Skocz do zawartości
sebekz

Układ W Chieftec Bravo Big Tower

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Montuję WC z następujących elementów:

 

- CWU Grundfos

- Prison Pro V2 CPU

- Prison Pro V2 GPU

- Channel Pro V3

- złączki 8/10, węże Tygon

- GMR Przepływomierz cyfrowy G1/2"

- Feser One 1L UV Blue

 

A to wszystko chłodzić będzie:

- CORE 2 QUAD Q6600 2.4GHz

- Foxconn P35A-S

- 3x HDD w Scythe Quiet Drive, najprawdopodobniej elastycznie podwieszone

 

Całość zamontowana w Chieftec BRAVO Big Tower.

 

Mam do tego chłodnicę Cooltek Triple i 3 Fandery, oraz oczywiście niezawodną dremelkę... ;) Gdy wszystkie elementy zestawu mi przyszły, zaczęły się problemy z upakowaniem tego wszystkiego do obudowy. No bo niby duża i w ogóle, ale z trzema HDD w wielkich pudłach Scythe, które na dodatek chcę podwiesić na linkach, zaczynają się już przejścia...

 

Na początku plan wyglądał następująco:

- wywalić dolne koszyki na dyski, tam mi Scythe na długość nie wejdzie

- chłodnicę triple zamontować pionowo w miejscu przeznaczonym na wentylatory, po uprzednim powiększeniu otworu

 

Dołączona grafika

(zdjęcie pochodzi z wersji Midi tej obudowy, u mnie jest 3x92)

 

Problem w tym, że jak dobrze wiecie, ta chłodnica jest dość długa i w pionie wychodzi poza wysokość blachy służącej za podstawę płyty głównej. Na tym zdjęciu poniżej, gdyby postawić obok chłodnicę, to wyjdzie o 2-3 cm powyżej linii tego poziomego ceownika usztywniającego, na którym są śrubki.

 

Dołączona grafika

(o, tutaj otwór jest już w wersji 3x92) ;)

 

A zaraz potem mam już bay na napęd FDD, trochę elektryki obudowy (kabelki, kabelki).

Na dodatek miejsca na napędy 5.25" jest "tylko" 5, co mi na dzień dobry nie starcza:

- 1x panel LCD

- 1x DVD

- 3x Scythe

 

Jest ok? Pod warunkiem, że dyski nie mają wisieć... Nie sprawdziłem jeszcze, czy nie zmieszczę ich ew. w pozycji obróconej o 90', ale na chwilę obecną problem jest.

 

Dlatego powstała koncepcja numer 2:

- przerobić dolne koszyki na dyski tak, by można tam podwiesić dyski w Scythe (przesunąć jedną ściankę w lewo) i zmieścić pompę (przez odpowiednie podcięcie tej samej ścianki)

 

Niby ok, ale wtedy nie ma już miejsca na chłodnicę zamontowaną tam pionowo (abstraciach!ąc od faktu, że nie za bardzo jestem przekonany, że upchnięcie jej tam jest w ogóle wykonalne. Musi więc wylądować na górze, czego za wszelką cenę chciałbym uniknąć. Jakoś dmuchająca w górę bateria wentylatorów do mnie nie przemawia. Nie po to robię WC, by potem mieć farelkę szumiącą prosto w ucho.

 

Wtedy zauważyłem 2 marnujące się miejsca 12cm z tyłu obudowy. Może zamiast tej potrójnej chłodnicy dać w każdym z tych miejsc po jednej pojedynczej? Pozostaje pytanie, czy ta dolna zmieściłaby mi się razem z płytą i blokiem na CPU... to muszę jeszcze pomierzyć. Ew. tę jedną chłodnicę wypuściłbym odrobinę na tył...

 

Generalnie takie są moje zakusy na Chiefteca i będę bardzo wdzięczny za konstruktywną krytykę i genialne w swojej prostocie, a nie dochodzące już do mojego umęczonego umysłu pomysły właścicieli lepszego ode mnie zmysłu technicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej budzie można to rozwiązać na wiele sposobów. Przejrzyj galerię WC.

Ogólnie w tej budzie potrójną chłodnicę pakujesz na sufit i tam 3*went, tylko wtedy tracisz dwie zatoki 5,25" I mnie ten argument odwiódł od chłodnicy na topie. Podwójna się tam zmieści, ale potrójna nie. Ogólnie chłodnica na zewnątrz ma też swoje plusy i one wygrały u mnie. Montarz banalnie prosty i błyskawiczny. Chłodnica w takie sposób trzyma się bardzo mocno. Kupiłem pręt M3 ( 1m ), kilka nakrętek i podkładek, 5-6zł. Roboty jeszcze mniej. Trzeba jeszcze otwory na przewody zrobić, albo puścić je w innym miejscu. U mnie w ogóle w złym miejscu są, ale otwory były wcześniej pod inną konfigurację robione i nie chciałem ponownie wiercić ( tzn nie chciało mi się :) ). Bałagan w kablach, ale to spowodowane obecnymi kombinacjami z PSU, spokojnie wszystko idzie schować. HDD mam w skrzynce bitumicznej. Nie napisałeś, ale na jakich napięciach chcesz wentylatory puścić, albo na jakich RPM? Jeśli chcesz, żeby komputer był cichy przez duże C, zapomnij o jakichkolwiek plastikach w budzie, wszystkie OUT! Buda jest jedną z większych, przez co bardzo wygodna, chodz jej ciężar często nie ulatwia zadania. Moja np, praktycznie cala w matach waży bardzo dużo. Ale powszechnie znaną wadą tej budy jest jej wpadanie w rezonans spowodowany przede wszystkim dyskami twardymi.

 

W załączniku masz fotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej budzie można to rozwiązać na wiele sposobów. Przejrzyj galerię WC.

Zapomniałem napisać, że jestem po 3-tygodniowej lekturze praktycznie całego forum (odstanią styczność z WC miałem w wersji... CPC :mur: tak więc odświeżenie wiedzy było pierwszym krokiem w planowaniu nowego zestawu). Obejrzałem też prawie całą galerię.

 

Ogólnie w tej budzie potrójną chłodnicę pakujesz na sufit i tam 3*went (...)

Tak, wiem, i tego przede wszystkim chcę uniknąć - odsyłam do fragmentu mojego postu o "farelce".

 

Ogólnie chłodnica na zewnątrz ma też swoje plusy i one wygrały u mnie.

U mnie ma minusy, które absolutnie wykluczają taką ewentualność - małe dziecko on board ;) i jego wyjątkowa sprawność manualna implikują konieczność eliminacji jakichkolwiek zalanych elementów na zewnątrz. No, chyba, że za grubymi kratami ;)

 

Nie napisałeś, ale na jakich napięciach chcesz wentylatory puścić, albo na jakich RPM? Jeśli chcesz, żeby komputer był cichy przez duże C, zapomnij o jakichkolwiek plastikach w budzie, wszystkie OUT!

Owszem, ma być cichy. Poprzedni był cichy (CPC - gdy go montowałem, nie było alternatyw, a nie miałem czasu/zdolności/siły bawić się w home-made), a ten aktualnie montowany planuję jeszcze cichszy. Generalnie jestem w klubie alchemików dążących do absolutu.

 

Wentylatory na minimalnym możliwym niesłyszalnym RPM. Plastiki polecą na dzień dobry. Do tego dojdzie parę metrów uszczelek i innych anty-rezonatorów...

 

Powszechnie znaną wadą tej budy jest jej wpadanie w rezonans spowodowany przede wszystkim dyskami twardymi.

Znam ten ból, mam jakiegoś historycznego BigTower i taka powierzchnia metalu, jaka jest na bocznych ściankach, lubi rezonować...

 

W załączniku masz fotki(url)

No to coś takiego jest u mnie absolutnie wykluczone. Musiałbym trzymać komputer w sejfie. Edytowane przez sebekz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smialo mozna stosowac pojedyncze chlodnice 120x120mm w moejscach wentylatorow. Jest to o tyle latwe ze poprostu nakrecasz chlodnice na wentylator ktory wyciaga (albo na odwrot) - banalnie proste w montarzu, zero cięcia obudowy i kompromisow w stracie koszykow/miejsca na hdd.

Chociaz ja bym mimo wszystko poswiecil gorny panel obudowy i wycial tam ladne otwory na 3 wentyle. Taki panel mozna dokupic odzielnie jezeli chcialbys wrocic kiedys do poprzedniego stanu, a buda z dobrze wycietymi otworami na chlodnice w zasadzie zyskuje na wartosci.

Wentyle puszczone na 500RPM sa praktycznie nieodczuwalne jezeli chodzi o podmuch, jedynie z bardzo niewielkiej odleglosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nastomiast zamontował bym podwójną chłodnice na dachu. W ten sposób masz po pierwsze wszystkie zatoki wolne, i rusztowanie na hdd też. Co jak co ale ułożenie kibla w BigTowerze to pestka. Nie bój sie wiatraków na górze. Kupisz dobre wentyle to i będzie cicho, nic nie usłyszysz.

A propos ustawienia chłodnicy pionowo pod zatokami, pewnie widziałeś mój kibelek http://info.wsisiz.edu.pl/~miazgows/revizja6.html

 

aerial: jeśli mi powiesz gdzie można kupić nowy dach do chiefa to Cie ozłocę. Już nie raz szukałem, a dystrybutor (angela) powiedział mi że nie ma możliwości zamówienia samego dachu do chiefteka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak uda Ci się wcisnąć chłodnice pod napędy to koszyk na dyski możesz zrobić nad zasilaczem i akurat masz tam miejsce na dodatkowy wentylator 120mm które będzie na nie wiał. Ja u siebie w lbx musiałem odciąć od koszyka część na napędy 3,5" żeby weszła chłodnica 2x120 a jak jest z wymiarami w big towerze to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aerial: jeśli mi powiesz gdzie można kupić nowy dach do chiefa to Cie ozłocę. Już nie raz szukałem, a dystrybutor (angela) powiedział mi że nie ma możliwości zamówienia samego dachu do chiefteka

Zdawalo mi sie ze gdzies widzialem w jakims sklepie z czesciami (nie polskim), ale mozliwe ze mi sie cos przywidzialo, skoro szukales i nie ma :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą samą budę...

 

Chłodnicę miałem i na topie a teraz mam na froncie.

I teraz tak.... powiedz mi po co Ci 6 zatok na 5.25... nawet jak 2 stracisz to masz jeszcze 4!

 

W budzie masz tyle miejsca że te dyski mogą pójść dosłownie wszędzie...

 

Heh po 2 latach szukam teraz jakiejś maxymalnie małej obudowy do której wpakuje WC.... Kloc mi pół pokoju zajmuje ;D

 

A montowanie chłodnicy na zewnątrz mając takiego big towera... nieporozumienie ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz tak.... powiedz mi po co Ci 6 zatok na 5.25... nawet jak 2 stracisz to masz jeszcze 4!

W Chieftec Bravo jest 5 zatok 5.25". I nawet nie montując chłodnicy na górze, to mi nie wystarcza. Pisałem o tym w pierwszym poście:

- 1x LCD

- 1x DVD

- 3x HDD w Scythe Quiet Drive, podwieszane na gumkach, na co w sumie potrzeba 4 zatok (między Scythe na gumkach trzeba zachować odstępy).

 

I już mi się nie mieści... I dlatego włąśnie 6 byłoby super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Chieftec Bravo jest 5 zatok 5.25". I nawet nie montując chłodnicy na górze, to mi nie wystarcza. Pisałem o tym w pierwszym poście:

- 1x LCD

- 1x DVD

- 3x HDD w Scythe Quiet Drive, podwieszane na gumkach, na co w sumie potrzeba 4 zatok (między Scythe na gumkach trzeba zachować odstępy).

 

I już mi się nie mieści... I dlatego włąśnie 6 byłoby super.

Przypatrz i przeczytaj uważnie specyfikację - jest 6 zatok 5.25". Poza tym ten LCD zajmuje całą "powierzchnię" zatoki czy to tylko taka blaszka na przód?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypatrz i przeczytaj uważnie 2900666[/snapback]

jakie masz dyski ? kupiles ze sqd ? sam planowalem ale po tym jak nabylem nowe dyski okazaly sie zupelnie zbyteczne
Jeśli chodzi o dyski, to mamy tu do czynienia z procesem ewolucji - jeden nowy dysk - i adopcji ;) istniejącego sprzętu do nowego.

 

- nowy jest WD Raptor 36GB, na którym będzie OS

- troszkę starszy jest jakowyś Samsung 750GB (już symboli nie pamiętam), na którym jest storage (zdjęcia, filmy, dokumenty i tak zwana etcetera...)

- jeszcze starszy jest inny jakowyś Samsung 160GB (z pamięcią do symboli jak wyżej), na nim planuję umieścić \Program Files

 

Oczywiście swap będzie optymalnie (co to znaczy - wyjdzie w praniu) rozdystrybuowany pomiędzy dyskami. Poza tym z 8GB RAM nie przewiduję tak wielkiego wykorzystania swap, jak w moim obecnym sprzęcie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bawić się w pojedyncze chłodnice (1x120) to już lepiej daj 2x120 na dół i 2x120 na górę, bo tak to nie dość że stracisz na przepływie/ciśnieniu i będziesz miał 4m węży to chłodnica pod zasilaczem będzie wyciągać ciepłe powietrze z obudowy - zamiast tego daj tam zwykły wentylator na ~600rpm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie lepiej wyciąć ładne 3 otwory na górze i tam dać potrójną niż tak cudować z trzema...

Wtedy nie wejdą dyski. Ni huhu.

 

Zamiast bawić się w pojedyncze chłodnice (1x120) to już lepiej daj 2x120 na dół i 2x120 na górę, bo tak to nie dość że stracisz na przepływie/ciśnieniu i będziesz miał 4m węży to chłodnica pod zasilaczem będzie wyciągać ciepłe powietrze z obudowy - zamiast tego daj tam zwykły wentylator na ~600rpm.

CWU Grundfosa nie uciągnie? Niemożliwe...

A do wentylatorów na górze obudowy można bardzo łatwo coś wrzucić... dzieci mają niesamowite pomysły. I takie wentylatory aż kuszą... Przetestowane empirycznie ;)

 

I dlaczego od razu 4m węży? Akurat na wężach to raczej wielkiego naddatku nie planuję... no, chyba, że mnie układ w momencie składania wyprowadzi z błędu i się okaże, że zamówione 3m nie wystarczą :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu uciagnie. Moglbys 20 takich chlodnic podlaczyc w szereg i by woda plynela bez problemu. Fakt ze tracisz (w zaleznosci od bloku) moze nawet kilka stopni z racji na ograniczony przeplyw (ktory nie tyle spada po komplikacji ukladu, co ceciach!e cwu nawet w prostej konfiguracji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem jednak pójść troszkę "pod prąd" i mieć inaczej, niż inni... czyli:

 

- 2 chłodnice single na tyle obudowy w dedykowanych na wentylację obudowy miejscach (wytnę tę "siateczkę" i wstawię ładny grill z prętów)

- 1 chłodnica dual na boku obudowy w miejscu dedykowanym na wentylację dysków (tu oczywiście więcej cięcia, bo miejsce jest przygotowane na mniejsze wentylatory, no i jak wyżej - będzie to maskowane grillami)

 

Tak tylko z lenistwa zapytam, gdzieś widziałem na forum, ale nie mam siły o tej porze znowu szukać... w przypadku montażu pionowego chłodnica kroćcami do góry? Na logikę łatwiej się będzie wtedy odpowietrzać.

Jeśli chodzi o dyski, to mamy tu do czynienia z procesem ewolucji - jeden nowy dysk - i adopcji ;) istniejącego sprzętu do nowego.

Daj sobie spokój z tyloma chłodnicami, efekt nie będzie adekwatny do wydanych pieniędzy. Na początek jednego dual'a możesz dać na górę, jeśli będzie za mało to przykombinujesz coś więcej.

Jeśli jednak masz zamiar stawiać chłodnice tak jak mam ja pionowo pod dyskami, to tam niczego wycinać nie trzeba, poza jedną ścianką rusztowania. Ona jest przymocowana na nity które można w minutke porozwiercać, w razie czego wszystko można przywrócić do wcześniejszego stanu.

http://info.wsisiz.edu.pl/~miazgows/wc/cooltek01.jpg

http://info.wsisiz.edu.pl/~miazgows/wc/cooltek02.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...