Skocz do zawartości
el_gringo_dado

Dysk Sata, A Szybkość Systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Krótko i zwięźle na temat, albowiem czas mnie nagli, a komputer spowalnia. Mam sobie ładny, nowiutki, śliczniutki dysk SATA WDC 3200AAKS i na nim sobie jest system. Jeżeli dysk chodzi sam, to wszystko cycuś-glancuś chodzi. Aczkolwiek, gdy podłączam dysk ATA Samsung SP0802N, to system okropecznie się wlecze. Początkowo miałem wogóle problem żeby sie uruchomił, jednakze sobie poradziłem. Teraz system (nowy, świeży, nieśmigany, zainstalowane tylko sterowniki) wlecze sie jak Windows po 5 latach bez formatowania, tak przy starcie, jak i juz po załadowaniu. Aktualizowałem BIOS, ustawiałem w nim wszystko na wszystkie sposoby (first boot, priorytet dysku itd.), oba dyski są podłączone poprawnie (nie jestem takim noobem, żeby podstawowych rzeczy nie wiedzieć). Płyta to MSI K8N SLi Platinum (MS-7100) z najnowszym biosem.

 

Pytanie, co teraz zrobić, aby system działał szybciej, żeby mi nie powodował nerwicy i aby dysk ATA był cały czas podłaczony. Dodam tylko, iż na dysku ATA też jest system, dlatego pierwszeństwo bootowania ma SATA i tak też się włącza. Format ATA nie wchodzi w grę, bo raz ze nie chce tracić danych, dwa że przyda sie w razie awarii, trzy że mi sie po prostu nie chce.

 

Dodam jeszcze tylko, że zworki ustawione prawidłowo, według zaleceń producenta, dysk ATA jest w 100% sprawny, a UDMA włączone. Sugestie?

 

PS jeżeli temat był już wałkowany, to proszę i przeniesienie tam mojego pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mówiąc o włączonym UDMA masz na myśli sterowniki w WinXP (rozumiem, że Winda XP SP2+patche)?

 

Może przepnij kabel sata na inne gniazdo (kable są ok.?).

Jak to nie pomoże to wyłącz przywracanie systemu na dysku ATA i wyłącz indeksowanie tego dysku do wyszukiwania.

Można jeszcze pokombinować ze sposobem przydzielania IRQ do SATA/ATA (BIOS lub WINDA) w BIOSIE (o ile masz taką opcję).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...