Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Aktualnie posiadam jeden dysk WD4000AAKS (400Gb, 16Mb cache). Zastanawiam sie nad dokupieniem drugiego i stworzeniem macierza. Najlepszy wydaje mi sie RAID Matrix. Znalazlem nawet pomocny artykul: http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_137454.html ale problemem jest to, ze moja plyta Asus P5K chyba nie obsluguje Matrix Raid - oto jej specyfikacja http://pl.asus.com/products.aspx?l1=3&...amp;modelmenu=2 - posiada chipset Intel® ICH9 a w opisie Intel Matrix Storage Manager go nie ma http://support.intel.com/support/chipsets/...b/CS-020784.htm

Warto zmianiac plyte glowna dla Matrixa? Stawiam zarowno na predkosc, jak i bezpieczenstwo. Czy lepiej postawic RAID 0? Tylko ze wtedy chcialbym zostawic aktualnego 400-gigowego WD-ka na backup i dokupic jakies male 2 dyski do RAIDa na system i programy.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Aktualnie posiadam jeden dysk WD4000AAKS (400Gb, 16Mb cache). Zastanawiam sie nad dokupieniem drugiego i stworzeniem macierza. Najlepszy wydaje mi sie RAID Matrix. Znalazlem nawet pomocny artykul: http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_137454.html ale problemem jest to, ze moja plyta Asus P5K chyba nie obsluguje Matrix Raid - oto jej specyfikacja http://pl.asus.com/products.aspx?l1=3&...amp;modelmenu=2 - posiada chipset Intel® ICH9 a w opisie Intel Matrix Storage Manager go nie ma http://support.intel.com/support/chipsets/...b/CS-020784.htm

Warto zmianiac plyte glowna dla Matrixa? Stawiam zarowno na predkosc, jak i bezpieczenstwo. Czy lepiej postawic RAID 0? Tylko ze wtedy chcialbym zostawic aktualnego 400-gigowego WD-ka na backup i dokupic jakies male 2 dyski do RAIDa na system i programy.

 

Pozdrawiam!

Aby mieć możliwość budowy Macierzy Matrix potrzebujesz kontrolera Intela z możliwością budowy takich macierzy, twój ICH9 tego nie potrafi musiał byś wymienić płytę na taką która posiada ICH9R. Ostatnia literka w oznaczeniu R oznacza iż ten chip posiada wbudowany kontroler RAID. Twoja płyta posiada jeszcze osobny kontroler JMicron'a na którym możesz postawić macierz RAID (ale nie Matrix) choć nie jest ona tak wydajny jak odpowiedniki u Intela. Ja na twoim miejscu wymienił bym płytę główną, najtańsze i najprostsze rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby mieć możliwość budowy Macierzy Matrix potrzebujesz kontrolera Intela z możliwością budowy takich macierzy, twój ICH9 tego nie potrafi musiał byś wymienić płytę na taką która posiada ICH9R. Ostatnia literka w oznaczeniu R oznacza iż ten chip posiada wbudowany kontroler RAID. Twoja płyta posiada jeszcze osobny kontroler JMicron'a na którym możesz postawić macierz RAID (ale nie Matrix) choć nie jest ona tak wydajny jak odpowiedniki u Intela. Ja na twoim miejscu wymienił bym płytę główną, najtańsze i najprostsze rozwiązanie.

Dzieki Mardok.

 

Troche glupio mi zmieniac 4-miesieczna plyte glowna ale takie zycie...

 

Jaka plyte bys mi polecal? Chcialbym aby spelniala dwa warunki:

1. obsluga RAID Matrix

2. minimum 5 zlacz do wentylatorow (P5K ma tylko 3 a mam 5 wentylatorow i chcialbym moc je wszystkie regulowac bo HD Tune pokazuje mi temp. dysku 26 stopni, czyli dosc malo)

 

Jako ze mam slabosc do ASUSa, podoba mi sie P5K-E - ma ICH9R (ale tez JMicron) i 5 zlacz wentylatorow. Na dodatek WI-FI, ktore moze mi sie przydac. Cena tez atrakcyjna bo u mnie w Gdansku jest za 449zl.

 

Co sadzisz? Czy moze szukac czegos na X38?

 

Pozdrawiam,

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mardok.

 

Troche glupio mi zmieniac 4-miesieczna plyte glowna ale takie zycie...

 

Jaka plyte bys mi polecal? Chcialbym aby spelniala dwa warunki:

1. obsluga RAID Matrix

2. minimum 5 zlacz do wentylatorow (P5K ma tylko 3 a mam 5 wentylatorow i chcialbym moc je wszystkie regulowac bo HD Tune pokazuje mi temp. dysku 26 stopni, czyli dosc malo)

 

Jako ze mam slabosc do ASUSa, podoba mi sie P5K-E - ma ICH9R (ale tez JMicron) i 5 zlacz wentylatorow. Na dodatek WI-FI, ktore moze mi sie przydac. Cena tez atrakcyjna bo u mnie w Gdansku jest za 449zl.

 

Co sadzisz? Czy moze szukac czegos na X38?

 

Pozdrawiam,

Marcin

No cóż trzeba było myśleć wcześniej o płycie która posiada w miarę dobry kontroler RAID, ale mniejsza z tym. Ta płyta co sam podałeś spełnia wszystkie twoje wymagania i cenowo jest przystępna, między P35 a X38 nie w zasadzie różnicy w wydajności tak więc spokojnie możesz ją brać. Choć ja osobiście brał bym jakieś DFI ale one cenowo mogą być już droższe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż trzeba było myśleć wcześniej o płycie która posiada w miarę dobry kontroler RAID, ale mniejsza z tym. Ta płyta co sam podałeś spełnia wszystkie twoje wymagania i cenowo jest przystępna, między P35 a X38 nie w zasadzie różnicy w wydajności tak więc spokojnie możesz ją brać. Choć ja osobiście brał bym jakieś DFI ale one cenowo mogą być już droższe...

Jak kupowalem kompa 4 miesiace temu to nawet nie bralem pod uwage obsluge RAIDa, pisalem na innym forum ale nikt mi nie zwrocil na to uwagi. Teraz wiem juz troche wiecej na ten temat i zaluje, ze tak pozno sie obudzilem.

 

Zapomnialem powiedziec ze mam Viste Home Premium 64 bit... Czy pojdzie na niej Matrix?

 

A powiedz mi jeszcze czy Matrix RAID jest wart wymieniania plyty? Bo moze nie warto kombinowac? Chodzi mi o polaczenie bezpieczenstwa i predkosci a w tym Matrix wydaje sie idealny. Nie chce tez laczyc 4 dyskow w 0+1. Moze jest jakas opcja zrobienia czegos konkretnego na mojej aktualnej plycie P5K ? Zastanawialem sie tez nad RAIDem 0 dwoch Raptorow WD360ADFD (72Gb akurat na system i programy) i zostawieniu mojego aktualnego WD4000AAKS na dane. Warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowalem kompa 4 miesiace temu to nawet nie bralem pod uwage obsluge RAIDa, pisalem na innym forum ale nikt mi nie zwrocil na to uwagi. Teraz wiem juz troche wiecej na ten temat i zaluje, ze tak pozno sie obudzilem.

 

Zapomnialem powiedziec ze mam Viste Home Premium 64 bit... Czy pojdzie na niej Matrix?

 

A powiedz mi jeszcze czy Matrix RAID jest wart wymieniania plyty? Bo moze nie warto kombinowac? Chodzi mi o polaczenie bezpieczenstwa i predkosci a w tym Matrix wydaje sie idealny. Nie chce tez laczyc 4 dyskow w 0+1. Moze jest jakas opcja zrobienia czegos konkretnego na mojej aktualnej plycie P5K ? Zastanawialem sie tez nad RAIDem 0 dwoch Raptorow WD360ADFD (72Gb akurat na system i programy) i zostawieniu mojego aktualnego WD4000AAKS na dane. Warto?

Co do kwestii systemu, system nie ma nic do gadania w tej sprawie wszystkim zajmuje się kontroler. Matrix jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących mieć RAID i mających tylko dwa dyski, gwarantuje wydajność dla systemu i bezpieczeństwo dla danych w przypadku osobnego dysku na dane można się zastanawiać nad samym RAID 0 (ja tak mam u siebie). Natomiast co do wymiany płyty, podsumuję tak kontrolery Intela zazwyczaj są znacznie szybsze, a kupno osobnego kontrolera to wydatek minimum 200zł na coś konkretnego. Co do Raptorów, no cóż bardzo szybkie dyski choć ja dla mnie nie warte swojej ceny, nie mają aż tak wielkiej przewagi która by usprawiedliwiała takie koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Mam jeszcze jeden problem. Dla sprawdzenia postanowilem stworzyc sterownik RAID, ktory jest podobno potrzebny na poczatku instalacji Visty. Nie mam stacji dyskietek, dlatego sterownik RAID chcialbym zainstalowac na pendrivie. Tylko ze podczas instalacji z plyty Support CD wyskakuje blad, nie ma tam nawet opcji nagrania sterownika na pendriva, tylko na dyskietke. Czy moge po prostu skopiowac na pendriva pliki z folderu \Drivers\Raid\Jmb363\Floppy64 ? Gdzies wyczytalem ze mozna tak zrobic ale wolalbym miec potwierdzenie.

post-155907-1201531934_thumb.jpg

 

Inna sprawa dotyczy tworzenia macierzy RAID Matrix - czy lepiej je stworzyc przed instalacja Visty, czy zainstalowac Windowsa na jednym dysku a potem uzyc oprogramowania do stworzenia partycji RAID 0 i 1 i migracji danych?

 

Ostatnia rzecz - jak uwazasz czy podzial dysku w nastepujacy sposob bedzie ok?

partycja RAID 0 - system + programy - 60Gb

partycja RAID 1 - projekty, zdjecia, muzyka, filmy - 370Gb

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Mam jeszcze jeden problem. Dla sprawdzenia postanowilem stworzyc sterownik RAID, ktory jest podobno potrzebny na poczatku instalacji Visty. Nie mam stacji dyskietek, dlatego sterownik RAID chcialbym zainstalowac na pendrivie. Tylko ze podczas instalacji z plyty Support CD wyskakuje blad, nie ma tam nawet opcji nagrania sterownika na pendriva, tylko na dyskietke. Czy moge po prostu skopiowac na pendriva pliki z folderu \Drivers\Raid\Jmb363\Floppy64 ? Gdzies wyczytalem ze mozna tak zrobic ale wolalbym miec potwierdzenie.

post-155907-1201531934_thumb.jpg

 

Inna sprawa dotyczy tworzenia macierzy RAID Matrix - czy lepiej je stworzyc przed instalacja Visty, czy zainstalowac Windowsa na jednym dysku a potem uzyc oprogramowania do stworzenia partycji RAID 0 i 1 i migracji danych?

 

Ostatnia rzecz - jak uwazasz czy podzial dysku w nastepujacy sposob bedzie ok?

partycja RAID 0 - system + programy - 60Gb

partycja RAID 1 - projekty, zdjecia, muzyka, filmy - 370Gb

 

Pozdrawiam!

Skoro będziesz tworzył macierz Matrix będziesz musiał użyć chipu Intela ICHxR więc po co ci sterowniki do JMicron'a ? Kolejna sprawa Vista nie wymaga sterowników RAID podczas instalacji (przynajmniej dla Intelowych chipów). Macierze radzę stworzyć przed instalacją systemu po co sobie utrudniać życie. Podział na partycje to indywidualna sprawa i zależna od tego do czego używasz komputera, ja mam podzielone na 20GB system 3GB SWAP i reszta.

Edytowane przez Mardok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz.

 

Jeszcze nie zmienilem plyty wiec chcialem sprawdzic czy uda mi sie zainstalowac JMicrona (wole wszysto wczesniej sprawdzic zeby potem nie bylo niespodzianek). Oczywiscie jak bede mial P5K-E to uzyje Intela i cieszy mnie to ze nie wymaga on driverow podczas instalacji Visty :wink:

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz.

 

Jeszcze nie zmienilem plyty wiec chcialem sprawdzic czy uda mi sie zainstalowac JMicrona (wole wszysto wczesniej sprawdzic zeby potem nie bylo niespodzianek). Oczywiscie jak bede mial P5K-E to uzyje Intela i cieszy mnie to ze nie wymaga on driverow podczas instalacji Visty :wink:

 

Pozdrawiam!

Na moim ICH8R wykryło macierz bez problemu i zainstalował się system też bez zająknięcia, ale warto dodać iż jak nie zainstalowałem zaraz po postawieniu systemu sterowników Intela do chipsetu i macierzy to po którymś restarcie system przestał się uruchamiać, cały czas restartował się na pasku ładowania. Tak więc jak chcesz uniknąć takich nie miłych niespodzianek radzę te sterowniki zainstalować jako pierwsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie z innej beczki... ponieważ zrobiłem sobie Matrix Raid... i od tego momentu komputer dostaje zwiechy po tym jak próbuje coś zainstalować z CD-ROMu (SATA LG) . Wcześniej gdy miałem jeden dysk bez raidu tego typu dolegliwość nie występowała.

 

Czy coś dodatkowo muszę przestawić w biosie ? Bo 2 dyski sa spięte w raid a nagrywarka jest podpięta jako trzecia pod sata...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SOA #1, u mnie działa. Mam taką samą konfigurację, w sensie 2xHDD w Intel Matrix Raid + DVD-RW Pioneera wpięte jako trzecie urządzenie SATA do kontrolera Intela i nie mam żadnych problemów. W BIOSie nie masz czego szukać, przełączyłeś na RAID i więcej nic nie ma do konfiguracji.

Stawiałeś system od nowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...