Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Boot’owanie z Pen-Drive:

 

Sporządzenie boot’owalnego Pen-Drive to naprawdę prosta i niewymagająca dużo wolnego czasu czynność. O zaletach tego rozwiązania można by długo pisać, więc wymienię może najważniejsze przede wszystkim możliwość wgrywania nowych biosów do płyt głównych czy kart graficznych, kopie zapasowe systemu czy też wszelakiego rodzaju programy do wyszukiwania i naprawy bad sektorów na dysku twardym. Tyle słowem wstępu ;)

 

Aby sporządzić boot’walnego Pen-Drive potrzebny nam będzie program HP USB Disk Storage Format Tool oraz pliki z systemem operacyjnym MS-DOS. Po zgromadzeniu tychże rzeczy zabieramy się do pracy.

 

Download:

HP USB Disk Storage Format Tool

Pliki Boot'ujące

 

Krok pierwszy rozpakowanie pliku win98boot.zip oraz zainstalowanie programu HP USB Disk Storage Format Tool. Teraz należy podłączyć nasz Pen-Drive i włączyć program HP USB Disk Storage Format Tool z listy dostępnych napędów wybrać nasz Pen-Drive a system plików ustawić na FAT. Dodatkowo możemy podać etykietę dla naszego napędu:

 

Dołączona grafika

 

Kolejnym korkiem jest wybranie Quick Format nie jest to konieczne, ale znacząco przyspieszy cały proces. Na koniec wybieramy Creat a DOS startup Disk i wybieramy lokalizacje, w której wcześniej rozpakowaliśmy zawartość archiwum win98boot.zip.

 

Dołączona grafika

 

Teraz wciskamy klawisz Start. Po jego wciśnięciu pojawi się komunikat, iż wszystkie informację na naszym napędzie zostaną utracone, odpowiadamy twierdząco.

 

Dołączona grafika

 

Po krótkiej chwili pojawi się okno podsumowujące proces formatowania, klikamy OK. i możemy już zamknąć program.

 

Dołączona grafika

 

Jeżeli mamy włączoną opcje pokazywania ukrytych plików w systemie, zwartość naszego Pen-Drive powinna wyglądać w następujący sposób.

 

Dołączona grafika

 

Teraz możemy już nagrywać na nasz napęd, co tylko chcemy, nowe biosy czy też programy, które nam się mogą przydać podczas awarii systemu. Osobiście używam takiego napędu w głównej mierze do sporządzania kopi systemu za pomocą programu Ghost, zmiany biosów mojej płycie głównej oraz testowania pamięci RAM takimi programami jak np. GoldMemory czy MemTest.

 

Dołączona grafika

 

Na koniec aby zabootowac z naszego napędu należy w biosie płyty głównej wybrać odpowiednią opcję. W jednych płytach będzie ona w tym samym miejscu co wybieramy boot'wanie z napędu CD/DVD-ROM a w innych na liście dysków twardych i ich kolejności podczas boot'owania. W razie problemów z znalezieniem tej opcji przyjdzie nam z pomocą instrukcja obsługi ;)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

... a nie prościej tak? :

>run command.com

>format usb_disk: </u> /s

format.exe i command.com z w98/95 (bootdisk.com)

 

Można też normalnie z windy, po użyciu WindowsEnablera ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a nie prościej tak? :

>run command.com

>format usb_disk: </u> /s

format.exe i command.com z w98/95 (bootdisk.com)

Co do tego "prościej" mam pewne wątpliwości zwłaszcza na Viście :

 

Dołączona grafika

 

Można też normalnie z windy, po użyciu WindowsEnablera ;)

Właśnie przetestowałem metodę z odblokowywaniem opcji za pomocą Windows Enabler i efekt jest taki iż format przebiega prawidłowo, pliki sie kopiują ale coś nie tak z Boot Sektorem. Bios mojej płyty głównej w ogóle nie wykrywa tak sformatowanego napędu co za tym idzie nie możliwe jest z niego uruchomienie system. Powrót do metody z programem HP w celu wyeliminowania "ewentualnych kaprysów sprzętu" i bootowanie z pen-drive ponownie stało się możliwe. Postanowiłem dać jeszcze jedną szansę Windows Enabler i efekt jak poprzednio, po póki nie użyje programu HP nie mogę zabootować z pen-drive. Nie wiem jak to jest na XP czy 2003 bo nie mam żadnego z tych systemów pod ręką ale u mnie na Viście jedynie program HP spełnia założenia tematu, bo do zwykłego kopiowania plików to ja mogę sobie Explorera użyć ;)

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

Faktycznie, coś misię po...myliło. sorki :D

WinEnabler u mnie nie chce chodzić - jeszcze nie wiem dlaczego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie HP pisze jedynie ze urzadzenie jest chronione przed zapisaem i nie pzowoli na format ;D

Postaram sie wyrwac jakies normalne USB deVice a nie MP3...

Kilkoro ludzi już na forum pisało o tym że nie da się sformatować bo pisze iż urządzenie jest zabezpieczone przed zapisem, np MP3 do Creative i jakiś iPod. Co do iPoda na zagranicznym forum była informacja aby przytrzymać klawisz Play kilka sec natomiast co do Creative nie udało mi się znaleźć żadnych porad na ten temat. Sam jako jako Bootujacego PenDrive używam stara "martwą empetrujkę" (jako pamięć działa ale plików muzycznych już nie umie odtwarzać ;) ) i nie mam z tym problemów ale to stary i tani (nawet za czasów nowości) wynalazek to może dlatego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok

 

Bravo , wlasnie szukalem jak to zrobic , ale nie moglem znalezc plikow z MsDosem .

U mnie chodzi na zwyklym multi czytniku kart :) mam 3 karty rozne formaty

SD MiniSD wszystko smiga .

 

To teraz moze bys wykombinowal jak przekopiowac na takiego pendrive

Hiren's Boot CD ?? to by bylo zajebiste narzedzie na pendrive .

Edytowane przez Mario2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mardok

 

Bravo , wlasnie szukalem jak to zrobic , ale nie moglem znalezc plikow z MsDosem .

U mnie chodzi na zwyklym multi czytniku kart :) mam 3 karty rozne formaty

SD MiniSD wszystko smiga .

 

To teraz moze bys wykombinowal jak przekopiowac na takiego pendrive

Hiren's Boot CD ?? to by bylo zajebiste narzedzie na pendrive .

Programy dla DOS'a w tym Boot CD znajdują się w katalogu .\BootCD i są spakowane UHARCD. Jeżeli interesują ciebie konkretne programy wystarczy znaleźć odpowiedni plik *.uha i go rozpakować a następnie rozpakowany program przegrać na PenDrive, od to cała filozofia ;) Polecenie rozpakowujące wygląda następująco :

 

uharcd x -nazwa_pliku.uha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was próbował już bootować system z pendrive'a o dużej pojemności? Ja używam do tego 4 gigowego pen'a i kiedy już płyta chce go załadować to się wiesza :(

A mam foxconna p35a

 

EDIT: 1 gigowy pendrive działa, więc możliwe że foxconn nie obsługuje boot'a z dużych penów....

Edytowane przez Kipps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was próbował już bootować system z pendrive'a o dużej pojemności? Ja używam do tego 4 gigowego pen'a i kiedy już płyta chce go załadować to się wiesza :(

A mam foxconna p35a

 

EDIT: 1 gigowy pendrive działa, więc możliwe że foxconn nie obsługuje boot'a z dużych penów....

Jak ekran stoi zaraz po poście to nie tyle się wiesza co nie wykrywa systemu operacyjnego (w tym wypadku DOS'a) i to jest dość częste zjawisko zwłaszcza na większych i nowszych PenDrive. Dokładnie nie wiem co jest przyczyną, mam kilka PenDrive i każdy ma inne "humory" jeden (z opisu u góry) będący starą MP3 o pojemności 256MB działa zawsze i wszędzie kolejny 512MB działa tylko z niektórych USB a ostatni 2GB tylko z HUB'a w LCD da się zabootować. Miałem jeszcze pożyczonego 4GB tego to już w ogóle nie udało mi się zmuśić do zabootowania z któregokolwiek protu USB...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zrobic aby usunac master boota?

Wystarczy ze sformatujesz PenDive albo ręcznie usuniesz trzy ukryte pliki i już nie zabootujesz z niego systemu, ewentualnie możesz usunąć partycje i utworzyć od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero format od HP usunał mi bot, tylko nie rozumiem roznicy w bajtach po formatach.

 

Poczatkowy stan z bootem ktory chcialem zrobic za pomoca MYSLAX Creator to

post-153632-1203572055_thumb.jpg

 

Po formacie od HP

post-153632-1203572062_thumb.jpg

Edytowane przez ludzikos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest szansa ze uwalilem przy tym odtwarzacz mp3 ktory sluzyl mi jakos pendrive?

Powinna być "żadna", w razie problemów zawsze możesz potem sformatować PenDrive jeszcze raz a pomocą programu HP tylko tym razem już bez plików bootujących.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie u mnie to nie działa !! wszystko przebiega ok i [gluteus maximus], po operacji nie ma zadnych plikow na penie, i komp nie bootuje

 

EDIT: pomimo ze plikow nie widac nawet po odkryciu w windows wszystko zaskoczylo i działa ;)

Edytowane przez oswalddini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie u mnie to nie działa !! wszystko przebiega ok i [gluteus maximus], po operacji nie ma zadnych plikow na penie, i komp nie bootuje

 

EDIT: pomimo ze plikow nie widac nawet po odkryciu w windows wszystko zaskoczylo i działa ;)

Aby widzieć wspomniane pliki pod Windows'em należny oprócz zaznaczenia opcji Pokaż ukryte pliki i foldery należy również odznaczyć Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko działa bez stresu - zwykły format zawsze usunie bootrecord - program hp jest tylko po to by zrobić ten boot record bo nic innego pod windowsem nie potrafi(no chyba ze acronis i jego starowy pendrive :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość razorex

co do dużych penów to chyba niema zasady bo mi się udało stworzyć bootowalnego 8 gigowego według tego przepisu :razz:

A mi 16GB wg opisu :) dzieki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękować za klarowny temat

dzięki temu mam w swoim asrocku nieoficjalny bios 2.02 i powinien mi zadziałać radeon 4850 :)

 

forum purepc rządzi Dołączona grafika

 

'za moich czasów' do wszystkiego dochodziło się samemu, a teraz? jest purepc i nie nie trza wyważać otwartych drzwi (rym, hehe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. zrobiłem wg instrukcji z początku tematu i wszystko bangla. A teraz chciałbym zeby z tego pendrive odpalać też PQmagic w wersji dyskietkowej. Wiecie jak to zrobić? I moze zeby jeszcze dorzucić do tego start acronis true image? a moze macie jeszcze jakieś pomysły? Chciałbym na takim Qgb pendrive zrobić sobie cały komplet narzędzi do ratowania komputera. Łacznie z diagnozą dysków twardych. Juz wrzuciłem do przeglądania norton COmandera pod dosa. i Memtesta. Zastanawiam sie co jeszcze by się przydało mieć. I jak to tam dorzucić. Co do PQmagic to przegrałem zawartosć obu dyskietek tworzonych przy instalacji ale nie działają. Nie wiem co mam zmienić żeby to zadziałało. Dobry boot jest też TU nazywa się Cichy_boot_disc ma sporo fajnych narzędzi

Cichy BootDisk - wersja 4.0

Zmiany:

- usunięty został DOS 7.1 (ze względu na jego duże "gabaryty")

+ zamiast niego system FreeDOS 1.0

+ dodano nowy program Victoria 3.3.3

+ dodano nowy program MemTest86+ 1.65

+ dodano nowy program Terse 1.2

+ dodano sterowniki do obsługi napędów/dysków/flash USB

+ dodano sterownik UltraDMA do obsługi dysków IDE

+ dodano program Ansi 1.3

+ dodano banner na górze ekranu w trybie konsoli

- usunięto sterownik CD-Rom'u Vide-cdd

+ zamiast niego sterownik QCDRom (mniejszy i obsługujący UltraDMA)

* nowa wersja DosLFN 0.40e

- usunięto z boot menu opcję uruchamiania Volkov Commander'a (z powodu braku pozycji w menu)

- usunięto z boot menu opcję uruchamiania BIOS Cracker'a (z powodu braku pozycji w menu)

* spolszczono interface programu DiskCopy

* zwiększono rozmiar RAMDisk'u do 3.6MB

 

No i co Wy na to?

Edytowane przez piicia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie tylko nie chce mi się zbootować :P

Chce uruchomić GParted i nie wiem jak wypalić ISO na penie? Bo tylko uruchomiły mi się pliki MS-DOS i nie wiedziałem co wpisać...

I co by się stało jakbym wrzucił 2 programy bootujące na pena?

Edytowane przez kaczan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...