Skocz do zawartości
cstach

Pare Pytan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowy na forum, jednak od dluzszego czasu przygladam sie tu i tam.

 

Mam problem, ktory mam nadzieje rozwiaze dzieki wam. Komputer kupilem w grudniu.

Napisze wszystko w zbiorczym temacie zeby forum nie zasmiecac, mam nadzieje ze po lapach nie dostane :)

 

Moj komp:

Procesor: C2D E6750

Coler: Box

Plyta: Asus P5P SE

Ram Patriot 800MHz Cl4 2x1GB

Karta Graficzna: 8600Gt SONIC+ Palit 256MB

Zasilacz: Corsair 450W

Obudowa: Tracer Tro-753

Dysk: Samsung 400GB SATAII 16Mb i Samsung 160Gb ATA 8Mb

 

1. Gdy w biosie w sekcji Hardware Monitor ustawie CPU Q-FAN Speed na Enable, przez co zmniejsze obroty wiatraka do ok900 za kazdym razem gdy uruchamiam komputer pojawia mi sie komunikat "CPU FAN Error". Po czym klikam F1 i komputer startuje normalnie. W biosie jest problem z odczytem wartosci przy starcie: albo pokazuje predkosc N/a (czyli brak odczytu) albo no 40000 co jest bzdura. Pozniej w windowsie Everest juz pokazuje normalnie ok 900RPM.

Czy jest to wina plyty czy coolera boxowego?

 

2.Zalezy mi na ciszy komputera. Chce i tak wymienic boxowego coolera. Co mi polecacie?

W chwili obecnej nie bede krecil, bo nie mam takiej potrzeby, pozniej pewnie tak.

Czy Arctic Cooling Freezer 7 Pro zapewni mi cisze? Czy moze brac cos lepszego i drozszego?

 

3.Mysle tez nad zmiana karty graficznej. Czy oplaca sie zmienic mojego Palita na np Radeona 3850? Ktorego radka byscie polecali? Zalezy mi na tym zeby karta byla wydajna i cicha i nadawala sie do gier a nie kosztowala 1tys zlotych :) Czy moj zasilacz pociagnie taka grafe?

 

4. Jak najlatwiej podkrecic moj komputer? Zupelnie sie na tym nie znam.

Czy ustawienia pamieci 4-4-4-12 sa lepsze od 5-5-5-15 ?

 

5. Zamierzam tez kupic monitor LCD na dniach. Zalezy mi na tym zeby byl z tunerem tv.

Co sadzicie o Samsungu 2032MW ?

 

6. Z czego wynikaja roznice w programach pomiarowych w ktorych mam rozne wartosci temp? No everest pokazuje temp procesora 34, rdzenia 1-46, rdzenia2-48 jak w tym samym czasie SpeedFan potrafi mi pokazac temperature rdzeni ok 31stopni.

 

7. Mam tez problem z obudowa. Nie wiem jak ja dokladnie podlaczyc. Panowie w sklepie mowia ze nic sie z tym nie da zrobic. Mam duzy wyswietlacz na ktorej pokazuja sie rozne informacje:

PWR - miga wiec dziala chyba :)

SYS - nie miga

HDD- Dziala

 

Pytanie do SYS. Jak to podlaczyc? Z obudowy wychodza kable:

-2x na USB

-Panel audio

-2kabelki do resetu

-2kabelki do dysku

-2kableki czujka temperatury.

Edytowane przez cstach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź znam na ostatnie pytanie z tymi kablami, które wychodzą na obudowe.. poszukaj w książeczce z instrukcją płyty głównej.. tam powinno pisać jakie kabelki gdzie podłączyć....(prawdopodobnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpowiedź znam na ostatnie pytanie z tymi kablami, które wychodzą na obudowe.. poszukaj w książeczce z instrukcją płyty głównej.. tam powinno pisać jakie kabelki gdzie podłączyć....(prawdopodobnie)

Instrukcje czytalem i podlaczylem wydaje mi sie ze dobrze.

Czy ten SYS to jest System Power Led? Wydaje mi sie ze od obudowy brakuje 2 kabelkow, bo wszystkie kabelki podlaczone :mur:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD.3 Do 700 zł masz 8800 GT.Zdeecydowanie wydajniesza od 8600.

AD.4 Co do podkrecenia proponuje poczytac poradniki :) Sporo ich jest ;]

AD.2 Polecam Scythe Mugena ~150 zł..Fryzjer tez nie byłby zły ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1) Przy starcie procek jest zimny, więc przy włączonej kontroli obrótów wentylator może startować z pewnym opóźnieniem (przynajmniej tak jest u mnie). U mnie generowało to alarm dźwiękowy przy starcie (czasmi nawet przez 30 sekund).

W celu ominięcia problemu należy wyłączyć monitorownie działania wentylatora CPU (alarm przy braku obrotów). Powinno zadziałać.

Jeśli chodzi o wskazania to sprawdź "organoleptycznie" (wizulanie) czy wentylator na pewno strartuje z opóźnieniem.

 

ad 4) lepsze to niewłasciwe określenie. Szybsze - tak, lepsze - nie zawsze;).

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad 1) Przy starcie procek jest zimny, więc przy włączonej kontroli obrótów wentylator może startować z pewnym opóźnieniem (przynajmniej tak jest u mnie). U mnie generowało to alarm dźwiękowy przy starcie (czasmi nawet przez 30 sekund).

W celu ominięcia problemu należy wyłączyć monitorownie działania wentylatora CPU (alarm przy braku obrotów). Powinno zadziałać.

Jeśli chodzi o wskazania to sprawdź "organoleptycznie" (wizulanie) czy wentylator na pewno strartuje z opóźnieniem.

Wentylator sie kreci i startuje normalnie. Czy nie da sie tego obejsc jakos inaczej? Wina Fana czy plyty?

 

Co polecacie z 8800Gt do 700zl?

Z ATI myslalem nad HISem ICEQ lub saphire

A i Pytanie podstawowe czy warto? Czy odczuje ten "kop" wydajnosci :)

 

Co do Scythe Mugena czy jest on warty swojej ceny i czy warto dawac ponad 100zl wiecej niz Arctic Cooling Freezer 7 Pro. I czy wejdzie mi na plyte, bo to wielka konstrukcja jest :blink:

 

Priorytetem u mnie jest cisza

Edytowane przez cstach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. To jest częsty problem w płytach asusa, w mojej tez tak mam w biosie. Zauważ ze jeśli zostawisz podgląd biosu na kilka minut to wartość speed fan cpu sie ustabilizuje, wiec sie tym nie martw.

 

Ad2. Co do wyciszania, polecam TEN artykuł.

 

Ad5. Może zastanów sie nad kupnem osobnego tunera TV. Będziesz miał wtedy możliwość nagrywania sygnału telewizyjnego. Polecam TO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. (...) 2. (...) 3. (...) 4. (...) 6. (...)

1. płyty Asusa tak mają, jak wciśniesz power to wiatrak startuje od 0, do wyświetlenia POSTu nie osiąga minimalnych obrotów i wyświetla alert. Wyłącz to w biosie, bo jak założysz nowe chłodzenie to alert będzie Ci wyskakiwać non stop

2. imho zainwestuj w coś lepszego niż freezer, jak nie w Mugena to Ninja da radę :)

3. jesli możesz wysupłać 700zł to bierz 8800gt, jeśli nie to może 3870 za ok 650zł

4. tak 4-4-4 jest wydajniejsze niz 5-5-5, ale zanim się za to zabierzesz poczytaj jakieś FAQ

6. temp odczytuj programem 'coreTemp', bo speed fan chyba coś wariuje na asusach, u mnie pokazuje, że wentyle kręcą się 11k i 8k, zamiast 1,3k i 0,9k

ad2.

Fryzjer w 100% wystarczy, nawet jak będziesz kręcił proca, poza tym jest tani i cichy !

jeśli freezer jest cichy to ja dziękuję.... jak chodzi na minimalnych obrotach to jest cichy (ale jaki wentyl przy 0,8k nie jest), ale powyżej 1,4k już go słychać i to wyraźnie, już pentagram freezone hp100-alcu jest cichszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad5. Może zastanów sie nad kupnem osobnego tunera TV. Będziesz miał wtedy możliwość nagrywania sygnału telewizyjnego. Polecam TO.

 

Nie chce zewnetrznego tunera bo taki juz mialem.

Problemy ze sterami ciagle, w moim przypadku Pixel View- na 98 chodzil idelanie na Xp juz kaszana)

Raczej nie bede nic nagrywal z tv. A + monitora z tunerem jest taki ze przy wylaczonym kompie mozesz sobie ogladac tv :)

 

A co do Radka 3870 to nie widzialem modelu ktory by kosztowal mniej niz 700zl, chyba ze wyblakly i z glosnym chlodzeniem Gigabite, dlatego myslalem o 3850. Wszystkie Radki 3870 sa drozsze niz np galaxy 8800GT 512 ktory widze jest najtanszy z 8800. Sadz eze modeli 256 nie ma sensu brac.

A moze cos tanszego niz 700zl?

I jakie modele byscie polecali :)

 

Co do coolera na procku to Scythe sa bardzo drogie, nic tanszego nie polecacie? I czy to nie jest wada, bo on ma tylko 3 pinowe gniazdko? Nie bedzie mozliwosci regulacji obrotow przez plyte

Obecnie w stresie na boxie mam w idle ok 34st, w stresie max 55.

Edytowane przez cstach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...