Skocz do zawartości
ath

Core 2 Duo E7000 - E7200 / E7300 / 7xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Ja odpalałem jakiś programik obciążający proca (zwykle OCCT) + Burnout Paradise... Niestabilność wywala błyskawicznie, klika minut i wywrotka - sama gra czy OCCT mogły chodzić w kółko...

Popieram najlepiej testować kilkoma aplikacjami naraz - test proca + gra albo np test proca plus włączanie w kółko aplikacji 3dmark itd, jak przy takiej nawałnicy nie zwiechnie i nie wyskoczy błąd to mamy ten 99% pewności, że jest stabilny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB Termination Voltage dla proców w 45nm standardowo wynosi 1.10v do innych 1.20v.

FSB Termination Voltage = VTT FSB?? jak tak to dzięki ;)

 

Popieram najlepiej testować kilkoma aplikacjami naraz - test proca + gra albo np test proca plus włączanie w kółko aplikacji 3dmark itd, jak przy takiej nawałnicy nie zwiechnie i nie wyskoczy błąd to mamy ten 99% pewności, że jest stabilny.

Hmm, spróbowałem i faktycznie :blink: jeszcze mnie dobiła padaka, włączyłem OCCT + 3DMark i sie okazało że jeszcze mu za mało papu!!! Skubany... Do 3333MHz potrzebuje 1,3v <_< Fakt że na EIST jade.

Teraz go rzaguje na 3600 i 1,4v. Orthos łagodnie na prio9 error po 20 minutach. Moge jeszcze zwiększyć napięcie? :lol: Zobaczcie to: KLIK Gość męczył E7200 na 1,5v i jeszcze wali tekstem "jeśli ktoś ma dobre chłodzenie to nie widzę przeszkody , żeby podnieść jeszcze napięcie cieszyć się świetnym potencjałem" :blink: :blink: :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB Termination Voltage = VTT FSB?? jak tak to dzięki ;)

Szczerze to nie mam pojęcia ale chyba tak - tak to już jest różne płyty różne nazwy :) A co do reszty to tak te proce (super trafione sztuki) chodzą 4.5ghz na co dzień, ale do tego potrzebne jest chłodzenie tip top - Noctua przynajmniej albo wodne, o wentylacji budy już nie wspomnę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na 1,5v ile to pożyje? na codzień bezsens. Chyba że liczą BIONC ale to również bezsens żeby aż tak sie poświęcać... :P

 

PS. post 666, będe dziś devil :lol:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre robią tyle na 1.4 i mieszczą się w zakresie tolerancji proca na V :)

 

Edit:

 

Btw idzie do mnie paczka z chłodzeniem - nareszcie wywalę boxa :D Zobaczymy ile wycisnę z tego proca na Noctua C12P. Na boxie najbezpieczniej mi wyszło 3543Mhz (9.5x373) przy 1.216Vcore - temperatury w idle 44 stopnie, w stresie w grach 55-60, a w ortosie do 70 :) Myślę, że ten box spisywał się całkiem nieźle, zobaczymy jak będzie teraz i przy okazji okaże się czy uda mi się przełamać mit o tym że zimne obudowy to te z wentylacja ==>przód>==>tył==> i najlepiej jeszcze do góry, czyli nawiew boczny vs "prostoliniowy przez kompa" :D Dobre obudowy co prawda mogą się przysłużyć, ale na pewno do cichych nie należą bo w każdej ścianie 2 duże dziury na wiatraki:/ (chyba że chłodzenie wodne i pasywne:D)

 

Edit 2:

 

Po zamontowaniu Noctua C12P (ustawienia takie same jak wyżej, czyli 2.53ghz @ 3543Mhz):

 

Idle: 42*C

Stress w grach: 50-55*C (zależnie od gry)

Stress w orthosie: do 60*C

 

10 stopni mniej więc będzie można jeszcze pokręcić, a cisza... nie słyszę nic oprócz lekkiego szumu grafiki - mam ustawioną na sztywno na 36%, bo wieje na nią NF-S12B FLX zamontowany również na bocznej ścianie przy obrotach 600-700 jest niesłyszalny :) Tak więc mit przełamany :)

 

Przy okazji sprawdziłem skąd mam proca i okazuje się, że również z Malezji, niestety nie mam czasu teraz się bawić, ale jak wrócę z pracy, zobaczę ile da rade wycisnąć z tego proca :)

 

Edit 3:

 

No i stało się! :)

 

- 4ghz (422x9,5) przy 1.360v w stresie; temp max przy 100% load - 70*C; temp w idle - 47*C

 

- 3.9ghz (412x9,5) przy 1.336v w stresie; temp max przy 100% load - 67*C; temp w idle - 45*C

 

- 3.8ghz (400x9,5) przy 1.304v w stresie; temp max przy 100% load - 65*C; temp w idle - 43*C

 

Nie wiem którą opcję wybiorę na co dzień, 3.8ghz wychodzi oszczędniej, ewentualnie 3.9ghz.

Proc może do najlepszych nie należy, ale swoje potrafi - ja z pewnością jestem zadowolony :)

Do testów spróbuje wyciągnąć go na 4,2ghz ale zobaczymy czy uda się to poniżej 1.4v bo tyle już mu nie dam :P

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem właśnie E7300 za 340 zł.

 

vid: 1,16v

 

OC:

 

3,5 ghz 1,21v (62/57 st)

3,75 ghz 1,29v (68/63st)

4 ghz 1,37v (77/72st)

(cooler thermalright ultima 90i)

dalej nie sprawdzałem , bo na 4 ghz temp. skacze do 77/72 st (speedfan / coretemp).

 

Fsb wall na 475 mhz (bo raczej nie plyta główna)

 

Tak więc zdarzają się jeszcze dobre sztuki :lol2:

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TO na jakim Fsb go kręciłeś? Ja zająłem się na poważnie OC mojego cepa, i ustawiłem odpowiednie napięcia na płycie i wyniki się poprawiły.

Procek leci na fsb 450 na 500 juz nie stabilny niestety. Po dodaniu paru v na MCH CPU sie ustabilizował teraz wygląda to tak :)

 

Dołączona grafika

 

 

:)

 

PS. Ja na AC 7 mam lepsze tempy niż Ty kolego na Ultimie P_p

Edytowane przez SubMaFioZo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, coś wysokie te tempy na tej Ultimie. A najlepsze to ja chyba mam na Aurasku :D Aktualny procek jest padaką ale wydaje mi sie że jest chłodniejszy niewiem dlaczego jak to ten sam model. Na 3333MHz lata na całym 1,30v i na Aurasie moge odłączyć wogóle wentylator i proc w orthosie po 10 minutach ma 65 stopni na obydwu rdzeniach! :blink: oczywiście przy otwartej budzie i dwóch 120mm wlotowym i wylotowym. Ale fakt jest faktem. Jak włącze wentyla na 100% to spokojnie spada o ponad 10 stopni do tych ~53. Jak mam na 5v podłączony to w idle radiator jak w lodówce, tak samo na 100% w orthosie :D pasta oczywiście dobrze musi być nałożona bo tempy niskie.

 

Mój poprzedni procek nie miał wogóle fsb walla albo miał strasznie wysoko, na 510mhz fsb latał. Aktualnego nie sprawdzałem bo nie ma sensu. Aż sie odechciewa podkręcania na takim czymś... :( Na 1,4v chyba by zrobił 3,6 tylko po co...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręciłem na fsb 400 mhz.

Eist i c1E - > włączone

 

Sam się trochę dziwiłem że temp takie wysokie. Tym bardziej że spód radiatora mam zeszlifowany na lusterko :) .

Ta ultima to w ogóle przereklamowana, a używałem jej już z 3 procami. Może mi się pasta przeterminowała (zalman stg), która leżała ze 3 lata. :rolleyes:

 

Trza chyba sprawić se jakiegoś true blacka czy cuś. :-P

Ale jak patrzę na ceny tych coolerów od TR to prawie tyle co proc. :huh:

Edytowane przez Gromitek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego procka nabyłem w październiku 2008, i chyba nie jest to tragiczna sztuka, apropo chlodzenia ja mojego AC 7 nabyłem od

Maniakalnego i ma podstawke wyszlifowana a pasta to 2 letnia AC 5 :) trzeba pomyśleć o czymś innym ;) Ogólnie jestem zadowolony z tego CPU.

Szkoda ze nie Robi tego 500 Fsb tylko.

 

Kolego u mnie sytuacja podobna moge wywalić wentyl z AC i zostawić tylko z przody 12 i z tyłu a tempy nie rosną tak derastycznie naprawde.

BTW. AC jest na śrubach przykręcony więc pewnie temu takie tempy są i polecam każdemu takie rozwiazanie :>

 

Pytanko: Czy na kręcenie CPU ma duży wpływ jego VID? ja mam 1.175

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wogóle sprawdzić Vid? W Evereście mi Vid skacze :blink: Może dlatego że mam EIST włączony... Na moje to VID nie ma wpływu. Zarówno mój poprzedni jak i obecny E7200 wydaje mi sie że VID miały 1,15v (tyle pokazywał Everest przy wyłączonym EIST) i w OC jest znaczna różnica. Twój ma wyższy VID a kręci sie jeszcze lepiej niż mój poprzedni E7200 ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość mako222

A jak wogóle sprawdzić Vid? W Evereście mi Vid skacze :blink: Może dlatego że mam EIST włączony... Na moje to VID nie ma wpływu. Zarówno mój poprzedni jak i obecny E7200 wydaje mi sie że VID miały 1,15v (tyle pokazywał Everest przy wyłączonym EIST) i w OC jest znaczna różnica. Twój ma wyższy VID a kręci sie jeszcze lepiej niż mój poprzedni E7200 ;)

Imo Core temp ;) Tam pisze VID procka :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No racja, jednak Core Tempa nie mam bo używam Real Tempa do pomiaru temperatury - jest lepszy.

RealTemp pokazuje takie cuś:

Core VID: Min = 1.1500, Max = 1.2250 :unsure:

 

To już wiem dlaczego Everest skakał. Napewno to jest związane z EISTem tylko dlaczego? VID jest chyba jeden... :blink:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Harry Lloyd

Interesuje cię ta wyższa wartość, to ona jest ustawiana przez BIOS po wybraniu Auto, ją pokazują też wszystkie inne programy. A nie skacze ci VID tylko Vcore. VID zawsze jest stały i wyższy niż Vcore, i bez cudów typu Loadline Calibration nie może być inaczej.

 

To VID min to teoretycznie wartość dla trybu oszczędzania energii, ale nie wiem czy się to zgadza bo jest coś duża.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...cudów typu Loadline Calibration

Zadziwiająca jest ta opcja :) W biosie niepozornie opisana jako poprawiająca Vdrop, a dzięki temu można ustawić dużo niższe napięcie na procu, które przy obciążeniu nieznacznie wzrośnie. A kiedy jest wyłączone to proc potrzebuje więcej V do stabilności, ale z kolei przy obciążeniu nieznacznie obniża. Może warto ustawiać w zależności od tego ile czasu spędzamy w idle i stress ale ja np mam 3914mhz na napięciu 1.320v idle i 1.336v stress przy włączonym Load-line calibration, natomiast przy wyłączonym potrzebuje w idle 1.36v a w stresie spada do 1.336v - tak więc stress taki sam ale za to w idle chodzi sporo chłodniej bo mniejsze V.

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje cię ta wyższa wartość, to ona jest ustawiana przez BIOS po wybraniu Auto, ją pokazują też wszystkie inne programy. A nie skacze ci VID tylko Vcore. VID zawsze jest stały i wyższy niż Vcore, i bez cudów typu Loadline Calibration nie może być inaczej.

 

To VID min to teoretycznie wartość dla trybu oszczędzania energii, ale nie wiem czy się to zgadza bo jest coś duża.

Żeby była jasność:

nie jestem noobem i nie mylę Vcore z VIDem. W Evereście mi VID skacze od 1,15 do 1.225 (Oczywiście Vcore również). Jak wyłącze w biosie EIST to VID mam już stały 1,15v i takie mam napięcie gdy Vcore ustawie AUTO.

Warto wspomnieć, że gdy włącze EIST to wtedy płyta widzi AUTO jako 1.21v i tyle jest w stresie. Przy wyłączonym - AUTO to jest 1,15v. Troche mi sie to wszystko dziwne wydaje na tej mojej płycie. Więc dalej nie wiem jaki mam VID jeśli założe że EIST jest wyłączony. 1,15?

A Loadline Calibration nie dotyczy mnie bo moja płyta nie ma takiej opcji...

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie e7200 poszedl na 3.6 ghz (8x450) na 1,25v a pamiatki g.skilla 1100mhz. Wszystko byloby oki gdyby nie te temperatury dzisiaj po godzinie orthosa temp dochodzily do 75C (50C idle). Przeciez to jest wrecz niemozliwe zeby przy tak niskim napieciu i karakorum temp. byly takie wysokie :| Co ciekawe tydzien temu sciagnalem radiator i nalozylem jeszcze raz paste (Zalman) i nic to nie dalo. W budzie mam dodatkowo 3 wentyle, ale jedynie temp. plyty glownej i dysku spadla po ich montazu :/. Procek sie swietnie kreci, ale dlugo nie pozyje przy takich temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A strap masz na 266 czy 333 ? Na 333 powinno być chłodniej może o 1-2*C, podaj tez ile dałeś V na NB ? I w czym sprawdzasz temperatury - proponuje ostatni CoreTemp tam jest TjMax 100 - tyle ile powinno być dla E7200. A swoja drogą, to już raz pisałem tutaj, że Karakorum to przeciętne chłodzenie, ale wierzyć nie chcieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury testuje najnowszym real temp. i core temp i sa prawie takie same takze tu nie jest problem z odczytem. Na mostku dalem 1.2v.

Strap daje na auto, wczesniej mialem 333mhz i nie bylo zadnej roznicy :/.

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przeciętne to napewno nie do tego stopnia. Nie jest normalna taka temperatura przy takim OC. Karakorum to jest dobre chłodzenie, tylko opinie idą dalej. Jeden napisze, że ma wysokie temperatury (z jakiegoś tam powodu), potem drugi, oni odradzą innym i sie to tak rozprzestrzenia. Ja z tego co czytam na forum myśle, że zdarzają sie egzemplarze co mają krzywą podstawę i Ci co tak mają piszą o wysokich temperaturach. To niemożliwe, żeby O wiele większy Karakorum z wentylem 120mm był lepszy od mojego Aurasa, a Auras spisuje sie świetnie. Na poprzednim procu robiłem OC na poziomie 3,8GHz przy 1,33v i z wentylatorem 92mm puszczonym na 75% miałem 60 stopni w orthosie. nie puszczajcie bójdy, że Karakorum jest be...

 

DEKKER2, zdejmij chłodzenie i obejrzyj je od spodu czy nie jest coś krzywe. Wogóle jest ciepły radiator gdy proc ma te 75 stopni? A strapa daj na 333 - NB sie mniej męczy ;)

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator jest chlodny :/ Jak sciagalem karakorum to widzialem, ze szlif byl tragiczny natomiast nie przygladalem sie czy podstawka jest krzywa. Jezeli bedzie to wyszlifowanie jej da jakis rezultat ?

Moze czujki sa uwalone :|? Roznica temperatur to 3-4C pomiedzy rdzeniami.

Edytowane przez DEKKER2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak masz 120mm z przodu i z tyłu to zawsze bedzie chłodny ewentualnie lekko ciepły bo po to są żeby wspomóc. Spróbuj wyłączyć dodatkowe wentylatory. Jak również bedzie chłodny to raczej niedobrze... Jeżeli szlif jest tragiczny to oczywiście możesz wyszlifować, jak będzie lusterko i nie bedzie poprawy to niewiem. Możliwe wtedy, że coś jest naprawde krzywe... A miałes kiedykolwiek inną paste na tym procku i Karakorum? Bo jak sie zmienia rodzaj pasty to sie czyści powierzchnie alkoholem lub czymś podobnym. Chociaż gdybys nawet zapomniał o tym to nie powód aby 15 stopni więcej było... :huh:

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyscilem dokladnie cala powierzchnie izopropylem przed ponownym zalozeniem. Chcialem troche obnizyc napiecie, ale przy 1.23 v sypie bledami w orthosie dopiero na 1,25v jest stabilny. Chyba bede musial obnizyc taktowanie do 3,5ghz, bo tam temp. nie przekraczaly 70C w stressie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cała reszta ma niską temperaturę tylko proc się grzeje to musi być wina chłodzenia proca (zakładając, że w biosie wszystko dobrze ustawione). Albo źle zamontowane (czyt. słabo dociska, źle nałożona pasta, krzywa podstawka). Albo to naprawdę przeciętne chłodzenie, bo takie temperatury jak Ty podajesz to ja miałem na Boxie przy takich samych napięciach. Jak masz jeszcze gdzieś boxa, to załóż go, ustaw tak, jak masz teraz i zobacz, czy temp są takie same, czyli w granicach 70-75* - jeśli tak, tzn że to wina karakorum, a jeśli będą wyższe, tzn że twój proc to jakoś dziwnie mega grzejąca się sztuka :D Obawiać się nie musisz - testuj orthosem przez pierwsze 2 min, to nie powinien się dużo nagrzać - zresztą jak sam zobaczysz, że za dużo to przerywasz.

 

Edit:

 

Poczytaj test karakorum

 

Z tego testu wynika, że Karakorum jest wydajny tylko na maksymalnych obrotach (ale wtedy rzęzi jak box), zmniejszając je temperatura rośnie diametralnie - a jak Ty masz ustawionego ?

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny wentyl z karakorum mi padl wiec zastapilem go acutake 1200obr. Wczesniej wnetyl z karakorum chodzil na poziomie 1600 obrotow mniej wiecej wiec myslisz, ze to jest przyczyna tak radykalnego wzrotu temperatur:|?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj test karakorum

 

Z tego testu wynika, że Karakorum jest wydajny tylko na maksymalnych obrotach (ale wtedy rzęzi jak box), zmniejszając je temperatura rośnie diametralnie - a jak Ty masz ustawionego ?

Zapomniałeś dodać że to stwierdziłeś na podstawie 65nm QX9770 podkręconego do 4GHz przy 1,4v :lol2: Nie dziwota, że wtedy na 1500obr/min Karakorum wymięka... Co innego E7200 na 3,6 przy oszczędnym napięciu. Prawdą może też być fakt, że jego procek sie bardziej grzeje (jest to możliwe - miałem dwa E7200 i jeden jest wyraźnie chłodniejszy) lub ma krzywo założony ihs albo coś w środku, np. mało wewnętrzej pasty itp. nie znam sie na wnętrzu procka ;) Dlatego to co mówi Algeroth jest dobre - zobacz na boxie jak bedzie z tempami. Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, mnie nie chodzi o ten konkretny przypadek, ale o samą zasadę zachowania się Karakorum - na full obrotach jest w miarę dobrze, a na zmniejszonych jest ogromny spadek wydajności - nie ważne na jakim procu i w jakim przypadku i na jakim napięciu.

Edytowane przez Algeroth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niskich tzn. jakich? Bo np. 5v to troche mało... Ale niech wam będzie :) To dobrze że nie dopłaciłem bo Auras Wave sie tak samo spisuje jak nie lepiej a jest mniejszy...

 

PS. Algeroth - ile dałeś za tą Twoją Noctuę? :blink: opłacało sie? Jakie masz temperatury??

Edytowane przez DejwiT11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...