Skocz do zawartości
tomasz_lbn

Komputer Sie Wylacza!

Rekomendowane odpowiedzi

witam, zakupilem pare dni temu komputer, taki jak w sygnaturce, i mam problem, otóz juz dwa razy podczas grania w NFS PS wylaczyl mi sie komputer, po ponownym wlaczeniu wiatrak na procku mial podniesione obroty i po chwili spadly do normalnych, nic nie podkrecam, wszystko chodzi na standardowych ustawieniach, czy to grafika emituje takie cieplo ze komp sie wylacza?? prosze o rade, dodam ze jak zdjalem obudowe to tak mi sie nie robilo..... ale z zalozona obudowa tez nie zawsze.. nie wiem co jest:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie krecilem, komputer chodzi na standardowych ustawieniach, sprawdzalem palcem i tak: grafa jest goraca, czipset na plycie tez, i ramy, procek jest chlodny.... a co polecacie do dokladniejszego sprawdzenia, jakis programik moze polecicie

 

Rosti widze ze masz podobny procek, jaka powinna byc mniej wiecej temp. na box'owym wentylku??

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o procek to programik CoreTemp u mnie temp w idle to około 40*

Grafa to będziesz miał w sterownikach / oprogramowaniu od grafy .

Płyta główna i tam inne bajery (wszystko powinno być w Easy Tune ) Taki programik gigabyte będziesz to miał na płytce ze sterami na pewno .

Edytowane przez Rosti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nawiedził Cię ten sam problem co mnie - przegrzewające się pamiątki na grafie? Miałem jakiś wczesny BIOS do Gecuba i widać źle zarządzał pracą wiatraka - miałem resety w wielu grach, nawet przy otwartej budzie. Prowizorycznie pomogło obniżenie taktów pamięci na grafie, później dorwałem nowszy BIOS i już nie resetuje mi się na ustawieniach default, ani na lekko podkręconych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nawiedził Cię ten sam problem co mnie - przegrzewające się pamiątki na grafie? Miałem jakiś wczesny BIOS do Gecuba i widać źle zarządzał pracą wiatraka - miałem resety w wielu grach, nawet przy otwartej budzie. Prowizorycznie pomogło obniżenie taktów pamięci na grafie, później dorwałem nowszy BIOS i już nie resetuje mi się na ustawieniach default, ani na lekko podkręconych.

hmmmm to ciekawe....

to w takim razie, gdzie szukac takiego uaktualnienia do biosu grafy? no i czy skomplikowana jest jego "wymiana" zaznacze ze nigdy czegos takiego nie roblem:)

moze zeczywiscie to jest przyczyna:]

a czy potrafil ci sie wylaczyc komp przy mniejszym obciazeniu grafiki, mi dzis sie wylaczyl przy "worms world party" jak gralem z kolega:P:P (nie smiac sie, bardzo fajna gra:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw obniż taktowania np. Riva Tunerem i pograj przez parę godzin. Mi wystarczyło zjechać z defaultowych 900MHz na 850 i już się nie wieszało, jeśli będzie poprawa, wtedy pomyślimy o zmianie BIOS-u. :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem kiedyś takie problemy :angry: i czasami komputer wyłączał się po 10min, czasami po 30min a jak miałem farta to chodził cały czas a okazało się, że przyczyną były ustawienia w biosie. Przywróć ustawienia w biosie na fabryczne :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najpierw zrobie tak jak mowi Zebius, obnize rivatunerem i pogram troche, jak bedzie poprawa to bedziemy myslec o biosie:) dobrze gadasz zebius:) a jak nie bedzie poprawy to sprobuje z tymi fabrycznymi ustawieniami w biosie, ale musze zaznaczyc ze ja nic w biosie nie przestawialem (oprocz botowania), komp chodzi tak jak przyszedl ze sklepu... w sumie to moze cos tam grzebali w nim:/

 

 

mam jeszcze tylko pytanie co do zmniejszania tych timingow... w rivatuner mam po wlaczeniu core clock na 669 a memory clock na 829, jak to zmniejszac zeby nic nie zepsuc... jakos dwa na raz czy jak??

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze tylko pytanie co do zmniejszania tych timingow... w rivatuner mam po wlaczeniu core clock na 669 a memory clock na 829, jak to zmniejszac zeby nic nie zepsuc... jakos dwa na raz czy jak??

To nie ma znaczenia, nic się nie zepsuje, najwyżej komp się zawiesi jak przesadzisz :wink: U mnie akurat wystarczyło obniżyć tylko memory clock, spróbuj zjechać do 800 i zobacz czy jest różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zebius mam do ciebie pytanko, jeszcze nie zmniejszalem tych taktowan bo od tamtej pory (ostatni post) komp mi sie jakos nie wylaczal i juz mialem nadzieje ze stal sie cud i sie "samo" naprawilo:)) az do dzisiaj :// wylaczyl mi sie 2 razy w ciagu 20 minut i to nie podczas grania tylko podczas przegladania stronek www, u ciebie tez sie wylaczal w windowsie... bo zaczynam watpic czy to wina grafy skoro wylacza sie w windzie, chyba grafa wtedy nie jest obciazona, mam racje? prosze rowniez wszystkich o rady co moze byc nie tak:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetował mi się zwykle w grach, raz chyba tylko w Windowsie i raz miałem bluescreen przy starcie systemu. Po wymianie BIOS-a resety ustały - ani razu od 23 grudnia, mimo że nawet lekko podkręciłem proca na z 1.8 na 2.25GHz.

Przeciez to żaden problem obniżyć taktowania - kilka kliknięć w Riva Tunerze, jeżeli to nie pomoże, to ja nie wiem, może ktoś inny doradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resetował mi się zwykle w grach, raz chyba tylko w Windowsie i raz miałem bluescreen przy starcie systemu. Po wymianie BIOS-a resety ustały - ani razu od 23 grudnia, mimo że nawet lekko podkręciłem proca na z 1.8 na 2.25GHz.

Przeciez to żaden problem obniżyć taktowania - kilka kliknięć w Riva Tunerze, jeżeli to nie pomoże, to ja nie wiem, może ktoś inny doradzi.

wiem wiem, kilka klikniec to nie problem, poprostu czekalem az sie jeszcze wylaczy zeby miec pewnosc ze na pewno jest cos nie tak, teraz widze ze raczej na 100% jest cos nie tak, zmniejsze te timingi i niech tak pochodzi pare dni, jakos w wekend napisze czy sa zmiany.. tylko jeszcze jedno szybkie pytanko, jak nastawie to w rivatuner to za kazdym wlaczeniem kompa tak musze robic?? sory ze tak dręcze ale poprostu nigdy sie nie bawilem w takie rzeczy i nie chce nic popsuc;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko jeszcze jedno szybkie pytanko, jak nastawie to w rivatuner to za kazdym wlaczeniem kompa tak musze robic??

Jak zaznaczysz opcję 'Apply overclocking at Windows startup' to automatycznie Ci ustawi nowe taktowania przy każdym starcie Windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym polecił Ci standardowy test stabilności komputera.

1. Ściągnij sobie TEN program. Zainstaluj i uruchom 2 kopie jednocześnie. W jednym ustaw CPU 0 a w drugim CPU 1. Wybierz test "Blend" i start.

2. Warto monitorować temperaturę procesora. Speedfan w tym pomoże. Ściągniesz go STĄD

3. Ewentualnie możesz użyć Core Temp. Do ściągnięcia TUTAJ

 

Jestem pewien, że przegrzewa Ci się procesor i włącza się zabezpieczenie przed spaleniem - komp po prostu się wyłącza.

Core temp pokaże Ci, jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura - Tjunction. Jeżeli temperatura któregokolwiek rdzenia osiągnie wartość Tjunction, to najpierw obniżana jest szybkość procesora, a jeżeli to nie zmniejszy temp, to komputer sam się wyłączy.

Edytowane przez Andrew DC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym polecił Ci standardowy test stabilności komputera.

1. Ściągnij sobie TEN program. Zainstaluj i uruchom 2 kopie jednocześnie. W jednym ustaw CPU 0 a w drugim CPU 1. Wybierz test "Blend" i start.

2. Warto monitorować temperaturę procesora. Speedfan w tym pomoże. Ściągniesz go STĄD

3. Ewentualnie możesz użyć Core Temp. Do ściągnięcia TUTAJ

 

Jestem pewien, że przegrzewa Ci się procesor i włącza się zabezpieczenie przed spaleniem - komp po prostu się wyłącza.

Core temp pokaże Ci, jaka jest maksymalna dopuszczalna temperatura - Tjunction. Jeżeli temperatura któregokolwiek rdzenia osiągnie wartość Tjunction, to najpierw obniżana jest szybkość procesora, a jeżeli to nie zmniejszy temp, to komputer sam się wyłączy.

witam, zrobilem tak jak mi doradziles, zgodnie z instrukcja w opisie:) w core temp podczas normalnej pracy (sam system) temperatury przedstawiaja sie (core 0 i core 1) w granicach 35st. Tj. max pokazuje mi 100st., po wlaczeniu tego programu do testowania SP2004 mielił prockiem ok 7 minut az temp doszla do ok 125st po czym komp sie wylaczyl, ale jeszcze jedno co zauwazylem to ze po przekroczeniu 100st w core temp przy temperaturach wyskoczyly znaki zapytania, nie wiem czy to wazne;) prosze o komentarz:) acha i jeszcze jedno, wartosc procka obnizyla sie minimalnie po przekroczeniu temp. bodajże z 2,666 na 2,663.

 

 

a jeszcze pytanie z innej beczki, jest jakis programik w tym stylu zeby sprawdzic sama grafe?? moze 3dmark jakis??

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja diagnoza potwierdziła się. Jest problem z chłodzeniem.

 

Jeżeli masz boxowy cooler to sprawa jest oczywista - odczepił się jeden z czterech kołków mocujących chłodzenie do płyty głównej. Trzeba wyciągnąć płytę i zobaczyć co i jak. Może to tylko kwestia złego dociśnięcia kołeczka. Ewentualnie złamało się zabezpieczenie i trzeba wymienić cooler na nowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapuscilem ten test drugi raz, leci juz 25 minut, jeden sie zakonczyl i jakis drugi sie zalaczyl automatycznie i temp. nie przekroczyla 60st, o co kaman?

 

zaczal sie trzeci... temp. nadal w granicach 52-54st

 

jest mozliwe ze wentyl raz jakos nie chlodzi a za chwile chlodzi jesli by bylo cos z mocowaniem?? czemu za pierwszym razem go tak przypieklo a teraz jest ok??

 

test leci juz grubo ponad godzine i temp. nadal nie przekracza 60st!

 

panowie co jest grane, dlaczego raz proc sie grzeje i wylacza komputer a za chwile chodzi jak trzeba??

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapuscilem ten test drugi raz, leci juz 25 minut, jeden sie zakonczyl i jakis drugi sie zalaczyl automatycznie i temp. nie przekroczyla 60st, o co kaman?

 

zaczal sie trzeci... temp. nadal w granicach 52-54st

 

jest mozliwe ze wentyl raz jakos nie chlodzi a za chwile chlodzi jesli by bylo cos z mocowaniem?? czemu za pierwszym razem go tak przypieklo a teraz jest ok??

 

test leci juz grubo ponad godzine i temp. nadal nie przekracza 60st!

 

panowie co jest grane, dlaczego raz proc sie grzeje i wylacza komputer a za chwile chodzi jak trzeba??

na pewno włączyłeś 2 programy na raz? Jak tak, to tym razem wybierz test "Small FTF" i poobserwuj. Trzeba też skontrolować obroty, może czasem wentyl chodzi na minimum obrotów i nie przyspiesza.

 

Zainstaluj Speedfan'a i zobacz jak zwiększają się obroty wiatraka wraz ze wzrostem temperatury CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno włączyłeś 2 programy na raz? Jak tak, to tym razem wybierz test "Small FTF" i poobserwuj. Trzeba też skontrolować obroty, może czasem wentyl chodzi na minimum obrotów i nie przyspiesza.

 

Zainstaluj Speedfan'a i zobacz jak zwiększają się obroty wiatraka wraz ze wzrostem temperatury CPU.

zapuscilem jeszcze raz test na podwójnym sp2004, speedfan oraz core temp. obroty bez uruchomienia programu sp2004 to ok 850rpm, po starcie i skoku temp do ok 52-54 (dalej nie rosnie) wiatrak ma 1200rpm (niecale) i tak sie mniej wiecej utrzymuje, czyli na moje niezbyt fachowe oko jest OK, ale cos mi sie wydaje ze jest tak jak mowisz ze wiatrak wraz ze wzrostem temp nie podnosi obrotow tak jak bylo wczesniej, ze proc prawie sie zagotowal, ale dlaczego 10 razy dziala a za 11 nie? mam ten komp od ok 2-3 tyg i wylaczyl mi sie jakies 7-8 razy wliczajac dzisiejsza wpadke przy tescie sp2004 i temperaturce jaka przy nim zlapal:)

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się dobrze zastanowiłem, to nierealne jest, żeby procesor z wentylem kręcącym się 860RPM osiągnął 125*C. A te znaki "?" w Core Temp... sam nie wiem. Może się okazać, że jest coś nie tak z procesorem, bo jeżeli Tjunction jest na poziomie 100, to proc powinien się dużo szybciej wyłączyć, tak około 105/110, a nie 125. Może jest coś nie tak z czujnikami temp i proc szaleje.

 

Musisz się upewnić co do montażu coolera. Trzeba wyjąć płytę i sprawdzić, czy wszystkie kołeczki są dobrze dociśnięte.

 

W każdym razie sprawa jest bardziej zagadkowa niż myślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie chyba znalazlem przyczyne, siedzialem wlasnie przy wlaczonym speedfan i coretemp i przegladalem strony internetowe, trwalo to pare godzin, nagle patrze a tu temperaturka procka wzrasta, wzrosla do ponad 60st, ale zauwazylem ze speedfan pokazuje obroty wiatraka 0 rpm! nie wierzac zdjalem obudowe, a tu prosze... wiatrak na procku stoi:] niewiele myslac trącilem go palcem i zaczal sie krecic ale pokrecil sie ok minute i znowu stanął:] to chyba cos nie tak...

 

a z drugiej strony to wie ktos jak to jest z tymi nowymi prockami (glownie taki jak moj) maja one cos takiego ze wiatrak staje jak nie ma potrzeby by sie krecil, czy wogole opcja stojacego wentyla nie wchodzi w gre?? zmierzam do tego ze, moze on staje i powinien sie rozkrecic a tego nie robi za kazdym razem, a moze wogole nie powinien stanac?! troche zamotalem ale chyba wiadomo o co chodzi

 

podaje link do zdjecia... sami zobaczcie jak to wyglada: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...8118a6f85c.html

i jeszcze jedna fotka, ta jest jescze lepsza:/ http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...5b8b72ecd3.html

 

...wiatrak dalej stoi:(

 

a tu dla przykladu zdjecie jak jest wszystko OK: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...54c1448458.html

Edytowane przez sowix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, niesamowite!

Na początek spróbuj wyłączyć w biosie regulację obrotów wentylatora. Nie wiem jak nazywa się ta opcja na płytach Gigabyte, na Asusie to Q-fan control. Jeżeli to nie pomoże, to pewnie trzeba będzie wymienić wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taka prosbe mozecie mi pomoc i powiedziec co oznacza ten blad bo nigdzie go nie moge znalesc :(

BCCode : 100000d1 BCP1 : F815E328 BCP2 : 00000002 BCP3 : 00000000

BCP4 : F815E328 OSVer : 5_1_2600 SP : 2_0 Product : 256_1

 

i co poszczegolene BCCode,BCP1,BCP2, i tak dalej oznaczaja..

bo wszystko zaczelo sie od zainstalowania grafiki radeon9200 i od nowa komp sie zaczyna restartowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U GB Smartfan w biosie. Jak masz zainstalowany Easy Tune to go wywal, potrafi mieszac z obrotami wentylatora.

=======================

a mozesz mi powiedziec gdzie i jak mam to zrobic bo jestem malo zorientowana w ktorym miejscu w biosie mam go wylaczyc

pozdrawiam Kaska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nie wylaczalem w biosie tej regulacji obrotow, ale za to zapuscilem 3dmarka06... jak wiadomo sa tam testy grafy i procka, koncowego wyniku nie znam gdyz chcialo zebym wszedl na strone i tam jakos zobaczyl i nie bardzo mwiedzialem o co mu chodzi:) ale nie wazne... grunt ze testy grafiki jakos tam szly w granicach 0d 20 do 60 fps w zaleznosci co tam bylo, ale z prockiem to sie przerazilem... od 0 do 2 fps nie przekroczylo 2! z wizualizacji moglem soebie poogladac pokaz slajdów:] co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...