Skocz do zawartości
btn

Partycja Rozruchowa - Zmiana

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w komputerze 3 dyski - 2xWDCaviar na ATA oraz 1xSeagate na SATA. Problem zaczyna się jak wyciągnę jeden z dysków WD (nazwijmy go "A"). System nie wstaje. Podejrzewam iż jest na nim ustawiona partycja rozruchowa. Jak to zmienić bezboleśnie? Dodam że fixboot, fixmbr (nawet po ustawieniu dysków w odp. kolejności w biosie) nie przynoszą efektów.

Jeżeli nie ten temat to sorry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij może od sprawdzenia sprzętu.

Rozumiem że dyski ATA nie są w raidzie?

Czy dyski ATA masz na jednym kabelku?

Jeśli tak możesz spróbować z przepięciem jednego z dysków na oddzielną taśmę i ustawić odpowiednio zworki (master/slave).

 

Poza tym warto sprawdzić w mengerze dysków jak masz spartycjonowane dyski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jdno, bo zapomniałem spytać: w jakim momencie wysypuje się komp po wyjęciu dysku:

a) nie startuje wcale

b) startuje i mówi, że brak windowsa

c) inne objawy (jakie?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że dyski ATA nie są w raidzie?

Czy dyski ATA masz na jednym kabelku?

Jeśli tak możesz spróbować z przepięciem jednego z dysków na oddzielną taśmę i ustawić odpowiednio zworki (master/slave).

 

Poza tym warto sprawdzić w mengerze dysków jak masz spartycjonowane dyski...

 

Dyski ATA nie są w raidzie. Obydwa są na tej samej taśmie. Gdy obydwa dyski odłączę i próbuję uruchomić komputer to system wogóle się nie ładuje (czasami ma problemy z wykryciem SATA). Dyski są spartycjonowane następująco:

2902845[/snapback]

I jeszcze jdno, bo zapomniałem spytać: w jakim momencie wysypuje się komp po wyjęciu dysku:

a) nie startuje wcale

b) startuje i mówi, że brak windowsa

c) inne objawy (jakie?)

 

A więc tak. Muszę mieć zainstalowany na partycji C Windows bo w przeciwnym wypadku nie uruchomię wogóle systemu, który jest zainstalowany na partycji E. Ten windows z dysku C jest tylko i wyłącznie po to aby startował ten z E. Pokręcone prawda?

Gdy usunąłem zupełnie partycję z tym windowsem z dysku C, to komputer rzucał się o pliki ntldr. Mimo że je wgrałem, to zaczął się rzucać o "błąd ładowania systemu operacyjnego". Wkurzyłem się i zupełnie odłączyłem obydwa dyski - komp[uter nie wykrywa SATA a tym samym koło się zamyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt trochę namotane... Czy instaloweś system przy istniejącej WINDZIE na dysku C i ten dysk był podłączony?

 

Jeśli tak, to bootloader windy jest na C... i stąd pewnie problem.

 

 

1) Instalacja XP na gołym SATA (wykrywanie):

Jeśli w BIOSIE kontroler SATA (o ile ma takie opcje) jest ustawiony w tryb pracy PATA to XP nie powinien mieć żadnych problemów. Jeśli kontroler SATA jest ustawiony w tryb pracy AHCI (wtedy działa np. NCQ ) lub RAID to trzeba zaistalować sterowniki (opcja sterowniki SCSII) w trakcie instalacji windy - inaczej OS nie wystartuje z takiego dysku. Jak zainstalować XP na dysk SATA powninieś mieć w manualu do płyty :D. I lepiej odłączyć inne dyski na czas instalacji..

 

A tak na marginesie to nie szkoda Ci prądu na te 4GB (nie mówiąc o spowalnianiu 80)?

 

..

Edytowane przez msb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, postaram się zastosować do wskazówek.

Co do NCQ to obawiam się iż moja płyta nie obsługuje tego - mam K8NS z obsługą SATA 150. Co do pozostałych dysków to są one przydatne - jako backup danych i temp na różne ważne i mniej ważne pliki. Co do wydajności i tak zauważyłem znaczną poprawę niż bym pracował na zwykłym ATA więc nie narzekam. Dzięki za odpowiedzi. W razie kolejnych wątpliwości postaram się dopisać w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...