Skocz do zawartości
lycone

Raid 0 A Windows Xp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od jakiegoś czasu, czytałem testy, opinie i inne artykuły związane z Raid 0. W końcu się zdecydowałem i kupiłem 2x 2x ST3250410AS 7200.10 250GB 16MB SATA2 NCQ.

 

Posiadam płytę Asus P5W DH Deluxe, która ma aż trzy możliwości łączenia dysków w Raid 0. Pierwszy z nich to kontroler ICH7R, drugi IMicron, a ostatni Silicon Image SiI 4723 SteelVine.

 

Na początku odpadł układ JMicron, gdyż do połączenia Raid 0, jeden z HDD musi być włączony do E-Sata z tyłu komputera.

 

Na pierwszy ogień poszedł układ Silicon Image SiI 4723 SteelVine, ponieważ było to najprostsze rozwiązanie, bo wystarczyło tylko zmienić zworkę na mobo, i dyski automatycznie połączyły się w Raid 0, bez instalacji jakichkolwiek sterowników. Nie potrzebna była nawet reinstalacja Windowsa.

Więc odpalam system, włączam HDTacha, i co się okazało? Średni odczyt na tym kontrolerze to zaledwie 125 MB/s SCREEN. Pomyślałem, że to nie to co oczekuję po tych Barracudach... Jednak dla niektórych może się to okazać wystarczające, z powody prostoty konfiguracji (a raczej jej brak :) ).

 

Następie podłączyłem HDD to wejść Sata którymi steruje ICH7R, biorę się za instalowanie systemu i... ba :kwasny: Potrzebna jest stacja dyskietek. Po kilku chwilach pożyczyłem stacje od znajomego i instalacja przebiegła bez problemów (tak mi się wydawało). Po zainstalowaniu Windows, wchodzę w Mój Komputer i wielkie zaskoczenie. Okazało się, że system zainstalował się na partycji G: od Raid 0, a partycja C: to ta z starego dysku z starym systemem. Szukam więc, w internecie jak zmienić literę dysku, aby C: była tą gdzie jest nowy system z Raid 0. Znalazłem coś na stronie Microsoftu, zmieniłem w rejestrze tj. tam pisali, ale System nie odpala się (zresztą to było opisane w tamtym poradniku, jako możliwy "efekt uboczny").

Jedyne co mi pozostało w takiej sytuacji, to wejść do Biosu, ustawić tryb Ide na standardowy, Bootowanie Windows, z starego dysku i udało się, odpalił się stary System, Ufff... :)

 

Mam teraz kilka pytań (problemów).

 

Jak zainstalować Windows na macierzy Raid 0, tak aby Windows znajdował się na partycji C:, dane np. na D:, E:, a partycje na starym HDD miały kolejne litery np. F:, G:, H:. Oczywiście później zredukowałbym tamte partycje na starym HDD, ale narazie mam tam ważne dane, i wolałbym je zatrzymać. Czy w takim razie wystarczy odpiąć stary HDD podczas instalowania macierzy i później podpiąć, a litery same się przydzielą jako kolejne, czy może jest jakiś inny sposób bez odpinania starego HDD?

 

Druga sprawa to brak stacji dyskietek, musiałbym znowu ściągać znajomego z stacją. Próbowałem zintegrować sterowniki z płytą instalacyjną Windows, za pomocą programu nLite, jednak nie da się. :/ Zamontowałem obraz dyskietki w Virtual Flopy Drive, ale wyskakuje błąd podczas integracji SCREEN a podczas wgrywania, na dyskietkę wszystko odbyło sie bez problemów. Może wystarczyło by, aby ktoś wypakowałby to u siebie na dyskietkę, skopiował do folderu i podał mi lick do tych plików? Jeżeli ktoś by chciał spróbować, to podaje link do sterowników jakie mi są potrzebne: ASUS Drive

 

Mam nadzieję, że napisałem wszystko w miarę zrozumiale, ale w razie problemów proszę pisać, postaram się inaczej wyjaśnić problem.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze mogłeś napisać to w temacie o RAID 0 a nie tworzyć kolejny tak się forum zaśmieca i informacje zaczynają być porozrzucane. Moim zdaniem jak już miałeś stacje dyskietek trzeba było zrobić tak, wszystkie ważne dane przegrać na ten "stary" dysk o którym wspominasz, następnie go odpiąć pozostawiając jedynie 2x 410AS na nich zbudować macierz i zainstalować system. Macierz możesz podzielić w instalatorze systemu lub też po zainstalowaniu systemu w zarządzaniu komputerem czy też jakimś softem do tego stworzonym. Dopiero po tych zabiegach podłączasz "stary" dysk i robisz z nim co tam dusza zapragnie. W ten sposób nie powinieneś mieć żadnego "bajzlu" z literami napędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...