Skocz do zawartości
co3en

333gb/talerz Od Wd ?

Rekomendowane odpowiedzi

640GB AALS, znajdę trochę czasu to zrobię screeny i zamieszczę na forum.

Screeny z wydajnością są na forum już od paru miesięcy:

 

http://forum.purepc.pl/index.php?s=&sh...t&p=3127470

 

w innych tematach o dyskach są testy zamieszczone przez inne osoby.

Edytowane przez szelest33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wyniki 640GB AAKS i AALS dochodzę do wniosku że AAKS jest minimalnie lepszy, a to dziwne bo jest starszy. Może te 32mb cache w AALS nic nie dają. W każdym bądź razie dalej mam dylemat który wybrać. Potrzebuję 2 sztuki do Raid 0. AAKS kosztuje w siriusie ok 237zł, natomiast AALS 273. Także różnica ok 70zł na obu. Doradzi ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że nie warto dopłacać, weź sprawdzony i cichy AAKS.

Miałem właśnie do Ciebie pisać i pytać się o Twojego 640 AAKS :D. Te 32MB Cache mnie kuszą, ale w zasadzie do czego są one potrzebne? Bo raczej wzrostu wydajności nie dają.

 

No i zamówiłem dziś 2x640 AAKS. Te z serii Black ciężko dostać i droższe są, a wydajność ta sama. Zobaczymy jak będzie Raid 0 śmigać na tych 640 AAKS :).

 

Rafa, ten Twój 640AAKS cichutki jest i nie wpada w drgania?

Edytowane przez HanSolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem w tym temacie odpisać :). Tydzień temu w czwartek kupiłem w Komputroniku 2 sztuki WD 6400AAKS. Prosiłem o dwie identyczne sztuki, jednak na magazynie osrali mnie i dali mi jednego Blue a jednego SE16. Myślę sobie trudno, w sumie to niby te same dyski, naklejki inne, a jak już czymś się różnią to minimalnie. W każdym bądź razie wracam do domu, miałem od razu robić RAID0, ale podkusiło mnie żeby najpierw odpalić te dyski normalnie, tzn nie robić od razu macierzy. No to odpaliłem system, odpalam hdtach, blue miał ok 100mb/s średni odczyt, se16 natomiast ok 95mb/s. Zrobiłem testy jeszcze raz i za trzecim razem blue odmówił posłuszeństwa. Nie chciał się nawet normalnie sformatować Odpalam hdtune skanowanie bad sektorów, a tutaj badów jak rodzynków w świątecznym serniku 1,2%:). SE16 natomiast ok. Poczekałem dzień, przyjechał do Komputronika nowy dysk, wymienili mi od ręki na nowego 6400AAKS Blue (taka ciekawostka, etykieta była niebieska, ale inna niż na tym wcześniejszym Blue, widać parę wersji mają :)). Odpalam w domu nowego Blue, średni odczyt ok 100mb/s, wykres ładny. Na Se16 trochę bardziej poszarpany wykres był. Zrobiłem macierz i narazie działa.

 

Niestety dyski wpadają w straszne wibracje, mniej więcej takie jak na moim starym WD80GB, natomiast sama praca głowic, itp jest cicha.

 

Reasumując, moim zdaniem wersje Blue są troszeczkę lepsze, mają lepszą wydajność i ładniejsze wykresy. W tej cenie chyba nie ma sensu brać nic innego jak 6400AAKS.

 

Zastanawiam się nad dokupieniem trzeciego 6400AAKS, wtedy mój kontroler (nForce 590sli) byłby chyba wykorzystany w 100% :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie sa nawet podobne dyski SE/16 i BLUE

 

http://forum.purepc.pl/kupic-f59/Dysk-Ktor...49#entry3175549

tu można doczytać .....

ale ogólnie najbardziej opłacalne ...

 

czy funkcje potrzebne nie wiem ...

no chyba ze to inne płyty główne i stad ta różnica ...

 

TU

i

TU

Edytowane przez mensir67pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie sa nawet podobne dyski SE/16 i BLUE

 

http://forum.purepc.pl/kupic-f59/Dysk-Ktor...49#entry3175549

tu można doczytać .....

ale ogólnie najbardziej opłacalne ...

 

czy funkcje potrzebne nie wiem ...

no chyba ze to inne płyty główne i stad ta różnica ...

 

TU

i

TU

W takim razie czym te dyski się różnią?

Pierwszy Blue który dostałem był wyprodukowany miesiąc po SE16 którego razem z nim dostałem. Drugi Blue na którego mi wymienili z kolei jest miesiąc starszy od SE16. Parametry mają te same, jedyna różnica to że SE16 miał włączone AAM, a Blue nie.

Talerze są chyba te same, nie opłacałoby się chyba WD produkować różne talerze dla Blue i SE. Podejrzewam także że Black mają te same talerze, bo wydajność identyczna co AAKS, z tym tylko że mają dodatkowo niepotrzebne 16mb cache :).

 

http://www.silentpcreview.com/article847-page1.html

Tutaj nawet pisze, że SE16 poprostu zmienił nazwę na Blue. Ale jak już wcześniej pisałem, widać że w niektórych fabrykach SE16 dalej robią, a w innych już Blue. Ciekawe jest jeszcze to, że spotkałem się z dwoma różnymi etykietami Blue. Otóż obie są niebieskie, ale na jednym wielkimi cyferkami i literkami jest napisane 640GB.

Edytowane przez HanSolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malutki test WD10EACS-00D6B1

 

HDTach

HDTune

 

moze komus sie przyda

 

pozdrawiam

Możesz napisać jak prezentuje się kultura pracy tego dysku? Gdzie go masz zamocowanego i jak z temperaturami?

Testy które znalazłem w sieci pokazywały czas dostępu na poziomie 20ms w tym dysku... U Ciebie jest sporo mniej; jakiś specjalny zabieg czy coś?

Interesuje mnie jeszcze jak dysk radzi sobie z rzekomą zmiana prędkości talerzy. Jest to słyszalne, zauważalne są opóźniania?

Może ktoś ma porównanie dysku z serii GP ze zwykłym AAKS?

Planuję zastąpić moją rozklekotaną barkę na coś dużo cichszego i lekko szybszego dlatego potrzebuje trochę więcej informacji.

Z góry dziękuję.

//Mój dysk: http://i39.tinypic.com/30sik3r.jpg

 

Edit: W grę wchodzą dyski 640GB i więcej. Troche rozwijając myśl wcześniejsza dużo szybszego dysku mi nie trzeba wiadomo może być szybszy ale głównym priorytetem jest raczej cisza.

Edytowane przez Verter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od razu piszę, że nie znam się kompletnie na raid. Planuję po nowym roku kupić WD6400AAKS. Zastanawiam się czy z moim Szajsungiem F1 będzie działał w tym systemie czy mam dać sobie spokój?

Pozdrawiam

Poczytaj wątek (najlepiej cały, nie jest duży) o Raid a wszystkiego się dowiesz.

Po jego przeczytaniu będziesz miał całkiem niezłą wiedze na ten temat ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od razu piszę, że nie znam się kompletnie na raid. Planuję po nowym roku kupić WD6400AAKS. Zastanawiam się czy z moim Szajsungiem F1 będzie działał w tym systemie czy mam dać sobie spokój?

Pozdrawiam

Masz szajsunga 320GB? Jeżeli połączysz go w RAID0 z 6400AAKS, to będziesz miał w sumie 640GB. Lepiej już jak dokupisz drugiego podobnego Samsunga 320GB albo jak kupisz dwa 6400AAKS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś porównać kulturę pracy? Szum talerzy, skrobanie igły jak i temperaturę?

dyski nowe przejechały po 10h, ciche, temperatura pracy 30 stopni ( 640 jest systemowa - Vista), wibracji brak, chrobot głowicy w czasie ostrego kopiowania delikatny i nie draźni , porównując do Barracudy 320 serii 10 lub 500 serii 11, jest dużo chłodniej , lepiej i ciszej jak na razie. Kolejna 640 jest na razie dziwicza i jak znajdę dziś czas to będzie Raid :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dyski nowe przejechały po 10h, ciche, temperatura pracy 30 stopni ( 640 jest systemowa - Vista), wibracji brak, chrobot głowicy w czasie ostrego kopiowania delikatny i nie draźni , porównując do Barracudy 320 serii 10 lub 500 serii 11, jest dużo chłodniej , lepiej i ciszej jak na razie. Kolejna 640 jest na razie dziwicza i jak znajdę dziś czas to będzie Raid :)

A jak porównasz do siebie dysk GP do tego "nie GP (black)"? Ta rzekoma zamiana prędkości obrotowej talerzy jest zauważalna / słyszalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak porównasz do siebie dysk GP do tego "nie GP (black)"? Ta rzekoma zamiana prędkości obrotowej talerzy jest zauważalna / słyszalna?

nie odczuwa się zmiany prędkości talerzy w GP , brak jakichkolwiek dźwięków , wszystko płynnie i komfortowo, na razie jestem zadowolony, to moje pierwsze dyski od WD i na razie jestem na tak. Dysk z serii Black jest minimalnie głośniejszy podczas pracy głowic ale doświadczy się to tylko mając GP i Black w czasie pracy i możliwości wtedy ich porównać. Na magazyn lub cichego kompa seria GP jest idealne a na szybki system seria Black lub Blue . Seagate mnie zawiódł :( bo po 90 godzinach pracy pojawił się pierwszy bad i jakieś inne błędy na dysku - zbyt wielkie ryzyko utraty dużej ilości danych - na razie trafił jak dysk zewnętrzy do obudowy pod E-Sata jak padnie to trudno wymieniał go nie będę bo dostanę używkę w pewnie nie lepszym stanie ( wcześniejszy Seagate z serii 10 pracuje już 11 tys godzin i nadal jest ok w testach S.M.A.R.T.) . Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie... Czy te nowy dyski dostajemy w takim eleganckim box-ie? :huh:

http://www.wdc.com/global/images/products/...Blue_SATA16.jpg

Haha :). Nigdy :D. Na zdjęciu pudełeczko ładnie wygląda, ale w sklepie niestety dostajesz dysk w samym woreczku. A przecież dysk to nie najtańszy element komputera i do tego wrażliwy na transport, także w jakimś pudełeczku mógłby być :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja radość z posiadania WD 640 GB Black nie trwała długo. Wczoraj postanowiłem zainstalować system, wszystko szło ok i po instalacji pracowało wszystko ok godziny, później nastąpił pierwszy zwis (VISTA) za chwile ponowny i nawet po ponownym uruchomieniu po 3 min zamierał po kolejnym restarcie załączył się chdisk a pochwili poinformowało mnie o braku sterownika i w trybie AHCI nie dawało się uruchomić już systemu. Po godzinnej walce i kilku próbach instalowania systemu poddałem sie, dysk nie formatował się i stawał na 58% 100 GB partycji. Całą noc chodził pod HDD Regeratorem bo w SMART w atrybucie C5 pojawiło się 115 błędów. Po nocnej pracy HDDReg znalazł 563 bady i je naprawił. Na razie formatuje się ale niesmak pozostał i nie wiem co robić , mam mały uraz do nowych dysków. To na razie tyle ( obecnie błądów w C5 jest 3 ). :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja radość z posiadania WD 640 GB Black nie trwała długo. Wczoraj postanowiłem zainstalować system, wszystko szło ok i po instalacji pracowało wszystko ok godziny, później nastąpił pierwszy zwis (VISTA) za chwile ponowny i nawet po ponownym uruchomieniu po 3 min zamierał po kolejnym restarcie załączył się chdisk a pochwili poinformowało mnie o braku sterownika i w trybie AHCI nie dawało się uruchomić już systemu. Po godzinnej walce i kilku próbach instalowania systemu poddałem sie, dysk nie formatował się i stawał na 58% 100 GB partycji. Całą noc chodził pod HDD Regeratorem bo w SMART w atrybucie C5 pojawiło się 115 błędów. Po nocnej pracy HDDReg znalazł 563 bady i je naprawił. Na razie formatuje się ale niesmak pozostał i nie wiem co robić , mam mały uraz do nowych dysków. To na razie tyle ( obecnie błądów w C5 jest 3 ). :(

Oddaj dysk na gwarancje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj dysk na gwarancje.

niżej obecny obraz dysku :(

 

aktualnie bady pojawiły się w tym samym miejscu, HDD Regenerator walczy z tym i jak na razie stoi na pozycji 59809 Mb i zliczył już ponad 200 badów, dziwne że SMART tego nie pokazuje . Jak na razie obeszłem je zmiejszając partycje do 57 GB i jak na razie system chodzi ok i się instaluje.

Edytowane przez VIBOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czym te dyski się różnią?

Pierwszy Blue który dostałem był wyprodukowany miesiąc po SE16 którego razem z nim dostałem. Drugi Blue na którego mi wymienili z kolei jest miesiąc starszy od SE16. Parametry mają te same, jedyna różnica to że SE16 miał włączone AAM, a Blue nie.

Talerze są chyba te same, nie opłacałoby się chyba WD produkować różne talerze dla Blue i SE. Podejrzewam także że Black mają te same talerze, bo wydajność identyczna co AAKS, z tym tylko że mają dodatkowo niepotrzebne 16mb cache :).

 

http://www.silentpcreview.com/article847-page1.html

Tutaj nawet pisze, że SE16 poprostu zmienił nazwę na Blue. Ale jak już wcześniej pisałem, widać że w niektórych fabrykach SE16 dalej robią, a w innych już Blue. Ciekawe jest jeszcze to, że spotkałem się z dwoma różnymi etykietami Blue. Otóż obie są niebieskie, ale na jednym wielkimi cyferkami i literkami jest napisane 640GB.

Zastanawiające... Może ze 2/3 osoby wrzuca zdjęcia swoich dysków (blue) i będzie można coś porównać?

Przymierzam się do zakupu dysku na miejscu. Wiadomo dysk może być jakiś trefny (odpukać) i nie uśmiecha mi sie płacić za wysyłkę. Link ze sklepu: http://merlin.futari.pl/product_info.php?n...ducts_id=322054

SE16 ma dopisek, więc z rozpoznaniem go przy odbiorze nie powinno być problemu. Wywnioskować z tej stronki nie można chyba czy to jest SE16 czy Blue. Jak mi podadzą tego SE16 to wziąć go czy męczyć ich o blue? Z tego co wyczytałem tutaj to niby te same talerze bardzo podobne wyniki tylko nazwa zmieniona... Jak to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiające... Może ze 2/3 osoby wrzuca zdjęcia swoich dysków (blue) i będzie można coś porównać?

Przymierzam się do zakupu dysku na miejscu. Wiadomo dysk może być jakiś trefny (odpukać) i nie uśmiecha mi sie płacić za wysyłkę. Link ze sklepu: http://merlin.futari.pl/product_info.php?n...ducts_id=322054

SE16 ma dopisek, więc z rozpoznaniem go przy odbiorze nie powinno być problemu. Wywnioskować z tej stronki nie można chyba czy to jest SE16 czy Blue. Jak mi podadzą tego SE16 to wziąć go czy męczyć ich o blue? Z tego co wyczytałem tutaj to niby te same talerze bardzo podobne wyniki tylko nazwa zmieniona... Jak to jest?

Obojętne czy dostaniesz SE16 czy BLUE, to są te same dyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDD Regenerator walczy z tym

Naprawde ? HDD DEGENERATOR wez tego syfu nie używaj.

dziwne że SMART tego nie pokazuje

I nie pokaze ze masz bady fizyczne Smart wykaze tylko sektory które ON SAM zaliczył do "podejrzanych uszkodzonych"

 

Totalnych badów on nie ruszy bo i po co jak wiadomo ze to bad smiertelny ;)

 

Oj sztuka ci sie trafiła ... ale to loteria..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawde ? HDD DEGENERATOR wez tego syfu nie używaj.

 

I nie pokaze ze masz bady fizyczne Smart wykaze tylko sektory które ON SAM zaliczył do "podejrzanych uszkodzonych"

 

Totalnych badów on nie ruszy bo i po co jak wiadomo ze to bad smiertelny ;)

 

Oj sztuka ci sie trafiła ... ale to loteria..

dysk spakowany i ma już nadane RMA, jutro zawiozę na Szyszkową osobiście bo sklep w którym kupiłem mnie olał i wymienić nie chcieli pomimo przepracowanych 50h i dni wolnych spowodu Świąt (zakupiony 22 grudnia - 2 szt, druga na razie nówka ale z ciekawości ją pokatuję), na razie przeprosiłem nowego Seagate 500GB z serii 11 ( który też złapał bada (1) po 90h ale SMART go pokazał). Mam nadzieję że dostanę nowy a nie używkę :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...