Skocz do zawartości
Diodak

Mac Pro Klon ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Temat nieciekawy dla większości forumowiczów ale może znajdzie się pare osób które chętnie będą przyglądały się moim poczynaniom. Celem jest zbudowanie przyzwoitego cichego peceta w obudowie po Maku którego funkcjonalność będzie maksymalnie zbliżona do Mac Pro.

 

1. Części

 

MOBO: Gigabyte GA-G33M-DS2R

CPU: Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz

RAM: G.Skill DDRII 800 5-5-5-15 2x1GB

GFX: Apple GeForce 7300GT 256MB

HDD: Seagate Barracuda 7200.10 SATAII 400GB

DVD: Pioneer DVR-212 SATA

WIFI: TP-Link TL-WN651G

PSU: Seasonic S12II 330W 80 Plus

CASE: Apple PowerMac G5 Case

CHŁODZENIE CPU: Thermalright Ultra-120 eXtreme

CHŁODZENIE NB: Thermalright HR-05

 

 

Płyta główna jest formatu mATX bo tylko taka zmieści się do obudowy po Maku G5. Płyta jest montowana do góry nogami w stosunku do montażu w PC.

Dołączona grafika

 

Karta graficzna to oryginalny GeForce z podwójnym biosem (BIOS + EFI) wyjęta z Mac Pro.

Dołączona grafika

 

Karta Wi-Fi na czipsecie Atheros zgodna z oryginalna karta sieciową Apple AirPort Extreme z Mac Pro

 

Chłodzenie mają zapewnić solidne radiatory i sama konstrukcja obudowy która jest mocno podziurkowana ;).

Dołączona grafika

 

Nagrywarka DVD jest niemal identyczna (różnica w formware) z SuperDrive w Mac Pro.

 

Obudowa z PowerMac G5 jest w całości wykonana z aluminium dlatego znać na niej odciski palców ale jest fajna i ma logo Apple ;)

Dołączona grafika

 

Obudowa jak i większość podzespołów pochodzi z USA dzięki pomocy mojego kolegi Kuchatka dla którego w tym miejscu leci pozdro ;)

 

2. Modowanie obudowy

 

Obudowa jest specjalnie robiona na potrzeby Apple dlatego kołeczki montażowe nie pasują do żadnego pecetowego mobasa.

 

Kołki wpuszczane są na połowę grubości ścianki dlatego delikatnie naginając wyrwałem je kombinerkami... łatwo poszło.

Dołączona grafika

 

Lecimy z płyta główną. Na zdjęciu wodać dlaczego musi być mATX ;)

Dołączona grafika

 

Nowe kołeczki, śrubki i wycięte ze starej obudowy podstawki z otworami w które zostaną wkręcone kołki.

Dołączona grafika

 

Po dopasowaniu kołków i mobo trzeba przykleić podstawki pod kołki do obudowy. Potrzebny będzie klej epoksydowy:

Dołączona grafika

 

Przyklejone podstawki z kołeczkami:

Dołączona grafika

 

3. Zasilanie

 

Wiązka czarnych przewodów biegnąca pod płytą główną doprowadza zasilanie do dysków i DVD. Dla dysków wyprowadzenia kończą się wtyczkami SATA a dla DVD jest molex. Zamówiłem już przejściówkę Molex > SATA bo tą co miałem musiałem pociąć do innych celów. Z drugiej strony przewody zakończone są gniazdem 8 stykowym (2x4). Miałem oryginalny zasilacz z G5 z którego użyłem przewodów zakończonych pasująca wtyczką a z drugiej strony przylutowałem gniazdo Molex. Można teraz w elegancki sposób zasilić dwa dyski i DVD podłączając przewód do jednego molexa z zasilacza.

Dołączona grafika

 

Z zasilacza odzyskałem obudowę i oryginalne białe gniazdo zasilania.

Dołączona grafika

 

Nie można wprost zamocować pecetowego PSU bo konstrukcja obudowy na to nie pozwala ewentualnie można przerabiać zasilacz ale to są plany na przyszłość. Wpadłem na pomysł aby pociąć kabel zasilajacy i zrobić przedłużacz:

Dołączona grafika

 

Obudowa zachowała fabryczne gniazdo sieciowe:

Dołączona grafika

 

4. Składanie sprzetu

 

W obudowie przewidziano 4 miejsca na karty rozszerzeń dlatego mobo musi mieć max 4 gniazda.

 

Jest tutaj kolejny problem z portami tylnymi na mobo... nie ma do nich żadnego dostępu :(. Płyty Apple mają bardziej wypuszczoną część PCB ze złączami dlatego wszelkie porty audio, com, usb, lan z pecetowego mobo są wewnątrz obudowy i trzeba je porzucić.

 

Płyta ma 4 sloty które obsadziłem kartami:

PCIE x4 - Belkin 5xUSB

PCI - wifi TP-Link

PCI - Belkin 5xUSB

PCIE x16 - grafa

 

Dołączona grafika

 

Karty z portami USB ratują sytuację niedostępnych portów z mobo... wszystkie peryferia mam na USB ;)

 

Tutaj jedynym kłopot był z kartą na PCIE której część PCB wchodzącą w slot musiałem spiłować na głębokość ok. 2 mm bo nie dało się jej przykręcić do obudowy... jak się okazuje nowe wynalazki nie są takie idealne.

Dołączona grafika

 

Do wewnetrznego portu USB powedrował moduł Bluetooth. W drugim znajdzie się prawdopodobnie odbiornik IR który na razie jest w planach.

 

5. Panel frontowy

 

Ktoś kto ma do czynienia tylko z pecetowymi obudowami powie ze tutaj nie ma trudnego. Panel z zewnątrz wygląda tak:

Dołączona grafika

 

a od wewnątrz tak:

Dołączona grafika

 

Złącza usb i firewire oraz przycisk power i dioda są upakowane na małą płytkę ze złączem 18 pinowym bez jakichkolwiek oznaczeń. Płytkę panelu razem z płytą główną łączy elegancki kabelek all-in-one:

Dołączona grafika

 

Z jednego końca kabelka zdjąłem obudowę wtyku i z miernikiem w ręku zacząłem opisywanie wyprowadzeń z panelu. Bardzo pracochłonne zajęcie ale niektórym z forum by to zajęło pewnie pare minut ;).

Dołączona grafika

 

Poszukałem specyfikacji złącz usb i firewire na necie oraz wyprowadzeń na płycie głównej w manualu i zaczęło się dopasowywanie kabelków do tego co było w opisach złącz z tym co odgadłem za pomocą miernika.

Dołączona grafika

Edytowane przez Diodak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo znajduję słowa, żeby opisać twoją pracę

 

to tak jakby ktoś wziął silnik 1.1 od Polo i wsadził go do trabanta, a potem chodził i rozpowiadał jak to on silnika nie stuningował

 

nie wiem czy zrozumiałeś aluzję - ja bynajmniej nie jadę w tej chwili po Tobie, ale próbuję zasugerować, że ten temat bardziej pasuje do prezentacji niż tutaj

 

powód jest prosty - tu nie ma moddowania, choć praca zapowiada się estetycznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

simic - e tam, zawszeć coś tam pokleił i powiercił, czepiasz się :>

 

Co do tematu - ponieważ nigdy nie rozumiałem onanizmu nad symbolem nadgryzionego jabłka, stwierdzę tylko, że niebrzydkie. Acz żeby pracochłonne, to też nie :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo znajduję słowa, żeby opisać twoją pracę

 

to tak jakby ktoś wziął silnik 1.1 od Polo i wsadził go do trabanta, a potem chodził i rozpowiadał jak to on silnika nie stuningował

 

nie wiem czy zrozumiałeś aluzję - ja bynajmniej nie jadę w tej chwili po Tobie, ale próbuję zasugerować, że ten temat bardziej pasuje do prezentacji niż tutaj

 

powód jest prosty - tu nie ma moddowania, choć praca zapowiada się estetycznie

Simic aluzję zrozumiałem ale nie uważam zeby była trafiona. Temat jest jak najbardziej moderski z wieloma problemami i nie jest to wymiana zwyklego wiatraka na podświetlany jak co niektórzy modują obudowy ;). Celem jest zrobienie klona Mac Pro za niewielkie pieniądze. Ma być zgodny na płaszczyźnie sprzetowej i programowej uwzględniając zabezpeiczenia jakie Apple wprowadziło. Przecież modowanie to każda większa zmiana w sprzęcie a tutaj akurat żadna część nie pasuje do tej obudowy ;)

 

simic - e tam, zawszeć coś tam pokleił i powiercił, czepiasz się :>

 

Co do tematu - ponieważ nigdy nie rozumiałem onanizmu nad symbolem nadgryzionego jabłka, stwierdzę tylko, że niebrzydkie. Acz żeby pracochłonne, to też nie :>

Dlatego na samym początku uwaga że temat nie dla wszystkich... applowca zrozumie tylko inny applowiec ;). Jonas nie pracochłonne? Dwa miesiące już przy tym wiednę i końca nie widać... to tylko w teorii tak prosto wygląda, przekonasz się czytając kolejne posty. Edytowane przez Diodak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz o czym mówisz a zabierasz głos ;) Nie zaśmiecaj wątku :P

nie wiem :D, na autach się nie znam.. a żeby zadośćuczynić CI zaśmiecanie wątku, to w kwestii moda powiem, że jest ładny bo złożony z ładnych części, ale na tym koniec chyba będzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się... poniżej pinouty wszystkich potrzebnych złącz:

Dołączona grafika

 

Koleny dłuższy okres czasu zajeły mi zakupy śledzi usb i firewire na allegro celem uzyskania odpowiednich wtyczek do mobo i gotowych przewodów ;).

Dołączona grafika

 

Niby sztukowane, lutowane ale nie wyszło tak źle, zresztą nie było innego wyjścia. Na fotce nie ma jescze dolutowanego kabla firewire bo to robiłem ostatnio.

Dołączona grafika

 

6. Rzeczy które powinny być zrobione wcześniej ;)

 

Po zamontowaniu płyty głównej okazało się że muszę wszystko wymontować bo nie mam jak poprowadzić kabelków sygnałowych SATA które powinny leżeć pod kostrukcją trzymającą dyski. Trzeba zdemontować półkę i mechanizm zamykający drzwi. Apple w swoich obudowach wykorzystuje równych rozmiarów śrubokręty Torx i imbusy. W pierwszej kolejności zatrzaski:

Dołączona grafika

 

Później mocowanie półki do ścianki, klucz T-9:

Dołączona grafika

 

Dzięki temu jest dojście do oprawy wiatraka chłodzącego dyski twarde. Zamontowałem coolera 80mm z PWM od AC.

Dołączona grafika

 

Mechanizm instalacji DVD jest tutaj bardzo fajny i szybki... jeśli ma się przy DVD specjalne śrubki z główkami które wejdą w łezkowate otwory.

Dołączona grafika

 

Niestety nigdzie nie mogem ich dostać dlatego konieczne było zdemontowanie zaczepów blokujących żeby napęd trzymał poziom. Następnie po zmontowaniu półki przykręcenie do niej napędu na sztywno.

Dołączona grafika

 

Apple projektując sczelinę w obudowie przewidziała instalację DVD Pioneera bo mają wąski front przyczepiany do tacki. Tacka w LG bez sciągnięcia frontu nie dała się wysunąć a po zdjęciu frontu głośność napędu była nie do przyjęcia. Jeszcze kabelek sygnałowy SATA i przejściówka zasilania Molex > SATA.

Dołączona grafika

 

Na dzien dzisiejszy środek wygląda tak:

Dołączona grafika

 

Kabelki z panelu frontowego spętę w jedną wiązkę:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

7. Do zrobienia...

 

- wysterować wentylatory aby były maksymalnie ciche, prawdopodobnie będę musiał zrezygnować z wbudowanego sterowania PWM na mobo ze względu na samoistne zwiększanie obrotów już przy niewielkim obciążeniu co mija się z celem przy takim radiatorze. Najniższe obroty jakie sa automatycznie podawane to 680 RPM i takie chciałbym utrzymać.

 

- przebudować zasilacz aby zmieścić w fabrycznej niskiej obudowie i pochować zbędne przewody ;)

Edytowane przez Diodak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

simic - e tam, zawszeć coś tam pokleił i powiercił, czepiasz się :>

 

Co do tematu - ponieważ nigdy nie rozumiałem onanizmu nad symbolem nadgryzionego jabłka, stwierdzę tylko, że niebrzydkie. Acz żeby pracochłonne, to też nie :>

O matko xD Czytałem po kolei wypowiedzi nie patrząc czyje... "nie rozumiałem onanizmu nad symbolem nadgryzionego jabłka" pierwsza myśl: "Jonasowo brzmi" i zgadłem xD

 

A co do projektu mnie się bardzo podoba. Strasznych modyfikacji nie ma, ale "niebrzydka rzecz" i wiem w przeciwieństwie do jednej legendarnej postaci "ma jakieś zasotowania praktyczne" ;) Nie wstydziłbym się czegoś takiego na biurku postawić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aluminiowa szarosc w dodatku perforowana wyglada zajeb... :rolleyes: Frontowy panel (przycisk i usb) bardzo mi sie podoba, taki minimalistyczny. Widac ze musiales wlozyc troche pracy w adaptacje tego wszystkiego no i efekt jest ladny. Czy jablko na boku jest podswietlane? Czy to tylko grawerka na powierzchni? Jesli tak to warto by bylo zrobic swiecace jabluszko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jablko na boku jest podswietlane? Czy to tylko grawerka na powierzchni? Jesli tak to warto by bylo zrobic swiecace jabluszko ;)

Jabłko jest grawerowane, trudno podświetlić bo alu ma 3mm grubości ;). Myślałem o jakimś kolorowym oswietleniu w środku które świeciłoby przez perforację. Na forum o Makach ktoś wstawił ruchomy laser z przystawką do środka obudowy. Przy zgaszonym świetle wygląda ciekawie.

 

Dołączona grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam ze efekt jest zaje.....

ale w zasadzie stosując obudowę od maca byleś skazany na sukces :-)

nakład pracy w sumie taki sobie. ale dlatego ze nie poorałes obudowy jest tak fajnie, zdanych okien i innych duperel. nawet oświetlenie (cho rzadko) mi się podoba.

good job

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież do maca można wsadzić pełnego ATXa. Tylko trzeba go troche mocniej zmodować...

 

Na forum bit-tech.net jest sporo tematów z G5 w tytule.

 

Choć w tym przypadku pochwała za nieinwazyjność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że odkopię trochę stary temat, ale pytanie jak najbardziej pasujące - zapłacę każdą cenę za obudowę po Mac Pro. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł albo dojście - błagam o kontakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zachodnich forach jest bardzo dużo tematów modyfikacji Mac Pro G5 i przystosowaniem go do warunków PC. Mi zawsze się podobały te obudowy i kiedyś chciałbym ją dorwać w swoje ręce !

Schludnie i ładnie zrobione choć to tylko przekładka jak na razie.

+res

 

tu masz przykładowy mod G5

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=160548 chociaż więcej pracy włożył w nią modder z bit-tech.net

Edytowane przez Thorn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się w macu pro podoba tylko obudowa. Ale jak widać Pc w to bez przeróbek nie wejdzie... Ale jestem ciekawy tego samego co PolandMET. Generalnie fajny mod, trochę bez sensu ale czego nie robi się dla wyglądu kompa ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość ctx0075b

Mnie rozwaliło to zdjęcie przy opisywaniu kabelków. Że Ci się chciało... Ale muszę przyznać (mimo iż nie jestem fanem Mac-ka) że rzecz warta zachodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkam w Irlandii i mam kilka nowych obudow do mac pro 5 na sprzedaz lub na zmontowanie w nich pc dobrej klasy.

Obudowy sa nowe zapakowane w ochronne folie z zasilaczami i wszystkimi komponentami aby zlozyc nowego maka.

- zasilacz (980W)

- okablowanie pelne

- zatoki na dyski

- podwojny wiatrak chlodzacy

- plytki na ram

Niestety nie mam plyt glownych ani nie za bardzo lubie srodowisko pracy w jakim dzialaja maki.

Moja praca moze byc wykonywana jedynie na systemi windows.

Jesli ktos bedzie zainteresowany udzieleniem mi wskazowek jak zlozyc kompa pc na obudowie macka lub by chcial kupic obudowy zapraszam na priv.

Moge tez wyslac zdiecia w duzej rozdzielczosci.

Bede wdzieczny za kontakt.

 

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...