Skocz do zawartości
FrIkO

Uszkodzony Bios ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ostatnio dziwne rzeczy dzialy sie ze starym komputerem matki - nie chcial sie odpalac, tak jakby cos zle bylo ustawione z biosie. Po jakims czasie odpalil, ale od razu pokazuje sie komunikat

"cmos checksum error" a zaraz po nim pyta sie o dysk A. Czy bios zostal uszkodzony ? Czy poprzez dyskietke mozna go jakos naprawic ? Co w takim razie wgrac na nia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciagnij i uruchom:

http://www.abitfaq.it/Files/drdflash.exe

Program ten utworzy dyskietke bootwalna. Dograj na nia awdflash (o ile masz bios award'a):

http://www.studiobit.pl/ftp/Bios/@programatory/awd822a.exe (po sciagnieciu zmien nazwe pliku na awdflash.exe)

oraz plik bin z biosem ze strony producenta plyty (zmien mu nazwe na bios.bin).

Nastepnie na dyskietce dodaj do pliku autoexec.bat linijke:

awdflash.exe bios.bin

Zapisz i uruchom z dyskietki komputer.

Edytowane przez Kolobos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dopiero teraz znalazlem czas zeby zajac sie tym kompem, ale jak zwykle problemy gonia problemy...

 

Sprobowalem sflashowac bios wg instrukcji Kolobosa, ale nie da rady - wywala blad, ze rozmiar pliku biosu sie nie zgadza. Tak samo z Uniflashem (ktorym flashowalem bios na tej mobo kiedys..) oraz Amiflashem 818. W kazdym programie nie zgadza sie wielkosc biosu. Mi juz rece opadaja dzisiaj stracilem pol dnia na te durne kombinacje, naprawde nie wiem co jest grane. Dla informacji podam, ze plyta glowna to PCCHIPS M726, a bios jest w formacie ROM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa - tyle mialem stycznosci z plytami m726, ze bylem pewny, ze ta ktora teraz mam to towniez ta sama :). Jest cholernie podobna, ale oczywiscie gapa jestem i nie ogarnalem, ze to plyta na chipsecie VIA VT82C693A Apollo Pro133, ale nie wiem jaka :). Czyli wiadomo dlaczeo bios nie pasowal... Ale teraz musze znalezc bios do niej, a z tego co widze to nielatwe, jakby ktos mial to bylbym bardzo wdzieczny :)

 

 

 

EDIT

 

 

Udalo sie, plyta dziala normlanie, dzieki za rady Kolobos.

Edytowane przez FrIkO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...