Skocz do zawartości
Zwolas

Toshiba Satellite L30-134(psl33) Problem Z Pamięcią

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jakiś czas temu zakupiłem do swojej toshiby 1GB ramu. W sumie z 'fabryczną' kością 512 powinno być ok 1,5 GB. W biosie i w windowsie pokazywało jedynie 896 MB.Specjalnie się tym nie zmartwiłem, różne taktowania itp. pomyślałem że to możliwe. Przed dołożeniem też nie było pełnych 512 ale wiadomo grafika... Ostatnio dokupiłem jeszcze jedną kość gigową i ku mojemu zdziwieniu nadal jest 896 MB. Robiłem już chyba wszystko, a przynajmniej to co wiem co sie robi w takich przypadkach, zmieniałem sloty, wkładałem pojedynczą kość do każdego ze slotów, flashowałem biosa na 3 różne wersje i ciągle nic. Włożone są dwie 1GB kości a pokazuje mi 896 MB czyli w sumie 1 GB bo na grafe sobie część idzie. W everest w zakładce SDP pokazuje mi obie kości obie gigowe, więc zakładam że są dobrze włożone, ale w zakładce pamięć --> pamięć fizyczna jest tylko 896 MB.Może to też wina systemu operacyjnego, mam XP może trzeba zmienić na jakiś 64-bit? (Vista??) z drugiej strony jednak 32 bitowy system powinien sobie poradzić tak do 4GB, a jeżeli to system to dlaczego w biosie pokazuje tez tak mało?

Powoli zaczynam sie skłaniać ku myśli ze ten model nie ma rozszerzalnej pamięci do 2GB czy 3GB jak utrzymują sklepy i chyba nawet sam producent, tylko maksymalna ilość pamięci w tym notebook'u to jedynie 1GB RAM.

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Zwolas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie jest wróżką. Jaki model? Może masz jakiegoś archaicznego laptopa?

 

Pozdrawiam

No model to wydaje mi sie ze w temacie napisałem. Archaiczny to on chyba raczej, nie jest, a problem już rozwiązałem po prostu te dwie kości gigowe sie nie 'lubią', a raczej jedna kość gigowa nie 'lubi' się z innymi, po prostu gdy wkładam nową 1GB z 512MB wszystko jest ok. To rozwiązanie musiało mi wcześniej umknąć wpadłem na nie przypadkowo w pracy, analizując jeszcze raz wszystko po kolei.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ak-105

 

kolega chyba wyraźnie napisał w temacie więc się nie unoś tylko kup sobie krople do oczu

 

z jakiegos powodu bios nie wykrywa Ci dokupionej pamieci...

przyczyn moze być kilka

1 przywróć w biosie ustawienia fabryczne - przed włożeniem wyjmij baterię i wtyczke zasilania

2 - kości są niezgodne - spróbuj raz odpalic go na jednej, raz na 2 i każdą w innym bnku - czyli masz 4 kombinacje

 

lapek raczej spokojnie powinien obsługiwać do 2gb a XP32 rozpoznaje 3gb

może kość jest walnięta - sprawdz ją i jej parametry jakie pokazuje cpu-z - może kupiłeś zupelnie z innej parafii

 

jest jeszcze cos takiego jak pamięci dedykowane - czyli laptop nie rozpozna tych, których nie ma w specyfikacji producenta - zapisane jest to chyba w biosie

 

dzialaj jak nic nie wykombinujesz, bedziemy mysleć dalej.

 

SPRAWDZIŁEM SPECYFIKACJĘ - LAPEK OBSLUGUJE DO 2GB - OBSTAWIAM, ŻE COŚ NAMIESZALES W TYPACH KOŚCI

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Więc sprawa wygląda tak.

 

Jeżeli włożę gigową kość z bankami samsunga (kupiłem na allegro jako kingston, ale w tej sprawie już mailowałem) ja jakąś inną to widzi mi tylko i wyłącznie gigowgo samsunga, nieważne jakie jeszcze pamięci włożyłem, czy drugą gigową (banki kingston) czy tą 512 (banki samsung) która była włożona jak kupowałem laptopa. Sama gigówka samsunga działa na obu slotach, system jest stabilny nic sie specjalanie nie dzieje, kość działa jest wykrywany 1GB (czyli reklamacja odpada). Wczoraj wsadziłem 1GB kingston i 512 samsung (z którą kupiłem lapka) i jest ładnie wykryte 1,5 GB.

Wychodzi na to że ten gigowy samsung coś nie chce współpracować z innymi kośćmi nawet od tego samego producenta.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Zwolas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, za odświeżenie tematu, ale pomyślałem, że nie ma co zaśmiecać nowym wpisem, jak problem jest taki sam.

 

 

Mam takiego samego laptopa Toshiba Satellite L30-134 (możliwość włożenia 2 GB pamięci). Mam dwie kości: Kingston 99U5295-015.A00LF oraz Kingston 99U5293-012.A00LF.

 

Jak widać kości są tej samej firmy tej samej pojemności 1GB, taktowanie mają takie samo. Różnica polega na ułożeniu (1 kość: 1 rank, 8 bank oraz 2 kość: 2 rank, 4 bank).

 

Osobno kości działają, sloty działają - przekładałem wszystko i sprawdzałem. Jednak obie nie działają. Laptop chodzi bez problemu, jednak w systemie wykrywa jedynie kość 1 giga.

 

Czytałem post od początku i nie kombinowałem tylko nic z BIOSem, bo się na tym nie znam. Myślicie, że na tym polega problem?

 

Kiedyś po samym kupieniu drugiej kości wydaje mi się, że to działało razem (głowy nie dam), teraz nie funkcjonuje. Wcześniej mi to nie przeszkadzało, dało się żyć, ale postanowiłem wreszcie poprosić o pomoc, bo szkoda, żeby ta pamięć się marnowała.

 

Wklejam linki do screenów z Everesta (nie wiem czy można hotlinkować na forum):

http://img850.imageshack.us/img850/3043/73638835.jpg

http://img406.imageshack.us/img406/6704/77239052.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/9417/71683347.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Mariusz

Edytowane przez Mariusz88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinowałem z restartem BIOSu, przy jednej kości, potem dorzucałem drugą, zamieniałem na miejsca, wszystkie kombinacje nic nie pomogło... Macie jakieś propozycje?

 

Jak sądzicie, jeżeli kupię RAM złożony z 4 banków, to zadziała w przypadku dwóch identycznych kości (obecnie 1 rank - 8 bank i 2 rank - 4 bank)?

Edytowane przez Mariusz88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem laptopa FujitsuSiemens, ale problem mam podobny.

Oryginalnie było tam 512MB, dokupiłem nowe 1GB Kingston i BIOS widział łącznie 1 GB. Bez 512, widział 512 MB. Dokupiłem drugi nowy 1 GB. Teraz mam dwie kości 1 GB, ale BIOS i Windows, widzą tylko połowę każdej z kości, czyli w sumie 1 GB. CPU-Z, widzi poprawnie 2x1GB. Wszystkie kości są Kingstona KVR533D2S4/1G.

Problem był już opisywany na różnych forach.

Bez problemów podobno działają kości: 99U5295-001.BOOLF.

Moje są: 99U5293-012.AOOLF.

 

Jeśli ktoś dojdzie do konstruktywnych wniosków, to chętnie wymienię swoje pamięci na jakieś inne, takiej samej wielkości. Wydaje mi się, że po prostu trzeba próbować metodą prób i błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w sklepie, żeby wszystko sprawdzić na miejscu wziąłem ze sobą laptopa :cfaniak:

 

Poprosiłem o kość 1 GB 533 MHz (4 banki), przy styczności z moją kością 1 GB 533 MHz 8 bankową - nadal pokazywało zaledwie 1 GIGA.

 

Postanowiłem zamienić konfigurację. Do komputera włożyłem dwie kości 1 GB obydwie po 4 banki. ZADZIAŁAŁO! Mimo wcześniejszych wskazówek nie wymagało to wszystko restartu biosa. :brawa:

 

Wniosek? Kości były niekompatybilne przez różną ilość banków na kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...