Skocz do zawartości
Fracha

Początek Dysku - Gdzie On Jest?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio u mnie w szkole wynikła pewna dyskusja na temat dysków HDD.

Głównie chodziło mi o to czy dysk jest szybszy na jego początku czy na jego końcu?

Tylko nadszedł kolejny problem. Gdzie jest ten "początek" dysku?

Wiem że jest coś takiego jak FIZYCZNY początek i LOGICZNY, w takim razie jaki początek obierają sobie programy testujące wydajność dyskową? Przeglądając testy na różnych stronach zawsze wynik jest taki że dysk wydajniejszy jest na początku a na końcu prędkość ta spada nawet o 50%. Tylko który to początek? Bliżej wewnętrznej strony talerza czy zewnętrznej? Mógłby się ktoś wypowiedzieć na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Boże, weźcie się oboje zlitujcie.

Skoro "na początku" jest szybszy to jakim cudem ma to być od wewnątrz? Prędkość (kątowa) obracania się talerza jest taka sama na zewnętrznej części jak i wewnętrznej, więc to logiczne, że na zewnątrz, czyli tam gdzie promień wyznaczony przez głowicę dysku jest największy, osiągniemy największą prędkość liniową. "pod głowicą przeleci więcej talerza w tym samym czasie"

Tak samo jak nagrywacie CD, czy DVD. Gdzie nagrywarka osiąga MAX speed. Chyba na końcu płyty, prawda?

To, że płytę zaczyna nagrywać od wewnątrz, nie oznacza, że w dyskach jest tak samo.

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak czytam takie glupoty to mnie az strzela :|

 

dostep do danych jest naszybszy na poczatku dysku

 

dlaczego ?

 

ano dlatego ze glowica dysku porusza sie powiedzmy po prostej ( zaokraglijmy to ) , wiec jezeli dana 1 jest na pierwszym torze dana 2 jest na 2 zgdanij gdzie te dane zostana odczytane szybciej na koncu czy na poczatku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatek jest przy zewnetrznej krawedzi tarczy dysku. Odwrotnie jest przy płytach cd itp.

 

Pietia(lania): Słuchaj misku. Porownaj sobie wykresy płyty cd i dysku twardego. Swoja logika sie nie słuz, bo nawet intuicja Ci nie pomogła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj miska to se znajdz w swoim barze dla pedalow to raz

 

dwa czytaj ze zrozumieniem :

 

Głównie chodziło mi o to czy dysk jest szybszy na jego początku czy na jego końcu?

Tylko nadszedł kolejny problem. Gdzie jest ten "początek" dysku?

 

czyli gdzie dysk jest najszybszy

 

 

najszybszy przy randomowym dostepie jest w wew czesci dysku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy odczyt jest na partycji 'ostatniej' na dysku, więc początek jest przy wewnętrznej częsci. A programy testujące zaczynają testować dysk od zewnątrz, co widać podczas testu na RaptorzeX (głowica przesuwa się do wewnątrz, przynajmniej w hdtach).

 

Więc początek i koniec to pojęcia względne, zależne od punktu widzenia, ale skoro partycje są montowane od środka, to chyba jednak warto by przyjąć, że początek jest od wewnętrznej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

początek jest na zewnętrznej krawędzi dysku a żeby to z zobrazować posłużę się rysunkiem

 

jak wszyscy wiecie że początek jest tam gdzie "szybciej" a szybciej jest tam gdzie na rysunku jest Y czyli na zewnętrznej krawędzi, dzieje sie tak ponieważ podczas obrotu punkt poruszający się po łuku Y pokonuje wiekszą drogę w tym samym czasie co punkt na łuku X, a jak wiadomo prędkość jest wypadkową drogi i czasu

 

pierwsza partycja jest na zewnątrz czyli na początku :wink:

Edytowane przez Zawadaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pietia(lania): Wyjasnił to dopiero Zawadaki. Ty byłes w błedzie, kszonek wytłumaczył cos, dochodzac ostatecznie do rownie błednego wniosku. Co komu z takich wypowiedzi?

Nie udzielał bym sie w tym temacie, gdybym odpowiedz na pytanie zadane przez autora miał udzielic popierajac wyłącznie logika ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

początek jest na zewnętrznej krawędzi dysku a żeby to z zobrazować posłużę się rysunkiem

 

jak wszyscy wiecie że początek jest tam gdzie "szybciej" a szybciej jest tam gdzie na rysunku jest Y czyli na zewnętrznej krawędzi, dzieje sie tak ponieważ podczas obrotu punkt poruszający się po łuku Y pokonuje wiekszą drogę w tym samym czasie co punkt na łuku X, a jak wiadomo prędkość jest wypadkową drogi i czasu

 

pierwsza partycja jest na zewnątrz czyli na początku :wink:

W sierpniu miałem jakiś czas pożyczonego raptora z przezroczystym topem, i jeżeli mnie pamięć nie myli to mając partycje z system jako ostatnia na dysku, głowica podczas bootowania 'latała' po zewnętrznej krawędzi.

 

I to, ze szybciej jest na zewnętrznej krawędzi jest oczywiste (prędkość liniowa jest większa), ale dlaczego początek ma tam być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale dlaczego początek ma tam być?

No właśnie wszystkie programy testujące wydajność dyskową wykazują że dysk jest szybszy na początku, a skoro szybszy jest na zewnętrznej stronie to najprawdopodobniej początek również tam się znajduje. Tak przynajmniej wynika z tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to, ze szybciej jest na zewnętrznej krawędzi jest oczywiste (prędkość liniowa jest większa), ale dlaczego początek ma tam być?

Bo tam jest partycja C, a wewnątrz D, E i inne. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dalszym ciągu nie widzę żadnego dowodu na to, że początek jest na zewnętrznej krawędzi.

 

Program testujący testuje od zewnątrz do wewnątrz, na zewnątrz jest szybciej, wewnątrz wolniej - OK. Ale nikt nie powiedział, że nie można napisać programu testującego odwrotnie.

 

Ale pewno macie rację... Tak jest logicznie, ale dowodu brak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz niech każdy niedowiarek ściągnie sobie program ATTO do testowania wydajności dysku, zrobi test pierwszej partycji (prawdopodobnie C) oraz ostatniej i porówna wyniki, na partycji C o ile jest pierwsza odczyt i zapis będzie przebiegał z największą prędkością liczoną w MB/s

 

skoro tak to partycja C (pierwsza) znajduje się na początku dysku czyli bliżej zewnętrznej krawędzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sierpniu miałem jakiś czas pożyczonego raptora z przezroczystym topem, i jeżeli mnie pamięć nie myli to mając partycje z system jako ostatnia na dysku, głowica podczas bootowania 'latała' po zewnętrznej krawędzi.

 

I to, ze szybciej jest na zewnętrznej krawędzi jest oczywiste (prędkość liniowa jest większa), ale dlaczego początek ma tam być?

latała po zewnętrznej, bo MBR znajduje się po zewnętrznenej... no i dalej - skoro MBR jest po zewnętrznej stronie i na początku dysku (jak powszechnie wiadomo), więc i sam początek musi być po zewnętrznej :) Edytowane przez rosolini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne ;) jak widać nawet najbardziej oczywiste fakty możne źle zinterpretować ;)

 

A programu ściągał nie będę - wierze już :) ale nawet nie widziałem, że są programy do testowania wydajności jednej partycji - nie spotkałem się z nimi wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzicie, początek to sprawa umowna, tak samo kij ma 2 końce, który jest początkiem?

Logicznie rzecz biorąc to tam gdzie jest pierwsza partycja powinien być początek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...