Skocz do zawartości
Gość dia8el

Czy I Dlaczego Warto Dodać Ram (2 Na 4gb) Na Xp 32bit...?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dia8el

No właśnie - czy to ma sens?

Memki nadal są tanie, mam parę gorszy i zastanawiam się czy nie dodać sobie pamięci.

 

W tej chwili mam 2 x 1 GB

OCZ Platinum 4-5-4-15 rev.1

Używam XP pro 32bit (zmiana na xp 64bit lub viste nie wchodzi w grę!)

płyta główna ABIIT IP35-E

E4300@3GHz

 

 

Używam Winde głównie do grania, ale często też do edycji fimów w Sony Vegas...

 

PYTANIA:

1/ czy zmiana z 2 - 4 rzeczywiście mi da odczuwalne przyspieszenie?

2/ czy przyspieszy także samo XP?

3/ czy będzie odczuwalne przyspieszenie w grach (tu wątpie...)

4/ co zrobić aby te 4GB ramu na XP były widpczne, a dokładniej 3,5GB (bo czytałem, ze tylko tyle mozna uzyc na XP)

 

zakładając że dodaję ram:

5/ sprzedać te co mam i kupić nowe, czy dodać dwie takie same koski po 1 GB? (razem 4 x 1GB)

6/ jeśli lepiej sprzedać te obecnie posiadane OCZ i zamienić je na inne, to na jakie

7 i zakładając, że sprzedam to lepiej kupić 4 x 1 GB, czy też 2 x 2 GB ?

 

 

Z góry serdecznie dziękuje i czekam na porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do tego podchodze tak.

Xp potrafi zaadresowac 2 giga na proces. Majac 2 giga jasnym jest ze dajmy na to 500 mega odchodzi na sys i inne smieci typu antywir. Dokladajac kolejne 2 giga wylaczamy swapa (mozna i przy 2). Wtedy bedziemy mieli widoczne okolo 3,5 giga (zalezy od ilosci kart rozszerzen na pci, ilosci ramu na grafie czy swapa)Na jakis ramozerny proces mamy 2 giga i reszte zostaje dla systemu.

 

Oczywiscie zadaje sobie sprawe ze przy aplikacjach ktore zjadaja ram mocno to jest polsrodek. Ja osobiscie wlasnie sie przesiadam z 2 giga na "4" pod XP. Robie tez z tego powodu ze teraz ram jest praktycznie darmowy. Jak patrze codziennie na newegg to caraz wiecej pojawia sie kosci ddr3. Jesli tylko Intel zacznie ostro promowac nowy standard to ddr2 napewno podskoczy. Co do samej Visty to ja mam codzinnie z nia przejscia na lapku w pracy. Dziekuje postoje.

 

edit: teraz doczytalem. Xp widzi max 4 giga ramu ale wliczajac to tkaze grafe, karty rozszerzen i inne [ciach!]ly. Wiec przy 88gt 512 nei sadze zebys mial widoczne 3,5 raczej to bedzie 3,2-3,3

Edytowane przez Eclipse

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dia8el

OK.

ddr2 rzeczywiscie są teraz tak tanie, że trzeba brać.

Jakie więc polecacie?

nie OCuje ekstremalnie, ale chętnie się pobawię :)

jak co to podajcie odpowiedzi na pytania 5, 6 ,7.

 

 

i jeszcze jedno

zakładając, że dodaję 2GB

czy warto się gimnastykować i sprzedać moje:

OCZ DDR2 DUAL ULTRA XTCT EVP 2x1GB 800MHz CL4-5-4-15 OCZ2P8002GK

tylko po to by kupić sobie 2 x 2 GB z tej rewizji 2:

OCZ 2GB DDR2 DUAL ULTRA XTCT EVP 2x1GB 800MHz CL4-4-4-15 Revision2 OCZ2P800R22GK

czy różnica w wydajności między rev1 a rev2 będize na tyle mała, że lepiej dokupić 2GB z rev1 i mieć to z bani???

Edytowane przez dia8el

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby XP "widział" całe 4gb do boot.ini należy dodać wpis /PAE.Aby jeden proces mógł zaadresować ponad 2GB należy użyć przełącznika /3GB, jednak jest to adresowanie pośrednie więc wolniejsze. Ew można zrobić myk w takiej postaci: dodaje wpis /PAE w boot. ini aby były całe 4gb a następnie utworzyć ramdysk o wielkości 1-2gb i tam umieścić plik wymiany (windows swapuje nawet jak ma dużo ramu, całkowite wyłączanie swapa nie ma sensu) Na tej partycji można również umieścić katalogi na TEMP i TMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dia8el

Aby XP "widział" całe 4gb do boot.ini należy dodać wpis /PAE.Aby jeden proces mógł zaadresować ponad 2GB należy użyć przełącznika /3GB, jednak jest to adresowanie pośrednie więc wolniejsze. Ew można zrobić myk w takiej postaci: dodaje wpis /PAE w boot. ini aby były całe 4gb a następnie utworzyć ramdysk o wielkości 1-2gb i tam umieścić plik wymiany (windows swapuje nawet jak ma dużo ramu, całkowite wyłączanie swapa nie ma sensu) Na tej partycji można również umieścić katalogi na TEMP i TMP.

mistrzuniu - jak to nie ma sensu wyłączenie pliku wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gry to taka ilość pamięci wydaje się jak najbardziej na miejscu, przy czym nie wiem czy nie starczyłoby 3GB jednak bardziej opłaca się kupić 2x2 niż 3x1. Normalnie nie kupywałbym takiej ilości pamięci ale zostałem zmuszony zrobić wymianę poprzednich a skoro jest tania to wolałem kupić 2x2GB na przyszłość. Żadnych cudów wydajnościowych się nie spodziewałem najbardziej liczyłem na grę w Crysis bez doładowywania leveli w trakcie gry i się nie zawiodłem, granie jest płynne a nie szarpane. Inne gry w których widać skok wydajnościowy to Company of Heroes i World in Confict (w tej to już w ogóle różnica kolosalna w porównaniu jak ostatnio grałem na 2GB). I tu zonk sprawdziłem ile ramu pożera Crysis... coś koło 1GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby XP "widział" całe 4gb do boot.ini należy dodać wpis /PAE.Aby jeden proces mógł zaadresować ponad 2GB należy użyć przełącznika /3GB, jednak jest to adresowanie pośrednie więc wolniejsze. Ew można zrobić myk w takiej postaci: dodaje wpis /PAE w boot. ini aby były całe 4gb a następnie utworzyć ramdysk o wielkości 1-2gb i tam umieścić plik wymiany (windows swapuje nawet jak ma dużo ramu, całkowite wyłączanie swapa nie ma sensu) Na tej partycji można również umieścić katalogi na TEMP i TMP.

Dokladnie tyle tylko ze modyfikacji PAE nie zaleca sam Microsoft. Sa problemy ze stabilnoscia, bardzo czesto zanika dzwiek i dzieja sie rozne kwiatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość dia8el

Ponawiam pytanie:

 

zakładając, że dodaję 2GB

czy warto się gimnastykować i sprzedać moje:

OCZ DDR2 DUAL ULTRA XTCT EVP 2x1GB 800MHz CL4-5-4-15 OCZ2P8002GK

tylko po to by kupić sobie 2 x 2 GB z tej rewizji 2:

OCZ 2GB DDR2 DUAL ULTRA XTCT EVP 2x1GB 800MHz CL4-4-4-15 Revision2 OCZ2P800R22GK

czy różnica w wydajności między rev1 a rev2 będize na tyle mała, że lepiej dokupić 2GB z rev1 i mieć to z bani???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tyle tylko ze modyfikacji PAE nie zaleca sam Microsoft. Sa problemy ze stabilnoscia, bardzo czesto zanika dzwiek i dzieja sie rozne kwiatki.

 

To instalujesz serwer2003 evaluateuate gdzie PAE jest włączone domyslnie, przerabiasz go tak aby działał jk xp i juz jest ok :) żadnych problemów ze stabinością, a skoro 2003 moze działać jak XP to dlaczego XP nie może działać jak 2003 :)

 

Co do braku sesnu wyłanczania pliku wymiany.. Może w grach to coś daje, ale dla systemu to nie zbyt dobre, ponieważ tak są napisane algorytmy zarządzania pamiecią.

Crysis jest aż tak pamięciożerny? U mnie na medium tak do 1300MB doszedł z wyłączonym streamowaniem textur i nic więcej nie chciał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...