Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E7000 - E7200 / E7300 / 7xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Jest według Was sens przesiąść się z e7300 (obecnie mój chodzi na 440x8 co daje mu fsb 1760 i zegar 3520 mhz ) na e8400?

Mój procek stabilnie jak narazie jak go sprawdzalem leci na 3.8 ghz przy napiecu 1.4v i 3.6 ghz przy 1.34 .e8400 pewnie bym więcej o jakieś 200 mhz podkęcił,zoabcze róznice ?

Głównie gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, abyś zobaczył różnice na tych 200MHz chyba, że w SuperPI. Drugim plusem poza tymi 200MHz'ami o których wspominasz jest to, że mają dwa razy więcej Cache niż E7300. Teraz pytanie brzmi czy Ci potrzebny taki sprzęt? Dużo grasz czy walczysz o wyniki w benchach? Ja osobiście cały czas lecę na ok 2Ghz na moim C2D E7300, chociaż to i tak za dużo, ale zakupiłem go z myślą o zabawie kręcenia i walki z innymi w benchach, ale niestety pamięci cieniutkie są, ale na tym polega zabawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na chwilę obecną nie potrzebujesz E8400 nie będzie takiego diametralnego skoku między E7300, a E8400.

Widzisz różnice między 3300mhz, a 3600mhz?

 

http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-775-...00-t282716.html dyskusja na temat E7300 vs. E8400

Edytowane przez pcmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myslę że fakt,nie ma sensu przepłacać,mój procek spokojnie leci na 3.8 ghz a myślę ze to wystarczy,nawet te 3.5 /3.6

Jak zajdzie potrzeba to zmienie na quada ewentualnie bo myslę ze nie ma co przechodzić na nowszą płatformę przez najbliższy rok/dwa bo i po co?

I7 nie są aż takie mega :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilkę się bawiłem dzisiaj na WC.

Szkoda, że mam problemy z pamięciami i różnie jest z dzielnikami raz działają raz nie. Jak widać na screenie od samego początku nigdy nie mogę ustawić pamięci w Dualu co jest dla mnie sporą niespodzianka :( (płyta gryzie się z pamięciami). Jak chciałem ustawić 4300mhz czyli 430x10 i dzielnik 1.20 to nie chciał wstać bo pamięci pokazywały jakoś 1370MHz nie wiadomo skąd (trochę się namęczyłem). Jak będę miał lepsze pamięci to będzie zabawa. W biosie ustawiłem napięcie 1,40V CPU-Z jak widać pokazuje co innego - zawsze mi zawyża nawet standardowe napięcie pokazuje mi na 1,192V

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

EDIT:

Udało mi się wreszcie ustawić DUAL, ale działa na jednym dzielniku. No i jak przekroczę 428FSb zaczyna świrować ram.

Ustawiłem za duże napięcie na proca, ale po to by mieć pewność, że to nie wina proca tylko pamiątek. Nie chciało mi się już zmniejszać napięcia...

Dołączona grafika

 

Myślę, że 4500MHz jest do osiągnięcia. Tylko pamięci zmienić, albo płytę główną.

Dlaczego nie ma żadnego Polaka na hwbot'cie? Jestem sam i ogólnie mało jest wyników na E7300 więc łatwo można zarobić swoje pierwsze punkciki.

Edytowane przez pcmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: Czy ktoś ma takie zjawisko że w spoczynku procek nigdy nie schodzi poniżej jakiejś wartości bez zwględu na V i takty? Bo zauważyłem że na obydwu rdzeniach temperatura nie schodzi mi nigdy poniżej 37 stopni :blink: Jak miałem stare chłodzenie i podkręcony procek było 37 i teraz jak zmieniłem chłodzenie na lepsze to nawet bez OC mam 37 na obydwu. To bardzo dziwne i napewno jest mniej. Ogólnie dobrze pokazuje, tylko jak by miało blokadę dolną do 37 stopni. To od płyty czy procka? walnięte czujki? :unsure: raczej proc bo co by płyta miała z tym wspólnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niemalże zawsze 32/36C w spoczynku na 3200 i 2000MHz, ale w stresie Orthos na 3200MHz mam już 40/41C (pierwszy i drugi rdzeń). Everest wskazuje minimalnie większe temperatury niż Core Temp, którym się sugerowałem przy pisaniu tego posta.

 

Zachęcam do dodawania swoich wyników na Hwbot.org super zabawa i rywalizacja.

Edytowane przez pcmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niemalże zawsze 32/36C w spoczynku na 3200 i 2000MHz, ale w stresie Orthos na 3200MHz mam już 40/41C (pierwszy i drugi rdzeń). Everest wskazuje minimalnie większe temperatury niż Core Temp, którym się sugerowałem przy pisaniu tego posta.

 

Zachęcam do dodawania swoich wyników na Hwbot.org super zabawa i rywalizacja.

Trochę nie rozumiem, podałeś temperatury dla swojego 6000+? przecież to inna bajka. Chyba że masz sygnature nieaktualną.

 

wiesz, na Hwbot.org mając 6000+ podkręconego na 4GHz to masz się co bawić, chyba niewiele takich procków, a może i nawet byś mógł sie pokusić o rekord świata w SuperPI dla AMD. O ile dobrze pamiętam to należy do 6400+ @ 4000MHz również dla Polski. Ja z Intelem sie zgubie w gąszczu bo takiego E7200 kręci masa ludzi i to wyżej niż 4GHz...

 

PS. Jaki Ty napięcie zaserwowałeś temu 6000+ że na 4GHz leci?? :blink: Szwagier ma 5600+ 2,9GHz i żeby chodził stabilnie na 3,2GHz to trzeba było mu zapodać 1,55v co mi już sie serce zmiękło i mówie odpuść mu :wink:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygnaturka nieaktualna - posiadam E7300, a procesor jest już gdzie indziej, ale w moim mieście i chodzi sobie spokojnie teraz na standardzie na 3Ghz (nominalne takty)

DejwiT11 nie chodzi o to w Hwbocie, że trzeba mieć record, ale warto dodać swój wynik i go porównać i to wciąga naprawdę. Proszę dodaj swój wynik - naprawdę super zabawa. Tam są zamieszczane wszystkie wyniki na świecie wszelkie rekordy sprawdzisz właśnie tam. Dlaczego nie wzmocnisz naszego kraju jakimś punkcikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że nie chodzi o rekord to ja wiem. Coś na zasadzie zestawienia OC w danej dziedzinie. Ale na tej stronie nie wiem za co sie zabrac. Czy trzeba mieć swój profil, jakieś screeny z OC i w ogóle gdzie można dodać swoje osiągnięcie. Jakaś chaotyczna ta stronka <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę podstawowych słówek z angielskiego i już problem:) Sumbit score - tam się dodaje wyniki

Nie no nie jestem tym kimś za kogo mnie masz. Nie miałem nigdy problemów z angielskim w szkole ani teraz nie mam tylko o to chodzi że kategorii wiele, overclocking, hardware, benchmarking i w każdym jeszcze pare a do tego widzę że trzeba sie zarejestrować... Mniejsza z tym serwisem. Się nie dziwie że mało Polaków jak struktura strony trochę odrzuca i zniechęca. Nie żebym się czepiał ale nie mam zamiaru się tam rejestrować. Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam E7200 2,53, na asus p5q pro + 2x 2GB 800 Mhz od Kingstona. Wszystko działa stabilnie. Jest jednak jedno ale...

 

Chodzi o odczyty z CPU-Z; core speed jest defualtowo na poziomie 1,6xx :blink: ; a multiplier x 6,0. Dodatkowo wartość prędkości rdzenia "skacze" z 1,6 na 2,53.

 

Z kolei po wymuszeniu mnożnika na 9,5 i podbiciu fsb na 333 - jest to samo "skakanie" - tym razem z 6,0 na 9,5 - jeżeli idzie o mnożnik i z 2XXX na 3,1xx.

 

Czy zostawić czy też wyłączyć ten - "SpeedStep"? Czy to dobre dla pracy całegho sprzętu, z punktu widzenia długotrwałej eksploatacji? Biorąc pod uwagę, że "skacze" też przy samej tylko windzie.

 

 

Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Sprzęt jest nowy, nie ma z nim żadnych problemów i chciałbym aby tak zostało;-).

Edytowane przez Jake79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem biosu tego Asusa ale wszystko wskazuje na to że włączona jest funkcja EIST inaczej zwana SpeedStep, nawet po "wymuszeniu" mnożnika 9.5x. Dla pracy jest to jak najbardziej bezpieczne i stworzone do oszędzania energii i IMO zwiększenia żywotności procka bo chodzi "nisko" gdy nie jest używany w większym stopniu. Jeżeli Ci nie pasuje dynamiczne zmienianie taktowania procka w zależności od stopnia jego użycia i chciałbyś mieć cały czas max, lub jeśli planujesz większy OC to po prostu wyłącz SpeedStep. Ja osobiście mam to wyłączone bo proc mi chodzi na codzień na 3750MHz a przy tych wartościach już ja wolę mieć kontrolę nad prockiem a niżeli płyta miałaby to robić ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje.

 

Wnioskuje w takim razie, że lepiej zostawić speedstepa aktywnego. Nie zamierzam kręcić procka, póki co, ponad 3,1xx.

 

Przy okazji. czy E7200, bez zmiany napięcia i wartości timingów na pamięciach (vide kingston 800 Mhz), lepiej sprawuje się przy schemacie - 9,5x333 czy też 8,0x400 ? Chodzi o permanentne podwyższenie taktowań, bez zbyt częstej ingerencji w bios ("raz a dobrze" :wink: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja teraz dodam coś od siebie...

Napięcie stres: 1,384v idle: 1,4v

Dołączona grafika

 

Z założenia chciałem dojść do 4,3ghz, co jednak się nie udało, ponieważ jak widać płyta ma vdropa którego nie da się pozbyć, a nie chce sobie przypadkiem zdegradować procka dlatego wolałem nie przekraczać 1,4v w idle... Jestem jednak przekonany, że na lepszej płycie pokazał by jeszcze więcej :smile2:

 

Dla ciekawskich:

Wynik w SuperPi do poprawy, nie zacisnąłem timingów by wykluczyć problemy z pamięcią ;)

Edytowane przez SinRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za informacje.

 

Wnioskuje w takim razie, że lepiej zostawić speedstepa aktywnego. Nie zamierzam kręcić procka, póki co, ponad 3,1xx.

 

Przy okazji. czy E7200, bez zmiany napięcia i wartości timingów na pamięciach (vide kingston 800 Mhz), lepiej sprawuje się przy schemacie - 9,5x333 czy też 8,0x400 ? Chodzi o permanentne podwyższenie taktowań, bez zbyt częstej ingerencji w bios ("raz a dobrze" :wink: ).

nie ma za dużej różnicy, ja przynajmniej nie szukałem/nie zaobserwowałem.

z tym że na GA-p31 mam problem z trzymaniem ustawienia z Xx400Mhz, na Xx333 nie ma problemu. Wczoraj np jak wróciłem z "wycieczki" to po odpaleniu kompa się okazało, że lata na defaulcie, a na 333 mi tego nie robił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma za dużej różnicy, ja przynajmniej nie szukałem/nie zaobserwowałem.

z tym że na GA-p31 mam problem z trzymaniem ustawienia z Xx400Mhz, na Xx333 nie ma problemu. Wczoraj np jak wróciłem z "wycieczki" to po odpaleniu kompa się okazało, że lata na defaulcie, a na 333 mi tego nie robił.

Mi się wydaje że w Xx400 lepiej jeżeli nie chcemy kręcić pamięci bo wtedy idzie synchro a u mnie to daje kopa w np. Evereście i w SuperPI też ciut widać róznice. Ja mam natomiast lekki problem z Xx500 bo wtedy płyta mi łapie za każdym razem nie dual boota a triple boota :D na strapie 400. To jest wkurzające... A szkoda bo fsb 500 synchro z RAMem na 1000MHz to jest to ^_^ Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wymienić E2160@3,2GHz na E7300@? i czy bez OC będzie różnica w GTA IV ? Bo nie wiadomo czy trafie na takiego który dobrze się kręci :|

Ja myśle że warto, średnio, ale zawsze jakiś postęp :wink: Chociaż jak już zmieniać to bym te "pare groszy" odżałował i kupił coś z E8xxx. E7300 bez OC na moje to ciut mało na GTAIV, przecież nawet zła sztuka zrobi te 3,2GHz ale nie bądź taki sceptyczny. ludze kręcą je do 4GHz i wyżej. Ja na E7200 @ 3,6 - 3,8GHz mam lux w GTAIV, grafa by sie przydała lepsza :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od Ciebie. Ja akurat teraz sobie obniżyłem MHz procka i włączyłem speedstep bo starej przyszedł rachunek za prąd :D Tylko mam pytanko, dlaczego jak włączyłem Steedstep czyli EIST w biosie mojej MSI to defaultowe napięcie dla E7200 widzi aż 1.21v ?? :blink: na innych płytach tez tak jest? jak wyłacze EIST to mam 1.15 normalnie... Nie wyobrażam troche sobie żeby na defaltowych 2.53 miał dostawać aż 1.21v <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No spoko, bez przesady, nie chcę tutaj bić rekordów undervoltingu :wink: Tylko chodziło mi o to jak uzyskać przy włączonym EIST 1.15v skoro płyta zaczyna od 1.21 i niżej nie moge. Jak wyłącze EIST to spoko, wtedy jedzie od 1.15. Na wszystkich płytach tak jest? To tak musi być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to moja sztuka do testów :wink: -KLIK-

Rewelacji nie ma, pokatowałem go trochę i nie wnikałem w dokładność z napięciami.

U właściciela i tak będzie działał na fabrycznych ustawieniach :lol2:

Edytowane przez cekin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to moja sztuka do testów :wink: -KLIK-

Rewelacji nie ma, pokatowałem go trochę i nie wnikałem w dokładność z napięciami.

U właściciela i tak będzie działał na fabrycznych ustawieniach :lol2:

No a gdzie te testy?? Dla Twojej świadomości to mój E7200 sie odpalił na 3800MHz przy standardowym napięciu nawet :lol2: więc taki screen nie robi wrażenia, jak porobisz testy to daj obrazek. No a skoro to nie Twój i u właściciela bedzie działał na fabrycznych no to faktycznie żal procka :D Albo może raczej właściciela :razz:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem komplet wentylatorów w obudowie i teraz jest dużo chłodniej :). Zabrałem się za podkręcanie proca. Na razie wszedł na 3,6Ghz (9,5 x 380Mhz), więcej go na razie nie podkręcam bo temp. po 3 godzinach Orthos'a wszedł na 60C, ale nie o to mi chodzi.

Jak najlepiej ustawić pamięci ? Przestawić je na synchroniczny tryb (760Mhz) i zacieśnić timingi (4-4-4-12) ? Czy może poluzować timingi i puścić je asynchronicznie na 1013Mhz ? Która opcja byłaby lepsza/bardziej wydajna ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...