Skocz do zawartości
charles

Błędy Gier I Bluescreeny...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Nie wiem, czy umieszczam to we właściwym dziale, ten mi jednak najbardziej pasował... W razie czego proszę o przeniesienie.

Chciałbym opisać swój problem: gram głównie w FPSy, takie, jak Call Of Duty (2), Counter-Strike 1.6, Wolfenstein: Enemy Territory, Quake III Arena, czasami coś z innego gatunku, jak GTA San Andreas. Teraz sedno: od jakichś 3 miesięcy te gry generują błędy, to znaczy pogram sobie na nich jakiś czas (od 3 do 50 minut na oko) i po tym czasie następuje powrót do Windowsa i wyskakuje okienko, w zależności od gry, że np. "CoD2.exe wygenerował błędy i aplikacja zostanie zamknięta". Myślę, że wiadomo, o jakie dokładnie okienko chodzi. Ponadto raz na jakieś 10-15 uruchomień gry zdarza mi się bluescreen, w którym (na dole) jest odwołanie do pliku sterownika karty graficznej (różne są to pliki, np. ati2evxx). Nie następuje zrzut pamięci. Oto, co u mnie w blasze szumi:

 

AMD Athlon XP 1800+

PowerColor Radeon 9200 128/128

MSI K7T Turbo LE (VIA KT133A)

384MB SDRAM

WD Caviar 40GB + WD Caviar 80GB

Creative Sound Blaster Live! Player 5.1

Jakaś karta sieciowa na PCI

Zasilacz 400W chwilowo jakiś ultramedia (napięcia mierzone miernikiem, mieszczą się w normie ATX)

Nagrywarka Pioneer DVR-109

 

Oprogramowanie: WinXP SP2 + WinSPatcher (najnowsza wersja, zainstalowane wszystko, oprócz tweaków rejestru i dodatkowego oprogramowania), sterowniki Catalyst 6.11 (rekomendowane przez AMD na ich stronie dla tej grafiki), sterowniki kX Project, antywirus NOD32, powyłączane kompozycje i parę zbędnych pierdół w systemie.

 

Proszę nie patrzeć obecnie na sygnaturę. Sprzęt ustawiłem na default dla dobra sprawy. Temperatury OK, proc chłodzony wodą, grafika dużym radiatorem z wentylatorem. Kondensatory wszędzie całe.

 

Teraz cofnijmy się trochę w czasie: parę miesięcy temu miałem zwyczaj instalować jeszcze Catalyst 6.5 dla grafiki, jednak przyszedł czas na zmianę systemu na obecny, WinXP z SP2 (jestem już po paru reinstalacjach systemu), a ten z kolei nie akceptuje 6.5 twierdząc, że są to sterowniki za stare. Ściągnąłem więc 6.11 rekomendowane przez AMD, myśląc, że skoro są one rekomendowane, to system powinien je przygarnąć. Myliłem się. Ten sam komunikat, żadnych zmian. Usunąłem więc sterowniki przydzielone przy instalacji systemu w menedżerze urządzeń i wtedy dopiero mogłem instalować 6.11. Pytacie, po co mi instalować starsze sterowniki, skoro system miał w sobie nowsze i działały one dobrze: ano dlatego, że te z systemem nie miały w sobie OpenGL'a, co skutkowało tym, że gry wyrzucały komunikat o braku tegoż składnika.

 

System przeskanowałem ComboFIX'em, nie znalazł żadnych nieprawidłowości. CCleaner'em przeskanowałem rejestr - zero poprawy. WTF? W-T-F?

PS. jeżeli czegoś zapomniałem, to tylko zwykłe przeoczenie. Proszę pisać to, co chcielibyście wiedzieć ode mnie, a czego tutaj nie ma na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w sieci starszych sterowników np. 6.6/6.8, a te 6.11 wywal.

Miałem Radeona 9000 w kompie "zastępczym" i Catalysty 6.11 zachowywały się również niestabilnie. Te drivery fatalnie współpracują z grafami R7500-9250 na niektórych konfiguracjach. Stery do AGP zainstalowane? I sprawdź pamięci memtestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stery do AGP zainstalowane? I sprawdź pamięci memtestem.

Dotychczas instalowałem najlepsze oficjalne sterowniki VIA do chipsetu, jednak po ostatniej reinstalce tego nie zrobiłem sądząc, że może one wywołują konflikt. jak się okazało, nie ma żadnej różnicy. I tu się rodzi pytanie: czy teraz, gdy mam już wszystko zainstalowane, mogę zainstalować sterowniki do chipsetu? Bo słyszałem gdzieś (może to mit, oświećcie mnie), że sterowniki do chipsetu powinny być instalowane zaraz po postawieniu systemu, jeszcze zanim zainstaluje się resztę sprzętu... Prawda to?

 

Pamięci postaram się sprawdzić jak najszybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie jak usuniesz paczkę Catalystów z Dodaj/Usuń programy (sterowniki i ControlPanel) i wyczyścisz rejestr drivercleanerem. Potem ściągnij stery VIAHyperion4in1456v (najlepiej te nie inne) 1.44MB i po restarcie zainstaluj starsze od 6.11 sterowniki dla ATI. Powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wszystko tak, jak zaleciłeś.

Sterowniki do chipsetu i do grafiki zainstalowane po uprzednim czyszczeniu DriverCleaner'em (sterowniki dla karty: catalyst 4.2, poszukałem trochę i wyczytałem, że one są jedne z lepszych dla tych radków). Memtest po 30 minutach nie znalazł żadnego błędu (tak, wiem, powinienem dłuuuugo go trzymać, ale ten wynik daje nam ogólny obraz sytuacji). Postaram się jeszcze sobie dzisiaj pograć i dam znać co i jak. Póki co dziękuję za pomoc i pozdrawiam ;)

 

Post pod postem, coby ktoś to zauważył.

A więc, counter-strike teraz dla odmiany się wyłącza ot tak, cyk - i jestem po systemem, jakbym kliknął "zamknij", żadnego błędu itp. Po prostu, w jednej sekundzie jeszcze sobie gram, w drugiej już widzę swój piękny pulpit. Przeinstalowałem grę i to samo. Advice?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście napisałem, że dla dobra sprawy wszystko chodzi na default teraz ;)

Procek to Thoroughbred, zablokowany mnożnik, brązowy wafel, rdzeń w stanie perfekcyjnym.

 

Może wystarczy zmienić coś w BIOSie, żeby stan się polepszył?

Edytowane przez Charles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to przez to, że zdarzyło mi się niedawno przegrzać pamięci na karcie? Pamiętam, jak bawiłem się ATITool'em i wydałem mu polecenie znalezienia maksymalnego taktowania pamięci, nie zapewniając im odpowiedniego chłodzenia... Jak wróciłem po godzinie widziałem niezłe krzaczki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze sprawdzić co się będzie działo po wyłączeniu Fast Write w biosie. Zmniejszenie trybu do AGP2x raczej spowolniło by już i tak słabą grafę. Czy sprawdzałeś stabilność innych gier niż CS?

 

btw.. nie lepiej kupić na allegro jakiegoś w miarę taniego Radeona 9550, niż babrać się z tym 9200? :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, testowałem jeszcze dzisiaj na QIII - to samo. Opcja, o której mówisz, jest domyślnie ustawiona tak, jak napisałeś.

Mam zamiar namówić, żeby dołożyli się parę groszy na inną kartę, tak jak mówisz nie warto babrać mi się z tym padłem icon_wink2.gif

A rodzice powinni przeboleć, od 2002 roku nie dali na kompa ani grosza icon_razz.gif

 

EDIT: dobra, pogadałem z rodzicami, zgodzili się dać parę groszy na grafikę. Mój budżet: 100zł z wysyłką. Teraz rodzi się pytanie: co polecacie? Pamiętajcie, że dysponuję gniazdem AGP 4x, a dodatkowym kryterium jest, aby karta była nowa lub nieużywana (nie chcę przygód z przegrzanym rdzeniem i pamięciami). Ja znalazłem takie coś:

http://allegro.pl/item307322047_x700_agp_128mb_dvi_tv.html

I myślę, że jest to nie lada okazja... Za takiego Radeona z reguły płaci się więcej.

Jednak zraziłem się strasznie do ATI przez mój przypadek (chodzi o ich sterowniki, mam wątpliwości, czy nie będzie więcej takich samych przygód po kupnie karty).

Można polecić coś z nVidii w podobnej cenie i o podobnych możliwościach?

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

 

EDIT2:

A może lepiej coś takiego? Chociaż to starsza technologicznie karta i to chłodzenie... :?

http://allegro.pl/item310610705_sapphire_a...r_agpx4_x8.html

Edytowane przez Charles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli X700 to wersja 8potokowa, a nie 4 np.(X700SE) to IMHO lepsza moim zdaniem. Tyle, że nie wiem jak z problematycznością tej karty. R9550 to sprawdzona konstrukcja R9600 (RV350/RV350). Ale chyba jednak warto dołożyć do tej X700 - powinna być mniej więcej 60-70% szybsza przy tych samych zegarach (jeśli to wersja 8potokowa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...