Skocz do zawartości
wilk100

Uszkodziłem Płyte Tzn Upalilem Zasilanie Wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Jest możliwosc a moze spotkaliście sie z tym jak naprawic. Wentylator ktory był podłaczony pod płyte mial czujnik termiczny(tzw. kit który samemu sie składa) i nie był zaizolowany i dotknol +12 do masy i polecialo zasilanie od wentylatorów na płycie. Nie wiem gdzie szukać ewentualnego upalenia tzn który układ jest za to odpowiedzialny bo schematu na pewno mieć nie będę.

Może ktoś wie ?

 

Płyta to Ecs IPAT na 815 EP .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

- Sprawdź, czy gniazda są między sobą połączone na pinie 12V i na masie

- sprawdż, czy masa gniazdek (jeśli są połączone) ma przejście do "masy" płyty (GND na wtyczce ATX, lub np. pocynowane miejsca na śrubki)

- sprawdź czy piny +12V gniazdek (jeśli są połączone) mają przejście do pinu +12V w gniździe ATX

 

- sprawdź, czy jest jakiekolwiek napięcie na którymkolwiek gnieździe przy odłączonych wszystkich wiatrakach, podłączając "minus" i "plus" miernika bezpośrednio do gniazdek

 

- podłącz 1 wentylator do gniazda CPU FAN i zmierz napięcia pomiędzy: GND(ATX, mobo) i pinem 12V gnieżdzie oraz GND(ATX, mobo) i pinem GND w gnieżdzie wiatraka

 

Jak sprawdzisz to co napisałem (mam nadzieję, że w sposób w miarę zrozumiały ;) ) to powiem Ci co dalej. W optymistycznym wariancie wystarczy jeden drucik ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Sprawdź, czy gniazda są między sobą połączone na pinie 12V i na masie

- sprawdż, czy masa gniazdek (jeśli są połączone) ma przejście do "masy" płyty (GND na wtyczce ATX, lub np. pocynowane miejsca na śrubki)

- sprawdź czy piny +12V gniazdek (jeśli są połączone) mają przejście do pinu +12V w gniździe ATX

 

- sprawdź, czy jest jakiekolwiek napięcie na którymkolwiek gnieździe przy odłączonych wszystkich wiatrakach, podłączając "minus" i "plus" miernika bezpośrednio do gniazdek

 

- podłącz 1 wentylator do gniazda CPU FAN i zmierz napięcia pomiędzy: GND(ATX, mobo) i pinem 12V gnieżdzie oraz GND(ATX, mobo) i pinem GND w gnieżdzie wiatraka

 

Jak sprawdzisz to co napisałem (mam nadzieję, że w sposób w miarę zrozumiały ;) ) to powiem Ci co dalej. W optymistycznym wariancie wystarczy jeden drucik ;)

 

Ok posprawdzam miernikiem. Prawdopodobnie nie sa łączone bo jak pamiętam kiedyś mogłem regulować speedfanem (jakaś stara wersja) wentylatory i to każdy z osobna wiec w każdym gnieździe zmieniało sie napięcie osobno.

Zobaczę dziś jak mówisz i napisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość <account_deleted>

...dlatego wspomniałem o optymistycznym wariancie :)

Niestety nie zawsze uszkodzenie jest tak banalne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...