Skocz do zawartości
Viperus

Asus P5n-d

Rekomendowane odpowiedzi

Nadchodzi następca P5N-E SLI !

Płyta oparta jest na nowym nForce 750i, obsługuje SLI i PCIE 2.0 [2x 16]

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Sądząc po rozmiarze i z czego jest wykonany radiator można przypuszczac że chipset bardzo sie grzeje, producent nawet dołącza wentylator.

Asus tak jak w P5N-E SLI zastosował ten sam kodek :( - ALC883 ale tu można już podłączyc zestaw 7.1

Cena płyty wynosi na dzień dzisiejszy ~456zł a kupic ją można TU

A teraz pytanie do posiadaczy płyty - jak wygląda OC i jak ją oceniacie [Chcę sobie taką sprawic;]

 

 

Tu trochę info o płycie:

 

Brand ASUS

Model P5N-D

Supported CPU:

CPU Socket Type LGA 775

CPU Type Quad-core / Core 2 Extreme / Core 2 Duo / Pentium [Pełna obsługa procesorów Intel Penryn (Yorkfield & Wolfdale)]

FSB 1333/1066MHz

Chipsets:

North Bridge NVIDIA nForce 750i SLI

Memory:

Number of Memory Slots 4×240pin

Memory Standard DDR2 800

Maximum Memory Supported 8GB

Dual Channel Supported Yes

Expansion Slots:

PCI Express 2.0 x16 2

PCI Express x1 2

PCI Slots 2

Storage Devices:

PATA 1 x ATA100 2 Dev. Max

SATA 3Gb/s 4

SATA RAID NV RAID 0/1/0+1/5 JBOD

Onboard Audio:

Audio Chipset Realtek ALC883

Audio Channels 8 Channels

Onboard LAN:

Max LAN Speed 10/100/1000Mbps

Rear Panel Ports:

PS/2 2

COM 1

LPT 1

USB 4 x USB 2.0

IEEE 1394 1 x IEEE 1394a

S/PDIF Out 1x Optical, 1x Coaxial

Audio Ports 6 Ports

Onboard USB 2 x USB connectors support additional 4 USB ports

Onboard 1394 1x 1394a

Physical Spec:

Form Factor ATX

Dimensions 12.0" x 9.6"

 

inne cechy:

EPU - "ASUS EPU pozwala oszczędzić 80,23% energii zużywanej przez CPU"

Precision Tweaker 2

100% Conductive Polymer Capacitors - lepsze kondensatory inż w P5N-E sli

AI Direct Link

Q-shield

Q-connector

EZ-flash 2

CrashFree BIOS 2

Q-fan 2

O.C. Profile

Edytowane przez Miper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie normalna sekcja zasilania - 4 fazowa, Asus w końcu poszedł po rozum do głowy :) Cholernie blisko siebie są złącza PCIE - błąd konstrukcyjny. A płyta jak to nforce, do SuperPI się nie nadaje :lol:

 

myślę o jakimś SLI i w sumie zastanawiam się czy nie łyknąć tej płytki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Rowniez interesuje sie ta plyta i jakims SLI.

 

Plyta jest juz dostepna w Komputroniku za calkiem przyzwoite pieniadze

 

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/Asu...y,id,49728,s,1/

 

Do tego planuje zaladowac core quad 6600 i podkrecic na 3.0 ghz

4 gb ram , 2 x 8800 GTS 512 ze stajni EVGA SSC

Zeby bylo pelniej bedzie raid 4 x 320 gb i X-fi Fatality.

 

do wekendu powinienem to poskladac i podziele sie wrazeniami .

Edytowane przez Woytas77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ma SLi 16/16, 8/8 czy może 16/4 ?

 

 

Support two identical NVIDIA SLI-Ready graphics cards (Hardware ready for x16, x16)

 

Dokladna specyfikacja

 

http://www.asus.com/products.aspx?modelmen...l3=627&l4=0

 

 

Update:

 

Niestety plyta jak dla mnie spalona , chcialem zapodac sli z dwoch 8800 GTS przy zachowaniu raida z 4 dyskow i tutaj niemila niespodzianka , po wlozeniu 2 kart z dwuslotowym chlodzeniem nie ma mozliwosci podlaczenia dyskow sata (zlacza znajduja sie dokladnie pod chlodzeniem karty graficznej )

 

Plyta nadaje sie na SLI ale przy zalozeniu ze karty musza miec jednoslotowe chlodzenie np. 8800 GT.

Edytowane przez Woytas77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, 16 + 8 to max co może być z nf750i + nforce 200 ale może są jakieś dodatkowe mostki, może. 16 + 8 ale oba są 2.0 a poza tym co nie wiele zmienia bo to i tak jest dużo w końcu to PCIE 2.0, a to po lewej to zwykły slot pcie x1 który nikomu i tak się nie przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ludzilbym sie. To pokazuje co moze zaoferowac chipset wedlug nvidi a co niekoniecznie musi zaimplementowac producent plyty. Ale nie ma opcji by producent plyty sobie kombinowal i wprowadzil np obsluge 2x16 skoro producent chipsetu tego nie przewidzial. Nvidia swoja droga musialaby byc glupia by dac w taniutkim chipie wszystkie bajery. Jak ktos chce sli o maksymalnej wydajnosci musi sie szarpanc na pelny chip ktory jest o wiele drozszy. Kto by kupowal plyty o 50%-75% drozsze gdyby tansza wersja oferowala wszystko czego potrzebuje???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś widocznie Asus zmienił bo na najnowszym Biosie SLI jest 16x/16x przeczytać opinie na newegg

Included fan to cool northbridge heatsink, should come stock with it, but I guess some people need a heater in their houses. Copper is the best for heat transfer. IE: This northbridge cooler is rather hot, southbridge is passive without a fan also gets rather warm to the touch. SLI is 16x/16x after latest BIOS release. for all of you looking for a cheap SLI motherboard, look no further. If your looking for a bedroom heater, look no further. nVidia chipsets run hot, talking about 45C Idle, with the included fan on the northbridge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się dość ciekawy art na pclabie

http://pclab.pl/art31369-5.html

 

z opisu płyty MSI na nf750i wynika że ma 1x16 + 2x8 czyli asus może miec 2x16

Jasno tam sformuowali przy 750 "Oczywiście w tym przypadku nie ma wsparcia dla 3-way SLI, a nawet dla SLI x16". Trzeci pcie przy 750 idzie zapewne z drugiego chipsetu jak to ma miejsce w konstrukcji plyt na 780, wiec raczej zwykle dodawanie 8+8 nie da drugiej 16.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Hmm no to jak jest w koncu,bo sam sie przymierzam do kupna jakiejs dodatkowej niedrogiej plyty a sli,ale jak ona ma 2x8 to ja dziekuje z miejsca.

No jak z o/c tej mobo,sprawdzal ktos moze??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm no to jak jest w koncu,bo sam sie przymierzam do kupna jakiejs dodatkowej niedrogiej plyty a sli,ale jak ona ma 2x8 to ja dziekuje z miejsca.

No jak z o/c tej mobo,sprawdzal ktos moze??

Wszędzie jest że ma 2x16 więc raczej tak jest... zresztą nawet na pdule albo w instrukcji jest "2x16 SLI hardware ready" czy coś w tym stylu

Co do oc niestety nie moge pomóc, bo mój e2160 nie jest zbyt dobrą sztuką i po prostu nie mam możliwości sprawdzenia...

Edytowane przez Magic_LbN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

No jest,ale wiesz zapytac nie zaszkodzi,a moze chociaz sprawdzisz fsb,no ale na tym procku to faktycznie moze byc ciezko

Cos pisza,ze max to 460Mhz...

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Co masz na mysli piszac,ze do testow za bardzo nie widac tej plytki??Nie rozumiem tego zdania :)

No dla mnie 460 to za malo,bo mam procka z mnoznikiem 9.5(e8500) i szczerze powiedziawszy chcialbym te 480-500Mhz miec,ale jak nie bedzie to nie bede plakac,bo jest tania,wiec nie spodziewam sie rewelacji,zalezalo mi na 2x16.

Co do zakupu to wlasnie zamowilem,wiec jak przyjdzie to na 100% dam cyne ile leci na 65nm a ile na 45nm ;)

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Dzisiaj przyszla plytka,nie bede sie wogole narazie rozpisywal,bo nie mam nawet co pisac ;)

Dołączona grafika

Radiator na NB normalnie mnie rozwalil a grzeje sie jak cholera,wiatrak dolaczony do plyty jest glosny i malo wydajny,temperatura oscyluje w okolicach 40-43'C

Sciagnalem,zeby zmienic paste i to co bylo pod spodem nie mozna nazwac pasta tylko jakims klejem,sztywnym i kruchym,usunalem i dalem poczciwa AS5,to samo zrobilem z SB,ktory w przeciwienstwie do NB jest lekko cieplo-mimo,ze nachodzi na niego grafika.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Bios zmienilem od razu na najnowszy 0402,bo ten ktory byl-szkoda gadac,potrojne restarty itd..

Instalacja poszla bezproblemowo,wszystko dobrze wykryte,co prawda cpu-z pokazuje,ze chipset to i650,ale.....

Pozniej sprawdze ile idzie max fsb,bios nie jest az tak ubogi w opcje o/c,ale duzo mu brakuje do dobrego biosu,dziwne jest to,ze fsb nie mozna ustawiac w zakresie np:266-600 tylko fsb rated 1066-1333....itd-oczywiscie co 1Mhz

to na tyle,zobacze jak sie spisze jako dodatkowe mobo tylko z uzyciem do sli,nie mniej jednak do powrotu DFI z gwarancji zagosci u mnie na codzien.

Wieczorem sprawdze max fsb i jak bangla 9800GX2

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Ma ktos pod reka schemat do vdroopa,bo chyba wystepuje nie maly,narazie szukam punktow pomiarowych,ale np:cpu-z pokazuje duzo nizsze v niz bios,wiec chcialbym sie upewnic,tak na poczatek dodam,ze z 8500@4Ghz na boxie nie ma problemow jak narazie,jutro zaloze lc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktos pod reka schemat do vdroopa,bo chyba wystepuje nie maly,narazie szukam punktow pomiarowych,ale np:cpu-z pokazuje duzo nizsze v niz bios,wiec chcialbym sie upewnic,tak na poczatek dodam,ze z 8500@4Ghz na boxie nie ma problemow jak narazie,jutro zaloze lc

Sprawdz na mnozniku 6x czy pojdzie np 6x550Mhz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

heh pytanie jest czy wogole proc tyle pojdzie,bo dopiero wczoraj wsadzilem go do gniazda,wieczorem dam znac jak zaloze LC,narazie na szybko benciach!e na jakiejs slabej karcie i 4Ghz,bo tyle styka ;)

cos nie moge nic znalesc gdzie maznac olowkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Wlasnie testuje mobo i zauwazylem,ze plytka nie wstaje z pamieciami powyzej 1040Mhz,moze to wina moich ballistixow 1066,ale sam nie wiem.Gdzies tez wyczytalem,ze nie ma wsparcia dla epp,narazie proc 4.1Ghz stabilnie smiega,ale takty memek musialem zanizyc...cdn...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

500x9 @ E8500 osiagniete,mysle ze dla takiej plyty to bardzo dobry wynik,sa jeszcze lekkie niestabilnosci,ale postaram sie wszystko zapiac do konca,powiedzmy ze 490x9 jest 101% stabilne :)

Wszystko na def chlodzeniu plyty(proc LC),NB mocno sie grzeje trzeba przyznac,ze bez wiatraka na NB nie ma mowy o o/c ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500 fsb dla nf650i też było wykonalne ale mnoznik 9... nieźle :razz:

a nie sprwadzałeś czy zmiana chłodzonka nie poprawi OC oczywiście mowa o nb, bo pewnie on potrzebuje dużo V do takich wyczynów.

 

P.S. swoją drogą nvidia mogłaby coś zrobić aby jej chipset trochę się mniej grzały i były wydajniejsze bo narazie to co przyciaga do tych płyt to tylko sli...

ja osobiście czekam bardzo na hybrid sli ale żeby działało tak jak to jest w planach :rolleyes:

Edytowane przez oliwer21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Hmm chlodzonka nie sprawdzalem

Na zdjeciu widac,ze radiator jest troche nietypowy,rowniez otwory w plycie sa szeroko rozstawione.Musialbym zalozyc dwa bloki(mam jeden),albo jakis radiator,ale patrzac na rozstaw otworow slabo to widze.

 

http://img155.imageshack.us/my.php?image=p4073891eg9.jpg

 

Jutro sprawdze,cz po wlozeniu 9800gx 2 bedzie tak kolorowo ;)

Co do wydajnosci to nie umywa sie do DFI x38,pamieci chodza do ok 1050 pozniej nie wlaczysz windy,odczyty gorsze i to widoczne znaczne roznice,spi slabiej,pcmark gorzej.W gry zadko gram a juz napewno nie mam czasu na jakies glebsze testy :E

Zalozenie bylo-tania plyta do sli i jest :)

SLI 2x16 dziala,fsb jest ok,jakies tam opcje do o/c mimo wszystko sa jako takie,fsb-heh i to smieszne,nie spradzilem jeszcze max fsb

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Także jestem szczęśliwym posiadaczem tej płyty. Opisze parę uwaga oraz mam kilka pytań.

Biosie nie ustawień dotyczących kompatybilności SATA z ATA, istniejących chyba we wszystkich aktualnie produkowanych płytach, i przez nie można ustalić który kontroler jest pierwszy, nie zmiennie jest to ATA, dół. Nie wiedzieć czemu płyta emuluje mój dysk (ST3320630NS wersja RAID'owa) jako SCSI, dzięki temu nie można odczytać SMART a w win Vista BiS 64Bit widziany jest jako napęd wyjmowany na którym znajduję się system (już raz go odpiąłem prze pomyłkę, skutek -> black screen). Aktualnie posiadam wypożyczony procek E2160 który bez oporów chodzi na 2,7 GHz (1200MHz), pamięci mam OCZ 2x2GB 1000 CL5 które poszły na 5-4-4-12 napięcie 2,2V, wyższe częstotliwości, nie działają próbowałem 1100 CL5. Karta graficzna to Gainward 9600GT 1GB GS i tutaj też coś jest nie tak, nie dochodzi do 3 testu 3DMark06, komputer się wyłącza. Karta jest sprawna ponieważ przed zakupem była porównywana z 8800GT Asus i miała tylko 100pkt mniej.

Pytanie na które ktoś może znać odpowiedź:

Która opcja wyłącza tą emulacje dysku?

Jakie maksymalne wartości napięcia można dać na pamięci?

Czy istnieje zależność pomiędzy taktowaniem pamięci, a zasilaniem NB i jakie są jego wartości?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi/podpowiedzi i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

Problemow a ata-sata nie mam zadnych.

Pamieci nie ida wiecej niz 1050Mhz,NB nic nie pomoze w tej kwestii

3 test w smarku 06 to cpu,wiec skoro masz zwieszki to wina cpu a nie grafiki,wroc do def ustawien lub ostatnich stabilnych i pusc marka jeszcze raz,gwarantuje,ze bedzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z tą płytą .. otóż po zlożeniu PC'ta zaczołem instalacje systemu ... najpierw instalujac sterowniki aby XP odczytal SATA ... wszystko ladnie i wogole .. system sie instaluje... aż do ostatniej fazy instalacji ...tuż przed pierwszym odpaleniem windowsa ... logo mi sie ladnie ładuje ... az nagle bum .. blue screen z informacja ze cos tam nie tak z dyskiem itp. Nie mam pojecia co zrobić ;( Poradzicie cos ??

P.S konfiguracja sprzetowa - p5n-D , E7200 , patriot 2x 1024mb 9600GT sonic DVD rom Dysk twardy seagate B... 250GB 16 MB

 

POMOCY! juz 2 dzien nie wiem co zrobić.

EDIT:

Nikt nie pomoże?? :(

Edytowane przez LordCadaveris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość 71proste

No,ale jak mamy Ci pomoc,jak masz cos tam cos tam.Przeciez nikt tu nie jest wrozka,moze dysk masz uszkodzony?

Edytowane przez 71proste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...