Skocz do zawartości
4 FUN

Początki Z Fc ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Czytam już dość długo na forum o FC i wreszcie postanowiłem zrobić swoje. Całość miała być złożona po najniższej linii oporu względem kosztów ;) Mam kompresor elektroluxa GL70AA 1/5HP chłodnica to parownik z zamrażalnika, reszta tez z odzysku. Zatankowałem to probanem-butanem technicznym. Wszystko niby działa ale schodzę do okolo -34 i chyba woda zamarza bo przestaje chłodzić. Próżnia była robiona drugim kompresorem a odwadniacz dałem ze starej lodówki ale chyba widać już zawilgocony :| Mogą to powodować jakieś resztki lutów itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Czytam już dość długo na forum o FC i wreszcie postanowiłem zrobić swoje. Całość miała być złożona po najniższej linii oporu względem kosztów ;) Mam kompresor elektroluxa GL70AA 1/5HP chłodnica to parownik z zamrażalnika, reszta tez z odzysku. Zatankowałem to probanem-butanem technicznym. Wszystko niby działa ale schodzę do okolo -34 i chyba woda zamarza bo przestaje chłodzić. Próżnia była robiona drugim kompresorem a odwadniacz dałem ze starej lodówki ale chyba widać już zawilgocony :| Mogą to powodować jakieś resztki lutów itp.?

 

Daj nowy filtr i jeszcze raz proznie zrob. Ew. za malo gazu. Bo ciezko sie domylic co to znaczy nie mrozi (wiele znaczen to ma :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj nowy filtr i jeszcze raz proznie zrob. Ew. za malo gazu. Bo ciezko sie domylic co to znaczy nie mrozi (wiele znaczen to ma :P)

nie mrozi znaczy że temperatura ciągle rośnie próżnie robiłem dwa razy i nic jak dodaje gazu tez nic. Zastanawiam się czy może parownik nie jest zbyt mały, był robiony z płaskowników 4x4x1 drążony wiertłem 3 mm albo 4 dałem tylko 2 takie (tylko tyle miałem) i 3 z otworem na ssącą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wilgoc w ukladzie i zamarza ci woda w kapilarze.

 

By pozbyc sie wilgoci z ukladu musisz dlugo robic próznie + pogrzewac uklad ( u mnie kiedys skraplacz to robil)

Wymien filtr na nowy i wpakuj od razu taki 30 gram ot tak na wszelki wypadek...

 

Ile kompresor stał rozchermetyzowany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wilgoc w ukladzie i zamarza ci woda w kapilarze.

 

By pozbyc sie wilgoci z ukladu musisz dlugo robic próznie + pogrzewac uklad ( u mnie kiedys skraplacz to robil)

Wymien filtr na nowy i wpakuj od razu taki 30 gram ot tak na wszelki wypadek...

 

Ile kompresor stał rozchermetyzowany ?

Wymieniłem filtr i kapilarę (tamta była za krótka) robiłem próżnie ale bez podgrzewania, bo mam malowany skraplacz. Udało mi się osiągnąć - 50 i tak chodził bez problemów z 20 min, potem podłączyłem do kompa i znów to samo... Zastanawiam się czy nie zmienić znów filtra i nabić od nowa, tym razem z podgrzewaniem...

 

a kompresor parę dni stał ale pozaklejałem wloty, choć pewnie i tak olej nasiąkł wodą.

 

Wystarczy jak będę podgrzewać sam skraplacz?

Edytowane przez 4 FUN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem filtr i kapilarę (tamta była za krótka) robiłem próżnie ale bez podgrzewania, bo mam malowany skraplacz. Udało mi się osiągnąć - 50 i tak chodził bez problemów z 20 min, potem podłączyłem do kompa i znów to samo... Zastanawiam się czy nie zmienić znów filtra i nabić od nowa, tym razem z podgrzewaniem...

 

a kompresor parę dni stał ale pozaklejałem wloty, choć pewnie i tak olej nasiąkł wodą.

 

Wystarczy jak będę podgrzewać sam skraplacz?

musisz wykalibrowac uklad pod obciązenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz wykalibrowac uklad pod obciązenie

Właśnie myślałem że to przez złą kalibracje ale jak wyłączę układ to ciśnienie dopiero po jakimś czasie zaczyna wzrastać (kolo 10 minut) na stronie ssącej, a do tego jak pracuje to słychać syczenie w parowniku jak się zapycha to przerywa i temp rośnie (sprawdzałem też bez obciążenia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie myślałem że to przez złą kalibracje ale jak wyłączę układ to ciśnienie dopiero po jakimś czasie zaczyna wzrastać (kolo 10 minut) na stronie ssącej, a do tego jak pracuje to słychać syczenie w parowniku jak się zapycha to przerywa i temp rośnie (sprawdzałem też bez obciążenia)

czyli zla proznia lub paproch w kapilarze

zrob porzadna proznie + ogrzewanie skraplacza i rury ssącej i parownika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli zla proznia lub paproch w kapilarze

zrob porzadna proznie + ogrzewanie skraplacza i rury ssącej i parownika

dolutowałem drugi filtr robiłem próżnie kolo godziny z podgrzewaniem, napełniłem układ i czekam na rezultaty

 

Powoli schodzi temp

 

no i znów lipa... doszło do -50 i rośnie

 

Tak sobie myślę... jak butan krzepnie w temperaturze około 0 a propan -32 to może nie woda a gaz zamarza... Jak nie mam racji to poprawcie, a jak mam to doradźcie jaki gaz zatankować oryginalnie był 134a

 

A jak nie gaz to może wymiana oleju, choć wolałbym tego uniknąć...

Edytowane przez 4 FUN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli olej nałykał sie wody to : ( teoria koncepcyjna moze zadziała )

 

Odspawaj kompres od układu.

Zaslep linie ssaca.

Załacz kompresor i niech on sam sobie pochodzi około 1 godziny.

Dzieki samoistnie wytworzonej prózni i grzaniu sie kompresora woda zostanie wydalona przez kompresor...

 

Kurcze ja tez mam kompres na R134A i załadowany izobutan do tego propan + troche R134A. I schodzi mi do -40 i nic sie nie dzieje....

 

A twoje problemy wygladaja jak bys miał wode w układzie.Tez miałem taki przypadek tylko u mnie było wiecej wody i układ zamarzał przy -19C

 

Parownik stosowałes od tego samego układu w ktorym był R134A ?

 

Bo jesli parownik był od układu na R12 to potrafi dziac sie cuda ( mix oleju estrowego i mineralnego to robi sie galaretka ktora zapycha kapilare i wyglada to na wilgoc... ) i w tym przypadku dodanie czystego propanu powoduje ze objaw ustepuje.

 

Jeszcze oczywiscie mozesz miec zawilgocony gaz...

 

Jesli szukasz czystego R134A to szukaj go w Sklepie elektronicznym jako zamrażacza. Produkcja niemiecka i na opoakowaniu była podana temperatura -29C lub -33 C. Polski zamrazacz z AG chemii to MIX R134A + propan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki co do odgazowywania oleju (przyda się na przyszłość).

Mój układzik przez noc cudownie ożył i rano chodził jak marzenie :D Widać odwadniacz pochłonął wilgoć przez noc. a Parownik był z tej samej lodówki co kompresor. Co do zawilgoconego gazu to też tak myślałem i zastanawiam się czy odwrócenie butli do góry nogami nie rozwiązało by problemu. Bo chyba w płynnym gazie się nie rozpuszcza tylko znajduje się w tym lotnym na górze butli... ale nie wiem czy to dobry pomysł.

 

Mam jeszcze parę pytań:

 

1 Jak pompujesz gaz z tej puszki do układu, bo nie mam koncepcji na to.

2 Na tym gazie będą lepsze osiągi?? (chodzi o zamrażacz)

3 dużo lepsze były by temperatury na np. 404 410 507?

4 Jak oceniasz temperatury na tym układzie ponad -50 w idle bo termometr tylko do -50 pokazuje, -35 na parowniku i -26 z czujników w kompie to bez obciążenia na pentiumie 4 524 1,7V 4700 . Jak dam dłużej obciążenie to mam temp na +

5 Jak włączam kompa z FC to najpierw włączać aż zejdzie do najniższej temp?

6 Kalibrować układ przy włączonym ortosie czy w idle bo narazie mam w idle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompresor zasysa to wiem ale jak zrobić żeby powietrze się nie dostało bo to chyba zwykły spray.

1 Jaki gaz jest najlepszy do SS?

2 gdzie i za ile można dostać etylen do kaskady lub inny gaz na 2 stage?

3 jaki kompresor jest potrzebny na 2 stage żeby mieć w miarę sensowne temp i nie za dużo wydać, ile by kosztował?

4 czy ten mój elektrolux dał by radę na 1 stage?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kompresor zasysa to wiem ale jak zrobić żeby powietrze się nie dostało bo to chyba zwykły spray.

1 Jaki gaz jest najlepszy do SS?

2 gdzie i za ile można dostać etylen do kaskady lub inny gaz na 2 stage?

3 jaki kompresor jest potrzebny na 2 stage żeby mieć w miarę sensowne temp i nie za dużo wydać, ile by kosztował?

4 czy ten mój elektrolux dał by radę na 1 stage?

1. R507

2. zabijesz sie

3. j/w

4. raczej nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy sie zabije czy nie to już moja sprawa na co dzień pracuje z gazami pod ciśnieniem 200 bar i żyję ;) jak masz takich rad udzielać to się nie wypowiadaj...

To zycze powodzenia w szukaniu etylenu w normalnej cenie/ilosci. Normalnie, to najpierw czlowiek uczy sie na podstawach, a nie najpierw bierze sie za cos duzego. Chcesz to rob, wielu chcialo i im nie wyszlo.

Edytowane przez ryba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zycze powodzenia w szukaniu etylenu w normalnej cenie/ilosci. Normalnie, to najpierw czlowiek uczy sie na podstawach, a nie najpierw bierze sie za cos duzego. Chcesz to rob, wielu chcialo i im nie wyszlo.

Ucze się na podstawach zbudowałem SS teraz ulepszam i myślę już o kaskadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej kolo ;] ryba ma racje kaskada to nie zabawa ;] normalne ss to jest pikuś jak już masz problemy z takim zwykłym ss to o kaskadzie zapomnij to juz jest skomplikowana sprawa. poducz sie troche wiecej i buduj.

Co do pytan etylen za 3,9kg 460zł w messer mniej wiecej taka cena i plus roczna dzierżawa butli

Kompresor przynajmniej z 1hp może byc troche mniej

co do kompresora działać bedzie ale czy pozwoli taki kompresor na skroplenie etylenu w load to ciezka sprawa kepons cos może powiedzieć o tym ile zabawy miał ze słabym kompresorem na 2 stopniu ile zabawy było.

Edytowane przez wawroch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ej kolo ;] ryba ma racje kaskada to nie zabawa ;] normalne ss to jest pikuś jak już masz problemy z takim zwykłym ss to o kaskadzie zapomnij to juz jest skomplikowana sprawa. poducz sie troche wiecej i buduj.

Co do pytan etylen za 3,9kg 460zł w messer mniej wiecej taka cena i plus roczna dzierżawa butli

Kompresor przynajmniej z 1hp może byc troche mniej

co do kompresora działać bedzie ale czy pozwoli taki kompresor na skroplenie etylenu w load to ciezka sprawa kepons cos może powiedzieć o tym ile zabawy miał ze słabym kompresorem na 2 stopniu ile zabawy było.

niech jeszcze etylen kupi z lukaszkiem na spolke, interes zycia zrobi :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam niby budować 10 ss żeby potem złożyć kaskade... sory ale nie robie tego na sprzedaż tylko dla siebie więc niechcę kupować tony złomu wolę złożyć sobie kaskade. Jak wy jesteście tacy pro i nie chcecie pomagać to zamknijcie tylko dla siebie to furum i piszcie sami ze sobą. Co do tych zagrożeń życia to trochę przesadzacie... propan może być równie niebezpieczny jak i etylen a jak mam reduktor na butli to nic się nie stanie z ciśnieniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam niby budować 10 ss żeby potem złożyć kaskade... sory ale nie robie tego na sprzedaż tylko dla siebie więc niechcę kupować tony złomu wolę złożyć sobie kaskade. Jak wy jesteście tacy pro i nie chcecie pomagać to zamknijcie tylko dla siebie to furum i piszcie sami ze sobą. Co do tych zagrożeń życia to trochę przesadzacie... propan może być równie niebezpieczny jak i etylen a jak mam reduktor na butli to nic się nie stanie z ciśnieniem ;)

Jezeli myslisz ze tanim kosztem zrobisz kaskade, ktora odziwo bedzie jeszcze dzialac to jestes w bledzie. Taniej wyjdzie tobie zamowic gotowca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze kup presostat najlepiej nowy :lol:

Jeżeli dobrze rozumiem to ma ochraniać przed rozerwaniem układu i ewentualnym moim zgonem :D

 

a tak serio tej kaskady to ja się z nią nie porywam od razu bo nie mam kasy aż tyle, więc powoli będę zbierać materiały itp. dlatego zapytałem o etylen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze rozumiem to ma ochraniać przed rozerwaniem układu i ewentualnym moim zgonem :D

 

a tak serio tej kaskady to ja się z nią nie porywam od razu bo nie mam kasy aż tyle, więc powoli będę zbierać materiały itp. dlatego zapytałem o etylen

tak

 

pobaw sie najpierw CO2

latwiej go skroplic i jak masz słabe kompreosry to i tak nie zejdziesz ponizej -80 wiec nie bedzie zamarzał

 

jesli bedzie dzialac dobrze na co2

wtedy kup r1150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze kup presostat najlepiej nowy :lol:

Znam jednego takiego co preo nie wstawił do kaskady......

 

Hary albo Ent bał sie odpalac jego zabawke bo cisnienie im skakało.... ( gul tez )

 

4 Fun powiem ci ze tez kiedys myslałem o kaskadzie ale zadaj sobie 2 podstawowe pytania :

 

Ile razy w roku ja odpalisz by przetestowac jakiegos proca ?

 

Czy masz wystarczajco duzo wiedzy na temat kaskad ( a z tego co na forach idzie przeczytac to nie zawsze wychodzi to łatwo i rózowo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam jednego takiego co preo nie wstawił do kaskady......

 

Hary albo Ent bał sie odpalac jego zabawke bo cisnienie im skakało.... ( gul tez )

 

4 Fun powiem ci ze tez kiedys myslałem o kaskadzie ale zadaj sobie 2 podstawowe pytania :

 

Ile razy w roku ja odpalisz by przetestowac jakiegos proca ?

 

Czy masz wystarczajco duzo wiedzy na temat kaskad ( a z tego co na forach idzie przeczytac to nie zawsze wychodzi to łatwo i rózowo)

ojojoj straszne :)wiem jak moja kaskada dziala, a ze ent sie bal to nie moja wina ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzy o kaskadach mam tyle ile wyczytałem na forum, możliwe, że to za mało ale jak coś to proszę o jakieś ciekawe linki które mają coś więcej niż podstawy, no i liczę na waszą pomoc. Wy uczyliście sie z for czy jakieś fachowe książeczki itp. ? Co do zasadności budowy to myślę że okazji będzie wiele ;)

 

Właśnie CO2 na początku chcę to zatankować ale wolę już zapytać na przyszłość o etylen, bo jakoś go nie znalazłem wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...