Skocz do zawartości
StachooDS

Ocena Konfiguracji Komputera Na "papierze"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyznam iż jestem nowym userem na tymże forum lecz od paru lat szukam tutaj porad dot. sprzętu komputerowego które sukcesywnie znajduje. Jednak przyszła pora napisania w końcu jakiegoś posta. Postanawiam zmienić komputer na nowszy, ponieważ mój to już staruszek jak na owe czasy i postęp technologii, więc zwracam się do Was, doświadczonych użytkowników komputerów w dziedzinie hardware. Oto mój sprzęt po 4 latach posiadania:

 

Asus A7V880

AMD Sempron 2600+

Saphire Radeon 9550 (lekko podkręcany, o jakieś 100Mhz GPU, mem nie ruszane, bios standardowy)

2x 512 Kingston DDR

 

Po paru ładnych dniach spędzonych na kolekcjonowaniu informacji nt. dzisiejszych technologii postanowiłem wstępnie złożyć sobie oto taką konfigurację:

 

Płyta główna: MSI P35 NEO2-FR

Procesor: INTEL Core 2 Duo E4500 2.20GHz 2MB LGA-775 BOX

Karta graficzna: ASUS HD3850 512MB DDR3

Pamięci ram: 4x GOODRAM - DDR II 1GB 800MHZ, PC6400

Zasilacz: CHIEFTEC 560W CFT-560A-12S (dopiero dzięki Was wczoraj przekonałem się że zasilacz jest bardzo ważny i ma spore znacznie w stabilności sprzętu)

Obudowa: CHIEFTEC MIDI BH-01BBB

HDD: nie kupuje ponieważ posiadam 320GB Seagate SATA 2.0

Wentylatory dodatkowe po jednym na boki komputera i jeden z tyłu

Pasta nie wiem jeszcze jaka pod NB, SB oraz procesor, liczę na wskazówki.

 

Komputer używam do pracy (PHP, obróbka graficzna, pakiety biurowe) jak i do gier, jestem zapalonym graczem symulatorów lotniczych, FPS oraz MMPORG (Crysis, Wiedźmin, Lineage2), czasami gram sobie w strategie (Command and Conquer Tiberium Wars) itp.

Nie oczekuje od gier aby działały na maksymalnych detalach przy największej ilości klatek lecz oczekuję od mojego przyszłego sprzętu stabilności, płynności (~45fps) na nawet średnich detalach i przy rozdzielczości mojego monitora (1440*900).

 

Co do overclockingu nie jestem osobą wyciskającą ostatnie poty z komputera, lecz pewnie po jakimś czasie pokręcę niektóre podzespoły.

 

Proszę o wszelkie porady osób znających ten sprzęt i ewentualne sugestie co by można zmienić lub co się nie nadaje do tego zestawu, zależy mi aby sprzęt pochodził przynajmniej parę lat.

 

Jeśli by kogoś to interesowało cena tej konfiguracji na dzień dzisiejszy wynosi ok. 2100 złotych wraz z kosztami przesyłek

 

Z góry dziękuje za wszelką pomoc którą mam nadzieję mi okażecie

Pozdrawiam, Damian Staś

Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłbym procesor na Pentiuma E2160 lub C2D E6750.

Można ewentualnie pokusić się o zmianę zasilacza na ten

Z miłą chęcią lecz w tej kwestii moje zasoby finansowe są dosyć ograniczone, lecz zastanowię się na tym, dzięki za poradę

 

Procesor: E2160+OC

Ramy: Kingston na elipdach wystarczą 667MHz

Mobo: Foxconn P35A/-S

Zasilacz: Corsair 520W

Problem jest taki że ciężko trafić na taką sztukę CPU która się wykręci do takich parametrów jak Twoja

Ciekawi mnie powód dla którego byś zmienił płytę główną i zasilacz, płytę główną widziałem w wielu proponowanych konfiguracjach, a co do zasilacza to nie wiem jak marka Chieftec sprawdza się w produkowaniu zasilaczy, ale nie znalazłem o nich złego zdania

Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Chieftec nie jest zły.

Sam posiadam zasilacz z tej serii, tyle że wersję 500W.

Jednak w tej cenie uważam, że Corsair jest lepszy. Jest cichszy i posiada odpinane kable.

 

Co do procesora, to możesz kupić selekta od Sectora19

Edytowane przez lukmek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jaki podałeś pierwotnie jest dobry. Chieftec też. Tyle tylko, że ich wentylatory lubią głośno pracować i czasami warto je wymienić na coś cichszego. (mam to wiem ;])

Ram wystarczy ci 667 (jeśli na tym coś zaoszczędzisz)

Procek 4500 - no czemu nie, ale ja bym kupił 2160 selekta który by spokojnie szedł 3.0-3.2GHz (kilka osób na forum selekcjonuje np. Sector19).

Mobo MSI jest si. Tak samo jak Fox i Abit. Kwestia indywidualnych preferencji.

 

aha... Co do 3850, to najlepiej chyba GeCube 3850 512MB z tym ich chłodzeniem na heatpipach (X-Turbo III czy jak mu tam ;]).

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw jaki podałeś pierwotnie jest dobry. Chieftec też. Tyle tylko, że ich wentylatory lubią głośno pracować i czasami warto je wymienić na coś cichszego. (mam to wiem ;])

Ram wystarczy ci 667 (jeśli na tym coś zaoszczędzisz)

Procek 4500 - no czemu nie, ale ja bym kupił 2160 selekta który by spokojnie szedł 3.0-3.2GHz (kilka osób na forum selekcjonuje).

Mobo MSI jest si. Tak samo jak Fox i Abit. Kwestia indywidualnych preferencji.

 

aha... Co do 3850, to najlepiej chyba GeCube 3850 512MB z tym ich chłodzeniem na heatpipach (X-Turbo III czy jak mu tam ;]).

Popieram.Zetsaw bardzo dobry i zrownowazony. Chieftec głosny - jezeli to przeszkadza to mozna zmienic na BeQuieta lub Corsaira -> jest od tego duze FAQ w dziale zasilacze.

 

RAMu nie zmieniaj na 667 - po co? Dla 20PLN na 4GB? Nie ma sensu.

 

Procek dobry. Selekt selektem, a cache wiecej niekt na e2160 nie wyselekcjonuje, a e4500 na te 3GHz podkręcić powinno się dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że ten cache daje znikomy przyrost wydajności, a zegar tak. Jeśli jednak 4500 da rade 3.0Ghz (czego nie wiem) to jak już pisałem "czemu nie".

 

Czy jednak warto? Różnica to ~120zł - 20 zł za selekta daje jakieś 100zł różnicy pomiędzy 2160 selekt a 4500. Hmm. No może jednak warto :P (a może nie ;]) Szczerze mówiąc nie wiem. Niech wypowie się ktoś, kto wie więcej o krętliwości 4500.

 

Ja osobiście bym brał 2160 selekta, a oszczędzone pieniądze wydał na lepszą pastę pod chłodzenie proca i układów mobo. (co nie znaczy, że ty też tak masz robić).

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony powiem tak:

Moja wiedza nt. oveclockingu kończy się na przestawieniu suwaka w AtiTool, taka prawda, wolę mieć nieco droższy sprzęt i nie przekręcany niż słabszy na mocnym oc. Jakbym zdecydował się na tego 2160 to by i tak przez parę miesięcy byłby nie ruszany ponieważ ogólnie się trochę boję oc i wolę nic nie ruszać przez jakiś czas w razie jakby się coś uszkodziło z wady sprzętowej a nie że mi na końcu powiedzą "bo Pan podkręcał". Procesor stawiam że zostawię ten co napisałem u góry, ewentualnie jakby był jakiś wpływ pieniędzy to bym pomyślał nad E6750, zasilacz pewnie zmienię, wolę mieć spokój i niczego nie rozbierać. A co z pastą, którą wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzechu_1990

ogólnie się trochę boję oc i wolę nic nie ruszać przez jakiś czas w razie jakby się coś uszkodziło z wady sprzętowej a nie że mi na końcu powiedzą "bo Pan podkręcał"

Nie ma sie co bać, nie jest to trudne. Poza tym jest gwarancja: idziesz, oddajesz i mówi że przestało działać, jakby wyleciał z podkręcaniem (chociaż wątpie) to mówisz że nie wiesz co to jest i rżniesz głupa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to teraźniejsza pora jest dobra na zakup komputera? Powiedzmy w przyszłym tygodniu? Czy poczekać aż "szał" zakupów minie na dobre i ceny być może się trochę zmniejszą, jakie są wasze prognozy? Poczekać miesiąc czy kupować teraz?

 

Poczytałem troszkę sobie na temat MSI P35 NEO2 oraz FOXCONN P35A i mam spory "mentlik" w głowie z powodu tych płyt...

Myślę(ałem?) nad MSI ponieważ marka trochę mi znana i zaufana, nie słyszałem o Foxconnie nigdy, lecz patrząc po testach ładne jaja są z tym MSI z powodu "głupich" ustawień alphatimmingów przez tą płytę i wymaga się ręcznego ustawiania ich, co gorsza nie mam o tym ZIELONEGO pojęcia więc trochę zacząłem się bać tego MSI, za Foxconnem opowiada się wiele zalet takich jak wymienny bios, prawidłowe standardowe ustawienia itp. Proszę o ewentualne wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę nie masz pojęcia o O/C i ustawianiu pier_dołek w biosie to weź sobie Foxa. MSI jest raczej dla bawiących się w szczegółowe ręczne ustawienia. Wydajność płyty zależy tylko i wyłącznie od tego jak potrafisz wykorzystać opcje jakie udostępnia. Fox jednak jest prostszy.

 

Procka bierz z jak największym zegarem skoro naprawdę nie masz zamiaru kręcić.

Szkoda tylko, bo tracisz pieniądze z obawy przed średnio skomplikowaną operacją na ustawieniach. Obecne płyty są już tak zabezpieczone wszelkimi anty-przegrzaniami/voltowaniami itd. itp., że popsuć coś to trzeba umieć.

W 98% przypadków kończy się nieznośnym pikaniem brzęczyka i resetem biosa. Po czym przywracamy fabryczne ustawienia i bawimy się dalej. No a jeśli masz mega PH i naprawdę coś zjarasz, to tak jak pisze Grzechu_1990:

...mówisz że nie wiesz co to jest i rżniesz głupa.

P.S. ten 4500 z 2.2GHz też wielce demonicznej wydajności ci nie da ;/ Obecnie kupując nowy sprzęt każdy już celuje w te 3GHz.

Edytowane przez Szawel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pytanko dot. Corsaira: Czy zakupienie VXEU wchodzi w rachubę czy musi być koniecznie HXEU? VXEU 70 złotych tańszy

 

Procka bierz z jak największym zegarem skoro naprawdę nie masz zamiaru kręcić.

Szkoda tylko, bo tracisz pieniądze z obawy przed średnio skomplikowaną operacją na ustawieniach. Obecne płyty są już tak zabezpieczone wszelkimi anty-przegrzaniami/voltowaniami itd. itp., że popsuć coś to trzeba umieć.

W 98% przypadków kończy się nieznośnym pikaniem brzęczyka i resetem biosa. Po czym przywracamy fabryczne ustawienia i bawimy się dalej.

Dzisiaj już parę godzin czytałem na temat oc i jednak po paru dniach po zakupie zacznę przetaktowywać CPU, innego wyjścia nie widzę Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę nad tym, jeśli faktycznie ten E4500 jest taki zły to zmienię, chociaż tutaj przeważnie przekraczają 3Ghz więc sam już nie wiem, jakoś nie mam zaufania do selekty... Nie wiadomo z gwarancją itp.

Nadal mam problem z tym zasilaczem, to co napisałem 2 posty wyżej, oraz to czy warto teraz kupować komputer czy jeszcze poczekać na minięcie tego "szału" cen zakupów przedświątecznych

 

btw. jeśli mam zamiar bawić się w oc jednak to MSI czy Foxconn?

btw2. takiej pewności do oc nabrałem po przeczytaniu recenzji MSI, teraz jest znaczny prostszy i bezpieczniejszy oc niż 4 lata temu kiedy chciałem się zacząć bawić w podkręcanie :D

Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw. jeśli mam zamiar bawić się w oc jednak to MSI czy Foxconn?

Który ci się bardziej podoba? Zasadniczo wybór ogranicza się do tego ;] Obydwie się nadają. Jednak na początek chyba lepiej weź sobie Foxa. Myślę, że będzie ci łatwiej go opanować.

Nikt nie mówi, że 4500 jest zły. Jeśli trafisz wersję robiącą 3GHz to będzie całkiem dobrze. Tylko czy nie lepiej tą kasę przekierować np. w cooler?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, decyzja padła na Foxconna, jednak wykroczyłem znacznie poza mój plan finansowy na komputer...

Problem leży w zasilaczu, jeśli wybrałbym Corsair CMPSU-550VXEU to by się sprawa trochę ustabilizowała lecz Corsair CMPSU-520HXEU który proponujecie to może być ciężko, dlatego czekam na poradę czy wybór VXEU wchodzi w rachubę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI mi się znacznie bardziej podoba, tylko te alphatimmingi i ryzyko uszkodzenia ramu... A w końcu przylutowany :/ A możesz coś powiedzieć nt. zasilacza? VXEU czy HXEU?

Od zasilaczy jest osobny dział i ZANIM tam o cos apytasz, uzyj wyszukiwarki, bo odpowiedz na to pytanie widzialem w kilku watkach.

 

W skrocie - dla kompa jak powyzej wystarczy spokojnie VX. HX jest po pierwsze mocniejszy (SLI ready), po drugie ma odpinane kable, a po trzecie powinien byc cichszy nieco, chociaz ciche powinny byc obydwa. Reszte doczytaj sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jednak przychyliłem się do Waszych propozycji i proszę, bardzo proszę o sugestie nt. tego zestawu:

 

Apollo:

330,00 Płyta MSI P35 Neo2-FR

228,50 Procesor Intel Pentium Dual Core E2160 1.8GH 1MB

122,00 Pamięć DDR2 1GB PC6400 800MHz Goodram GR800D264L6/1G x2

129,00 Zasilacz ModeCom MC-400ATX 2.0 400W

CAŁOŚĆ: 834.50

ZENFIST OBUDOWA + COOLING + ZASILACZ:

185,00 Chieftec Bravo BH-01B-B-B

28,00 WENTYLATOR CHIEFTEC 92MMx2

20,00 WENTYLATOR CHIEFTEC 120MM

15,00 Arctic Silver 5

SUMA: 263,00

RAMKOMPUTER:

Asus Radeon HD3850 512MB DDR3 / 256b TV / DV PCI-E

W sumie: 630,90

 

Pozdrawiam

Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jednak przychyliłem się do Waszych propozycji i proszę, bardzo proszę o sugestie nt. tego zestawu:

 

Apollo:

330,00 Płyta MSI P35 Neo2-FR

228,50 Procesor Intel Pentium Dual Core E2160 1.8GH 1MB

122,00 Pamięć DDR2 1GB PC6400 800MHz Goodram GR800D264L6/1G x2

129,00 Zasilacz ModeCom MC-400ATX 2.0 400W

CAŁOŚĆ: 834.50

ZENFIST OBUDOWA + COOLING + ZASILACZ:

185,00 Chieftec Bravo BH-01B-B-B

28,00 WENTYLATOR CHIEFTEC 92MMx2

20,00 WENTYLATOR CHIEFTEC 120MM

15,00 Arctic Silver 5

SUMA: 263,00

RAMKOMPUTER:

Asus Radeon HD3850 512MB DDR3 / 256b TV / DV PCI-E

W sumie: 630,90

 

Pozdrawiam

Wsio oki tylko nie wentylatorki -> Acutake lub jak kupujesz u Zenfist'a to Fander

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośność wentylatorów nie zależy od ich ilości - tylko od jakości :)

Zastanów się nad selektem - teraz też bym kupił - bedziesz żałował jak nie weźmiesz!

Pasta - COOLLABORATORY Liquid Pro

Płytę - wszystko jedno - jak na maxa nie kręcisz to i tak nie ma znaczenia - pewnie raz ustawisz częstotliwość i bedziesz tak do wymiany spzętu jechał

Wentyle Akutake - niedługo będę miał - paczka idzie - na razie się nie wypowiadam - ale są obiecujące ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośność wentylatorów nie zależy od ich ilości - tylko od jakości :)

 

Pasta - COOLLABORATORY Liquid Pro

Z wentylatorkami to się mylisz sromotnie - testowane organoleptycznie na Fanderach.

 

Pasta dla laika może być "upierdliwa" w "montażu" - może lepiej pendzelkową paste od zalmana albo stare dobre Arctic Silver 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek zupełnie wystarczy AS5. Łatwo się nakłada i jest wydajna.

I zgadzam się z Paweł666 co do zwiększania się natężenia szumu w miarę zwiększania ilości wentylatorów (również sprawdzone organoleptycznie.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy Was zapytałem o pomoc zrobił mi się taki mentlik w głowie że spać przez Was nie umiem :/

 

???,?? E4500 selekta

Apollo:

350,00 Foxconn P35A-S

122,00 Pamięć DDR2 1GB PC6400 800MHz Goodram GR800D264L6/1G x2

315,00 Zasilacz Corsair CMPSU-520HXEU 520W

CAŁOŚĆ: 726.00

ZENFIST OBUDOWA + COOLING + ZASILACZ:

185,00 Chieftec Bravo BH-01B-B-B

39,00 Fander FX120-B 120mm

15,00 Arctic Silver 5

SUMA: 263,00

RAMKOMPUTER:

Asus Radeon HD3850 512MB DDR3 / 256b TV / DV PCI-E

W sumie: 630,90

 

Chyba ostatecznie, jeśli macie jakieś zastrzeżenia poza tymi wyżej lub że coś może być nie kompaktybilne to napiszcie

Edytowane przez StachooDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...