Skocz do zawartości
permament error

Xp Się Nie Bootuje Po "deinstalce" Linuxa

Rekomendowane odpowiedzi

cześć, może ktoś będzie miał dla mnie dobre słowo:

wziąłem się za reinstalacje systemu operacyjnego na acerze, pierwotnie był na nim zainstalowany linpus, chciałem jednak postawić xp-eka. Zmieniłem ustawienia w biosie trybu sata na IDE Mode, zmieniłem kolejność bootowania z pierwszeństwem napędu optycznego. Odpaliłem płytke instalacyjną Winows XP, i zamiast dac się jej zainstalować, oczywiście zacząlem grzebać przy linuksie - odpaliłem konsolę odzyskiwania systemu (F10), potem komendę fixmbr. zatwierdziłem zmianę i otrzymałem komunikat, że mbr został nadpisany z sukcesem. I tu drugi bład, bo nie zrestartowałem systemu- ale kontynułowałem instalkę- wyskoczył czarny ekran z napisem o błedzie sytemu operacyjnego. Komp teraz nie bootuje ani z instalki, ani z dysku twardego (oczywiście po zmianie ustawień w biosie- co nie dziwi po zmianie mbr).

Co teraz zrobić:

podjąc próbę reinstalacji lipnusa z recovery disc, czy może brnąc dalej i wyczyścić partycję spod biosu np. rannishem i sformatować twardziela- choć mówiąc szzcerze, nie wiem jakie mogą być konsekwencje. A może zrobić nową bootowalną płytkę xp z dodanym boot sectorem?(na tej z której korzystałem jest boot.ini, zresztą odpaliła się z biosu, więc kurna jest bootowalna) Może macie jakiś pomysł?

Edytowane przez permament error

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal jakieś live cd z gparted (np parted magic) i wyczyść dysk na cacy - usuń partycje. Sprawdzone na dużej liczbie acerów 5220 ;)

 

 

EDIT:

 

Możesz też przyatakować dysk za pomocą fdisk pod DOSem.

Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem znajdziesz dystrubucję zawierająca m.in. gparted uruchamiającą się z CD: http://www.download.com/Parted-Magic/3000-...&tag=button

 

Bios jest skromniutki nie ma ścieżki komend.

No, mój też jest skromniutki ;) ;) :lol2: Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem znajdziesz dystrubucję zawierająca m.in. gparted uruchamiającą się z CD: http://www.download.com/Parted-Magic/3000-...&tag=button

No, mój też jest skromniutki ;) ;)

dzięki, zasysam, choc mam gparted live cd, możesz mi jednak wyjaśnić co dalej? zapewne jest jakiej polecenie czyszceznia partycji, następnie format, partycje ustawiam na NTFS, ale co z pierwszym sektorem- program sam go kreuje? Sorry za te głupie pytania, ale nigdy tego nie robiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, zasysam, choc mam gparted live cd, możesz mi jednak wyjaśnić co dalej? zapewne jest jakiej polecenie czyszceznia partycji, następnie format, partycje ustawiam na NTFS, ale co z pierwszym sektorem- program sam go kreuje? Sorry za te głupie pytania, ale nigdy tego nie robiłem

Jak masz gparted live cd to nie ściągaj parted magic, no chyba, że gparted live cd się nie uruchomi. Obsługa gparted jest prosta: delete, delete, apply ;). Wszystko inne zrobisz za pomocą instalatora XP, chociaż partycje możesz też utworzyć w gparted. Tylko wybieraj ntfs (w ostateczności fat32), w żadnym wypadku pozostałych typów. Jeżeli zdecydujesz się na utworzenie partycji w gparted, to w żadnym wypadku nie ustawiaj flagi "boot" na partycji, na której zamierzasz instalować XP (instalator XP zrobi to za Ciebie). Edytowane przez Dj_AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, wydawałol mi się zę ten parted magic jest juz obrazem iso, ale chyba trzeba go, podobnie jak w gparted dopiero zrobić? Pytam, bo jeszcze nie zrobiłem płyty z gparted. Ponoć da się to zronbić w nero, ale w moim nero start smart da się jedynie wypalić już zrobiony obraz ISO. Ściągnąłem alkohol120%,by przeskoczyć problem, tak więc gparted? Potem instalacja windy z bootowalnej CD, potem dopiero piep... stery do windy nie wiadomo z jakim efektem :? . Lap dla żony- a ja się pocę drugi wieczór :blink: dzieki, dam znac jak poszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, wydawałol mi się zę ten parted magic jest juz obrazem iso, ale chyba trzeba go, podobnie jak w gparted dopiero zrobić?

To jest obraz ISO. No i po co Nero i Alcohol skoro jest darmowy ImgBurn.

 

Jeżeli twój laptop to acer 5220 to sterowniki znajdziesz tutaj: http://kotuha.com/file/PwtqV-acer_5220.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest obraz ISO. No i po co Nero i Alcohol skoro jest darmowy ImgBurn.

 

Jeżeli twój laptop to acer 5220 to sterowniki znajdziesz tutaj: http://kotuha.com/file/PwtqV-acer_5220.html

To Aspire 5320, sterowniki mam, mam nadzieję że wszystkie, nic nie zpowiadało takiej walki- dzięki mozliwości przełączenia trybu Sata w biosie, wydawało się że tylko winxp, stery i odhaczenie w biosie trybu IDE. Trzeba było się tylko pozbyć tego linuxa... Jeśli chodzi o nero, to mam instalkę, alkohol to trial...

Dzieki za linki, pozdrawiam

Edytowane przez permament error

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...