Skocz do zawartości
M4ciek

[recenzja] Lg E-500 G.aprby

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszym bohaterem jest, premierowy, bo po raz pierwszy na forum.purepc.pl laptop LG

 

LG E-500 G.APRBY

Dołączona grafika

 

To mój drugi poważny laptop, a trzeci laptop w całej historii mojego niezbyt długiego żywota. Pierwszy – „niezapomniany” Gericom (ach co za marka) na Celeronie 2.8, drugi i nadal obecny w domu to mająca się nawet nieźle dwurdzeniowa, 14-calowa Toshiba M100-165 (w chwili pisania tego poszła drugi raz na serwis bo pierwszy ją naprawił ale i coś dodatkowego spaprał). Toshibę zresztą miałem już na tym forum przyjemność recenzować półtora roku temu.

 

Zakup LGika wyniknął, nie ukrywam, dość spontanicznie (planowałem zakup ale może nie teraz na początku roku) w dużej mierze z ogólnego pierwszego wrażenia tym modelem jak i z ceny (a może to przede wszystkim) jaką za niego musiałem zapłacić (epizod w postaci pracy jako sprzedawcy w sklepie komputerowym).

Najbardziej zależało mi sporym dysku, cichej pracy wentylatora (Toshiba bywa upierdliwa – często mimo że krótko) i troszkę jednak dłużej pracy na baterii (jak wiadomo Toshiby nie są w czołówce jeśli chodzi o ten aspekt)

 

Dołączona grafika

 

W pudełku oprócz samego laptopa znalazł się:

- zasilacz sieciowy

- krótka instrukcja obsługi (tzw. Quick Guide) po polsku

- książeczka gwarancyjna

- płyty Recovery DVD (Vista Home Premium), LG Inteligent Update i Cyber DVD

 

Dołączona grafika

 

Specyfikacja techniczna

Laptop: LG E-500 G.APRBY

Procesor Intel Core 2 Duo T5450 1,66GHz

HDD: Hitachi HTS541616J9SA00 160GB 5400rpm

Pamięć: 1024 MB DDR2@667 (Hyundai 5-5-5-15), obsługa do 4GB

Ilość banków pamięci: 3 (2 wolne)

Częstotliwość szyny FSB: 667 MHz

LCD: 15,4”, TruBrite WXGA TFT, 1280x800

Typ karty graficznej: Intel GMA X3100

Karta dźwiękowa: Realtek ALC883

Napędy wbudowane: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N ATA (DL)

Typ gniazd PCMCIA: 1 x Express Card

Bateria: MS-1637, 6-cell

Złącza: 15-stykowe D-Sub, 1x FireWire (IEEE1394), 4 x USB 2.0, RJ-11, RJ-45, TV-out, mic-in, line-in, S/PDIF (Headphone), zasilanie

LAN: Realtek RTL8101

Modem: 56K V.90 (V.92 ready)

WiFi: Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter b/g

Wbudowana kamerka 1.3MPix & Bluetooth 2.0

Czytnik kart pamięci:

# MemoryStick

# MemoryStick Pro

# MultiMedia Card

# SecureDigital Card

# xD-Picture Card

 

Na laptopa jest standardowa 2-letnia gwarancja w systemie door-2-door jak na każdy sprzęt od LG (np. na nagrywarki) plus, o ile dobrze wyczytałem z książeczki– pierwszy rok gwarancji to gwarancja międzynarodowa.

 

 

Pierwsze wrażenie…

Jak dla mnie super – fajnie kontrastowa obudowa – klapa z wierzchu czarna z taką fakturą, może delikatnie kojarzyć się z czymś w rodzaju ryflowanej blachy. Środek jest jasny – wręcz biały, spód ponownie tradycyjnie – czarny plastik.

Wykończenie materiałów, jakość plastiku wygląda jak najbardziej poprawnie, nie mam się jak doczepić do czegokolwiek :) Wszystko ładnie spasowane, a i lakier mimo że laptop ma raptem kilka dni wygląda na trwały (co by nie mówić, w Toshibie nie mam żadnych wyblaknięć lakieru w środku). To co się również rzuca w oczy to pełnowymiarowa klawiatura, czyli łącznie z numeryczną oraz niesymetrycznie umieszczony touchpad.

 

Plastik na klapie przy zamkniętym laptopie ugina się na środku delikatnie ale w żaden sposób nie skrzypi (zresztą nic nie skrzypi)

 

Laptopa nie ważyłem, ale według specyfikacji wynosi ona 2,7 kg. Wymiary to 33x358x259mm.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

Kultura pracy

Chłodzenie – można powiedzieć, że chodzi praktycznie ciągle, bez przerw, ale jest bardzo bardzo cichutkie (Toshiba to w porównaniu z nim pralka ;) bo się ciągle włącza i wyłącza) a i przez tą ciągłość ew.szum wtapia się w środowisko. Przez to nawet dysk jest lekko słyszalny podczas pracy (nie mówimy oczywiście o stanie jałowym). Mnie to nie przeszkadza. Duży plus dla producenta. W przypadku obciążenia wentylator chodzi oczywiście szybciej i głośniej, ale nadal jest absolutnie nie absorbujący [co aż mnie zdziwiło bo w pewnym momencie złapałem się na tym że nie zwracam na wentyl wcale uwagi]

 

Jeśli chodzi o temperatury to nie wyczuwam aby jakiś fragment obudowy czy to nad klawiszami czy przy nadgarstkach grzał się mocniej od pozostałych – wszystko równomiernie ciepłe. Może to dlatego że procesor patrząc na otwartego laptopa jest po prawej stronie a dysk po lewej? :)

 

 

Ekran i kamera

Ekran jak to w laptopach – najlepiej jak obejrzycie fotki z kątami.

Dokładny model to LG Philips LP154WX4-TLC3

A komfort pracy typowy dla matryc tru-brite :) czyli jedni lubią inni mniej. Odwzorowanie kolorów gorsze niż na moim „stacjonarnym” NECu 1760NX, ale od ekranu nie oczekiwałem nigdy zbyt wiele :) Podświetlenie równomierne, choć oczywiście o czerni nie ma co marzyć. Generalnie jestem mało wybredny jeśli chodzi o matryce (byle była równo jasna i bez bad pixeli a taka jest)

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Wbudowana kamerka działa, ale wybaczcie – fotografować się nie będę. Dlatego wrzucam tylko 1 fotkę - zrobioną przy sztucznym świetle.

Dołączona grafika

 

 

Wydajność, wraz z wynikami

Nie odkryję Ameryki jeśli stwierdzę krótko wydajność typowa jak dla laptopa dwurdzeniowego z Vistą (bo to hamulec niewątpliwy). Wnioski wyciągnijcie sobie po testach:

 

PCMark 2005 - 3621 pkt

Dołączona grafika

 

HD Tach - próbka 32MB

Dołączona grafika

 

HD Tune

Dołączona grafika

 

Super Pi 1.1 próbka 8M – 6m 22s

 

Dysk twardy jest minimalnie słyszalny, ale tylko podczas pracy. W idle cichutko + brak jakichkolwiek wibracji. Temperatura waha się od 35ciu do 42 stopni. Z kolei procesor według Everesta działa przeważnie w zakresie 44 – 60C (oczywiście w zależności od obciążenia) przy czym maksymalnie udało mi się go jak dotąd rozgrzać do 63C.

 

Jeśli chodzi o grafikę, X3100 to karta bardzo uboga, wynik w 3DMarku 06 to 312 punktów :D Test na sterownikach defaultowych po pierwszym uruchomieniu laptopa.

 

W kwestii wydajności i użytkowania napędu optycznego, to napęd GSA-T20N jest relatywnie cichy jak na napęd laptopowy gdyż nie wprowadza wibracji na obudowę podczas odczytu. Nie umiem tutaj nic więcej powiedzieć.

Obsługuje płyty Dual Layer, a prędkości nagrywania mają się następująco:

zapis CD – 24x, zapis DVD – 16x, DVD+-RW – 8x, DVD DL – 6x (prędkości maksymalne)

 

Do dźwięku nie można się przyczepić, jest w normie, chociaż moja Toshiba potrafi grać głośniej i chyba jednak ciut lepiej. Za to LGik ma wbudowany mikrofon z przodu (przy lewym nadgarstku), ale jedyny test jaki z nim robiłem to było „echo123” na Skype więc trudno cokolwiek więcej stwierdzić.

 

Klawiatura i touchpad

Jak już dobrze zdążyliście zauważyć, model E500 ma biały środek, pełnowymiarową klawiaturę i niesymetrycznie umiejscowiony touchpad (wraz z scroll’em). Dzięki wszystkim klawiszom nie ma problemu z przystosowaniem się do korzystania z laptopa przez osoby które wcześniej nie miały styczności z laptopem. Klawisze są generalnie wygodne (generalnie, bo kursory powinny być większe kosztem np. spacji, alta i lewego shifta) i naciskają się miękko, aczkolwiek delikatnie irytujący jest sam ich dźwięk. To samo dotyczy przycisków pod touchpadem (przyjemny w dotyku i duży). Odsłuchową ;) niedogodność moim zdaniem rekompensuje płaski, równy z powierzchnią laptopa touchpad (mniejsze siedlisko brudu).

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Jeśli chodzi o klawisze funkcyjne to są raptem trzy – włącznik/wyłącznik WiFi, domyślna przeglądarka internetowa i domyślny klient poczty. Bez szaleństw.

Dołączona grafika

 

 

Boczki boczki…

Teraz kilka słów o bokach laptopa, czyli co tam nam producent zaoferował w swoim kadłubku.

 

Najlepiej posłużę się zdjęciami:

 

Lewy bok:

Dołączona grafika Dołączona grafika

złącza RJ-45 i RJ-11, dwa porty USB i napęd

 

Prawy bok:

Dołączona grafika

PCIMCIA Type II, Firewire, znowu dwa porty USB, S-Video, D-Sub i zasilanie

 

Przód:

Dołączona grafika Dołączona grafika

tutaj wbudowany mikrofon, czytnik kart pamięci oraz trzy złącza na mini-jackach

 

Tył:

Dołączona grafika

wylot ciepłego powietrza i tyle..

 

Jedna uwaga: przydałby się jeden z portów USB na tyle. Ale to moje przyzwyczajenie z Toshiby (do tylnego podłączam zwykle myszkę i mi się kabel nigdzie nie pałęta ;) )

 

Dodatkowo jeszcze spód lapka:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Zabawy z prądem, czyli kilka słów o zasilaniu :)

Wykonałem dwa testy programem Battery Mark 4.0.1 – w trybach Life Run i Continuous Mode. Ten drugi symuluje typową pracę biurową i znacznie bardziej obciąża procesor. W obu wypadkach tryb energii był ustawiony na zrównoważony a jasność ekranu zniżona do minimum (zawsze mam tak matrycę, jeśli tylko pracuję na baterii więc robiłem test pod siebie). Żadnych urządzeń USB w tym czasie nie było podpiętych. Sieci również.

 

Wyniki to 3 godziny 59 minut w trybie Life Run i 3 godziny 1 minuta w trybie Continuous Mode. Myślę, że to wynik więcej niż dobry. Dla porównania Toshiba uzyskuje w tym samym teście czasy 2h20 minut i 2h.

 

Dodam jeszcze (chociaż nie wiem czy to jest taka zależność i jaki to będzie miało wpływ w dłuższym okresie użytkowania) że bateria jeśli ma poziom 90-100% mocy, nie będzie doładowywana do maksimum. Dopiero po przekroczeniu progu 90% jak podłączę zasilanie to zaświeci się ikona ładowania. Do tego momentu Vista pokazuje np. „95%, nie ładuje”.

 

Podsumowanie

LG to relatywnie nowa marka wśród producentów laptopów. Nie żałuję jednak zakupu. Model E500 wyróżnia się ciekawą stylistyką, ma spory dysk twardy i mocną baterię czyli coś na czym mi zależało. Mile zaskoczyła mnie kultura pracy wentylatora. Jeśli miałbym coś zmienić w tym modelu to dołożyć wybór matrycy matowej lub świecącej.

No i bardzo atrakcyjna cena (sporo mniej niż najniższa oferta w skąpym ;) serwisie).

Ale jeśli masz do wydania kwotę ok. 3000-3200 złotych (średnia ofert ze sklepów internetowych) to uczciwie zachęcam do wzięcia tego modelu również pod uwagę.

 

Plusy:

- kultura pracy (wentylator)

- design (subiektywna moja ocena)

- jakość wykonania

- duży i szybki dysk twardy

- długi czas na baterii

- Vista w wersji innej niż Basic ;)

 

Minusy:

- stukot klawiatury i przycisków

- zbyt małe przyciski kursorów w porównaniu z innymi klawiszami

- wszystkie porty USB jedynie po bokach i to obok siebie (brakuje mi czegoś z tyłu)

 

Kto wie, może po tej recenzji znajdą się kolejni chętni na jego zakup? :)

Chętnie odpowiem na pytania (na które nie ma odpowiedzi w tekście :P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bialys: wszystko znajdziesz tutaj: http://pl.lgservice.com/ ale niech ktoś tego jego posta wyżej poprawi, bo kolegi pytanie jest w zupełnie niepotrzebnym cytacie...

 

Crosis, ale Ty mnie zacytowałeś poniżej a nie kolegę białysa :)

Edytowane przez M4ciek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc ja mam pytanko potrzeba mi sterowników do właśnie tego modelu lg e500 g bo na stronie producenta nie moge ich znaleźć oczywiście do xp

A mózg masz?

 

Nie cytuj całego posta, skoro chcesz zadać tylko jedno pytanie. Zapoznaj się z regulaminem i potestuj mozliwości forum na forum testowym. Twój powyższy post wygląda nieczytelnie i na przyszłość możesz przez to nie uzyskać odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może i ja dorzucę swoje 3 grosze i jednocześnie popsuję humor ludziom którzy te laptopy sprzedają, a poprawię tym co chcą kupić :wink:

 

Tak patrzę na te zdjęcia i zdaje mi się, że już kiedyś tego laptopa gdzieś widziałem. Ten laptop to przecież MSI VR601 z pewnymi kosmetycznymi zmianami. Proszę sobie porównać te dwa laptopy. Wyposażenie, rozmieszczenie portów i napędów, obudowa, klawiatura - to wszystko jest w 99% identyczne. A co najlepsze, MSI z dyskiem 250GB i 2GB RAM kosztuje 1000zł mniej!

 

Laptop fajny, tylko cena nie ta.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez AK-105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi najbardziej podoba się ta laserowa/holograficzna naklejka pod prawym nadgarstkiem :rolleyes:

za recenzję też pochwalę :)

Edytowane przez Burns

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...