Skocz do zawartości
norghe

Podział Układu Na Osobne Gałęzie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Bede dokładać do swojego wc dodatkowe bloki. I zastanawiam się jak podzielić cały układ. Dotychczas bloki były tylko na CPU i GPU (na CPU blok HM'ala Nukleon, na GPU Abadon GPU Pro).Teraz dokładam blok na NB (HM) i na dysk (HM). Obecnie z tego względu ze blok na CPU ma 2 kroćce wylotowe łączą się one zaraz w jeden wąż. Jednak po planowanej modyfikacji myslałem rozdzielic za pośrednictwem tego bloku cały układ na 2 osobne które łączyły by się dopiero przed samą chłodnicą (stand.Harrison).

Tylko przy takim połączeniu pojawiają sie pytania:

1. Czy pompka (Ataman 305) "uciągnie" cały układ?

2. Czy będzie jednomierny przepływ w obu rozdzielonych układach?

Odnośnie drugiego pytania obawiam się własnie słabego przepływu przez gałąź NB,HDD (dłuższa droga,większe opory).

Może ma ktoś podobny układ wiec proszę o odpowiedzi i komentarze.Jak to się sprawdza w praktyce?

Poniżej zamieszczam planowany układ z rozdzieleniem na dwie gałęzie.

post-153709-1201256009_thumb.jpg

Edytowane przez norghe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy takim połączeniu pojawiają sie pytania:

1. Czy pompka (Ataman 305) "uciągnie" cały układ?

2. Czy będzie jednomierny przepływ w obu rozdzielonych układach?

1. Poradzi sobie

2. nie będzie jedno miernego przepływu.

 

Rada: zaślep ten 3 króciec w bloku cpu i wszystkie 4 bloki razem z chłodnicą połącz szeregowo .... Pompka=>cpu=>gpu=>nb=>hdd=>chłodnica=>pompka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rada: zaślep ten 3 króciec w bloku cpu i wszystkie 4 bloki razem z chłodnicą połącz szeregowo .... Pompka=>cpu=>gpu=>nb=>hdd=>chłodnica=>pompka

No niby tak tylko obawiam sie zbyt duzych temperatur wody przy takim zestawieniu a przy tym mniejszego chłodzenia NB i HDD.

W takim przypadku dobrze by było zeby sie wypowiedział ktos kto ma identyczne szeregowe połączenie dla tych tylu bloków.

Edytowane przez norghe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm teraz mnie naszła moze idiotyczna mysl aczkolwiek chyba nie do konca :D .

Czy wypaliło by (czysto teoretyzując) w celu zlikwidowania tej niejednorodności przepływu umieszczenie w gałęzi z GPU zaworu regulowanego a następnie poprzez obserwację strumieni na koncach obu gałęzi odpowiednie dokręcenie zaworu dla osiągnięcia obciążenia w stanie równowagi ciśnieniowej. :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku dobrze by było zeby sie wypowiedział ktos kto ma identyczne szeregowe połączenie dla tych tylu bloków.

Stary ale ty kombinujesz, do wc najlepsze jest połączenie szeregowe jest do udowodnione naukowo i praktycznie i nie wiem jeszcze jak :P

 

Co do "tych" bloków to nie ma znaczenia są układy z 5< blokami i każdy ma je w szeregu i nie ma żadnych kłopotów z przepływem i temperaturą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary ale ty kombinujesz, do wc najlepsze jest połączenie szeregowe jest do udowodnione naukowo i praktycznie i nie wiem jeszcze jak :P

 

Co do "tych" bloków to nie ma znaczenia są układy z 5< blokami i każdy ma je w szeregu i nie ma żadnych kłopotów z przepływem i temperaturą...

Bo ja po prostu lubie kombinowac... :wink:

Poza tym próbowania i eksperymentowania byśmy nadal na drzewach siedzieli a wc byśmy mieli w jeziorze. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm teraz mnie naszła moze idiotyczna mysl aczkolwiek chyba nie do konca :D .

Czy wypaliło by (czysto teoretyzując) w celu zlikwidowania tej niejednorodności przepływu umieszczenie w gałęzi z GPU zaworu regulowanego a następnie poprzez obserwację strumieni na koncach obu gałęzi odpowiednie dokręcenie zaworu dla osiągnięcia obciążenia w stanie równowagi ciśnieniowej. :huh:

Efekt będzie taki, że będziesz miał większe obciążenie na każdej z gałęzi. W celu wyrównania ciśnienia zmniejszysz przepływ, a więc również skuteczność chłodzenia. Ten pomysł jest dobry, ale w drugą stronę tzn. musisz zwiększyć przepływ na gałęzi bardziej obciążonej. W praktyce może być to kłopotliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ja po prostu lubie kombinowac... :wink:

Ale nie zapominaj, że woda przepływając przez blok na CPU i zbijając jego temperaturę do np 45 stopni sama sie do tylu nie nagrzewa. Nie wiem o ile dokładnie rośnie jej temp., bo od zbyt wielu czynników to zależy, ale jest to góra kilka stopni (o ile w ogóle aż tyle). Tak samo powietrze przechodząc przez chłodnicę zamontowaną z przodu obudowy spokojnie nadaje się do chłodzenia podzespołów na płycie głównej, gdyż odbierając ciepło z chłodnicy rozgrzewa sie o góra 5-6 stopni (tak jest u mnie) i nie przyczyni się - jak się często czyta na forach - do spalenia podzespołów na MoBo. Fajnie by było, gdyby z taka sprawnością medium odbierało ciepło z bloków czy chłodnicy. Tak niestety nie jest :) Więc czy zrobisz 2 gałęzie, czy podłączysz bloki szeregowo temperatury będziesz miał zbliżone, co nie znaczy oczywiście, że nie mogą się różnić o 1-2 stopnie. Tylko czy warto dla nich tak komplikować układ. Jeżeli się nie wyrabia to może lepiej pomyśleć o układzie podwójnym, z dwiema pompami? ;)

Edytowane przez Subvoice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zapominaj, że woda przepływając przez blok na CPU i zbijając jego temperaturę do np 45 stopni sama sie do tylu nie nagrzewa...

Nie no, wiadomo ze nie osiągnie takiej samej temperatury. Mogłaby osiągnąć ale jedynie w przypadku braku chłodnicy i pompki wtedy ciepło byłoby cały czas doprowadzane do cieczy i nie odbierane z niej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...