sprzedawca - nie było problemu z pozostaniem w sklepie na czas konfiguracji laptopa.

Poza samym laptopem w opakowaniu dostajemy niewiele… Oprócz zasilacza, ulotek, pilota nie dostajemy nic poza. Po prostu mamy zwykły karton, dość dobrze chroniący laptopa .

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Gwarancja jest na 2 lata.

 

Parametry

Procesor AMD Turion 64 X2 TL-56 1.80GHz, 2 x 512KB L2

Pamięć RAM 1 GB (standardowo: 2x512MB)

Rodzaj pamięci DDR 2

Max. wielkość pamięci 2 GB

Pojemność dysku 120 GB

Przekątna wyświetlacza 15.4" panoramiczna (High Definition BrightView, max. 1280x800)

Karta grafiki NVIDIA GeForce 8400M (128MB pamięci własnej + 128MB współdzielonej z RAM)

Napęd optyczny DVD-RW z lightscribe

Karta dźwiękowa Sound Blaster Pro compatibile

Wbudowane głośniki/mikrofon tak / tak (głośniki Altec Lansing)

Złacza zewnętrzne 3 x USB 2.0, Express Card, FireWire (IEEE 1394), TV Out, D-Sub (VGA ), Mikrofon, Słuchawki, HDMI, IrDa port, LAN (RJ-45), Modem (RJ-11)

Czytnik kart pamięci MemoryStick, MemoryStick Pro, Multimedia Card, SecureDigital, xD-Picture Card

Urządzenie wskazujące Touchpad

Modem V.90 (V.92 ready)

Karta sieciowa 10/100 MBit LAN, Wireless 802.11b/g LAN

Cechy dodatkowe Kensington Lock, wbudowana kamera internetowa, Zabezpieczenie HDD hasłem użytkownika, czytniki linii papilarnych

System operacyjny Windows Vista Home Premium

Waga 2.8 kg

Wymiary dług. x wys. x szer. 357 x 25,4/39,5 x 257 mm

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wykonanie

 

W przypadku tego laptopa nie ma się do czego przyczepić. Oczywiście po kilku tygodniach używania znalazłem parę, ale to właściwie same michałki. Chodzi tutaj o lakier na wierzchu laptopa. Bardzo mocno są na nim widoczne ślady palców itp. HP podchodząc do klienta dość porządnie i z przemyśleniem dodał do laptopa ścierkę, która bardzo dobrze i szybko czyści te zabrudzenia.

Laptop jest ogólnie “ładny” jak to streściła pewna koleżanka. Choć to nie było moim głównym wyznacznikiem przy zakupie to musze przyznać, że wygląda naprawdę nieźle. Myszka, klawiatura bardzo dobrze są zgrane i wygodne. Na zdjęciu widać, że klawiatura jest w takim małym wgłębieniu. Nawet ono się przydaje. Jak korzystam z touchpada można tam podeprzeć rękę i można dzięki temu bardzo wygodnie z niego korzystać.

Caly laptop pokryty jest art-grafami. Wygadają one całkiem ciekawie.

Teraz przyszedł czas na wady. Tutaj mogę wyszczególnić tylko jedną, przynajmniej na razie. Wyciągając laptopa z etui, albo torby to można go trochę “przygnieść”. Dziwnie to zabrzmiało, ale chodzi mi o to, że gdy się go wyciąga to ręką naciska się od dołu laptopa na pokrywę, która przykrywa pamięci RAM. Ugina się ona nieco co daje dość dziwne wrażenie.

Warto tutaj też wspomnieć o gumkach na spodzie notebooka. Jest ich dość dużo, dzięki temu świetnie trzymają laptopa na pulpicie - na przykład na wykładzie. Nawet siedząc na podłodze przy ścianie i trzymając laptopa prawie pionowo na nogach trzymają go także doskonale. Jest to duży plus.

Waga - dv6510ew nie należy do najlżejszych. Osobiście noszę go w etui, które wkładam do plecaka. Razem z zasilaczem tworzą zgraną parę jednak dość ciężkiego sprzętu do udźwignięcia. Podejrzewam, że razem ważą ponad 3 kg. Niestety nie mogę podać dokładnej wartości - brak wagi… Krótko mówiąc odczuwa się go na plecach, ale nie aż tak bardzo.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Kultura pracy i chodzenie

 

Tutaj będę musiał postawić jednego dużego plusa i jednego dużego minusa. Najpierw plus. Wentylator co prawda chodzi non-stop, ale kompletnie nie przeszkadza w użytkowaniu. Nie wibruje obudowa, nawet na najwyższych obrotach, które niestety dość często mogą się włączać, przy dużym obciążeniu. Wentylator włącza się na wysokie obroty tylko i wyłącznie przy dużym obciążeniu. Czasem niestety słyszy się piski z dysku, ale także one w niczym nie przeszkadzają. Zdarzają się rzadko. Teraz przyszła kolej na dużego minusa. Chłodzenie, a właściwie ciepło. W przypadku tego laptopa, powiedzmy sobie szczerze wyposażonego w procesor AMD, który do najmniej nagrzewających się nie należy. Po prostu podczas wytężonej pracy laptop może służyć jako mały grzejnik i to wcale nie są żarty - niestety. Lewe udo, tam właśnie znajduje się wyjście wentylatora od procesora, może być rozgrzewane tak mocno, że niestety trzeba laptopa ściągać i położyć w innym miejscu. Teraz, gdy piszę tą recenzję (właśnie na tym laptopie) nagrzewa się także moje biurko. Drugą rzeczą jest zasilacz, który także bardzo mocno się nagrzewa. Otrzymałem informację, że podobno zasilacze do tych modeli mają wbudowany moduł, który wyłącza zasilacz jeżeli się przegrzewa. Kto wie? Jaką temperaturę musiałby on osiągnąć? Tutaj duży minus! W tym całym “minusie” jest jedna zaleta. Otóż na szczęście nie nagrzewa się wierzchnia warstwa laptopa. Ciepła wydostające się spod notebooka nie są odczuwalne w okolicach rąk na klawiaturze.

 

Ekran i kamera

 

Matryca jest mocnym punktem tego laptopa. Wszystko bardzo dobrze widać. Odwzorowanie kolorów perfekcyjnie. Nie przeszkadza nawet matryca BrightView w normalnym użytkowaniu na świeżym powietrzu. Tylko przy ustawieniu słabszej jasności można mieć problemy z lustrzanymi odbiciami, ale wtedy wystarczy odpowiednio ustawić kąt nachylenia ekranu.

Kamera jest bardzo dobra. Można śmiało rozmawiać na przykład przez Skype. Nie mam do niej większych zastrzeżeń.

Jeżeli chodzi o sam ekran jest on pozbawiony zaczepów. Sprężyna jest odpowiedzialna za odpowiednie dociskanie ekranu do bazy laptopa, gdy jest zamknięty. Muszę przyznać, że przed zakupem takie rozwiązanie budziło we mnie mieszane uczucia. Po zakupie mogę śmiało powiedzieć, że ten system zamykania jest wykonany bardzo dobrze.

 

Dołączona grafika

 

Podzespoły

 

Procesor sprawuje się bardzo dobrze. W połączeniu z 1GB RAM oraz Windowsem Vista daje sobie świetnie radę. Ani razu nie zdarzyło mi się, aby notebook miał jakiś przestój w pracy.

SuperPi 8M 19m30s.

Pamięć. Mówią, że 1GB na Vistę to za mało. Ja jak na razie jestem innego zdania. Nie mam problemów z pracą na tym systemie. Nie ma żadnych problemów z działaniem. Choć wielu mówi, że przesiadka na 2GB daje nowe możliwości. Dlatego też już niedługo dokupię dwie kości po 1GB. Zobaczymy jak będzie się wtedy sprawował.

Grafika. Na razie testowałem ją na grze Test Drive Unlimited i byłem pozytywnie zaskoczony. GeForce Go 8400M GS sprawuje się bardzo dobrze. Na ustawieniach 1280x800 i delatach na low gra działała płynnie - bez zacięć. Dodatkowo karta posiada wyjście HDMI, co w dzisiejszych czasach również może być pomocne.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dysk. 120GB może być dla wielu za małą pojemnością dysku, ale mi w zupełności wystarczy. Wcześniej już pisałem, że dysk czasem wydaje z siebie dziwne piski, ale zdarza się to tak rzadko, że praktycznie tego nie zauważamy przy normalnej pracy. Warto tutaj wspomnieć, że owe 120GB tak naprawdę przekłada się na ok. 110 GB przestrzeni do zapełnienia - z czego od razu zabierane jest ok.. 20GB. 7GB zajmuje partycja HP_Recovery, resztę pobiera sam system i liczne oprogramowanie dostarczone od producenta laptopa.

Napęd HP zaopatrzyło tego laptopa w nagrywarę DL z lighscribe. Napęd nie jest za cichy, ale sprawuje się wyśmienicie.

Media. Głośniki są najwyższej jakości. Grają rewelacyjnie. Nie można się do nich przyczepić. W całym przedziale głośności grają czysto bez szumów. Zatem firma Altec Lansing wywiązała się znakomicie z zadania. Mikrofon jest także w porządku. Rozmawiałem parę razy przez Skype i nie było żadnych problemów z komunikacją.

Dołączona grafika

Panel dotykowy + Pilot . Na panelu mamy do dyspozycji 9 przycisków oraz 1 potencjometr. Jest to bardzo fajny gadżet. Dzięki niemu można szybko obsługiwać programy do odtwarzania muzyki, albo filmów. Wadą jest barak możliwość wyłączenia podświetlenia. Podczas np. oglądania filmu trochę przeszkadza niebieskie podświetlenia. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia, ale inni użytkownicy mogą uważać to za wadę. To były przyciski. Pewnie zastanawiacie się o co chodzi z tym potencjometrem… Jest on umieszczony pomiędzy klawiszami pogłaśnianie i przyciszania. Można nim dowolnie płynnie regulować głośność przeciągając palec - bardzo fajna rzecz, co więcej przydatna.

Dołączona grafika

Pilot jest ciekawym dodatkiem, ale na razie nie używałem go za bardzo. Jednak, gdy chcesz oglądać film np. na łóżku, a laptop jest gdzieś w oddali, jest to doskonałe rozwiązanie.

Dołączona grafika

Klawiatura i touchpad. Wielu użytkowników i testerów laptopów z serii Pavilion pisze, że touchpad jest niedokładny, a gładzik na nim jest tragiczny. Nie mogę się zgodzić. Touchpad jest dość gładki, ale nie ma problemów z dokładnością. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że ma dwie dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest pole do przewijania tekstu oraz przycisk, który odłącza touchpada (użyteczne przy dodatkowej myszcze na USB). Klawiatura jest miękka i pisze się na niej bardzo dobrze. Fajną funkcją jest włączanie się diod koło przycisków: CAPS LOCK oraz NUM LOCK. Wadą jest dość wąski klawisz “prawy alt”, przez co czasem naciska się klawisz wywołania podmenu. Poza tym kursory są oddzielone od reszty klawiszy, co jest także praktycznie.

Dołączona grafika

 

Porty I/O

 

front

Dołączona grafika

prawa

Dołączona grafika

lewa

Dołączona grafika

tył

Dołączona grafika

 

Porty są dośc dobrze dostępne. Umiejscowienie z przodu wejść na mikrofon oraz słuchawki (uwaga na dwoje słuchawek!). Moim zdaniem takie ułożenie tych wyjść jest dość ryzykowne. Gdy trzymamy laptopa w pozycji pionowej na kolanach możemy czuć dyskomfort pochodzący od wtyczki od słuchawek, czy mikrofonu. Do pracy “biurkowej” wyjście jest w sam raz, kabel nie plącze się pomiędzy rekami. Z przodu mamy także przełącznik WiFi i BT. Bardzo wygodna sprawa. Z prawej strony: pilot, napęd DVD, zasilanie oraz 1xUSB. Umiejscowienie tego ostatniego jest bardzo praktyczne. Otóż łatwo możemy podłączyć przewodową myszkę. Tył z racji umiejscowienia tam wyjścia od wentylatorów oraz specyficznej budowy ekranu jest pozbawiony wszelakich wyjść. Prawa strona jest za to bogata w wyjścia: D-Sub, VGA, ExpressCard, LAN, Modem, HDMI, 2xUSB, FireWire oraz czytnik kart.

Ogólnie mówiąc rozmieszczenie portów jest ergonomiczne i praktyczne. Nie można się w tym przypadku do czepić do wykonania i projektu HP.

 

Bateria i zasilanie

 

Pełne obciążenie: (max. jasność)

tryb wysoka wydajność: 1h15m

Obciążenie niewielkie (WiFi + BT + Eclipse + Firefox ekran przyciemniony):

tryb oszczędzanie energii: 2h06m

 

Tutaj jestem trochę zawiedziony, że bateria nie trzyma zbyt długo. Jednak jest to tylko bateria 4800mAh zatem zbyt wiele nie można było od niej oczekiwać. W przyszłości planuję wymianę na baterię 7200mAh. Wtedy przeciętny maksymalny czas pracy powinien przekroczyć 3h. Uwagę tutaj powinno zwrócić długość ładowania baterii od 0% do 100%: czas wynosi ok. 1h20m!!!.

 

Dołączona grafika

 

Podsumowanie

 

Co prawda po trzech tygodniach użytkowania laptopa nie można powiedzieć o nim wszystkiego, ale myślę, że mimo wszystko warto było go kupić. Procesor AMD Turion x2 sprawuje się bardzo dobrze. Gdybym miał kupować tego laptopa z ekwiwalentnym procesorem Intela musiałbym dopłacić prawie 800zł. HP dv6510ew wyróżnia spośród innych laptopów design. Od razu rzucają się w oczy ciekawe linie na całym laptopie. Ergonomia notebooka jest także świetna. Wszystko jest na swoim miejscu. Porty rozłożone są bardzo dobrze.

Brak zaczepów ekranu jest także dość ekstrawagancka. Dzięki temu sprawnie możemy go otworzyć i bezszelestnie zamknąć. Sprężyny bardzo dobrze trzymają ekran w pionie i poprawnie dociskają go do bazy gdy ekran jest zamknięty.

Jak sama nazwa laptopa wskazuje (HP Pavilion Entertainment PC) jest to laptop multimedialny. Jego wachlarz możliwości jest bardzo duży. Mimo takiego podejścia do tego laptopa mogę śmiało powiedzieć, że świetnie sprawuje się także jako laptop do pracy (programowanie). Panoramiczny ekran pozwala na wygodne ułożenie pulpitu do pracy. Długie wpatrywanie się w ekran nie męczy oczu.

 

Plusy i minusy

 

+ Stosunek ceny do możliwości.

+ Bogaty w wyjścia (posiada HDMI)

+ Świetna matryca (choć obsługuje tylko rozdzielczość do 1280x800)

+ Ergonomia pracy (chapeau bas dla HP)

+ Pilot. Moim zdaniem niepotrzebny gadżet (szczególnie, że nie działa ze wszystkimi aplikacjami), ale jest.

 

+/- Długość pracy na baterii - nie zachwyca, ale w tej klasie jest przeciętniakiem

 

- Nagrzewanie się podłoża laptopa ! (nawet podwójny minus)

- Kolejny daję także za nagrzewanie się, ale tym razem zasilacza (jest tak gorący, że można go nie utrzymać w ręce)

- Napęd DVD nie jest zbyt cichy

 

P.S. Przepraszam za jakość zdjęć.

Edytowane przez Prog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo pisać, będziesz zadowolony mam model 6625ew i jedyne co stwierdzam to że jestem cholernie zadowolony że kupiłem HP,

 

Tak jak i u Ciebie, zasilacz jest gorący ale to może być plusem na nadchodzące mrozy :) zawsze można położyć stopki :D

 

dziwi mnie że tak krótko trzyma Ci bateria w trybie oszczędzania u mnie jest to około 2:40h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam model 6640ew z biosem phenix. Jak moge wejsc w opcje zasilania, i opcje od procesora czy ramu, w tej chwili mam jedynie opcje od boota, security, test i wyjscie. W gigabycie na desktopie to wchodze ctrl + f1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze nie podales temperatur CPU itp.

 

A tak w sumie patrzac na review - to nic nowego w mobilnym swiecie, kolejna 15,4 niby multimedialny kombajn, ktora jest tak przenosna jak slon ;), tak dluga praca na baterii jak orgazm u dzika. Dobrze ze jest recenzja, moze komus pomoze przy decyzji.

 

Matryca miała być typu glace

CHyba zes sie chwycil za glace ;) miales pewnie napisac glare...

Edytowane przez k a m e r e k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi. Mam podobny laptop ale bateria standardowa też trzymała mi lekko ponad 2h. Kupiłem nową o pojemności 8800mAh i czas został wydłużony do niecałych 4h. Jedyna wada tego zakupu (co dla neiktórych) może być wystająca bateria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...