Skocz do zawartości
Gość znafca

Problem Z Przepustowoscia Wi-fi "g"

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jest bardzo dziwny. Mam router wi-fi edimaxa BR-6204WG i 2 laptopy podlaczone bezprzewodowo z tym routerkiem (oczywscie karty wi-fi dzialajace w "g").

Wszedzie juz nawet wymusilem standard "g" ustawilem maxymalne zasilanie kart, powylaczalwm wszelkie profile energooszczedne, w statystykach polaczenia widnieje jak byk "szybkosc 54,0 Mb/s" jakosc polaczenia znakomita, ten sam komunikat mam w 2 laptopach, wszystko jest poprawnie skonfigurowane.... a jednak, - realne transfery miedzy kompami (kopiowanie plikow) sa na pziomie 800 kilobajtow na sekunde, czasami spada nawet do 300 !. Nawet przegladanie video z udostepnionej partycji na drugim lapie konczy sie czkawka. Oczywiscie 54 megabity to fikcja, ale moj kolega ma miedzy laptopami ~3 megabajtow/s transferu.

A u mnie nie da sie nawet sieci przegladnac tak powoli sie odwoluje do sieci. Ta sama sytuacja wyglada identycznie na jedym i na drugim lapie, czyli karty nie sa walniete, router tez nie.

 

Sprawdzielm juz wszystko, zmienilem router (wczesniej nieszczesny D-link 624+ wieszajacy sie raz dziennie) Ten router chodzi stablnie jak skala ale mimo wszystko transfery jak byly skandalicze tak sa dalej. Kurde jakies pojecie o tym mam a mimo wszystko jestem glupi :blink: nie kumam kompletnie o co biega.

 

Ktos ma jakis pomysl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 2 systemy to Windowsy He wiec nie maja suportu dla domen

 

edit.

 

czytajac to forum natknąłem sie na informacje ze bluetooth lubi sie wcianc w pasmo wi-fi. Sprawdzilem. Rzeczywiscie po wylaczeniu myszki i bluetootha w laptopie transfer podskoczyl do 1100 kilobajtow/s czyli o jakies 20% w gore. Ale to dalej jakas żenada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem; czego wymagać od sprzętu za 100zł?

Ja rozumiem, kupiłbyć Proxima, Cisco, lub wydajną platformę na MT to ja rozumiem że płacisz i wymagasz. Swoją drogą dla uzyskania pełnej przepustowości nie wystarczy ustawić 54Mb na sztywno...

 

Musisz mieć bardzo wydajne chipy oraz układy radiowe (najlepiej chyba atherosy wypadają), wolny eler (właśnie BT, mikrofalówki i inne sieci których pełno) oraz bardzo dobrze zwizowane anteny. Nie zmienia to faktu że jest to prędkość jedynie standaryzacyjna, i największą jaką uzyskano 'w praniu' (z tego co sam widziałem oczywiście) to około 51Mb pomiędzy serwerami FTP a sygnał anten na poziomie -50dB

 

jak pewien mądry człowiek kiedyś powiedział: "filozofia w porównniu z sieciami bezprzewodowymi jest nauką ścisłą" i jego motto najczęściej sprawdza się w 100%

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, ale 300kB/s(czyli de facto to jest prawie 3 mbit) to nei jest normalna predkosc - ja na jakims "czyms", gdzie jak zajrzalem do srodka to sie wystraszylem co sie dzieje(jakies kawalki miedzi zamiast oplotu kabla, cos dziwnego..) wyciagam 3MB/s (MB!) czyli 24mbit/s. [miedzy LAN i WLAN, rzecz jasna). Karta wbudowana w jakiegos Della, to co siedzi w AP to pomine(kosztowal mnie cale 30 zl)

 

Ja to bym wpial kompy przez LAN, zobaczyl czy przez niego dobrze smiga, potem wylaczyl Firewalle i antyvirusy(moze sprawdza caly czas i dlatego tak opoznia), jeszcze pobaw sie kanałami...

 

A Cisco, Proxim czy platforma MT to raczej do zastosowan domowych nie sa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej sprzętu profesjonalnego nie stosuje się do zastosowań domowych ale nie można też wymagać pełnych 54m od typowego sprzętu soho jakim jest edimax.

 

co do wydajności na sprzęcie domowym: w laptopie mam zamiennie kartę intela (chip intel) i tp-linka (chip atheros) i jako ap na pokój mam linksysa wap54 (czyli również nic specjalnego); sygnał można powiedzieć "pełen" i co mogę powiedzieć o takim połączeniu:

-ping do serwera 1 lub poniżej 1ms

-transfer do/z serwera na poziomie 2,5 - 3,5 MB - tak MB a nie Mb (w zależności od rodzaju danych)

 

Wcześniej miałem jakiś wszystkomający AP,router,firewall i takie tam; różnica w pingu mało zauważalna (poniżej 5ms) ale transfer spadał praktycznie do 1/3 obecnej wartości.

 

Dlaczego pisałem o sprzęcie renomowanych firm? Gdyż posiadają one na ogół taką moc obliczeniową, że radzą sobie z jednoczesnym natem, dhcp i kto jeszcze tam wie czym innym, a małe domowe "wszystkomające" już nie bardzo, dlatego jestem zwolennikiem oddzielnych urządzeń - nadaje AP a nie router z AP

A gdy dodamy do tego szyfrowanie WPA2 z AES'em to się wszystko wyjaśnia...

Dodam właśnie że w przykładach jakie podałem nie było żadnego szyfrowania, nawet wep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

roodin na milosc boska sprzet dziala w obrębie jednego pokoju :-)

Nie ma mowy o jakims slabym sygnale czy zakloceniach

 

Jesli chodzi o firme edimax to kladzie D-linka na łopatki bez pierdnięcia.

 

Kolega ma edimaxa ale sam accespoint i wyciska 3,5mb/s wiec bez jaj.

Poza tym karte wi-fi mam w lapie w standardzi "n" druga "g". Ale to nie ma znaczenia.

 

Powtarzam ze na D-linku 624+ i na tym edimaxie sprawa wyglada podobnie, z ta roznica ze edimax sie nie zawiesza co kilka godzin jak to czynil D-link....

Edytowane przez znafca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegoś takiego że w jednym pokoju na pewno nie będzie zakłóceń i możesz albo uwierzyć mi na słowo albo czekać aż sam się przekonasz :)

 

Porównanie edimaxa z dlinkiem? Porównywalna półka jeżeli jakość; tyle że ten drugi bardziej się reklamuje.

 

Kolega ma edimaxa ale sam accespoint i wyciska 3,5mb/s wiec bez jaj.

I tutaj pojawia się czytanie ze zrozumieniem mojego poprzedniego posta; przecież to samo napisałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha roodin czyli na routerach z wi-fi przepustowosc ~900 kilo to normalna sprawa jesli nie kosztuja 1000zl .... czytam ze zrozumieniem - LOL

Po prostu nie wierze - sory ale to dla mnie bullshit jakos inni nie maja problemow.

 

PartyBOY problem w tym ze juz na 2 routerze mam ten problem. Nawet z systemem jest wporzadku bo sytuacja tra juz bardzo dlugo i juz nie raz reinstalowalem system na jednym czy na drugim lapie.

 

Jeszcze wezme z pracy router netgera w ence za jakies 600zl brutto - zobaczymy na takim sprzecie - niby klasa wyzsza...

Edytowane przez znafca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha roodin czyli na routerach z wi-fi przepustowosc ~900 kilo to normalna sprawa jesli nie kosztuja 1000zl .... czytam ze zrozumieniem - LOL

Po prostu nie wierze - sory ale to dla mnie bullshit jakos inni nie maja problemow.

 

PartyBOY problem w tym ze juz na 2 routerze mam ten problem. Nawet z systemem jest wporzadku bo sytuacja tra juz bardzo dlugo i juz nie raz reinstalowalem system na jednym czy na drugim lapie.

 

Jeszcze wezme z pracy router netgera w ence za jakies 600zl brutto - zobaczymy na takim sprzecie - niby klasa wyzsza...

Nie cena jest istotna przy jakości sprzętu tylko komponenty z jakich są zrobione...

Nie podejmuję dalszego tematu bo i tak się nie zgodzisz z moim zdaniem a w końcu jesteś "znafca"

Edytowane przez roodin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm

Ja tak sobie myślę że

54mbit to tak naprawdę około 6,7 mega bajtów na sek ale w dwie strony.

Czyli do Ciebie dociera połowa z tego czyli około 3,3 mega.

Teraz podziel to na dwa kompy które jednocześnie korzystają z ap i robi się około 1.6 + jakies tam straty, kontrole pakietów itp i realnie może się zrobić te 1100 kilo.

Podłącz jeden komp kabelkiem i wtedy sprawdź jaki transfer wyciągniesz podczas kopiowania.

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość znafca

zmienilem kanal z 11 na 4 i to samo. caly czas okolice 500 kilobajtow.

 

Podlaczylem netgera ale takiego z nizszej polki ~130zl i na chwile transfer poszybowal na 6 megabajtow (!) ale pozniej szybko spadl na ten sam pulap co na innych sprzetach.

 

Nie chce mi sie nawet rozpakowywac tego netgirka w tech. "n" bo na 99% i tak bedzie to samo :/

 

Ja juz kurde nie wiem....

 

piterus90 -> u mnie w sterach nie ma takiego parametru jak upload.

 

IGI -> to dlaczego moj kolega na apeku edimaxa za 80zł i 2 lapach po wi-fi ciagnie ~3mega na sekunde?

 

edit.

po zabawie z kanalami, i wielokrotnym powracaniu do kanalu 5 stwierdzilem ze na tym kanale jest najlepiej. Rzeczywiscie wzrost jest. Niewielki ale w moim przypadku "kolosalny" Otoz mam w miare stabilne 900-1000 kilo

Edytowane przez znafca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy w którą stronę ma te 3 mbity

Jak przy kopiowaniu z lapka na lapka to nie chce mi się wierzyć, jak przy kopiowaniu czegoś z serwera plików podłączonego na kabelku to może jest to realne.Przy przesyle z ap do kompa mamy 2 razy większy przepływ niż w drugą stronę więc w tym wypadku 3 mega jest realne.

 

Ale jak kopiujemy z kompa na kompa po wifi to zauważ że jeden nadaje do ap, a drugi odbiera z ap, w związku z tym realna prędkość wyniesie max jakąś 1/3 dostępnego pasma.

 

Tu info z naszego FAQ

 

AP działają w half duplex'ie. Jeśli ap, lub karta sieciowa pracują z prędkościa np 11mbps, to oznacza ze ta prędkość dzielona jest pomiędzy wszystkie nadające/odbierające aktualnie dane urządzenia. A więc dwa urządzenia 11mbps pracujące naraz, mają do dyspozycji po 5.5mbps, 3 urządzenia maja po 11mbps/3 itd (na wysyłanie i odbieranie danych).

Rozsądnym polecanym maksimum jest 25 użytkowników na jeden AP.

Ciekawostką (ale ważną) jest to, że komunikcja karta wifi<->ap jest niesymetryczna (karta wi-fi 2x szybciej pobiera dane z ap niż wysyła). Komunikacja ap<->ap jest symetryczna (dane w obie strony idą z tą samą prędkością).

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość znafca

IGI wiec o co chodzi - powienienem miec ~3Mb/s tyle ma moj kolega kopiujac z laptopa na laptopa po wi-fi.

 

Ja mam ~900kilo/s...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie widzisz tutaj pewnej nieścisłości ?

3 mega Bajty na sekunde to 24 mega bity

Realna przepustowość wifi g od ap w stronę klienta ale jednego klienta to około 25 mega bitów ( poczytaj na internecie tu jest dobrze wyjaśnione http://wireless.idg.pl/artykuly/50186.html ) co odpowiada 3 mega bajtom na sekundę.

Teraz zakładając idealne warunki że dwóch naraz odbiera - dzielimy te 3 mega na pół czyli realny transfer to 1,5 mega bajty z ap na stację.

Teraz biorąc pod uwagę że sygnał od karty do ap osiąga maks około 20 mega bitów czyli 2,5 mega bajty a jednocześnie w sieci pracują dwa komputery to należy to podzielić na pół i robi się z tego 1,25 mega bajta.

 

Więc albo twój kolega Cię oszukuje albo ma problem z rozróżnieniem mega bajtów i mega bitów ;)

Edytowane przez IGI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość znafca

IGI rzeczywiscie bardzo intresujacy artukul. Niby wszystko sie zgadza ale... :

 

"Chcąc skopiować plik między dwiema maszynami połączonymi z wykorzystaniem 802.11g, nie należy liczyć na transfer wyższy niż ok. 4 MB/s."

 

czyli mozna jak najbardziej liczyc na transfer rzedu 2-3mb/s skoro pisza az o 4mb.

 

Czy ja cos zle zrozumialem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zwyklego D-linka 524 i osiągam transfer właśnie w granicach 2-3MB/s. Więc wydaje mi się, że również powinieneś osiągnąć podobne prędkości te 2MB/s to minimum. Jak piszesz 800 kilo albo max 1,1MB to strasznie mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przy czym osiągasz takie transfery - przy kopiowaniu ze stacjonarki podłączonej przy pomocy kabla czy z lapa na lapa

aż będę musiał sprawdzić u siebie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przy czym osiągasz takie transfery - przy kopiowaniu ze stacjonarki podłączonej przy pomocy kabla czy z lapa na lapa

Przy kopiowaniu ze stacjonarki podłączonej kablem do rutera na laptopa poprzez wifi

Po najnowszych testach wczoraj przeprowadzonych na plikach 50MB uzyskałem średnio ok. 2MB/s

 

Probowałem też bez użycia wifi całkowicie przez kabel (czyli dodatkowo laptopa podłączyłem do rutera) to uzyskałem 8-9MB/s

 

Oczywiście poprzez program Total Commander bo w nim pokazuje prędkość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość znafca

marcin.mb powiem tak - nie jestes w temacie - nie chodzi o to. Po kablu to ja mialem wiecej niz ty.

Edytowane przez znafca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie tylko wy macie taki problem - gdzie nie rzezbilem wifi to megabajt to byla zadkosc......a czesto przy pewnych odleglosciach i zakloceniach jak jest pol to jest ok

 

wifi to nadaje sie do przegladania netu a nie przesylania plikow niestety

 

a 54 megabity to TEORIA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ludzi z kiepskim transferem po WiFi - czy używacie Visty?

 

Siostra kupiła sobie notebooka z Vistą. Transfery (mój stacjonarny komp podpięty kablem do routera, notebook po WiFi) w porywach dochodzi do 500-600 kB/s. Sygnał jest na 100%, odległośc od routera podczas testu ok. 3m. Oczywiście można zapomnieć o oglądaniu filmów.

 

Zastanawiam się, czy to wina sprzętu, czy systemu Vista.

Edytowane przez mrDark

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam...

w standardzie "g" uzyskuję około 2,5-3mB/s (megabajty jakby kto pytał) - więcej nie chciało nawet jak AP był obok laptopa

w standardzie "a" prędkości są podobne, przyczym warunki techniczne trudniejsze (link na kilkaset metrów, drzewa minimalnie przeszkadzają)

biorąc pod uwagę dupleks śmiem twierdzić, że są to parametry niemal zgodne z obietnicami producentów

 

natomiast jeśli ustawiam połączenie ad-hoc to prędkości oscylują wokół 500-600kB/s

odpalcie netstumblera i znajdźcie jakiś wolny kanał, bo nie umiem inaczej tego wytłumaczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam...

w standardzie "g" uzyskuję około 2,5-3mB/s (megabajty jakby kto pytał)

A wygląda jak mili-bajty B-)

 

odpalcie netstumblera i znajdźcie jakiś wolny kanał, bo nie umiem inaczej tego wytłumaczyć

Ja już sprawdzałem prawie wszystkie kanały.

Dalej podejrzewam Vistę. Na razie jednak nikt tutaj nie napisał, jakiego systemu używa. :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację ze swoim lapkiem i wi-fi. Transfer startuje duży po czym nagle spada, nie ważne czy to są dane z neta czy z innego kompa z lanu. Najczęściej podczas kopiowania większych plików po lanie (komp źródłowy jest podłąćzony do routera przez rj-45) transfer w ogóle się zatrzymuje i wywala błąd odczytu. System to faktycznie Vista Business (na laptopie).

Sprzęt w sigu (jakby coś).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System to faktycznie Vista Business (na laptopie).

Nie mogę znaleźć żadnego Linuxa w wersji LiveCD, który by obsłużył WiFi w notebooku siostry (Atheros AR5007EG ).

Test na alternatywnym systemie, tego samego sprzętu, dałby całkowitą pewność co do Visty.

 

 

 

EDIT:

 

Mam już pewność. Komputer testowałem na PCLinuxOS2007 + windziane stery do WiFi. Komputer był oddalony od router o ok. 10 m z jedną ścianą po drodze. Transfery pod Linuxem przez WiFi dochodził do 2 MB/s.

Po resecie w tym samym miejscu Vista osiągała transfer ok. 200 kB/s.

Chyba wynik tego testu nie wymaga komentarza :angry:

Edytowane przez mrDark

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...